Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Madsbender

Takýto filmový zážitok som nemal... od Scorsesovho Letca. Šesť skvelých, no napriek anotáciám len slabučko prepojených príbehov s geniálnym obsadením a žánrovou rôznorodosťou od životopisného cez komediálnu drámu a dobový korporátny thriller až po akčnú sci-fi a vynikajúcu post-apokalyptickú perlu. Škoda len, že vo väčšine prípadov jednotlivé "poviedky" spájajú vlastne len úžasný herci - napr. Tom Hanks sa objaví v 5 a Hugo Weaving až 6 rozličných úlohách, ktorým zdatne sekundujú kapacity ako Halle Berry, Hugh Grant či Jim Sturgess. ()

Hromino

Hodit do kin v dnešní tolik uspěchané době film, jenž není bezmyšlenkovitou akční jízdou, jenž trvá téměř tři hodiny a jenž nemá konzumnímu diváku prakticky co říct? Na jednu stranu je to nápad, který by někdo mohl považovat za nápad hodný blázna, na stranu druhou je to ale konečně něco, na co jsem takovou dobu čekal a na co jsem se z tohoto roku těšil suverénně nejvíce. Ano, čtete správně – na Atlas mraků jsem se těšil více než na první část Hobita. A čekání se vyplatilo. Atlas mraků je opravdu vynikající film. Nemá možná v závěru tak silnou katarzi, jakou jsem očekával, není celkem určitě tak akční, jak po zhlédnutí pětiminutového traileru mohli očekávat druzí, ale v tom ostatním jsou jinak má očekávání zcela naplněna, ne-li dokonce předčena. Šest zdánlivě spolu nesouvisejících příběhů se podařilo propojit a podat více než zajímavým způsobem, což dokazuje v mém případě i fakt, že jsem se během sledování ani na chvíli nenudil a po skončení filmu mi ještě půlka popcornu zbyla (heh, příště nesmím dovolit kinu na mně ani v případě tříhodinového eposu takhle vydělávat). Každý si zde určitě najde svého favorita. Ať už to bude korejská romance z dob antiutopistických, postapokalyptický příběh ze společnosti kanibalské, úsměvný příběh starého knižního nakladatele uvězněného na nepříliš tradičním místě, kriminálka z let osmdesátých, dopisový příběh o tajné lásce dvou mužů či příběh o přátelství umírajícího právníka a černošského otroka, každá z nich má své kouzlo. Je pravdou, že jsem si párkrát říkal, jaký smysl tam ta či ona příběhová linie má, ale v závěru a následném promýšlení ona spojovací vlákna nalézt pohodlně lze. Jako by tvůrci předem zamýšleli natočit film tak, aby jeho vynikajícnost člověk docenil až při následném přemýšlení nad filmem jako celkem, případně při další projekci. Mně se konkrétně pod kůži nejvíce dostaly povídky z budoucnosti (korejská a postapokalyptická), ale vlastně i ten komediální příběh, který mi v jistém smyslu připomínal Přelet nad kukaččím hnízdem, jen v komediálním provedení. Nesmím taky zapomenout zmínit skvělé masky – v některých jsou herci opravdu k nepoznání, jiné působí vtipně (Weaving v roli sestry v domově důchodců samozřejmě vede) a myslím, že se snad všichni shodneme na tom, že by měl na letošních Oscarech dostat Atlas za masky minimálně nominaci, ne-li přímo zlatou sošku samotnou. Mimochodem, Sextet je pastva pro uši (hádejte, za doprovodu jaké hudby tento komentář píši). ()

Beckett51

Jedno z nejvizionářštějších, nejgeniálnějších a nejlepších děl světové kinematografie. David Mitchell se musí rochnit v pocitu, že jeho kniha byla převedena na plátno takhle dokonale. " There is a natural order to this world, and those who try to upend it do not fare well. This movement will never survive; if you join them, you and your entire family will be shunned. At best, you will exist a pariah to be spat at and beaten-at worst, to be lynched or crucified. And for what? For what? No matter what you do it will never amount to anything more than a single drop in a limitless ocean. -What is an ocean but a multitude of drops? " ()

Silas

Asi to bude tím, že jsem viděl tolik filmů. Několik dokonalých, hromadu výborných a skvělých. // Ale šest krátkých příběhů podprůměrné kvality (jejichž vzájemné souvislosti jsem ani nepostřehl) strčených do jednoho předlouhého celovečeráku nemůže dát dohromady rozhodně nic dobrého. Všechno to jde od nikud nikam, absolutně nevzrušivě plyne a skáče, že mi po hodině padaly víčka. Tenhle typ filmů s množstvím linií je už dávno mrtvý, a přesto se najdou tací, kterým k zážitku stačí suchý rohlík. Hodně bolestná návštěva kina, na níž snad brzy zapomenu. ()

Disk

A Oscara za nejlepší masky získává... Cloud Atlas! Teď vážně: co je pro televizi Angels in America, to je pro kinematografii Cloud Atlas. Výjimečné dílo s nádhernou hudbou, kde je všechno nenásilně propojeno, přitom vše je přehledně nasnímáno. Fascinovalo mě, jak je to všechno propojené a po celou dobu se to nerozpadne. Jednotlivé příběhy by vůbec nefungovaly samostatně, asi jako by nefungovaly samostatné Příběhy Černé lodě bez Strážců. Obsazení "jeden herec v různých rolích" funguje na výbornou a mnohem lépe než v Andělích v Americe (čímž vůbec nemám v úmyslu tuto minisérii hanit, naopak), především dvojice Du-na Bae a Jim Sturgess. I ostatní herci jsou ve svých rolích neuvěřitelně přesní včetně Halle Berry, kterou příliš nemusím. Střihové montáže úchvatné, hudba nádherná. Nedokázal bych si vůbec vybrat, který příběh mě zaujal nejvíce. Když bych vybral jeden, tak by ztratil kouzlo, nebylo by to ono. Konec skvělý, Pan Nikdo č. 2 se naštěstí nekoná. 10/10 ()

Pilda17

Cloud Atlas je geniální dílo, které se nedá vstřebat na první pokus. Spoustu otázek, už druhý den o filmu přemýšlím a vše do sebe zapadá. Každý příběh a děj má své a i menšími detaily do sebe pasují. Druhé zhlédnutí je povinnost a teprve při něm se rozhodne jak moc je tenhle snímek geniální. Myslím si, že teprve potom zjistím, co vše mi uteklo a hodnocení popřípadě změním.. 8/10 = 80% ()

salahadin odpad!

Jako středověká tortura super. Jako film - WTF!?!? Atlas mraků je zfilmovaný dort pejska a kočičky - vzít hrnec, narvat jednu plynatou plytkost za druhou, promíchat a výsledek? Nic. To je pocit, který ve mně film vyvolal. Duchovně-filozoficky neskutečně plytké, scénáristická onanie a slovíčkářský narcismus. Nevýslovně nabubřelá kaše. Film, z něhož prýští podtitul: "Hele, vy průměrní lidičkové, jak jsme cool a máme svět podchycený". Ale všechno špatně. Jediné, co mě na filmu opravdu bavilo, tak hádat herce v různých maskách a v různých příbězích. Ale to je pochavala maskérům, ne filmu jako takovému. Co mě čílí? Že prý film mohou docenit jen inteligentní lidé a ti s otevřenou myslí. Pche, to jsou prázdné kecy. Já se zajímám o filozofii a duchovní rozměr, ale ty banality, co si ve filmu hrály na panfilozofické absolutno, jsou jen pózou tvůrců, naprostým nesmyslem a jen kostičkou hozenou do tlam pseudouměleckých psů. Zajímavý komentář: makakus. ()

Rosaviva

Wow. Žádné jiné slovo tenhle film nepopíše tak naprosto přesně jako právě wow. Vůbec jsem nevěděla do čeho vlastně jdu a děsila mě ta příšerná délka skoro tří hodin. Ze začátku jsem se teda naprosto ztrácela v postavách a zápletkách, ale to se postupem filmu zlepšilo, i když ani teď nemůžu říct, že bych si byla úplně jistá, že jsem si všimla všech detailů. Nakonec vůbec nevím co o tom filmu napsat, protože jsou filmy, které se nedají popsat slovy, které se musí vidět. A Atlas mraků je rozhodně jeden z nich. Byli tam místa, kdy jsem na film koukala skoro až s pusou dokořán a ta konečná délka ve skutečnosti vůbec nevadila, protože film utíkal velmi svižně. 5* ()

Deimos

***Celkem 88%***DivX/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// PLUS: zdařilá knižní adaptace, excelentní masky (nejlepší za posledních aspoň 10 let), výborně zahrané, nejvíc se mi líbil Jim Broadbent, parádní efekty, nádherné scenérie a prostředí, jímává hudba, vůbec jsem se nenudil a dost jsem toho napoprvé pochopil MÍNUS: náročný na pozornost a obsahově hodně složitý na pochopení, nemusí tedy potěšit každého./// Shrnutí: Atlas mraků je film, o kterém budu hodně dlouho přemýšlet. Určitě si ho brzy pustím znovu, abych si všiml i těch detailů, na které jsem při prvním shlédnutí nenarazil. Dá se na něj dívat různými úhly pohledu a dá se chápat i jako snaha o jisté poselstvý. Mé dojmy jsou tedy velice pozitvní a zničili všechny mé obavy, že z toho bude druhá Fontána. ()

Cappuccino

O sci-fi a post-apo časti filmu by bodlo natočiť samostatný snímok. Na prvý krát sa síce jedná o pomerne silné sústo a neviem či som stihol zachytiť každú dôležitú správu, ktorú sa nám tvorcovia snažili sprostredkovať, ale ďalšie premietanie v tichu domova to istí. ()

666teen

Páni tvůrci se mě sice snažili přesvědčit o opaku, ale já si stejně myslím, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Revolučně-reinkarnační agitka převeliká, ale provedení prvotřídní. ()

S.Quentin QUALE

Ano, z mého hodnocení vyzařuje čisté nepochopení, přiznávám. Je to úžasně zpracované, za to jsou ty hvězdy, ale jestli se mě zeptáte, o čem to bylo, rozbrečím se vám tady. Nečetl jsem to, ale tady to vypadá na těžké protrhání stran. Ten film má určitě hlubokýho ducha, ale zůstává mi skryt. Nejhorší na tom je, že si nejsem jistý, jestli mi repríza pomůže, zda-li nebude nutné sáhnout po knize....Tři hodiny jsou přece jen tři hodiny.....a když ze začátku nevidíte hlavu, ba hůř, po skončení nevidíte ani patu, tak se obávám, tady bude něco v nepořádku. Takový Benjemin se mi nijak moc nelíbil, ale proti tomuto to bylo jako napočítat do deseti. Zatím bohužel jen 69% za prachy a čas, který do toho byly stopro vražený nehorázným způsobem. ()

Chlupis

Film všech žánrů i jejich postupů, akční, dramatický, komediální i filozofický, s neuvěřitelným množstvím regulérně profilovaných hlavních postav - přesto úchvatně komplexní a v rámci tempa přesně gradovaný. Scénáristický a obecně filmařský skvost, kterých se v kinematografii obecně rodí pomálu. Což je možná jen dobře. ()

Ruut

Hmmm tak takových filmů jsem viděl už mraky. Jen tenhle trval subjektivně zhruba 7 hodin a měl nejzajímavější a nejpestřejší kostýmy. ()

Allien.9

Po odchodu z kina jsem byla rozhodnuta udělit "Atlasu mraků" krásné čtyři hvězdy, neboť jsem byla lehce zklamána z překvapivě prázdného závěru. Několik slz smutku a dojetí sice ukáplo, ale s ohledem na emotivní trailer a gradující děj jsem očekávala spíše patnáctiminutový štkací záchvat ve stylu "Zelené míle" (ano, brečím ráda). Některé filmy nicméně skutečně potřebují čas a jelikož mě všechny ty pocity a myšlenky - vyvolané tímto snímkem - během následujícího týdne málem zabily (a doteď neodezněly), nemohu udělat nic jiného, než se zhluboka nadechnout, otřít zarudlé oči a zvednout na plný počet. Nejoblíbenější příběhy (sestupně): Sonmi 451 (jídlonoška) - Robert Frobisher (skladatel) - Adam Ewing (právník) - Zachary (přeživší globální katastrofu) - Luisa Rey (novinářka) - Timothy Cavendish (nakladatel). A na závěr děkuji panu Tykwerovi, neboť účast úžasného Bena Whishawa, kterého jsem dosud viděla pouze jako Q ve "Skyfallu", bude nejspíš jeho zásluha.:-) "I believe there is another world waiting for us, Sixsmith. And I will waiting for you there..." Nejlepší film roku 2012. !!! VYHNĚTE SE DABINGU !!! Právě jsem ho slyšela (jen jsem to proklikala, celý film bych nevydržela) a je to totální zvěrstvo. Vedle "Zkrocené hory" další, naprosto nechutný dabing, u kterého nevíte, jestli to dabéři myslí vážně, nebo jestli si z vás dělají p*del. !!! VYHNĚTE SE DABINGU !!! ()

Vančura

Atlas mraků je po mém nedávném zhlédnutí Bídníků druhým "must see" filmem z loňského roku, před nímž se nedalo v době jeho premiéry nikam schovat a který jsem zhlédl asi jako poslední člověk na světě. Nu, někdy neuškodí trochu počkat, až vyprchá ten prvotní humbuk, a dojít si do kina se zpožděním pár měsíců od premiéry, kdy už může člověk svůj názor v klidu konfrontovat s nepřebernou paletou diváckých dojmů ostatních lidí. Osobně jsem od filmu s takovou pověstí, jaká Atlas mraků provázela, čekal přece jenom trochu víc. Především po obsahové stránce - po té formální lze filmu jen těžko co vytknout, stejně tak herecké výkony jsou excelentní, především pak v případě Hankse. Osobně jsem si z však myšlenkového vyznění Atlasu mraků na zadek vážně nesedl. Podobné filmové skládačky chovám vcelku v oblibě, byť se trochu obávám, zda se s nimi v poslední době nerozthl pytel - jmenovat podobné filmy nemá cenu, jistě jste jich sami minimálně několik v poslední době viděli. A velmi podle mého soudu záleží na tom, jak do sebe jednotlivé dílky filmu v závěru zapadnou, aby se ukázalo, zda byla nelineární vyprávěcí kompozice použita smysluplně. Což jsem zde docela postrádal - v závěru se nedostavilo nic jako katarze, "wow efekt", nebo jak tomu chcete říkat, a nejpřiléhavějším dojmem na mé straně by asi prostě bylo jen... hm, pěkný. Nic víc. Takže asi 4 hvězdy? Budiž závěrem dodáno, že Mitchellovou předlohou jsem nedotčen a po zhlédnutí její filmové adaptace ani nemám chuť na tom něco měnit. ()

mzss1

Shlédnuto v kině. Dobře, že jsem se nakonec rozmyslel a šel na tohle do kina. Jedná se o neskutečný snímek, který byl fantasticky zrežírován, neviděl jsem žádnou technickou chybu. Všech 6 příběhů - všechny se povedly, možná 1 byl slabší, ale jen o trochu. Líbilo se mi střídání z jednoho příběhu do druhého. Příběhy měly vše: Napětí, emoce, nostalgii, akci, také humor a velmi dobré hlášky a výborné vtipné momenty. Herecké obsazení bez chyby. Tom Hanks hrál dobře, ale ještě víc mě bavil Jim Broadbent - neskutečný komik a zahrál prvotřídně. Obával jsem se, že film nepochopím, ale pochopil jsem ho z velké části. Nějaké mezery mám, ale o nic většího nejde. Nuda ve filmu rozhodně nebyla. Hudba, či soundtrack parádně vytvořen, bez chyby. Možná větší propojenost jsem nenašel - jen detail to je. Takže ve výsledku parádní podívaná. Už se těším, až si to na DVD zopáknu. A délka filmu mi starosti rozhodně nedělala. Byla akorát - i bych uvítal větší délku. Bavili mě veškeré příběhy a scény, tak jsem byl nadšený a chtěl jsem víc a víc. Takže mé celkové hodnocení je 99% = ***** ()

Omnibus

Což o to, ten film mluví spotřebitelsky dobře. Jen je to dlouhé a náročné, jak 19ti hodinová šichta servantek v jídelně Papá Songa. A ano, je to výpravné a plné divadelních převleků (SPOILER - masky a kostýmy), jenže film běhá jako veverka v bubnu od jedné reinkarnace padouchů i hrdinů k druhé. Vážné otázky svobodné vůle člověka být zlým nebo dobrým, karma nekarma, moc nenakousne. Neb role jsou osudem/Bohem/scenáristou jasně rozdány. Celé to působilo dost fatalisticky. Prostě - blbá karma člověka, ta přečká i apokalypsu! :-)) Navíc, v otázce reinkarnací nám dělá trochu bordel demografický vývoj obyvatel planety Země. Dnes je nás 7 miliard, v době jedné z příběhových linií, v roce 1849, nás byla jen 1 miliarda. Čili každý pirát či otrok z té doby se reinkarnoval do sedmi lidí dneška? A nebo je to vždy jen reinkarnace kus za kus? Čili je dnes na Zemi 6 miliard lidí, kteří nemají žádné minulé životy? Zřejmě pouhé tělesné schránky, v nádrži vyrobené jídlonošky :-) A to nemluvím o úsvitu faraonů, 4000 let př. n. l., kdy bylo cca jen 20 milionů lidí na Zemi, sakumprdum. Cha! 7 miliard děleno 20 miliony dává tristní výsledek 350. Čili nám tu dnes běhá 350 lidí, co byli kdysi Tutanchamónem, při tom zakopávají o pár stovek Máří Magdalén, desítky Kryštofů Kolumbů a pět, šest reinkarnovaných Hitlerů! Slovy docenta Chocholouška: „Vy nás s tou reinkarnací ale zásobujete!“ Ale nešť, logiku stranou. Berme to chvíli karmicky :-) Tak třeba já. Škodím, kudy chodím. Ok. Svobodně se rozhodnu opravit si karmu (kombinačky značky reca mám), nebýt již svině a zbytek života páchat jen dobro. Hodnej kluk! Takže v příštím životě můžu být třeba i novodobou Matkou Terezou? A nebo budu zase svině, jen o trošku menší? Atd. atd. A kolik reinkarnací je tedy potřeba, abych se konečně úplně odsvinil? A nebo Bůh hraje s našimi osudy „Škatulata - hejbejte se!“ dle rozmaru, jak ho zrovna napadne a když slyší o karmách, mlátí sebou smíchy o zem? Vlastně o beránky na nebi? Jenže všechny tyhle zásadní otázky v našem paperbackovém Atlasu světa ani nenakousli. Za dvě a půl hodiny času! Proto dávám jen 70%, za snahu. Výsledkem je jen základní informativní brožurka pro neznalé (pro které dosud karma byla jen to, co jim visí v koupelně nad umyvadlem). ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády