Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Wicky

Pěkně odvyprávěný mnoho žánrový film. Slylově natočené a výsledně zajímavé. Jednotlivé příběhy jsou samy o sobě zajímavé ( někdy více, někdy méně ). Neustálé přeskakování z jedné epizody do druhé se mi velice líbilo. Akorát Hanskova dobrodružno/sci-fi epizoda ztrácela ke konci tempo. Stopáž trošičku přepálená ( zkrátil bych o 20 minut ), ale i tak se to dalo vydržet. Nejlepší postavu a zejména nejlepší herecký výkon tady předvádí Jim Broadbent který navíc se svým černohumorným příběhem válí. Tom Hansks je dobrej, ale jen ve vedlejších rolích, protože jeho výkon v jeho hlavním příběhu v Cloud Atlas ( Ano myslím Zachryho který žije v horách a vydává se na výlet s Halle Berry ) je nepřesvědčivý až místama komický. Nejedná se o trhák jak naznačuje hodnocení, ale o dost dobře zvládnutej skoro tříhodinovej velkofilm. 80% ()

Indy

Keď som videl trailer a oboznámil sa so základnou synopsou, ktorú mali vo filmové dielo pretaviť autori Matrixu - bratia, resp. súrodenci :) Wachovski, okomentoval som to spôsobom, že to bude buď úplný fail alebo pecka. V mojich očiach to nakoniec nie je ani jedno, ani druhé. Komerčný neúspech bol nevyhnutný, kritiky však boli pozitívne, avšak ja ich nadšené ódy úplne nezdieľam. Film mieša 6 príbehov z rôznej doby a nedá sa povedať, že by ktorýkoľvek z nich prichádzal s niečím strhujúcim a originálnym (mne sa najviac páčili tie z budúcnosti). Aj napriek tomu sa mi ale film páčil a záver, doprevádzaný krásnou hudbou, zanechal dobrý dojem. Film má však skoro tri hodiny a nie všetky scény sú zrovna strhujúce. P.S. Oscar za masky mal byť samozrejmosťou, ale akademici asi nevideli ani predstavovačku postáv pri záverečných titulkoch. 7/10 ()

Mistickzz

Jeden z najpodivnejších filmov aký som kedy videl. Atlas mrakov je zmes rôznych žánrov do jedného trojhodinového vizuálneho a hudobného eposu, ktorý je na jednej strane revolučný,no na druhej film obsahuje všetky možné druhy hollywoodskeho klišé. Dosť som sa obával toho skákania medzi jednotlivými príbehmi, ale vôbec mi to neprekážalo, dalo sa v tom pekne zorientovať, len ma mrzí, že som presne nepostrehol o čom to vlastne celé v konečnom dôsledku bolo a čo bolo pointou :D. Ale nevadí, je jasné, že to nie je film, ktorý by ste vstrebali na prvé zhliadnutie, takže aj ja si projekciu tohto filmu časom určite zopakujem. 82% ()

DavidS.

Ambiciózní rozmáchlá freska s poselstvím, která ve mně od prvního traileru vzbuzovala obavy z nafouknuté intelektuální bubliny Aronofského Fontány, nesoudnosti Wachowských po experimentu se Speed Racerem a z partnerství s Tykwerem, který je zcela jiný typ režiséra ...Naštěstí je celek konzistentním, poutavým vyprávěním, kde ovšem košatost struktury maskuje jednoduchost příběhu...Formálně stojí každý z prezentovaných světů filmařsky pevně v kramflecích s důrazem na detail...Bravurní jsou pak přechody mezi jednotlivými ději, jak v tempu či návaznosti...V mnoha ohledech odvážný, netradiční počin, jehož vyznění ovšem nerezonuje tak silně, jak by předloha nabízela... ()

Spike23

Trochu mi to připomínalo Lost, taky jsem se za tu neskutečně dlouhou dobu nedozvěděl, co se to tam vůbec děje a proč. Akorát narozdíl od tohohle seriálu taky trvalo věčnost, než se tam konečně něco stalo, hodinu a 18 minut, abych byl přesný, to je jako stopáž béčkového hororu, kde se nestane vůbec nic. Bohužel trvalo to další hodinu, než mě to konečně začalo bavit a abych řekl pravdu, z celých 3 hodin mi tenhle pocit zůstal tak 20 minut maximálně. Jasně, bylo to originální a svým způsobem i zajímavé (i když se tam vůbec nic neděje), ale nevyváženost jednotlivých příběhů byla dost znatelná. Hanks v budoucnosti byl super, stejně tak jako důchodci na útěku, ale pobyt u skladatele nebo zdlouhavé a nezáživné umírání na lodi si mohli odpustit, už dlouho mě nic takhle totálně nezajímalo. A taky mi vůbec nejde do hlavy, proč polovina lidí tam vypadala jako voskové figuríny a proč tu sestru hrál chlap, to i Joseph Gordon-Levitt, ze kterého nehorázně nepovedeně udělali Bruce Willise vypadal o dost přirozeněji než tahle freakshow z kusů plastu. Jak tak píšu, mám chuť to hodnocení ještě snížit, takže by bylo lepší asi přestat :-D. ()

KoRner

Necelé tri hodiny patetických kecov. Niektoré príbehy mi tam spolu vôbec nesúviseli. Radšej mohol mať film niečo cez 100 minút a rozvinúť viac príbeh so Sonmi, ktorý má jediný príbehový potenciál. ()

Chipsonator

Atlas Mraků je něco co jsem u filmů nikdy ještě nezažil. Nedostává se mi slov. Teď už bratr a sestra Wachowski a Tykwer dokázali do tříhodinového filmu vměstnat šest příběhů, z toho každý by mohl mít vlastní film, všechny příběhy dostali dostatek prostoru a všechny mě pohltily. Pokuď však něco chce vyzdvihnout je to práce maskérů, protože někteří herci se v různých postavách poznávají vážně těžko (především ufackovaného Toma Hankse jsem málem nepoznal). No a teď se dívám do galerie a vidím že Hugh Grant tam měl více rolí než jsem si myslel. Opravdu skvělou práci odvedli maskéři a já sundávám svůj pomyslný klobouk před jejich prací (a jsem si jistý že jsem rozhodně více herců nepoznal). Co dál stojí za zmínku je hudba, která je krásná a krásně podtrhuje jednotlivé příběhy. Ale přes všechna pozitiva co bych tu mohl vypisovat od skvělých masek, po herecké výkony a vizuál, to necítím na pět hvězd. Ale přesto jsem si jist že si budu muset najít čas na druhou projekci a věřím že poté budu moci dát s čistým srdcem pět hvězd. 85% PS: Hugo Weaving je prostě démonický! ()

Karkanoid

Pěkné. Škoda, že postavy a propojení nejdou více zvýraznit. Jizva ve tvaru kometky pomohla, ale to bylo v celém filmu asi nejsilnější z vodítek. Možná jsem při prvním shlédnutí nedával n tyto věci pozor, takže Altas mraků je pro mě filmem, na který se budu tšit, až ho budou dávat v televizi a projedu si příběh znovu. A to se u filmů, které mají skoro tři hodiny zas tak často nestává. Rada pro všechny: koukejte na film střízliví a snažte se za každých okolností udržet pozornost! ()

Lukoboss

Tříhodinová, megalomanská a vizuálně krásná orgie, kde je sice snaha všechno pěkně napojovat, ale ve výsledku to prostě nefunguje, je to chvílema zmatečný, plný klišé a rádoby morálního poselství (podpora chudých, homosexuálů, černochů atd.), u kterýho párkrát nastal "facepalm". Bratři (resp. sourozenci) Wachowští tady využili zkušenosti především z dnes už legendárního Matrixu (některý scény + záporňák Hugo Weaving byli přímo do očí bijící). Celkem nesporně je to dílo, o kterým se bude hodně mluvit, ale nemyslím si, že by si to zasloužilo stát na piedestalu. Ve výsledku mně to přišlo hrozně prázdný. ()

Chris Wulf

No, pane jo... Tak tenhle kousek bude chtít ještě nejméné dvě zkouknutí. Nevím, jestli je možné takhle dějově komplexní dílo vstřebat hned na první pokus. Zatím to ve mě zanechalo dost velký pocit zmatenosti nad tím, jak je to možné, že jsem tak moc nadšen z něčeho, co teprve někdy v budoucnu pochopím (možná). Naposled jsem tohle cítil u Mulholladnd Drive, ale tam to bylo ještě trochu jinak... mnohem méně jsem pochopil a zároveň jsem cítil mnohem menší nadšení z filmu. Ke konci filmu se těšíte, jak to do sebe všechno krásně zapadne a ono ne... ale Cloud Atlas je nádherný v tom, že vám to vůbec nevadí. Už teď se těším na druhou a třetí projekci :) Třeba to do sebe opravdu nakonec všechno zapadne :) ()

zencitizen

Naposled jsem u Wachovských zažíval tak čisté opojení z příběhu v prvním Matrixu. Mitchellovu knihu jsem nečetl, takže o to to bylo příjemnější. Nosy nevadily, ani jistá schematičnost jednotlivých epizod. ()

Benedygtus

Hned nazacatku, kdyz jsem spatril 172 minut, chtel jsem hned v uvodu komentare napsat neco v tom smyslu, ze by s tim uz autori mohli prestat, ze cloveka uz po 2 hodinach proste boli celej clovek od sezeni/lezeni a muze to bejt sebelepsi, stejne odchazi rozladenej. Faktem je, ze priradit takovy komentar k tomuto filmu, asi by to nebylo uplne idealni, protoze, alespon ve me, film vytvarel neustale napeti a vyzadoval si mou maximalni pozornost. Ze zacatku to bylo asi hlavne diky tomu chaosu, ktery postupne zacal davat smysl. Pozdeji zase pro (pokud mozno) uplne pochopeni nekterych vice zajimavych dialogu. 80% ()

see_sawandrew

Čekal jsem, že Wachowští si ani po matrixovské trilogii nedají s tou východní filosofií pokoj, a od Tykwera jsem taky dostal typickou dávku mlíka, jenže ono to bylo fakt dobrý. Jasně, nemá cenu předstírat, že Atlas mraků není jen taková vesnická nána, co si nasadila škrabošku a snaží se udělat dojem na městském bále, protože si přečetla pár knížek. Ale něco na ní prostě je, byť její kritika "přirozeného řádu" je stejně umělá a konvenční jako systém, proti němuž zbrojí. Stejně tak formálně absolutně nevybočuje z řady vizuálně dokonalých postmoderních slepenců. Přesto však dokáže být příjemně šarmantní a roztomile manipulativní. Asi čtyřikrát za film jsem prostě zapomněl, že sleduji mix banálních epizodek, a jednoduše si užíval to rychlé střídání časových rovin. Filmu se dá vytýkat ledasco, od emoční nedotaženosti a dlouhé metráže přes nekonzistenci až po primitivní tezovitost, ale vem to ďas, když tak hezky servíruje pouto spřízněných duší napříč časoprostorem a oproti mnoha blockbusterům skutečně řeší něco smysluplného. Takovému přístupu prostě odolávat nechci. 75% ()

klukluka

Fakt, že mám u Atlasu mraků strávit bezmála 3 hodiny, mě nejprve celkem vyděsil. Byla to ale taková jízda, že bych si ji nakonec klidně dal ještě jednou. A určitě to taky udělám! Napoprvé jsem totiž nebyl absolutně schopen vychytat všechna poselství této velkolepé filmové fresky, která rozhodně nemá pouze ambici být výživnou podívanou. Za její jedinou slabinu považuji poněkud slabší masky. Atlas mraků kvůli tomu podle mě poměrně brzy zastará. Třeba se ale pletu a i za 20, 30 let mu diváci tuto slabinu bez mrknutí oka odpustí. Překvapilo mě, že právě tady nechali sourozenci Wachovští "díru", protože jejich nezapomenutelný Matrix v tomto ohledu ani po více než deseti letech neztratil nic ze své působivosti. Jinak se ale předvedli v prvotřídní formě, kterou tady ještě navíc vyšperkoval kongeniální Tom Tykwer.///O 2,5 roku později po druhém zhlédnutí to prvotní téměř bezbřehé nadšení značně opadlo. Dnes by to za 5 pecek rozhodně nebylo. Dám tomu ještě jednu šanci, a buď to původní (maximální) hodnocení ponechám, nebo to lehce zkoriguju. ()

Chegi

WTF??? Jediná zábavná a srozumitelná část byla ta s Jimem Broadbentem a jeho pobytem v ústavu. Nechápu proč je to tak dlouhý... pokud jsem správně pochopil podstatu tohoto filmu, pak by jeho délka vystačila na 12 minut i s titulky... Děs. A ne nejsem nekulturní ho*ado, který nepozná dobrý film. Tohle je prostě další z csfd nadsazených filmů. ()

Jaccobos

Trochu pravdivého poznání zde asi je, ale: Upozorněním, že se se bude jednat o sérii příběhů v různých časech a na různých místech (galaxie?), a že máme trpělivě čekat až to bude dávat smysl, nestačí k tomu, aby vám po 2 hodinách nedošla trpělivost a dalších 50 minut jste sledovali jak tragické příběhy končí jeden po druhém tragicky. Smysl, který měl nejspíš ze všech příběhů vyplynout v jeden krásný "true true" story...se nekonal. Oceňuji zejména nádherné obrazy, které natočili, dokonalé maskéry a výkony herců, které dokázali nejen, že šaty dělají člověka, ale že i líčení a herecké schopnosti dokáží velké divy. Halle Berry byla šílená... ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády