Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

JohnRambo

Ten Mozartov smiech...A film bol úžasný, o tom niet pochýb. Prekvapilo ma aj to že sa mi celkom páčila opera keďže som ju doteraz nemohol ani počuť. ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Amadeus je filmovým monumentem. Miloš Forman většinou u vlastní filmařské práce vycházel z literární, či divadelní předlohy. Nejinak je tomu i v případě Amadea, který navnadil režiséra na své přednosti. Jedinec se bláhově pokouší prorazit přes hermeticky uzavřenou prominentní zábranu moci, cynismus se opíjí dalším vítězstvím nad lidskými osudy a přemožený hrdina před smrtí zvrací své štěstí. Peter Shaffer si pohrál s možnostmi a temnou stránkou lidské duše, Forman cynismu dopřál rozvernost a Miroslav Ondříček sebejistě vzývá barokní kudrlinky doby. Amadeus je škodolibou hříčkou a subjektivní polohou lidské zášti. Amadeus je provokací, principiálně přípustnou a dekorovanou pro spotřební podmínky trhu i jeho vkus. Hlavním zprostředkovatelem barokní rivality je Antonio Salieri (velmi dobrý F. Murray Abraham, jako mladík Martin Cavina), italský hudební skladatel na císařském dvoře Habsburků a úzkostlivě i hrdě ctnostný muž. Jeho jediným zájmem je hudba a gloriola nehynoucí slávy k uspokojení osobní ambice. Obdiv je nakažen žárlivostí a proti úhlavnímu nepříteli lze použít jakýkoliv prostředek ke smazání vlastního zahanbení. Hudba je posedlostí, uznání potřebou a obdiv nejžádostivějším přáním. Polidštěným hrdinou barokního střetu nadání a pomsty je Wolfgang Amadeus Mozart (pozoruhodný Tom Hulce, jako chlapec Miroslav Sekera), génius barokní hudby. Mozart je podáván s extravagancí, lidskou přízemností, dětinskou duší i vzletnou svěžestí. Vzdává se hold pracovitosti, zkoumá se vnitřní svět a jeho nekonečné možnosti, život se vdechuje bez zábran a hudba uchvátí nejednu lidskou důstojnost. Hlavní ženskou postavou je Constanze Mozart, za svobodna Weber (velmi zajímavá Elizabeth Berridge), Wolfgangova manželka. Je věrnou ženou, která vždy stojí za svým chotěm. Jediným přáním je spokojený rodinný život a triumfální manželův úspěch. Výraznou postavou je Leopold Mozart (zajímavý Roy Dotrice), Wolfgangův autoritářský otec. Synův talent se musí hýčkat i v dospělosti, přestože se pohled na úspěch drolí v generačních rozdílech a pedantských manýrech vlastních zatvrzelých zkušeností. Důležitou postavou je císař Josef II. (příjemný Jeffrey Jones), snaživý příznivce barokní hudby. Jeho vkus je měřítkem, jeho přání jsou rozkazem, jeho snahy jsou důkazem obdivu. Z dalších rolí: Mozarta obdivující provozovatel vídeňského lidového divadla Emanuel Schikaneder (Simon Callow), sopránová pěvkyně, Salieriho oblíbená žákyně a Wolfgangova avantýra Katerina Cavalieri (Christine Ebersole), pyšný ředitel císařského divadla hrabě Orsini-Rosenberg (Charles Kay), starostlivá matka Constanze (Barbara Bryne), císařův poslušný dvořan hrabě von Strack (Roderick Cook), Salieriho zpovědník ve stáří otec Volger (Richard Frank), nadutý císařský Kapellmeister Giuseppe Bonno (Patrick Hines), nespokojený Wolfgangův zaměstnavatel, salzburský arcibiskup a hrabě Hieronymus von Colloredo (Nicholas Kepros), císařův hudební rádce baron Van Swieten (Jonathan Moore), služka – vyzvědač u Mozartů Lori (Cynthia Nixon), císařova sestřenice princezna Elisabeth (Marta Jarolímková), či milovník psů a přízemní šlechtic Michael Schlumberg (Kenneth McMillan). Amadeus je monumentálním filmovým výtvorem. Technické stránce nelze vytknout chyby, herci se předhánějí v nasazení, cynismus upoutá, znevážení pobaví. Amadeus je rozmarné hraní, dotkne se lidského nitra a zanechává ho v pochybnostech. Rozverné, působivé, manipulativní i upřímné. () (menej) (viac)

Kwaichi

Aj keď nie som fanúškom hudby, film ma zaujal. Naozaj Miloš Forman je majstrom vo svojom obore. Abraham aj Hulce podali výborné výkony a svoje postavy stvárnili v skutku geniálne. Súhra jednotlivých scén a hudby vytvárajú dokonalú symfóniu. Síce mnohí historici môžu namietať, že je tu veľa historických nezrovnalostí, myslím, že Forman nám chcel ukázať niečo iné. ()

vykur!

