Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

kenkaku

Dva předpoklady jsou potřeba k tomu aby jste film neoznačili jako blbina. Nebýt ortodoxní pámbíčkář a nevzdat to s filmem - tzn. udžet maximální pozornost tomu co s děje na plátně - první třetinu filmu (tedy asi hodinu). Hned od začátku a bez varování totiž dostanete porci několika příběhů různě vyprávěných a mixovaných dohromady. Je jich 6. Ale protože jsou časově (i dějově) celkem rozdílné stačí jen věnovat pozornost tomu co se děje (takže potíž budou mít ti s poruchou koncentrace). Jak už jsem psal. Je třeba vydržet hodinu a pak už to nějak začne jít samo. Člověk už nepotřebuje extra soustředění a i když jde o prostřihy mezi příběhy na pár vteřin (?!) poznáte kam střípek patří a neruší to. Film jsem viděl zatím jen jednou a nemůžu se dočkat podívané č.2 protože jsem si jistý že si film vychutnám o něco lépe (třeba mi i dojde o co šlo s tím znaménkem ve tvaru komety ;)... proč zrovna kometa????). ()

Babous

Hodně zvláštní (a dlouhý) film. Díky mnohovrstvému příběhu se nenudíte, ale taky si některé linky (o tom skladateli nebo Korejce) oblíbíte víc a budete se během těch méně zajímavých (Tom Hanks jako Tarzan) těšit, až na ně zase přijde řada. Žádný kult jako Matrix nebo Star Wars se nekoná, ale stojí to za to vidět. ()

upson

Nechtěl jsem dát 4 hvězdičky. Ale !!! Ano, film je příliš dlouhý a ne všechny dílčí episody jsou stejné úrovně. Ale především díky skvělému Tomu Hanksovi, úžasným maskám a celé filmové výpravě a také komediálnímu páprdovi Jimu Broadbentovi ty 4 hvězdičky dám. 75% ()

civrss

Vizuální nádherno, které tvoří 6 příběhů plných citu, lásky a filozofických myšlenek. Odvážný počin, natočit velmi složitou knihu a vyjít z toho se ctí. Za mě můžu říci, že se to Wachowským povedlo skoro dokonale, ale přece jenom né úplně dokonale. Mrzí mě především závěr, kde jsem v napětí očekával po 3-hodinovém snažení autorů, že dostanu pointu a celé to tak krásně zapadne do sebe, v klidu odejdu s pocitem blaha z pěkného zážitku. A ono to tak úplně nevyšlo. Jinak ale oceňuji odvahu natočit tak velkolepý a nekomerční projekt, a je mi naprosto jasné, že do toho dali všichni tvůrci od režisérů, přes maskéry až po herce naprosté maximum. Tom Hanks opět exceluje a je radost se na něj dívat, můj oblíbený stařík Jim Broadbent se stal ještě oblíbenějším a Hugo Weaving mě velmi mile překvapil. 80% ()

ZkuKol

Velkomyslné dílo plné humanismu a lidumilných myšlenek zabalených do moderního hávu ve stylu populárních mozaiek. Výborné obsazení, slavná předloha a legendy za kamerou. Jenže tenhle film je tak trošku neprodejný a upřímně i team tvůrců se nevyhnul typicky americkému zjednodušení a zpozitivnění děje. I tak jde o výjimečný zážitek, ale změny v dějinách filmografie nečekejte... 80% ()

NALBERTik

Jednak mi vadila délka filmu - když si při sledování říkam, už aby byl konec, je něco špatně :) Příběh velmi stupidní, ono se to snaží vypadat jako nějaké veledílo, ale opravdu zajímavý mi přišel jen ten únos z McDonaldu :) Skoro by se dalo říci Avatar 2. ()

MaMitti

Než se na to znova podívám, přečtu si knihu...Možná jsem si jí měla přečíst než jsem se na to podívala...Ale jako bych už něco takového četla...nebo že by viděla? ...kdysi...možná v minulém životě...:-). Nebo že bych si to přečetla až v tom příštím životě? Tak tomu nechám volný průběh. Když to vezmu rozkouskovaně (což samozřejmě nejde, to je jasný), tak se mi nejvíc líbily poslední dva příběhy, to je zrovna u mě dost divný. ()

insurgentes

Slepenec asi pěti filmů do jednoho trošku trpí tím, že jednotlivé příběhy nemohou mít potřebnou hloubku, protože na to ani při tříhodinové stopáži není dostatečný prostor. Výsledek však funguje docela dobře, jediné, co bych tomu vytknul, je trochu odfláknutá kauzalita mezi jednotlivými příběhy; tady šlo jistě vymyslet víc. I když chápu, že do jisté míry to mohl být záměr. Taky mi vadilo, že některá sdělení, prezentovaná ve filmu jako závažná, zase tak závažná nejsou. Ale celkový dojem - velmi dobrý. ()

LuciusWlk

Touha po zvýšení, již tak bravurního filmového zážitků, bude splněna přečtením knihy ještě před zhlédnutím. Odpadne tak jistá nepřehlednost, která může pří této formě vyprávění, nutit kapánek více přemýšlet. Nicméně je příběh úchvatně poskládán a nějak jsem neměl problém se orientovat, což, uznávám, mohlo ovlivnit znalost knižní předlohy. Překvapilo mě, jak bylo dějové přeskakování vymyšleno a dotaženo do detailu, kdy i několika vteřinový prostřih, měl v konečném důsledku svůj smysl k dotvoření myšlenky. Jedná se o jeden s těch snímků, kdy znalost knihy neochudí o filmový prožitek, byť je scénář docela filmově upraven. Naopak jej posílí. Tři hodiny uplynuly opravdu rychle, klidně bych další hodinu snesl :)) Masky občas byly moc latexové, což mě trochu zamrzelo, nicméně jde o jedinou výtku k Atlasu jako celku. Vynikající. ()

skinny

Atlas mraků je tak složitý až je výjimečný. Rozhodně není filmem pro každého, na tříhodinové sledování je náročný ale tím je právě dokonalý. Jednotlivé příběhy jsou úžasně propojené, že prostě nutí diváka přemýšlet čím, jak a co je vlastně jejich pointou. Jasně, ze začátku si říkáte, to je nuda, vočem to sakra je, ale když filmu dovolíte, aby vás pohltil, tak už vás nepustí. Herecké výkony se nedají snad ani vystihnout, nemůžu hodnotit jednotlivě to bych si prostě nemohla dovolit. Je to perfektní emotivní zážitek. Koho bych jen vyjmenovala, samozřejmě Tom Hanks, Halle Berry, překvapil mě Hugh Grant, Ben Wishaw, nezklamal staroušek Jim Boradbent. PS. na knihu bych ale asi neměla ()

Dromed

Strašně moc rozfragmentovaný film. Tom byl zase super a ve snad miliardě charakterů co tam hrál si chrochtal jak divoké prase v lese. Film byl natočený dobře, ale tým Wachowski už prostě nemá takové "koule" jako měl u Matrixu. ()

BMAJTZ

Nechápejte mě špatně, ten film je co se provedení týče dobrý, ale jednotlivé příběhy jsou prostě nesourodé a neslučitelné. V jedné dějové linii se zachtaňuje svět, v druhé se utíká ze starobince, ve třetí se komponuje skladba, která je pro někoho tak vyjmečná, že je ochoten zabíjet. Co mají tyto příběhy společného mě osobně nedochází. Vycítil jsem z toho snahu přimět člověka přemýšlet nad vlastními chybami a životním osudem, ale to je tak všechno. Ten film jako takový je koukatelný a přes celkové množství navzájem se prolínajících příběhu je dokonale přehledný, takže řekněme, že za nějakových 5 let si jej pustím znova. Přesto bych tu pointu asi vysvětlit potřeboval, asi nejsem dostatečně chytrý na to lsedovat podobně laděné snímky. Příběh nemá cenu popisovat, je zde tolik linií, že bych musel popsat opravdu úplně vše. Informace o tom, že jsou pro mě příběhy dost neslučitelné stačí k naznačení o co tu vlastně jde. Druhou kapitolou jsou herci. Ty jsou vybráni docela dobře (snad až na Halle Berry, to je ale asi můj osobní problém). Bohužel vysokorozpočtový film, natočený tímto stylem s mnoha známými herci mi až nepříjemně naznačuje slovo Oscar, tedy cenu za cokoli, klidně za personál nosící kávu. Myslím, že co se herců týče by filmu přispěly spíše neznámá jména a jednoznačně bych nerecikloval jednotlivé herce v každém dílčím příběhu, ale použil bych jiné. I když mistr Smith, sorry tenhle herec pro mě bude vždy mistr Smith s Matrixu, hraje dábelské role v každé línii výborně. Ten chlap se jako záporák už narodil. Jinak mi snad vadily jenom masky, ty byly nic moc, nejošklivější asi vychovatelka v domově dúchodců, na druhou stranu maskovali chlapa tak se to dá pochopit. Obdobně je to s triky kdy se příliš tlačí na pilu. Nedokážu odhadnout obecenstvo pro tento snámek, jde o řemeslně dobře odvedenou práci, ale příběhově to všem sedět nebude. Někteří to budou brát jako umělecky zaměřená blábol o podstatě lidského bytí, někteří se v tom najdou. Pro mě osobně jde o zajímavý snímek plný uměle vyvolávaných emocí takže někde na nadprůměru. Přikloním se ke třem hvězdám (možná spíše tři a půl), protože podobně pocitově laděný snímelk z letošního roku Life of Pi se mi líbil prostě víc. ()

marrjaana

Sem si rekla, ze na to kouknu a nebudu muset cist knihu. Tak sem se to koukla a tet tu knihu cist musim i kdybych nechtela, protoze ve filmu nebylo vysvetlo nekoli- spousta- malickosti, ktere pro dej samotny asi nebudou dulezity( teda predpokladam, kdyz je tam nerozvadeli a nevysvetlili) ale ja je proste musim vedet, doufam, ze v knize najdu odpoved na sve otazky. ()

