Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

Jansen

Parta postarších záložáků přijíždí do malého městečka, kde na jednoho muže připadá deset žen, plavovláska si hledá životního partnera a všechno to působí velmi krásně. Forman v Láskách jedné plavovlásky naznačil genialitu (zejména scéna na tancovačce), která naplno vytryskla v Hoří má panenko. V jeho režii působí situace všední až obyčejné tak neobvykle a krásně, že jsem měl hned po zhlednutí chuť pustit si celý film ještě jednou. Zlatá česká 60. léta. Pro mě osobně po Přeletu nad kukaččím hnízdem a Hoří má panenko Formanův nejlepší film. ()

rawen

K tomuto filmu jsem se dostal dost pozdě, ale nelituju toho a jsem rád, že jsem ho neviděl dřív. Aspoň ho můžu náležitě docenit... Forman mě ještě nikdy nezklamal! 9/10 ()

Hwaelos

Oceňuju to hlavně formálně. Obsah mě místy svou trapností bavil, místy nudil. Podstatné tedy spíš je, JAK je to natočené. Perfektní je zarámování celého příběhu. Právě to, že konec navazoval na začátek mě přimělo dát o hvězdičku vyšší hodnocení, než jsem původně zamýšlel... ()

adamo_znk

Jenom vypíchnu dvě scény. První je rozhovor vojáků v čele s Menšíkem na zábavě. Druhá je absolutně odzbrojující Milada Ježková při zkoumání plavovlásčiny tašky. Formanovi prvotiny jsou perfektní průpravou pro jeho pozdější, americké eposy. ()

MrCreosote

Tady ještě Forman a spol. ve své kritice maloměšťáctví a čecháčkovství příliš tlačí na pilu (scéna s prohrabáváním kufru za zvuků státní hymny narušuje iluzi nastoleného realismu), nicméně fenomenální práce s neherci všechno vyvažuje. Příběh rozdrobený do několika částí filmu jako celku spíše škodí, v hlavě diváka tak zůstávají jednotlivé herecké etudy ("Já tady spim jak na hranolu"). V Hoří má panenko jsou všechny aspekty dovedeny k dokonalosti, i přes to patří Lásky jedné plavovlásky do zlatého fondu Nové vlny. Trio Forman-Passer-Papoušek sice kritizuje skrze humor, ale činí tak ostře jako nikdo jiný před nimi. ()

corpsy

Je úchvatné ako sa takýto banálny príbeh dá natočiť s takou dávkou nadhľadu a vtipu. Snímok s bravúrnymi hereckými výkonmi ( pripadá mi ako keby Forman len zapol skrytú kameru, odišiel na pivo a po hodinke sa vrátil ) a dokonalým scenárom. ()

Marek1991

Podľa mňa veľmi nadhodnotený film. Vo svojom čase možno veľké dielo, ktoré vraj pobavilo aj Jacqueline Kennedyovú, no ja tieto socialistické reálie nemusím. Viac ako smiešne mi prídu smutné. Film je na svoju dobu odvážny z časti v tom, že ten socialistické svet tu nie je ružovo vykreslený. Ten trápny štýl miestami ujde, no mňa zaujala najmä posteľná scéna na záver. Inak to bolo čisto všetko z bežného života, nič výnimočné. Viem si predstaviť, že keby u nás doma pred toľkými rokmi natáčali podobnú komédiu, tak by to isto dopadlo lepšie, no keby ju natáčali v rodine mojej mamy, tak svet by uvidel komédiu svetového rangu, lebo to, čo povystrájali napríklad môj dedo a jeho syn, obaja Jozefovia, tak to nechápeme v rodine dodnes. Poviem príklad pred pár rokmi som zistil, že mám v Česku sesternicu alebo že syn Jozef posielal otcovi Jozefovi cez vojenčinu poštou náboje, domov doniesol zbrane, vraj nejaké granáty, či to, že tento milý synáčik šmelinár raz bez rozlúčky ušiel za hranice a rodina si kvôli nemu vytrpela. Nič v zlom, ale tieto komédie sú pre mňa ľahké zákusky s trochou srandy a napríklad na tejto som sa nebavil. Inak tá Hana Brejchová bola ozaj krásna, škoda že vek z nej urobil škaredú tlstú starú babu, ale s tým nič nenarobíme. S týmto filmom sa zapísala do histórie Čechov a Slovákov, škoda len, že mňa neoslovila a neoslovil ma ani samotný film. ()

EastWicka

Snad žádný jiný film nevystihuje tak dokonale tu důvěrně známou trapnost domáckých dialogů, rad do života a momentů, při nichž nevíte, jestli se příští vteřinu nepropálíte podlahou na opačný konec zeměkoule, anebo se spíš nerozřehtáte na celé kolo... a pak s vámi už nadosmrti nepromluví ani klika od dvéří. ()

ledzepfan

Rewatch asi po dvaceti letech a pořád je to "peklo", které je až bolestivé sledovat.. Černý Petr je jaksi autentičtější, Hoří má panenko zase filmově komplexnější.. přesto je to pořád zatraceně kvalitní. ()

fannah

Jeden z nejlepších českých filmů...maximálně jednoduchá a krátká zápletka doplněna několika velmi zdařilými scénami ze života. ()

Cimr

,,Ona si přijede s kufrem! Co tomu řeknou sousedi?" Chtěl jsem napsat, že Lásky jedné plavovlásky je hrozně trapný film. Ale pak jsem si přečet zdejší komentáře a zjistil jsem, že to přede mnou napsali už skoro všichni. Ale co se dá dělat, ,,trapnost" a ,,malost českého člověka" se vine celým příběhem, ba je leitmotivem celého Formanova českého díla. Trapní starší vojáci jdou na trapnou zábavu lovit trapné rádobysexy dívky, trapně spolu tančí za doprovodu neladícího big bandu hrajícího sračky, pak se trapně opijí a trapně se pokouší o trapný sex, což se většinou nepovede a trapné dívky tak dál žijí své trapné existence v trapných továrnách, popřípadě trapných školních lavicích, kde se trapně hlasuje o tom, zda se všichni polepšíme... Skvěle odpozorovaný film s krásnou klavírní skladbou (určitě víte, kterou myslím), výbornou pointou a vynikajícími (ne)herci, který je o ničem a zároveň o všem. Ale hlavně tady vlevo o vás... ()

LINKIN

Úryvek z komentáře na imdb: Real life takes precedent over ideology: this indeed is 1965, it could have been Poland, Hungary even Yugoslavia (here it's the Checho-Slovakia: great beer, ice hockey and hearty dosage of sexuality) ()

baribal

Mistrovské dílo a klenot šedesátých let. Neskutečné množství výborných scének a vynikajících dialgů. Zajímavé jak se Forman přizpůsobil americkému filmu, když porovnám hoří má panenko a lásky jedné plavovlásky s například hnízdem nebo amadeem, ani nahodou bych nerekl, ze se jedna o stejneho rezisera. ()

NinonL

Hodně ze života, skvěle zmapovaná první láska, která se povedla jak se povedla. Trapasů je tam neúrekom, ale přiznejme si, komu se v telecím věku, nestaly podobné :-) Jenže dnes, na rozdíl od 60. let min.století, pravděpodobně už ve 14 nebo 15. ()

Asgy

Závěrečná scéna nemá chybu, a jako celek je to krásně upřímný a milý film, který si v brzké době rád dám znovu. ()

consuela1

Všechno už tady bylo řečeno- krásný film, geniálně kloubící legraci a smutek. Jako život sám- hořkosladký. V konfrontaci s Anduliným bývalým milým ("zajeď, nevotravuj, zavolej..."), který si nechá vrátit i dárek z lásky je Míla z Prahy u piána skutečně zjevení. Zejména v té bídě továrny a intru, zřejmě ne moc kvalitního rodinného zázemí (proč by tam jinak byl pokus o sebevraždu?) a hlavně v nulové perspektivě do budoucna. Jenže zjevení zklame, ani si možná neuvědomí jak. To je podle mně smutek tohoto filmu- nevědomá krutost totho, kdo má všechno vůči tomu, kdo nemá nic. Ale humoru také mnoho- Menšík a jeho kamarádi- úúúžasné, pan Šebánek a paní Ježková (typicky ženský myšlenkový tok- zazvoní děvče a do pěti minut maminka přemýšlí o rozvodu :-). A postelová scéna? Vězte, že u nás doma zdomácnělo, že jakmile už je dlouhé ticho a jistě jsme všichni v polospánku, patří do etikety zvolat: "Teď už se ti spí dobře?" ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)