Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

BigJohn02

Poněkolikáté a pořád špička. Chudák Louise Fletcher, ze které udělal Forman mrchu na celej život. Viděl jsem před mnoha a mnoha lety divadelní verzi - divadelní herectví je sice jiné, ale přesto Alois Švehlík byl ještě přesvědčivější než Nicholson - přišlo mi, že Jack místy docela přehrává. Á propos, Konvalinkovou tehdy tahali oknem do léčebny - to už by dneska nešlo... ()

Hlavackovic

Film hluboce zasáhne každého..  vývoj hlavního hrdiny z cynickeho nemakacenka po .. ne nebudou spoilery :) Forman - génius, Nicholson skvělý herecky výkon- 5* ()

Enon

Je to dobrý to určitě, je to nadprůměrný… jo ale je to hodné 92%? Ne. Ten film není vůbec špatný, má vynikající herecké výkony a pár emocionálních scén ale jinak se nejedná o žádný skvost o kterém pořád všichni mluví. Třeba slečna Fletcherová na mě jakože vůbec nepůsobila jako člověk, kterého bych neměl mít rád nebo kterého bych měl dokonce považovat za záporáka, možná kvůli tomu to na mě tolik nezapůsobilo, nevim. Všechno je tu takové až moc jednoduché , např. když uniknou z ústavu tak to fakt nepůsobí jako že by se z toho ústavu nedalo uniknout. Po brikulích, které tu vězni dělají taky nenásleduje žádný trest (většinou) což jenom upevňuje můj názor, že zaměstnanci léčebny fakt nejsou ŽÁDNÝ záporáci. Některé věci jsou trochu moc předvídatelný, třeba ten wow moment, že ten indián není hluchoněmej, ehhh…haló já to dokázal rozpoznat po pěti minutách, a jim to trvalo skoro celý film. Dobře, zase chápu, že v té době je to možná nenapadlo, jelikož takových filmů moc nebylo, ale z dnešního hlediska je to prostě předvídatelný. Existuje hodně nadčasových filmů, které už také vyšly před dlouhou dobou a dokážou být stáje aktuální a zajímavé, ale tohle bohužel není jeden z nich. Má to samozřejmě spoustu pozitiv, které ten film pro mě dělali koukatelným a sice již zmíněné herecké výkony všech zúčastněných a hlavně Jacka Nicholsona, kterej si to neskutečně dává. Pak emoce, které se objeví v pár momentech, hudba a příběh, ten je vážně skvělý.65% ()

denisvavrin

Vrcholný film Miloše formana, a pravděpodobně můj nejoblíbenější film. Donutí nás se zamyslet nad tím jak se kdysi (ne)chovali k lidem s duševním onemocněním a nad dalšími zpoustou myšlenek a mírou šílenství, kterou pozorujem na hlavní postavě McMurphyho, který se za blázna nejprve jenom vydává, ale místní buzetace z něho udělá většího blázna než byl kdy předtím. Prostě dojemné, smutné a k zamyšlení. ()

Erosenin

Jedním slovem zážitek! Nicholson dokonalý! Jsem pyšný,že toto dílo vzniklo od Čecha! Za mě film,který mě dokonale od srdce rozesmál ale taky napnul. Zkrátka tento snímek vyvolává veškeré emoce. Jsem rád, že jsem si tuto klasiku ponechal tak dlouho a podíval se na ní až teď. Rozhodně doporučuji! ()

JenTR

Mě se na tom líbí, že lze udělat levný film, který je dobrý a vydělá dost peněz. To dnes už nikdo nedělá. Tenhle film nemá žádnou dynamiku, výbuchy, honičky, jede si svým pomalým tempem a přesto na to koukáte, zajímá vás to, má to poselství. S Amadeem asi nejlepší americký Formanův film. ()

ondrapec

Nejlepší film Miloše Formana. Oskary ověšený snímek s úžasným Jackem Nicholsonem v hlavní roli je ztělesněním bolesti psychického zdraví, křehkosti lidského ducha a nebezpečnosti samotného humoru. Námět je originální, prostředí a atmosféra filmu neopakovatelná a děj je extrémně silný. Paradoxně je to ale také film, který jsem schopen vidět jednou za mnoho let. Tomu říkám silný filmový zážitek. *100%* ()

