Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

Lindiště

Nemilosrdné zrcadlo nastavené české nátuře (a jistě nejen české). Je to sice ve formě komedie, ale myslím si, že není nikdo, koho by u některých scén pěkně nezamrazilo. ()

pakobylka

----- "Zloděj bez losu u nás neexistuje." ----- Humor, který není laskavý ani shovívavý. Dívá se na vás skrz prsty, jeho jazyk je převelice jízlivý ... a jeho postřehy si za rámeček nedáte. Jakoby Miloš Forman prostřednictvím svého snímku ventiloval nějaký poměrně zásadní problém ve vztahu ke své vlasti, které toho času náležel přívlastek "socialistická". Jenomže jeho odtažitý až nepřátelský pohled na nás - a tím pádem i na mě - se vždycky odrážel i na mém postoji k jeho nevesele veselému dílku o hasičském bále ... 2,5* ()

mortak

"Dědo, není vám zima?" - "Tak ho dejte blíž k ohni." Vrchol českého amaterského herectví a důkaz, že nejkrásnější symbolika je ta, která přirozeně plyne z bežné situace (dívky běžící ve sněhu, závěr filmu). Nesouhlasím jen s komentáři omezujícími film na českou vesnici. V každé malé vísce na světě platí, že každý hraje sám za sebe (či za svou krev - volba miss) a že sousedovo neštěstí je sousedovo neštěstí a jiného se netýká. Není žádné čecháčkovství, protože vesnický život je všude stejný. To se jen český národ rád v hospodách bičuje do krve. ()

Carrie_3

Lidské povahy jsou rozmanité a Miloši Formanovi se podařilo ukázat celou jejich škálu. Jaksi podvědomě se takto starým filmům vyhýbám, což pochopitelně dělám chybu a tento snímek mě o tom přesvědčil. Opravdu jsem se pobavila a troufám si říci, že každý z nás v některé z postav poznal třeba svého příbuzného, známého či souseda. Kdo film ještě neviděl, určitě doporučuji ke zhlédnutí, pravděpodobně nebude zklamán. ()

papaJA21

Vcelku bravurní a přesná studie české povahy. Neřekl bych, že je to komedie. Ano, můžete na to koukat jako na veselý film plný humorných scének. A je to velká sranda. Nebo se na panenku podíváte jako na sondu do lidské nátury a pak už to taková legrace není. ()

Jermann

(KVIFF 2012) Zatraceně ošklivé zrcadlo, kterému se většina národa hrdě řechtá, místo aby do něj každé ráno koukal a červenal se jak rajče. Dosud jsem se téhle klasice zdárně vyhýbal, jenže digitálnímu remasteru ve Velkém sále se těžko říká ne. Odškrtávám si tedy další kus české filmové "povinné četby" .. ale popravdě se Italovi vůbec nedivím, že chtěl svoje peníze zpátky. ()

dr.fish

Když jsem v bonusech slyšel vyprávění, kolik práce a energie nápadů bylo do filmu vloženo, jak dlouho to trvalo a kolik to stálo, až v té chvíli mi vlastně došlo, jak je film propracovaný do detailů. Možná i trochu zbytečně, protože to málokdo ocení. Ale tenkrát byly peníze, tak proč je neutratit. Pokaždé když film vidím, nemůžu se rozhodnou, jestli koukám na naprostou hovadinu, nebo na geniální film. Některé scény jsou famózní, jiné těžce amatérské. Obojí asi schválně, jen se s tím nějak nemůžu poprat. Remaster na blu rayi je obrazově výrazně vylepšený, ten film má najednou prostor a barvy. Tím si u mne snímek dost šplhl a líbí se mi teď ještě o něco víc...75% ()

FrankSusta

Já jakožto dobrovolný hasič a nadšenec do filmů jsem pocítil nutkání zhlédnout tento Formanův ještě pořád český počin. Inu, nestačil jsem se divit. Je to nehorázná kravina. Ale ještě pořád jakžtkaž v dobrém slova smyslu. Ono se to vlastně celé oehrává v jedné budově (až na jednu pětiminutovou vyjímku), takže je zajímavé, co z toho dokázali vystřískat. Pro mě to ale bohužel byl pořád slabý odvar, protože hlášky nebyly tak úderné, jak se na většinu českých klasických komedií sluší a patří. A z obsazení jsem snad nikoho neznal (ale to je spíše problém můj). I tak jsem ale docela rád, že jsem to viděl. Aspoň už vím, z čeho pochází ty hlášky z písničky Hasiči has. ()

bartias

Jeden z nejlepších filmů Miloše Formana nominovaný na Oscara je satirickou a vtipnou freskou o českém maloměšťáctví. V roce 1967, kdy měl poprvé premiéru, se soudruhům pranic nelíbil. Hořká komedie má vyloženě kocourkovskou atmosféru a její trpká česká realita snadno rozesměje, ale zároveň z ní spolehlivě zamrazí. I po letech. ()

Slavníkovec

Ta naše veselka česká. "Kde si nechal tu holku." "Nechal jsem ji tam." "Ty seš takhle blbej, ty seš takhle blbej!" "Zase já." "Zase já" "Lidi proč tleskáte. To je zbytečný. To nepatří do soutěže. To je zbytečný......" "Hudbo hraj." "Slečno. Slečny." Opravdu krásná satira na českou podezíravost a tvrdohlavost. ()

Noviik

Vynikající komedie, při které se nestačíte divit, co se vše může přihodit na jednom bále. Navíc srdcervoucí konec, prostě vynikající film! ()

czejny

Názorný příklad toho, co stačí k natočení díla s velkým D. Jednoduché, krátké, výstižné, komické. Komické však do chvíle, než zjistíte, že se koukáte do zrcadla, které odráží svět kolem vás. To zrcadlo sice někdy zkresluje, ale právě díky tomu si můžeme uvědomit, co v něm vidíme. ()

mr.filo

Ples a vesnický život ruku v ruce přináší milé drama a plno prostoru pro Formanovi invence v práci se zemitými neherci. Ideální film na program pro den po plese. ()

MJMilan

Tak to je jednoduše pecka. Kdo zná vesnické a hasičské zábavy, tak ví, že už v tom roce 1967 to nebylo tak daleko od pravdy, doba nedoba. Miloš Forman opět dokázal, že dokážet zachytit podstatné tak, aby vystihl danou situaci. ()

eisha3

Komedie nebo tragédie? Česká povaha je na jednu stranu úsměvná, na druhou tragická, záleží na úhlu pohledu. Jinak samozřejmě zaručená formanovská kvalita. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018