But they showed no corrections of any kind. Not one. He had simply written down music already finished in his head. Page after page of it as if he were just taking dictation. And music, finished as no music is ever finished. Displace one note and there would be diminishment. Displace one phrase and the structure would fall. ()

Cheeter

Dlouho jsem uvažoval nad nižším hodnocením, ale ten závěr byl skvělý. Requiem mám rád a to, jak to tady Forman ztvárnil bylo úžasné. Jediné, co mě trochu mrzelo, když už Amadea točil právě český režisér, že se tam neobjevilo nic o Praze, ačkoliv je tam film točený. Vždyť Don Giovani měl premiéru právě ve Stavovském divadle. Mohl bych se tu teď ještě rozepsat o kostýmech a hereckých výkonech. Ty mi přijdou oboje skvělé, ale o tom je lepší přesvědčit se sám. ()

darm

I přes to, že jsem si před filmem přečetl plno pozitivních reakcí, říkal jsem si - historický film, Mozartův život, to nebude asi zrovna nic pro mě. Celkově je to i přes čtyři hvězdy nad očekávání. I přes svojí tříhodinovou stopáž (Director's Cut) mě film nenudil, ale přece jen mi to občas přišlo až přespříliš natahované. Jinak ale prakticky nemám větších výhrad - hudba výborná a výkon Toma Hulce v roli Mozarta jakbysmet. No a samozřejmě Salieri v podání F. Murray Abrahama taky skvělý. 4,5*. ()

lakikaki

Amadea som videl na ČT2 v noci (končil o 00:30) a bol to prvý film, ktorý som pozeral o takomto čase a vôbec ma neuspával (2001: Space Oddysey ma uspala už po hodine pozerania :) ). Čakal som nejakú suchú biografiu, ale toto vôbec nie je film, ktorý by mohol nudiť, udržiava si tempo od začiatku do konca.. Samozrejme to nie je tempo šialené, aké zvyknú mať akčné filmy, ale tempo svižné, presne také, aké by mal film takéhoto žánru mať. Forman je naozaj geniálny režisér (resp. v minulosti bol; časom sa všetko mení, uvidíme, čo prinesie čas..). Dávam 5x*, už len preto, že patrí k Formanovej vrcholnej forme a každý filmový fanúšik by ho mal zhliadnuť. ()

MarekT

První velký filmový zážitek a Formanův opus magnum s podle mého názoru nejpoutavějším příběhem, který jsem měl možnost ve filmu kdy vidět. Navíc již zde zmíněná scéna, kdy se blíží Mozartův konec a on z posledních sil píše "Reqiuem" - mimochodem skvělé dílo, je doopravdy uchvacující a emotivní. Je navíc pěkné vědět, že takové filmy točil krajan. Více asi ze sebe vysoukat nedokáži, přece jen, když na Amadea vzpomínám, jsem jako opařený. Viděl jsem sice od té doby celkem dost filmů, které na mě zapůsobily více, ale toto životopisné drama má určité místo v mém srdci, i přesto, že jsem jej časem vyřadil z TOP 10 - což je pochopitelné, první lásky si také většinou nevezmete. ()

danecek24

42. Zlatý Glóbus za rok 1984 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - F. Murray Abraham, *Nejlepší režie - Miloš Forman, *Nejlepší scénář - Peter Shaffer + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Tom Hulce, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jeffrey Jones ()

gabin(a)

