Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander. (oficiálny text distribútora)

elanius

(20/2013, DVDRip) / Tak pre tento typ filmov rozhodne nie som úplne cieľová skupina. Výsledkom je ale každopádne spokojnosť. Dôvody, Mads Mikkelsen rules, jednoznačne najsilnejší faktor filmu. Páčil sa mi aj spôsob ako je film natočený, krásna, poctivá a čistá filmárčina bez potreby vybočovať z koľají, pre historický film asi najvhodnejší prístup. Slušne strávené dve hodinky. (7/10) ()

terunka003

Historické, evropské, dobře udělané, herci, děj. Mám ráda tyhle historické filmy, trochu romantiky, drama, škodolibosti, bolest v srdci. Prostředí skvělé, hudba, herci, dokonale sladěné. Prostě evropská kvalita, to Amíci nedaj i kdyby chtěli. ..po dlouhé době kulturní spokojenost.. ()

Pavlínka9

Mads Mikkelsen je již několik let můj oblíbený Fešák ;) Tudíž tento film s ním pro mě byla jasná volba ;) A nezklamal mě ;) Byla jsem jen zaskočena když se usmál, jelikož to mi na něj moc nesedí ( když vypadá, že je šťastný a usmívá se :D ) Dánskou historii neznám a tudíž náhled na ni v podání tohoto filmu pro mě byl novinkou, ale příjemně jsem se bavila. Ústřední trojice byla úžasná a silný kontrast mezi nimi jen umocňoval sílu filmu :) Král Kristián mi v určitých chvilkách připomínal postavu Mozarta z filmu Amadeus a výkon Mikkela Boea Folsgaarda byl vynikající :) Dobové kostýmy skvělé a měla jsem takové zvláštní tušení, že se to natáčelo u nás :D Závěrečná scéna s pohledem na kříž na krku v kočáře mi vyrazila dech :) ()

Narya89

Jsem ráda, že se povedlo kvalitně natočit další ze silných historických momentů. V roli Johana Struensee bych si sice dovedla představit někoho podstatně sympatičtějšího, nicméně už podruhé mi úžasně sedla mladá Alicia Vikander, která je dle mého názoru skutečně přirozeným ryzím klenotem. Navíc mě dojala celá ta myšlenka že lidé, kteří chtějí ty správné věci, ale předběhnou svou dobu, jsou vždycky potrestáni a oceněni až posmrtně. ()

Autogram

Keď sa niekde v sklade rekvizít nahromadí priveľa stredovekých kostýmov, tak asi musí vzniknúť takýto film. Okrem záveru veľmi pomaly plynúcim spôsobom zobrazuje, čo je zhnité v štáte dánskom, akým pajácom je kráľ a akou figúrkou kráľovná vydatá za kráľa skoro od narodenia. Všetko to oživuje len novátorský dvorný lekár v podaní herca so zvláštnym neopakovateľným severským zjavom, ktorého spoznám aj ja s nulovou pamäťou na tváre a mená. Nič mimoriadne ma vo filme neočarilo, ale môže za to asi aj môj celkový nezáujem o históriu tohto obdobia. ()

vyfuk

Pravdivý příběh, vyprávěný nejlépe jak to jde. Jasně, specificky, pravdivě. Příběh z dánského trůnu, který byl pro mne celkem očekávaný, ale koneckonců odtažitý. Až nyní se mi povedlo tento "dánský klenot" zkouknout. Dánové jsou známý díky Larsovi a Mikkelsonovi. I tento malý národ pomalu ukazuje i svůj talent. Zkuste porovnat dánskou a českou kinematografii. Kameňák 4 vs Královská aféra. Dánové pomalu dospívají a chytají se na světovou notu. Královská aféra je sám o sobě chvalitebný film, ale chyběl mi v tom ten cit pro lásku k natočení. Nicméně jako životopisné drama - úžasné. ()

Pedross800

"KDO JE BLÁZEN? KRÁL? NEBO TEN, KDO SI UPŘÍMNĚ MYSLÍ, ŽE BYLA ZEMĚ STVOŘENA ZA ŠEST DNÍ?" Tak si mohu odškrtnout další film "andělské" Alicie Vikander a jak jinak opět velký zážitek. Nádherná historická lekce jejíž romantická linka nezastiňuje to hlavní poselství, ale vkusně a sympaticky ho doplňuje. Autentičnost doby dýchá z každého záběru a srdce plesá nad výkonem všech, jak skvěle trhlého krále Mikkela, tak charismatického a idealistického doktora Madse a samozřejmě i nádherné královny Alicie. A taneční part hlavní dvojky? To byla lahůdka z které se zatajoval dech, jestli za něco tak za tohle si to zaslouží i pátou hvězdu! A také za to, že to je jeden z těch filmů, co podněcuje k přemýšlení a úvahám nad tokem historie a pokroku, silou intrik i mocí zaběhnutých praktik a síle nevědomosti. ()