Marcimor

Asi nemá smysl nosit dříví do lesa. Tak snad jen tři věci: 1) Film je pro mě lepší než kniha (výborná) - to se mi často nestává, zejména pokud nejdříve čtu a teprve potom koukám. 2) Dvojice McMurphy a Náčelník snad nemohla být obsazena lépe. 3) Silný, dojemný a přitom "macho" závěr filmu. ()

peproch

Asi je film ode mne příliš vzdálen, dobou vzniku, tématem, hereckými výkony. Neumím srovnat s dobovými snímky. Z dnešního hlediska mi přijde obyčejný, promiňte prosím. ()

Falcon_3.2

Oceňuji otevřenost tvůrců, odvahu producentů! I když i v tak ultra-demokratické zemi jako je USA se to neobešlo bez cenzury. Ale když to točil "neznámý" československý režisér, tak i přes to zůstalo ve filmu dostatek dokumentárních sekvencí z tehdejších "madhousů". Nádhera. ()

PanLord

Ken Kesey je jeden z prominentních amerických autorů a jeho kniha, působící jako předloha k tomuto filmu, je fascinujícím dílem. Film Miloše Formana relativně dobře napodobuje knižní předlohu, nicméně ono podání scény a dialogů je velmi únavné. Ztěží jsem vydržel sedět a koukat na celý film. Raději si přečtěte knihu. ()

Bunken

Film Přelet nad kukaččím hnízdem je mistrovské dílo Miloše Formana, které oslavuje svobodu ducha a odpor proti utlačování. Hlavní hrdina McMurphy, ztvárněný geniálně Jackem Nicholsonem, je pro mě symbolem toho, jak se má člověk bránit proti systémům, které mu chtějí vzít jeho nejcennější dar - svobodnou mysl a duši. McMurphy je živelný, vtipný, nekonformní a nebojí se postavit proti autoritě vrchní sestry Ratchedové, která vládne psychiatrické léčebně jako tyran. McMurphy se snaží probudit k životu ostatní pacienty, kteří se vzdali své svobody a podřídili se pravidlům a lékům. McMurphy je pro ně vzorem, přítelem, učitelem a vůdcem. Tento film mě hluboce dojal a zasáhl. Cítil jsem s McMurphym i s ostatními pacienty, jejichž osudy mě zaujaly a zarmoutily. Film je plný silných scén, které vyvolávají smích i slzy. Film je také plný symboliky, která poukazuje na společenské problémy a hodnoty. ()

Kouda

Knihu jsem četl opravdu dávno a upřímně mě ani moc nezaujala. Nicméně po zhlédnutí filmu jsem ihned změnil názor... Ve filmu je několik skvělých scén u kterých se opravdu pobavíte a tou atmosférou a různými vztahy mezi postavami to vytváří prostě něco chytlavého, nejde to přesně popsat. Hlavně scéna s basketballem, ta mě pobavila ze všeho nejvíc. Do role McMurphyho se Jack Nicholson nemohl lépe vcítit - geniálně vystihl tuto postavu a jeho "rebelství" vůči léčebně jsem si o to víc užíval. Nutno dodat, že i vedlejší postavy zde krásně figurovali a vytvářeli tu atmosféru zmatku a šílenství. Ani na minutu mě film nenudil a upřímně jsem velmi překvapen jak takový film u mě mohl uspět. Říkal jsem si... to zas bude nějaké obyčejné drama, ale tohle mě velmi příjemně překvapilo až mě mrzí, že jsem to viděl teprve dnes. Filmy založené na psychologii postav a symbolům jako jsou právě lidská svoboda ve vás prostě vyvolají tu lítost nad tím vším a to já miluju. Úžasný film!!  ()

Dal_i

"Odkládal jsem sledování filmu 'Přelet nad kukaččím hnízdem' od Miloše Formana delší dobu, ale bylo to pro mě velkým překvapením, jak tato česká režijní práce dosahuje tak vysokých kvalit. Film se mi jeví jako nadčasový snímek, který si zachová svoji kvalitu i v průběhu několika generací. Výjimečnější je skvělý výkon Jacka Nicholsona, který mě překvapil a nadchl. Přestože jsem ho v jiných rolích příliš nepreferoval, zde jsem si jej naprosto zamiloval. Celkový příběh o odvážné bandě, kterou Jack Nicholson vede, vyvolává širokou škálu emocí, což dělá tento film jedním z nejlepších, které jsem kdy viděl." ()

DeliCZ

Nejlepší antitotalitní film, co byl kdy natočen. Pro Formana se jednalo o velmi osobní téma - téma boje s autoritou, střetu svobody a totality. Nemyslím si, že pro kteréhokoliv jiného režiséra by toto téma bylo bližší, než pro Formana. Ten akorát přesunul děj z Československa do jedné psychiatrické léčebny, ale pravidla jsou stejná. Prakticky celá léčebna (konkrétně pacienti) je řízena despotickou sestrou Ritchetovou, která zastupuje funkci velkého bratra v podobě komunistické strany. Ta má zastupovat kázeň, řád a pořádek. Oproti ní stojí drobný kriminálník Randell, který zastupuje svobodu, spontánost, a demokracii. Nejedná se tedy jen o střet Ritchitové s Randlem, ale také střet demokracie a totality, kapitalismu a komunismu. Ostatní pacienti jsou samozřejmě vychováni v systému, který je v léčebně zaveden. Když ale do léčebny přijde Randel, celý systém se začne rozpadat a pacienti si začnou uvědomovat pocit svobody a podobně jako v době pražského jara, je zde svoboda potlačena v závěru filmu k uchování moci. Samotný útěk indiána z léčebny bychom pak mohli přirovnat k útěkům lidí v době okupace na západ. Z tohoto důvodu je tento film daleko pochopitelnější pro lidi, kteří mají zkušenost s totalitou. Samotné postavy jsou v tomto filmu vykreslené opravdu dopodrobna a ačkoliv se jedná dost možná o jeden z nejlepších filmů Jacka Nicholsona, tak ten, kdo tomuto filmu dal korunu je Louise Fletcher, která roli hraje maximálně důvěryhodně. Samotná Ratchetová je nejvíce děsivá tím, jak přirozeně působí a fakt, že takových sester Ratchetových běhá po světě plno tuto postavu tvoří víc a víc znepokojující. Ostatní herci (Danny DeVito) jsou samozřejmě také skvěle sehraní a Forman příběh z léčebny polidšťuje nejvíce, jak může. ()

aburos

Velmi zajímavě zpravovaný film, který ukazuje dva odlišné světy. Svět hlavního představitele McMurphyho a sestry Ratchedové, kdy každý zastává jiný pól žití. Forman, zde vykresluje divokost a spontánnost proti řádu a disciplíně. Celý film je velmi ponurý a roztahaný, proto mě některými pasážemi i občas nudil. Jinak byl film herecky skvěle pojatý. ()

Tristan_nsc

Konformita versus neochota se podvolit, chcete-li nonkonformita. Mezi vším možným pseudointelektuálním filmovým odpadem se najde nemnoho dobrých, intelektuálně hodnotných filmů. Poté přichází až smutně malá sorta, která není ani jedním - zkrátka je něco víc. Přelet nad kukaččím hnízdem je neuvěřitelný film, smutný a veselý zároveň, plný naděje i beznaděje. A také, a to primárně, má nejen své speciální místo ve filmové historii, ale i místo v mém srdci. ()

Sjoduk

Tento film som si dlho chcel pozrieť a podarilo sa mi to až nedávno. Avšak naschvál som si nikdy nečítal o čom je, aby som nezistil spojlery a nepokazil si tým filmový zážitok. Vedel som len to, že sa odohráva v psychiatrickej liečebni. Musím však skonštatovať, že je to jeden z najlepších filmov, aké som videl. Mám pocit, že je to jeden z tých, aké sa už netočia. Výborné herecké výkony, dobrý príbeh, ktorý vie diváka vtiahnuť do deja tak, že ani nevie ako ubehnú vyše dve hodiny filmu. Nie všetky filmy potrebujú výbuchy, automobilové naháňačky a sex, aby boli pútavé. Bola tam celá škála emócií, humor, drsné elektrošokové terapie, ja som si aj trochu poplakal. Jack Nicholson skvelý ako vždy. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)