Miluju Mozarta a dost toho o něm i jeho hudbě vím a hlavně vím, že to všechno tak vůbec nebylo, ale o to vůbec nejde! Film řeší odvěké téma, kde Mozart a Salieri jsou jen zástupnými figurami. Přitom baví dítě i intelektuála. Amadeus je naprosto dokonalý. Bylo toho o něm napsáno dost, se vším souhlasím. Kdyby Forman nenatočil nic jiného (jakože natočil ještě minimálně stejně dobrý Přelet přes kukaččí hnízdo!), tak to k nesmrtelnosti stačí. Jo, a nejradši mám scénu s nadávající tchýní/árií Královny noci, i když je v operně pitomé angličtině. To je u Amadea jediné minus: všichni zpívají anglicky, nechápu proč, žeby "Moji Amíci mi rozmějí"? ()

Pajky3

Strašně dlouho jsem se přemlouval k tomu, abych se na tento skvost podíval. Hlavním důvodem bylo, že tady pro mě není nic zajímavého. Vážná hudba, Mozart, Salieri, historie. To opravdu nejsou lákadla jímž bych neodolal. A pak je tu ještě ta stopឨ. Přeci jen tři hodiny jsou tři hodiny. Nyní na konci, můžu zkonstatovat, že pro mě je to průměr ve všech směrech. Chápu, že se to líbí. I já sám sobě jsem se divil, že jsem vydržel tři hodiny bez problému. Co potěší asi nejvíce je, že pod tímto dílem je jméno Miloš Forman. ()

pakobylka

----- "Každý mě měl rád - i já se měl rád ... než přišel ON." ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Kterak navenek převelice seriózní, vstřícná a přátelská průměrnost za pomoci obzvláště odporných a zavrženíhodných intrik pomáhala do hrobu poněkud výstřední, rozmazlené a maličko potrhlé genialitě. Její činy přitom vedla prachobyčejná lidská závist - Bůh s tím neměl nic společného. Ale aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, musím dodat, že zmíněná genialita, zákeřného a nepřejícího světa neznalá, se ve své mladické nerozvážnosti a naivitě na své vlastní záhubě nevědomky podílela ... Jaký asi byl příběh "Wolfiho" ve skutečnosti ? Leč režisérovi je v rámci uměleckého záměru povoleno (téměř) cokoli. V exkluzivním podání Miloše Formana je Wolfgang Amadeus Mozart sice dobrosrdečným, bezstarostným a nadmíru veselým mladíkem, ale zároveň pozoruhodně sebevědomým, drzým, vulgárním a nezodpovědným spratkem, který dlouho žije v přesvědčení, že je středem vesmíru - že jeho umění mu dává záruku úspěchu, beztrestnosti a všeobecné obliby. Okolí v čele s jeho vlastním otcem ho takovým udělalo - a tak se posléze stává víceméně obětí svého nevšedního nadání. Ať už to v reálu bylo jakkoli, možná jenom žil v nesprávné době. Dnes by při troše štěstí mohl být obletovanou a oslavovanou hvězdou, jejíž excesy by sice poskytovaly chutnou a kaloricky vydatnou krmi bulváru, leč ve svém důsledku by přispívaly k její větší popularitě, neboť svět chce být baven a touží po senzaci ... ()

campix

Klenot české kinematografie i když se jí nedá příliš říkat česká, ale stojí za ní chlapící z České republiky a taky díky nim je naše zemička známá i ve světě. To platí především pro filmy Miloše Formana za kterého mluví především významné zahraniční ocenění. Skvělý film doplněný kostýmy Theodora Pištěka, který se dočkal také ocenění na domácí půdě a to letos na filmovém festivalu v Karlových Varech. Nezapomenutelný film o nezapomenutelné osobnosti natočený nezapomenutelným režisérem. ()

necisty

Že je Forman náš veliký umělec dokazuje nejen dokonalý děj, ale také dokonalé ztvárnění. Amadeovi jsem se vyhýbal kvůli délce, kvůli roku vzniku, kvůli staré tématice a také proto, že mě ani život Mozarta nikdy nějak nezajímal... po shlédnutí už zajímá. ()

Juto

Kinematografia a umelecké smerovanie tohto filmu sú vynikajúce. Vizuál začína svetle a slávnostne a zodpovedá Mozartovej nálade a vyhliadkam. Keď sa chudoba, choroba a vina smrti jeho otca blížia k Mozartovi v druhej polovici filmu, nálada a vizuálny obraz sú veľmi temné, aby zodpovedali tomu, čo sa deje v Mozartovom vlastnom živote. 10/10 ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa