Prenikavá psychologická a sociologická generačná štúdia s komediálnym nadhľadom a porozumením pre svet otcov i synov onej doby je mozaikou drobných, zdanlivo bezvýznamných udalostí v živote 16-ročného učňa. Tvorcovia sa celkom podriadili naturelu protagonistov (excelujú tu kapelník kolínskej dychovky Jan Vostrčil, známy z viacerých vynikajúcich filmov, a poslucháč DAMU Vl. Pucholt), dialógy tak vyvolávajú dojem magnetofónového záznamu autentických rozhovorov. Dobromyseľné kázanie pedantského otca vyznieva ako reťaz zúfalo neúčinných fráz, ktoré namiesto dôvery vytvárajú vákuum vzájomného nepochopenia. Scény s Petrom, Pavlou a oboma murárskymi učňami majú charakter ľúbezných ilustrácií pubertálnych neistôt a exhibícií. Nezabudnuteľný je detinský spor okolo pozdravu Ahój! Kresba života malého českého človeka v jeho uzavretom svete, film o dvojakej morálke (Petr nastúpi do samoobsluhy ako predavač, aby sa od vedúceho dozvedel, že jeho hlavnou úlohou bude strážiť zákazníkov), zábavná metafora o úskaliach vstupu do života, ale aj spoločenská alegória. Prvý veľký Formanov film sa vyznačuje uvoľnenosťou a ľahkosťou. Kultúra obrazu a vyjadrovacia úspornosť sa markantne prejavujú napr. v kľúčovej sekvencii sobotňajšej tancovačky, v ktorej sa niekoľko dejových epizód preplieta s dokumentárne ladenými pohľadmi, dokresľujúcimi atmosféru zábavy a typológiu postáv (doba módy twistu a semaforských pesničiek). Mimochodom, kuchyňa a tanečná sála sú dve prostredia, príznačné pre Formanove české filmy vôbec. Film autenticky zobrazuje hľadanie sa mladých ľudí a generačné odcudzenie, odhaľuje v podtexte poklesnutosť pomerov poznačených provinčnosťou a frázovitosťou. (oficiálny text distribútora)

Biopler

Dospievajúci syn a otcove kázne, perfektné hlášky na diskotéke a mnoho ďalších perál :) Takáto vec sa nedá opozerať, avšak škoda miestami rovzvláčného tempa a poriadne nedokončeného záveru. ()

rainman93

Když jsem byl ještě mlád a spolu se strýcem jsme se dívali na tento film, otázal jsem se ho o čem, že ten film je. Odpověděl mi, že vlastně o ničem a zároveň o všem. Po této odpovědi jsem si nevěděl stále nic a film dokoukal nechápaje, proč je z něj strýc nadšen. V této odpovědi spatřuji genialitu nejen mého strýce, ale i snímku samotného. Postupným překonání cucání prstu, puberty a dospění do věku kdy vám již nalévají alkohol, bez hloupých otázek na váš věk, jsem pochopil i já o čem, že Černý Petr je. Každopádně je nesmírně těžké popsat tento kus slovy a někdy uvažuji, jestli si sám Forman a spol. byli vědomi čeho že se to dotkli. ()

KUFI

Film ma prijemnou atmosferu 60tych let, ale jinak je o nicem. Hlavne ty rozhovory fotra se synem jsou takovy placani do vetru. ()

Stíba

Miluju hlavně tzv. scénu "ty býku" ale i mnohé další jsou famózní. Formanovi se hned na úvod zadařilo a vytvořil povedenou komedii s krásně jemným zachycením rodinných i mezilidských konfliktů a handrkování obecně. ()

Ozzy2

Nebudu souhlasit se zdejšími akademiky v čele s všudypřítomným golfistou.Tohle je strašná slátanina úplně o ničem.Tohle nešlo vůbec dokoukat, možná ve své době to byla pecka, nabušená tehdejšími hity,ale z dnešního pohledu ten film strašně zestárl a nedá se na něj dívat. ()

anitae

Film o hovně, ale krásně vystihuje atmosféru 60. let a nelehké dospívání. Vadila mi Petrova poker face, pobavil zedník Pucholt, zaujali mě Petrovi rodiče, hlavně laskavá maminka. Film mě místy nudil a konec nekonec nemám ráda. ()

tranquill

"A když nějakýho kluka dostanem, tak je to určitě ňákej kripl." Formanova celovečerní prvotina, která klade důraz na "jelítkové" neherecké hrdiny, až je musíte mít rádi :-) A za Pucholta jedna hvězda navrch! "Je to tady zajímavý, vole!" ()