Kejdlo

Atlas mraků bych určil doporučil zkouknout každému, kdo chce vidět ambiciózní dílo se skvělým střihem mezi jednotlivými příběhy. Čekal jsem ale hlubší pointu a obsahovat to srdcerevnější příběhy, je to jasných pět. Tykwer a především Wachowští ale ani v nejmenším nezklamali a opět jen dokázali, že to mají pořád v ruce i deset let od dotočení Matrixu. Už se těším na jejich Jupiter Ascending. 8/10 ()

Tejkina

Abych mohla tento film zhodnotit zcela objetivně, vím, že bych si ho měla pustit znovu, protože mi nedošly všechny souvislosti, myšlenky a propojení postav. Myslím, že vzhledem k tomu, že je toho tolik, se to všechno ani za jedno shlédnutí pochytit nedá. Přesto si myslím, že už to neudělám. Hlavně kvůli stopáži, která mi v tomto filmu vyloženě vadila, prostě mě to chvílema dost nudilo a těšila jsem se na konec. Ano, některé příběhy se mi líbily, ale ani jeden mě nevzal natolik, že bych si na něj třeba ještě za rok vzpoměla a chtěla si ho pustit znova. Efekty byly skvělé, herci taky, nicméně mě to nedostalo. Magnolia, která je ještě delší, je taky rozdělená na jednotlivé příběhy a nenudila mě ani chvilku. Neříkám, že je to špatný film, jen to asi není můj šálek čaje. Nicméně jsem ráda, že jsem se k tomu konečně dokopala, trvalo mi to dlouho. ()

Circumscriptor

Veľmi zvláštny film. Zo začiatku som akosi nebol presvedčený, že takáto dejová zlátanina ma môže nejakým spôsobom zaujať, keďže nemám rád žiaden celok, ktorý je zložený z viacerých nezávislých atmosférických línií; či už sa jedná o film, knihu, alebo o hudbu. Ale jednotlivé dejové zápletky v Atlase Mrakov fungujú celkom dobre a obzvlášť ma pobavil Hugo Weaving v ženskej úlohe :)) Ťažko komentovať a plane obkecávať, treba to proste a jednoducho vidieť. ()

Teree_

Wachovští a Tykwer si ukrojili opravdu velké sousto vzhledem k propracované narativní struktuře knižní předlohy. Proto jsem dost na rozpacích, jak film hodnotit. Když přihlédnu k tomu, jak mě knižní příběh pohltil a nadchl, musím být kritičtější, než bych chtěla. Jedná se totiž o velkolepé tříhodinové dílo, které si bez veškerých pochybností zaslouží co největší podporu a jemuž bych moc přála, aby si našel své divácké publikum. Koncept, kdy je prakticky jedno, jestli jste mořeplavec z 19. století nebo klonovaná jídlonoška z hypermoderního Soulu, jelikož klíčový problém zůstává vždy stejný, je fenomenální. Prostřihy na sebe logicky navazují a celý snímek je navzdory rozfragmentované dějové linii překvapivě kompaktní. Tvůrci si i poměrně příjemným způsobem přizpůsobili materiál románové předlohy a ku prospěchu věci zjednodušili mnohé zápletky a vypustili méně důležité vedlejší charaktery. Divákům tak usnadnili koukání, především tedy těm, kteří Atlas mraků nečetli, a elegantně se tím vyhnuli překombinovanosti. Tleskám i konceptu, kdy jeden herec hraje několik různých rolí. Mohla jsem se tak celou dobu těšit, v čem na mě Hanks či Halle Berry vykouknou příště. A že se to někdy opravdu povedlo, na ošetřovatelku Noakesovou v podání Hugo Weavinga asi jen tak nezapomenu. Stejně jako nezapomenu na geniální soundtrack, při kterém mi v kombinaci s krásným vizuálním zpracováním naskočila i husina. Co tedy filmu nakonec vytknout? Především prvoplánové cukrbliky, jež si navíc filmaři tak trochu přimysleli, aby šli na ruku masovému divákovi. Nejenže je pak snímek plný vzletných výroků a osudových dialogů (na těch však částečně staví i původní román!!!), což může být pro mnohé silnou zatěžkávací zkouškou, ale ještě ke všemu "dojemný" závěr ždíme emoce jako na běžícím pásu. Kdyby si film pohrával s divákem stejně jako knižní předloha se čtenářem, celé vyznění by zdaleka nebylo tak laciné. I přesto ale Atlas mraků patří k největším filmovým zážitkům letošního roku. Geniální klíčová myšlenka se totiž dočkala úctyhodného zpracování a experiment, kterého jsem se bála, se nakonec podařil. Ráda se k Atlasu mraků vrátím i v budoucnu. Jak ke knize, tak k filmu. Za mě 90 %. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády