Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Hacune

Očakávání zcela zabila neskutečná nuda. Už dlouho jsem se tak úpěnlivě nemodlila, aby už byl konec. Dvě hvězdičky ani nevím za co, snad za kameru, kostýmy a snahu herců... ()

ragtime

Obrazovo a herecky úchvatné, dejovo a celkovou ideou už pre mňa doslova utrpenie. Viem, že je to spôsobené samotnou predlohou a nie tvorcami, ale na takúto náboženskú agitku som nebol pripravený a o to väčšie bolo moje sklamanie. ()

A.lis

Nemám ráda FILMOVÉ muzikály. Přesto tento nebyl tak špatný. Přinejmenším jsem ho dokoukala. Jenom ta romance mezi Mariem a Cosettou byla nesnesitelně stupidně pojatá. ()

salvaja

Mám celkem ráda muzikály, ale tato verze mne prostě neoslovila.... zdlouhavé, už jsem se těšila na konec. Říkala jsem si dokonce proboha, ať raději nezpívají, film by se pak zkrátil min. o polovinu. Zklamání.... ()

Zizou_

Mohlo tam být více klasických dialogů, z toho neustálého zpívání bolí hlava. Některé scény byly špičkové, bohužel to bylo prošpikováno i těmi nudnějšími. Nejlepší scény stejně byly jen ty s Crowem a Jackmanem. ()

Pritok

Vidiet jackmana a crowa spievat bol sice zazitok, ale tam pozitiva zacinaju aj koncia. zbytocne dlhy a bezduchy muzikal. asi po hodine som zacal pravidelne pozerat na hodinky. Okrem tej uvodnej melodie, ktora sa este par krat zopakovala ani skladby za moc nestali. ale tak za pozitivum povazujem, ze sa vobec do takehoto spracovania pustili. ()

pesbara odpad!

absolutní šmíra a peklo a hrůza a děsběs, kde se o něco jako zpěv pokouší kdejaký kůl v plotě a lezou z něj příšerné hrdelní rozkývané zvuky. Jeden z nejzbytečnějších filmů co jsem viděl a z kina neodešel jen proto, že jsem seděl uprostřed řady což už nikdy neudělám!!!!!!! ()

vrgulnik

Tady asi určitě nebudu objektivní. Muzikál patří mezi mé joblíbenější žánry a Bídníci mezi nejoblíbenější muzikály (další jsou například Fantom opery, Vlasy, Jesus Christ Superstar nebo Sweeney Todd). Diváky bych rozdělil do 3 hlavních kategorií: (1) Ti, kteří šli na film, tedy další dramatizaci románu, a teprve v kině zjistili, že je to muzikál. (2) Ti, kteří šli na muzikál, ale nikdy dřív Bídníky neviděli ani neslyšeli. (3) Ti, kteří Bídníky už viděli/slyšeli v divadle a chtěli vědět, jak to bude vypadat ve filmu. Každou z kategorií lze ještě rozdělit na ty, kteří mají muzikály milují a na ty, kteří tento žánr nesnáší - ani v jednom případě není hodnocení příliš objektivní, protože nehodnotí tuto konkrétní adaptaci, ale žánr jako takový. Já patřím do třetí kategorie (Bídníky jsem viděl v divadle v češtině i angličtině, mám několik audio verzí včetně francouzštiny) a zároveň mám muzikály docela rád (viděl jsem jich desítky), takže mám s čím srovnávat. Předem bych chtěl upozornit, že natočit muzikál jako film je neskutečně těžký úkol. V případě, že se navíc rozhodnete nepoužívat postsynchrony a nechat herce zpívat "na place", jako to udělali tady, je to sysifovská práce. Když vyberete herce, kteří sice umí zpívat, ale neumí to dostatečně dobře, nemůže být logicky optimální výsledek. Zaměřil bych se tedy hlavně na tyto oblasti: HERCI, KAMERA, VÝPRAVA, REŽIE. ZPĚV: Vybraní HERCI byly jako zpěváci průměrní. Party v Bídnících nejsou extrémně náročné (narozdíl od jiných muzikálů) a melodie jsou poměrně chytlavé. Problémem může být všudypřítomný patos - jedná se přece jen o revoluční film se sociální tématikou a historickým milníkem, takže máte neodbytný pocit, že všichni přehrávají. Ze všech byl pro mě největším překvapením Russell Crowe, jehož neškolený zastřený hlas zněl sice civilně, ale uši netrhal. Anne Hathaway dostala Oskara, ale to přičítám spíše tomu, že byla letos slabá konkurence. KAMERA je v tomto filmu nejslabším místem. Dlouhé bezstřihové záběry herců, kterým můžete doslova spočítat póry na čele, působí téměř odpudivě a znemožňují se vcítit do atmosféry. VÝPRAVA je naopak pojatá slušně. Trochu mi nesedělo úvodní vytahování lodi do doků (ve většině adaptací je úvodní scéna v dolech) a také náměstí se slonem (to jsem moc nepochopil). Kostýmy byly v pohodě. REŽISÉR je hlavním viníkem průměrného výsledku tohoto slibného projektu. Udělal řadu chyb od výběru nevhodných herců po nešťastně pojatý formát - detaily tváří, dlouhé záběry bez střihu, apod. Za odvahu použít zpěv bez postsynchronů si zaslouží obdiv, ale i to byla chyba úsudku. ()

n5ver

Néchapu to špatné hodnocení... Pro mě, jakožto milovníka muzikálů, je to nejlepší filmový muzikál spolu se Sweeny Todem. ()

house336

Po mnohých kritikách od uživatelů i z oficiálních kritik na jiných stránkách jsem očekával naprosto jiný výsledek. Všichni to přijali chladně a spíše negativně a řekl bych, naprosto špatně. Hodnocení muzikálu jako jednoho z filmových žánrů je špatně, protože muzikál je něco více než film. Pokud to někdo srovnává s originálem v podání hvězd jakou bezpochyby je Colm Wilkinson, tak nepochybně nemůže dát plný počet. Ale přece je potřeba brát tuto verzi z rezervou, protože přece jen jsou herci, a proto jejich zpěv nemůže být dokonalý, nicméně po herecké stránce je zase o něco předčí. Russel Crowe, toliko kritizovaný, vůbec nebyl špatný. Možná je to mým osobním vztahům k Bídníkům, ale patří to k mým srdečním záležitostem. Les Miserables jsou nejlepší muzikál všech dob. I v Česku jeho verze patří k tomu nejlepšímu a dlouho se tu hrála a za čas se určitě opět obnoví. Co se týče Oscarů, tak celkově s Cenami Akademie obzvláště u tohoto filmu nesouhlasím, ale Anne asi byla šťastná, byť její role se skládá z jedné árie a asi 25 minut výkonu v součtu, přičemž její význam pro děj je na úrovni ostatních vedlejších postav. ()

poison

Toto je přímo mega-historický průser. Sice se tu zpívá od první do poslední klapky, ale chytlavé melodie, které jsou tak typické pro muzikálový žanr, to nějak postrádá. Vlastně to nemá, ještě jednou, aby to někomu neuniklo, nemá žádnou titulní píseň, kterou si budete alespoň chvilku pobrukovat. Prostě je to celé jeden velký průser, lituji i těch 40 minut, co jsem tomu věnoval. Ještě teď mě bolí hlava z toho děsnýho zpěvu. ()

steews

Největší výtka mého přítele byla, že se tam hodně zpívalo. Já jsem šla narozdíl od něj na muzikál, takže jsem to očekávala a nevadilo mě to :). Tento muzikál miluju, takže jsem si to užila, líbily se mi postavy, výprava a žasla jsem nad zpěvem jednotlivých postav; to, že zpívali do kamery a nepřezpívávali to, mi přišlo originální a blízké záběry mi vůbec nevadily. ()

Decim28

Film je hrozně silný v davových scénách, jinak ale je spíše nudný a to hlavně v momentech, kdy na plátně není Hugh Jackman. Jako další stojí za zmínku Crowe, kterého jsem si v průběhu filmu oblíbil a o to hůře jsem pak nesl jeho "skok". Eddie Redmayne mi naopak vůbec neseděl ani herectvím, ani zpěvem... Takový muzikálový průměr. "Look down, look down, don't look them in the eye." 62% ()

lubica1995

Dokonalý muzikál, dokonalý príbeh. Absencia hlbšieho citu Jeana k Cosett, Mariusa k Cosett. Vlastne okrem Javerta ( a momentu, keď Jean vkročil do bojovej línie k Mariusovi) mi trochu chýbali emócie. Jeho nenávisť bola priam skutočná. ( a možno bola, HMM) Najkrajší moment : Fantina spieva o svojom osude a to ma dostalo. Odpúšťam všetky chyby. Bol to výborne prepracovaný príbeh. ()

wrobelv

Obrovská škoda, že to není “normální“ film, ale muzikál, což není můj šálek kávy a myslím, že to uškodilo i samotnému filmu. Dobré herecké obsazení, kvalitní děj proložený romantickými scénkami a smutný konec, který mě překvapil. Na tento film bych si klidně zašel v nemuzikálním provedení. Bohužel jen 2*. ()

ANATHREIUS

Na muzikály si nepotrpím, a vyhýbám se jich obloukem, Zde však musím hodnotit 4 hvězdami. Crowe a Jackman jsou jasní tahouni, líbil se mi jejich lidský "zpěv". "look down" a "do you hear the people sing" sem slyšel hlavně ještě dlouhou dobu po shlédnutí. ()

hrabě_olaf

silne melodie, dobry pribeh, dost dobra kamera, a nektere hvezdy opravdu nezazpívají at se deje co se deje, ale poctive drou. dobry je za tri... p.s. prekvapila anicka hatvajovic, kladne. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)