bobiša

Výborně zpracované drama z méně známé dánské historie.Některé pasáže mohly možná být kratší a děj svižnější.Herecký výkon Mikkelsena výborný,ale ani hlavní ženská představitelka A. Vikander nezůstává pozadu. ()

standsiller

Atraktívna téma zákutia Dánskych dejín , v ktorej má divák k dispozícii na výber z viacerých pôsobivých stránok počnúc nebezpečnou romantickou zápletkou, cez osobitý charakter ľudí na dvore až po filozofické špekulácie. Neblahým účinkom bola niekedy až prílišne presladená kamera, ktorá dolovala z pôsobivého príbehu nasilu romantickú drámu - čím film bez pochýb je, no na vyššiu métu by sa film dostal za iných okolností. Skrátka by to chcelo viac špiny humanity. Herecky dobre zvolené , režijne obstojné. ()

danca044

Samotný film na mě moc nezapůsobil. Postavy postrádaly větší citovou hloubku a konec nebyl nijak překvapivý. Johana Struenseeho mohl hrát hezčí herec než Mads Mikkelsen, to také pokazilo můj dojem z filmu. Nakonec bych ovšem chtěla pochválit zpracování filmu, které vůbec nebylo nudné a film je sám o sobě zajímavý. ()

Seti

Zajímavá exkurze do dánských dějin, kterou trochu sráží nestřídmá stopáž a z ní pramenící rozvleklost, jíž film trpí především v druhé půli. Nikolaj Arcel v Královské aféře mapuje zrod dánského osvícenství a s ním spojený nástup liberálních myšlenek, jež byl umožněn úzkým vztahem mezi psychicky nemocným králem Kristiánem VII. a jeho osobním lékařem, pokrokovým osvícencem Johanem Struenseem. Katalyzátorem nastíněných událostí se pak stává milostný vztah mezi Struenseem a královnou Karolin, jež vyústil ve státní převrat a následnou restaturaci. Režisérovi, potažmo scénáristovi se podařila výborně zachytit nesnadnost procesu implementace nových idejí do praxe, respektive jejich rozšíření a zakořenění v "národním" povědomí. Trefně je také znázorněna dvojsečnost liberálních myšlenek a vládních procedur, jejichž neomezenost představuje v praxi nebezpečí, která si první osvícenci ne vždy uvědomovali, a která plně poodhalil až pozdější průběh dějin. Každopádně interesantní kousek z evropské historie 18. st. ()

DavidS.

Dánská sociální utopie, která není pohádkou, protože se opravdu stala aneb jak lze, díky přízni duševně nevyrovnaného krále a milostným pletkám s jeho královnou, šířit osvícenství...Poctivá kostýmní podívaná, která je ale bohužel až příliš klasickým vyprávěním bez opravdu dramatického, výrazného nebo překvapující momentu...A Mikkelsena jsme již taky viděli v lepší formě... ()

Indy

Veľmi milé prekvapenie! Najviac oceňujem, že sa jedná o mnohovrstevnatý príbeh, v ktorom nejde len o titulnú kráľovskú aféru, v ktorej kráľovná prežíva románik s osobným lekárom a poradcom kráľa, ale film veľa vypovedá o svojej dobe, v ktorej sa Európou šírili myšlienky osvietenstva a s tým spojené reformy a zároveň verne zobrazuje obraz panovania kráľa, ktorého ovládajú jeho poradcovia. Určite by sa našli pripomienky, milostná línia príbehu mohla pridať viac vášne, druhá tretina mohla byť svižnejšia, ale všetko vynahradí skvelý osudový a dojemný záver. A moc sa mi páčila Alicia Vikander, krásna mladá herečka s veľmi prirodzeným hereckým prejavom. Po filme som študoval na wikipedii ako to naozaj bolo a veľmi ma potešilo, že film sa skutočne verne drží histórie. 8/10 ()

Mistickzz

Krásna ukážka toho ako sa dá zvrhnúť vláda a zdiskreditovať každý jeden človek. Tú piatu hviezdičku pridávam predovšetkým za poslednú pol hodinu, ale celkovo má film nevídanú atmosféru, skvelých hercov o ktorých sa nemusíme ani baviť, soundtrack, réžiu, psychológiu postáv, proste všetko a už dlho sa mi nestalo, aby som uronil aj nejakú tú slzu. Dáni opäť zabodovali a vôbec som neočakával, že sa z toho vykľuje tak parádna záležitosť. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)