Dienzenhofer

U filmu jsem se nijak zásadně nebavil ani zásadně nenudil. U některých scén, jsem se propadal trapností (což byl ůmysl) a v některých scénách jsem se trochu zasmál, ale nedá se říct, že bych se nějak královsky bavil (jako třeba u Hoří, má panenko!) Film jakožto samostatná komedie bez pointy neustojí, proto jsem se v tom filmu snažil najít pointu, kterou jsem nemohl najít, nebo teda něco, kvůli čemu by měl někdo točit film, proto jsem zabrouzdal v komentářích na ČSFD a kupodivu pointa filmu je Neporozumění mladé a staré generace a mladé rozvážnosti a neambicioznosti. Což je pro mě věc o které jsem viděl několik mnohem zajímavějších a zábavnějších filmů, stále ale beru v potaz, že film je z roku 1963, což tehdy asi tolik filmů nebylo o tomto tématu a už vůbec ne v Čechách. Ve filmu zazní několik nezapomenutelných hlášek a odehraje se několik nezapomenutelných scének, kvůli kterým byste se měli na to podívat. 6,5/10 ()

mi-ib

Stojí to na minimalistickém herectví Jakima, ale jakoby film vytvářel stavěl něco, k čemu pak nedojde a pointa se jakoby nedostavuje. Nebo možná mě náhlý konec příběhu překvapil tolik, že jsem ji nestihl postřehnout. ()

junxi91

Nějak mi ta původní čs. Formanova tvorba nepřirůstá k srdci. Ani film Černý Petr mě nepřesvědčil, stejně jako Hoří, má panenko. V podstatě se jedná o pubertální socialistickou komedii, jejímž hlavním hrdinou je puberťák Petr Vaněk, který se stal učedníkem v místní samoobsluze, plné ženských. Hned první den přistihne jednoho chlápka při krádeži, oznámí to pokladní a pak jej začne "nenápadně" sledovat, nic nevyřeší a do práce se už nevrátí. Doma mu to vyčítá jeho přísný otec, dirigent, který jej také poučuje o tom, jak být "správný dospělý chlap". S Petrem a s jeho kamarády také cloumá puberta a zajímají se o ženské. S Petrem se sejde jeho kamarád zvaný Sako a baví se o studentce Pavle, po které Petr jede, nicméně ta chodí s spolužákem Frantou. Následuje scéna z plovárny, kde Petr okukuje Pavlu v převlékárně. Pak s ní leží na dece a objeví se spolužáci Čenda a Zdeněk, kteří se snaží vyvolat konflikt, ale odejdou s nepořízenou a prasklými trenkami. Následuje taneční zábava, kde se přiopilý Čeněk snaží sbalit osamělou tlustou holku. Pavla tančí s Petrem, kterému to moc nejde. Čeněk usne u stolu se svým zednickým mistrem... atd. atd., nebylo to příliš záživné, ale nakonec jsem se přece jen trochu zasmál. Nejzábavnější byly části, ve kterých otec poučoval svého syna o tom, že Petra nic nebaví, nic se mu nechce dělat a neví, co chce v životě dělat. Rodiče se prostě nikdy nezmění, ačkoliv v mládí nebyli o moc lepší, než jejich děti. ()

Dartdevil

Typický Formanův rukopis, který předváděl v Československu v šedesátých letech. Hezky je zde vidět Formanův posun od Konkursu. Takovéto rozhovory s rodiči snad pamatuje každý z nás... :-) ()

depp

Zajímavý debut Miloše Formana trpí velkou rozvleklostí a místy mě docela nudil. Přesto vás donutí na mnoha místech alespoň k pousmání. ()

fandalehy

Poté co jsem zhlédl tuhle nenáročnou Formanovu komedii, bylo mi jasné, že bude třeba uvolnit místo v mém Top Tenu. Možná je to tím, že jsem se v tom zhlédnul, možná proto, že jsem se bavil od začátku do konce... Je až s podivem jak NADČASOVÝ Černý Petr je. ()

marusaj

Nemám slov. Poeticky dokonalé. Dokonale poetické. Herci, ať to jsou herci nebo neherci, jsou skvostní. Film o ničem, ale zároveň tak nějak o všem podstatném. Ladislav Jakim jako Petr je brilantně stydlivý, nesmělý a neprůbojný. Láska na celý život. ()

m4xp4yn3

Za čtyři. Forman si na Černém Petrovi teprve piloval svůj rukopis, což je vidět, a oproti následujím dvěma trefám do černého film nehýří natolik vypilovanými scénami. Každopádně i tak se jedná o zjevení, zrod úplně nového typu humoru, zasazeného do nepříliš veselého příběhu. ()

Werde

Forman je machr s velkým M, to bez debat. Ale tohle dílko mě nějak nevzalo, tak jak sem očekával...Humor k myšlence je na místě, herci super...snad to ucourané tempo mi nesedělo...nebo blbá chvíle.. ()

Vladajsoucna

Formanovská klasika, tentokrát bez Ondříčkovy kamery, zato se všemi atributy umělecky hodnotného díla české nové vlny. Mimořádně zábavný pohled na generační střet mezi bloudícími mládežníky a upjatými tatíky, který se odehrává v uvolněné atmosféře semaforských 60. let (hudba Jiří Šlitr, zpěv a představitel Ládi Pavel Sedláček), avšak jeho výpověď je nadčasová (Papouškova předloha se ostatně odehrává koncem 40. let). Podobně humorný, herecky a neherecky skvostně obsazený (Pucholt, Vostrčil) a přitom autentický snímek stejného tematického ražení bychom v dnešním filmu marně hledali. Ahóóój! ()

sehe

Černý Petr je geniálny film.Nemyslím si,že o ničom.Forman zachytil veľmi autenticky rozdieľnosť generácií s komickým pohľadom a mladým Pucholtom.Čo ma ešte zaujalo,bola tá úcta mladých k svojim rodičom,majstrom,vedúcim.Dnes sa to už nevidí.Tak ahooj v sobotu na STV2,konečne sa nakopla štátna TV a ponúka možnosť vidieť geniálne Formanove diela. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018