Senna

• Česko Senna (viac)

Film SENNA přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Sledujte Sennovu velkolepou kariéru ve formuli 1; jeho fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně; jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se ze Senny stala po tragických událostech v Imole roku 1994. Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film SENNA stává prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a dosud nepublikovanými archivními materiály. (oficiálny text distribútora)

campix

Senna byl výjimečná osobnosti nejen na poli závodním. Samozřejmě byl závodní legendou, ale také ho naprosto zbožňovala celé Brazílie a spousta lidí k němu vzhlížela. Forma dokumentu je prostě super. Komentáře zainteresovaných osob a samotného Ayrtona jsou jedinečné. Stejně tak jako jeho kariéra. Tento dokument může zaujmout snad téměř každého i ty, které formule 1 opravdu nezajímá. Snad tomu napomáhá i délka té normální stopáže, u SE nevím jelikož jsem neviděl. Ale za tenhle film mají u mě Cathay Pacific jednoznačně palec nahoru za zkrácení cesty. ()

dr.fish

Vcelku slušný dokument o F1. Nevím jestli to bylo cílem filmu, ale po celou dobu mi bylo Senny především líto. Jako někoho, kdo se stal členem sekty, žene se do záhuby a neví o tom, někoho, kdo mi tvrdí naprosté nesmysly a skálopevně jim věří. Celkově mi zůstaly nejasné motivy Sennova chování i taje jeho osobnosti. Měl jsem dokonce pocit, že mu na závodění v podstatě vůbec nezáleží a dělá to kvůli něčemu jinému. Že by v tom byl ten Bůh, co o něm mluvil? Nevím, ale příběh to byl vcelku poutavý, akorát mi vadil ten americkej novinář, kterej tam přednášel jak na castingovejch zkouškách na Hamleta. Jinak ok. 60% ()

Kolikokoli

F1 nesleduji, je to moc o politice a to se mi nelíbí. Ovšem když jsem byla mladší, dostala jsem "triko na spaní". Byl na něm obrázek jakéhosi závodníka, kterého jsem vůbec neznala. To triko jsem zbožňovala a ten závodník mi přišel "okouzlující", cítila jsem se s tím trikem v bezpečí. Jednoho dne, když jsem už vyrostla, rozhodla jsem se zjistit, kdo to byl. A byl to Senna. Největší jezdec a člověk F1. Tento dokument mi ho přiblížil ještě víc a musím říct, že jsem zklamaná rozhodně nebyla. Ba naopak. ()

WolfR

Velice silný, emotivní a dramatický dokument a nejlepším pilotovi všech dob a pohled na vše co se dělo i mimo veřejnost. Malinká výtka směřuje ke střihu. Jinak biografická pecka, 5 hvězd. ()

sir-dave

Klasická 101 min verze // F1 mě začala zajímat až okolo roku 1996 díky pc hře Grand Prix 2, tudíž jsem o Sennovi věděl jen útržkovitě spíše z vyprávění. Sportovní dokument velkou ukázal část jeho života ve formuli a zaměřil se především na soupeření s Alainem Prostem. Nezapomnělo se připomenout ani řadu známých jmen a začátky M.Schumachera. ()

bartias

Podle všeho nejlepší dokument roku plyne prakticky jako autobiografický film. Nečekejte žádné mluvící hlavy, Senna je skvěle sestříhaný čistě z dobových záběrů. Napínavé a fascinující, ale škoda, že se více nerozebírají některé kontroverzní činy hlavního hrdiny. ()

MJMilan

Naprosto fenomenální dokument o fenomenálním člověku. Měl jsem to štěstí, že ještě jako dítě jsem ho viděl živě závodit a doteď si pamatuji, kterak se střídalo jen jméno Senna a Prost ve spojitosti s prvním místem. Určitě doporučuji už proto, že je tento dokument zásluhou mnoha materiálů natočený jako film a proto se od tradičních dokumentů liší. ()

Noviik

Skvělý politický dokument o pozadí prohnilé formule 1. Senna byl asi nejlepší závodník všech dob s nesměrným talentem jak pro závodění, tak pro pojmenování věcí pravými jmény. R.I.P. ()

reky

Vynikající dokument, kterému není moc co vytýkat, skvěle mapuje v podstatě celou Sennovu jezdeckou kariéru. Zajímavé je sledovat zejména vývoj vztahu s Prostem a některé zákulisní tahy. Škoda jen, že sezónám 92 a 93, kdy titul nezískal, není věnováno více prostoru, neboť i s horším autem oproti tehdejším Williamsům předváděl výborné jízdy. Stačí si najít na youtube třeba úvod Donningtonu 1993, kde si na vodě z ostatních během prvního kola udělal komparz... Viděna 101minutová verze. ()

