Prenikavá psychologická a sociologická generačná štúdia s komediálnym nadhľadom a porozumením pre svet otcov i synov onej doby je mozaikou drobných, zdanlivo bezvýznamných udalostí v živote 16-ročného učňa. Tvorcovia sa celkom podriadili naturelu protagonistov (excelujú tu kapelník kolínskej dychovky Jan Vostrčil, známy z viacerých vynikajúcich filmov, a poslucháč DAMU Vl. Pucholt), dialógy tak vyvolávajú dojem magnetofónového záznamu autentických rozhovorov. Dobromyseľné kázanie pedantského otca vyznieva ako reťaz zúfalo neúčinných fráz, ktoré namiesto dôvery vytvárajú vákuum vzájomného nepochopenia. Scény s Petrom, Pavlou a oboma murárskymi učňami majú charakter ľúbezných ilustrácií pubertálnych neistôt a exhibícií. Nezabudnuteľný je detinský spor okolo pozdravu Ahój! Kresba života malého českého človeka v jeho uzavretom svete, film o dvojakej morálke (Petr nastúpi do samoobsluhy ako predavač, aby sa od vedúceho dozvedel, že jeho hlavnou úlohou bude strážiť zákazníkov), zábavná metafora o úskaliach vstupu do života, ale aj spoločenská alegória. Prvý veľký Formanov film sa vyznačuje uvoľnenosťou a ľahkosťou. Kultúra obrazu a vyjadrovacia úspornosť sa markantne prejavujú napr. v kľúčovej sekvencii sobotňajšej tancovačky, v ktorej sa niekoľko dejových epizód preplieta s dokumentárne ladenými pohľadmi, dokresľujúcimi atmosféru zábavy a typológiu postáv (doba módy twistu a semaforských pesničiek). Mimochodom, kuchyňa a tanečná sála sú dve prostredia, príznačné pre Formanove české filmy vôbec. Film autenticky zobrazuje hľadanie sa mladých ľudí a generačné odcudzenie, odhaľuje v podtexte poklesnutosť pomerov poznačených provinčnosťou a frázovitosťou. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Černý Petr je vskutku povedeným celovečerním debutem Miloše Formana. Z nouze vykouzlil ctnost, obyčejnost obarvil poetikou, film sestoupil z výšin mezi smrtelnou každodennost a celosvětová nová vlna získala na svou stranu talentované mládí. Plošné využívání neherců sice přináší skřípání harmonického plynutí toku a strojenost tiká v protisměru, přesto je důležitější dokonalé využití nálady prostředí i času a rozverně satirický nadhled. Neméně důležitá je vizuální stránka, kameraman Jan Němeček dokázal stát uprostřed veškerého dění, prožitky se podávají z první ruky, všednost se píše ve slokách a po liniích romantického básníka, opěvuje se pomíjivost života a vzpomíná se na vlastní rozpaky mládí. Černý Petr je vzdorem nastupující generace, vyhraňuje se proti zavedeným tradicím i principům, hýčká si jiná předsevzetí, nebojí se provokovat s úsměvem na duši. Hlavní postavou nejistého a hledajícího dospívání je Petr Vaněk (zajímavý Ladislav Jakim), nezajímavý učeň na socialistického prodavače. Nesmělost sužuje jeho sebevědomí a paralyzuje přirozenou schopnost přizpůsobit se všední rutině pracovního dne. Probouzející se tělesnost dokáže určit správný směr, ale zkušenosti přicházejí až během cesty a v zákoutích slepých uliček. Hlavní ženskou postavou je Pavla Vrbová (zajímavá Pavla Martínková-Novotná), Petrova vrstevnice středoškolského času dospívání. Je samým centrem všech Petrových zájmů a mládí se pokouší vyrovnat se s novou životní situací. Vlastním představám navzdory. Důležitou postavou je Petrův otec (pozoruhodný Jan Vostrčil), dirigent dechovkového souboru. Synovu nerozhodnost si vykládá po svém a považuje ji za projev chuligánství. V dobré víře předkládá své rady, moudra i nespokojenost a vzájemné nedorozumění se exponenciálně rozšiřuje. Výraznou postavou je Čenda Semerád (dobrý Vladimír Pucholt), schopný zednický učeň, toužící po uznání. Je dalším příkladem těžkosti mládí, přizpůsobující se dospělému vidění světa. Každý nepatrný náznak úspěchu je nutné zviditelnit do šíře. K výraznějším postavám patří také Zdeněk Kudrnáček (příjemný Zdeněk Kulhánek), Čendův kamarád ze zednického učení. Je svědkem sbírání odvahy svého druha, přesto si hlavu žádnou starostí nezatěžuje. Z dalších rolí: Petrův nejlepší kamarád a zpěvák Láďa Sako (Pavel Sedláček), k Petrovi ostražitý vedoucí prodejny potravin (František Kosina), shovívavý zednický mistr (Josef Koza), velmi starostlivá Petrova maminka (Božena Matušková), podezřelý a pronásledovaný zákazník potravin (Antonín Pokorný), pečlivý inventurník obchodu (Jaroslav Kladrubský), objekt Čendova zájmu na taneční zábavě (Jaroslava Rážová), či Pavlina bývalá známost Franta Mára (Jaroslav Bendl s hlasem Josefa Abrháma). Černý Petr reflektuje potřeby své doby, vstupuje mezi obyčejné lidi, všednost zaklíná do poetické velikosti a pohrává si s dychtivým voyerstvím i malicherností lidského soužití. Aneb těžkosti dospívání nejsou proslulé odvahou a nenesou se v harmonickém souznění. Velmi výrazný filmový čin! () (menej) (viac)

cubajz

film skoro úplně o ničem, který až moc dokonale připomíná skutečný život z pohledu svět objevujícího puberťáka - a to i po těch padesáti letech! ()

DruidKarel

951. hodnocený film: Satirický obraz doby, kdy lidé začali zjišťovat, co jsou to zábavy a kluci byli nesmělí. Nejen požádat holku o tanec, ale i o rande. Krásný důkaz toho, že za komančů se učilo špízlování už od učňů a každý kdo byl na pozoru, byl dobrý. Vtipné jsou také momentky, kdy se chlapci urážejí na koupališti před dívkou a jeden shazuje druhého. 4* si jistě film zaslouží a musím jenom chválit výkon Ladislava Jakima a nápad pana Formana ukázat obraz tehdejší doby. 4* ()

MarekT

Při sledování jsem si pomyslel, že je jistě dobře, že Forman tuhle výpověď natočil právě v období šedesátých let - jeho díla nejsou zbytečně vulgární jako určitá část soudobé produkce, a přitom půsboí i po necelém půlstoletí stále pravdivě - především dialogy o děvčatech vůbec nestárnou. Opět vynikající neherci, byť mě výkon Vostrčila přišel krapet slabší než obvykle. Mimochodem, od této chvíle si při každém pozdravu jako "ahoj" se známými vzpomenu na tento film. ()

Martrix

Nezazlívám ti, že nevíš. To se v tvém věku stává. Ale dokud nebudeš vědět co chceš...budeš dělat to, co chci já. Svět se za těch šedesát let změnil k nepoznání. Pro starší ročníky bude Černý Petr zábavný díky mnoha absurdním dialogům a situacím, které vyplynuly z generačních rozporů...tehdejších mlaďochů se staršími. Dnešní mladí budou nechápavě civět a pokud to dokoukají, odnesou si z toho snad jen to, že je to divný artový film. Protože nejen oni, ale i jejich rodiče žijí v úplně jiných společenských vazbách. Resp. to lemplovství Petra, je dnes standard, ze kterého mnoho mladých nevyroste. Stav, který je tiše tolerovaný a přehlížený rodiči i okolím. Tento film je o hledání svého místa ve světě a o boji s generací, která mladé kritizuje a tlačí vpřed. Mám dojem, že dnes to hrají mnozí rodiče jen na remízu a doufají, že jejich děti posune vpřed jakási společenská setrvačnost. Roky blahobytu, totiž udělaly z většiny lidí jen "účastníky zájezdu". Kdo ví, jak takový film pochopí divák roku 2063. ()

Bush13

Roztomilý film rodící se Formanovy poetiky musel v době nedávno uplynulých let padesátých jistě působit formálně jako novovlnné zjevení. Téma určitého vyřizování si účtů se starší generací a rozpačitého dospívání je krásným obrazem doby části 60. let; některé jemně absurdní dialogy a hlášky, retard-competition mezi Jakimem a Pucholtem a směšné kšandami, pupkem a přecházením sem a tam doprovázené otcovské rady jsou naprosto kouzelné - zkrátka miniklenoty, které mě rozesmějí, když na ně v budoucnu budu vzpomínat. Tak či onak, já tu bezpointovost potřebuju nějak vytříbenější, nebo alespoň absurdnější; zde cítím ještě jakousi debutovou a experimentující nedopečenost. ()

mortak

Záměr všech nových vln, všech cinema verité, všech hnutí rozhněvaných mužů... (pokračujte sami) spočívá vždy v navrácení daného umění životu a lidem, odmítnutí umělosti, "vznešené" pedagogičnosti a výchovnosti (která vždy místo výchovy vede do pekel), odmítnutí únikových pohádek, kde milenci po nepředstavitelných trablech, nesnázích a srceryvném odloučení si padnou do náruče (dnes do postele)... (pokračujte sami). Forman s Papouškem to dokázali tisíckrát lépe než italský neorealismus (který se vlastně nikdy neodpoutal od melodramatu) a hlavně místo tragédie a slz hledali v té oprýskáné realitě jednoho městečka směšnost a absurditu. Výsledkem je geniální momentka. ()

Radiq

Dokonalej film o obyčejnejch lidech a obyčejnejch věcech, ale s tak nářezáckým způsobem, že se skoro od začátku do konce musíte chlámat. Zmíním jenom dvě věci: 1) když prohlíželi obraz mezi bednama s flaškama: "Udělejte si takovej kornouteček, aby vás ty lahve nerozptylovaly." chch 2) Otázka matky (z té jsem měl chlámací křeče): "S kterejma klucima jsi tam byl?" Tak skvělý český filmy u nás najdete fakt jen málo... ()

sator

Ve své době umělosti pramen vody čisté, i do dnešních dnů zaujme ale dnešní divák už vnímá film nejspíše jinak... Podle vlastních slov měl hrát hlavní roli Martin Vačkář pro kterou si ho vybral přímo pan Forman.https://www.csfd.cz/tvurce/37860-martin-vackar/ V té době už měl za sebou zkušenosti z několika dětských filmů, ale zároveň bytostně nesnášel dlouhé hodiny  čekání "na place" a tak natáčení odmítá. ()

LeoH

Tenhle film už nechci nikdy vidět, mám z něj strašlivé deprese. Kdepak komedie. Všichni – matky, otcové i synové, učňové obchodničtí i zedničtí, jejich mistři, holky i kluci, i ta stárnoucí zpěvačka na pódiu – všichni do jednoho jsou v tom světě zoufale ztracení, vůbec netuší, z kterých do kterých, a přitom se snaží jakž takž hrát své role a zachovat si aspoň tu špetku důstojnosti, až jsou z toho směšní. Portrét mezilidských vztahů v příšerné zemi a příšerné době v několika trefných scénkách. Hvězdička dolů za roztahanost výplní mezi scénkami a za náběhy do laciné komunální satiry. ()

Mr.Ripley

Pravděpodobně nejlepší celovečerní debut, jaký si začínající tvůrce může přát. Nejen, že krásně vystihuje ducha té doby, ale i po 52 letech naprosto ukázkově reflektuje dospívání s kterým jsem se mohl ztotožnit i já. ()

HonzaBez

Tahle mozaika bezvýznamných, ba skoro banálních událostí v životě 16ti letého učně Petra mě tedy moc nebavila a nějak nechápu ty všechny čtyři nebo dokonce pět hvězdiček, kterými tento film hodnotí většina mých oblíbených uživatelů. Nejhezčí na celé filmu mi přišla pěkná autentická hudba ze 60. let. Jinak moc nechápu, proč je postava Petra podána, jako by to byl totální ňouma. Někoho takto nemastného neslaného jako on, aby tedy divák pohledal. Docela roztomilé ještě je to jeho oťukávání s jednou holkou, i když i zde to celé končí tak nějak do ztracena. Co je fakt nuda jsou ty Petrovi dialogy s jeho otcem i matkou, resp. spíše monology pánů rodičů. Jakési mentorování ze strany svých rodičů zažila asi každá generace dospívajících dětí. Ovšem taky je těžké říct, kdo trpí víc, zda onen dospívající Petr, jeho rodiče při pohledu na tu totální nemohoucnost svého syna nebo i sám divák. Já tedy, při pohledu na to neustále korzování Jana Vostrčila (v roli Petrova otce), trpěl rozhodně. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018