Mol

Z knížky Senna vs. Prost: „Ayrton mi telefonoval do Innsbruku,“ říká Berger. „Řekl jsem mu, že ta zatáčka je strašná sračka a že pokud by v ní měl nějaký problém, je mrtvý. Musíme tedy udělat něco pro to, aby se ta zeď přesunula. Senna mi na to odpověděl, že mám možná pravdu.“ Když jsme pak o několik týdnů po mé havárii testovali v Imole, vzal jsem Ayrona stranou a šli jsme se podívat na tu zatáčku, abychom se poradili, jak by se dala ta zeď přesunout. Pak jsme se podívali za zeď a spatřili, jak za ní teče řeka. Oba jsme si uvědomili, že s tou zdí není možné vůbec nic udělat. A šli jsme zpátky a neudělali jsme nic.“ Berger přestane mluvit a pokračuje velmi tichým hlasem, skoro šeptem: „Stáli jsme přesně na tom místě, kde zemřel.“ ()

sator

Špína která cítí zisk se nacpala z naším svolením všude. Jiné to není ani ve vrcholovém sportu.Takže pocit z dokumentu je nepříjemný a to i lidsky z obou účastníků...Mizérie dokumentu spočívá navíc v neschopnosti vygradovat jednotlivá MS. Měli bychom mít jiné idoly, pakliže jimi nedokážeme být sami pro sebe...K zamyšlení je pak proklamovaná víra Seny v Boha pokud to bylo podle jeho představ, když ne, o Bohu přestal mluvit a vinil druhé... ()

SniperG1

Nejlepší dokument na sportovní tématiku co sem kdy viděl ! Ayrton Senna byl fenomén a je škoda, že přišel o život kvůli takové " maličkosti... " . Viděl sem delší verzi ( 162 minut ) a můžu jen doporučit !! A to nejen fanouškům F1...100% ()

eye candy

Vzpomínám si, že v 90.letech byl Senna velká hvězda a zpráva o jeho smrti se dostala dokonce až k nám na dědinu. Dodnes je mnohými považován, za nejrychlejšího (a nejagresivnějšího) jezdce F1 všech dob. Jeho nejnovější postmortem profil chvílemi připomíná spíš filmové drama než dokument. Jde-li o kompliment závisí samozřejmě na tom, jak si dokument coby žánr představujete. Pokud si jej představujete jako hodně emocionální, nekritickou, téměř až hrdinskou mozajku, sestavenou z existujících záběrů a Sennových rozhovorů, potom jde o vynikající práci. Pro ostatní, kteří si Sennu pamatují a znají alespoň trochu prostředí F1, nebude tento počin zřejmě představovat nic zvlášť podstatného a objevného. Za sebe říkám, že jsem si Sennu docela užil. Vyšší hodnocení ale nedám z několika důvodů. Nemám příliš v oblibě (zláště u dokumentů) jednoduché a jednostranné interpretace, které přehnaně tlačí na city, glorifikují známé osobnosti a prakticky nedávají divákovi prostor pro vlastní názor. Ale hlavně proto, že se tvůrci skoro vůbec nevěnují psychické stránce Ayrtona, jeho myšlení, schopnosti koncentrace, filozofie života a závodění (hraničící s fanatismem), což je podle mně tím nejzásadnějším, čím vynikal nad ostatními jezdci. Takže 4/5. Takové příjemné nostalgické okénko do minulosti, lehce pokřivené časem a lidskou potřebou, vytvářet si romantické hrdiny. ()

LeoH

Ale no tak, nemůžeš přece filmu vyčítat, že ti neoživil to vzrušení a pohnutí, s kterým jsi efjedničky hltal tenkrát před třiceti pětatřiceti lety. Už jsi starej okoralej dědek, sestimsmiř. Je teda divný, že u toho usnul i tvůj kluk, co hltá efjedničky dneska, ale on je to vlastně takový civilní portrét jednoho chlapíka, co uměl jednu věc nejlíp na světě, byl hodně emocionální, měl svéráznou víru, záleželo mu na druhých a umřel zbytečně brzo, má to všelidský přesah, jsou tam unikátní archivní materiály ze zákulisí doby, kdy ten sport byl mnohem míň o autech a mnohem víc o lidech, co bys víc chtěl? — Jenže pak jsem zabrousil do bonusů, pustil si rozhovory se Sennovými současníky a najednou tam ty emoce byly, i bez hudby a ilustračních obrázků. Závěr – to samotného Sennu tady všichni hodnotí čtyřmi nebo pěti hvězdičkami, film se na síle jeho osudu jenom veze. Je ovšem taky možné, že prodloužená verze je úplně jinde než kinoverze, kterou jsme viděli; někdy se třeba zkusíme přesvědčit. ()

Gothar

Epický dokument (nemám rád to slovo, ale momentálne mi nenapadá vhodné synonnymum) o legende F1. O Ayrtonovej kariére som toho veľa nevedel, pretože som F1 sledoval iba v rokoch 1997-2010, takže mi tie necelé 3 hodiny ubehli ako voda. V dokument sa spomínajú najvýraznejšie momenty Ayrtonovej kariéry prepojené komentármi jeho priateľov a známych, z nich sú asi najcennejšie vyjadrenia Alaina Prosta. Trochu podozrivo však pôsobí absencia kritiky Ayrtona, ale na celkovom dojme to nemení nič. Veľa dobových záberov a autentických výpovedí tomu dodáva správny nádych a trocha emócií v závere mi nevadilo, dokonca mi to prišlo prirodzené, pretože Ayrton mi za ten čas prirástol k srdcu. Pre fanúšikov motošportu je to povinnosť, ale podľa mňa môže uspieť aj u ostatných. ()