Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Masrii

Ano, může to být ze začátku trochu matoucí, ale jelikož je film jeden z delších, na každý příběh se dostane dost času a zanedlouho se již budete skvěle orientovat. Jednotlivé příběhy sice nejsou nic moc extra, ale když se to spojí dohromady, nějak se to tím zlepší. Opradu famózní jsou ale herecké výkony všech herců, těch hlavních je zde okolo 10, takže nebudu vyjmenovávat. To, v kolika si zahráli rolích je opravdu dechberoucí a občas je opravdu nepoznáte, já zjistil kdo byl kdo až když jsem se po zhlédnutí podíval zde do galerie a uviděl stejná jména i u 4 postav najednou. Měnící se prostředí minulosti, současnosti i vzdálenější budoucnosti je skvěle zpracované a z toho vyplývá i mé hodnocení. 90% ()

Natally21

Musím se přiznat, že jsem film na poprvé příliš nepochopila, jelikož jsem se ztrácela v postavách a v časových liniích. Ale když jsem si ho pustila podruhé, jen jsem žasla, jakou skvělou pointu tento film má. ()

Bernhardiner

K Vánocům jsem dostal původní román na audioknize, takže budu moci porovnávat a doufám, že kniha bude alespoň o fous lepší. Film samotný je totiž takový... nijaký. Když film po 3 hodinách skončil, tak jsem z toho měl pocit prázdnoty. Jednotlivé příběhy jsou trochu navzájem propojené, ale člověk si z toho nic neodnese a sám sebe se ptá, na co se to vlastně celou dobu díval. Herci, kteří museli zvládnout několik úloh, byli dobří, ale film sám o sobě na hercích moc nestojí. Tady je to spíš o režisérech a nutno podotknout, že bratři - pardon sourozenci - Wachowští se musejí ještě něco naučit, aby z toho divák měl nějaký hlubší zážitek. 65% ()

Norfice

Z atlasu mám velmi rozporuplný dojem. Jednak jsem čekal trochu něco jiného a druhak mi asi ještě necvakly úplně všechny souvislosti v příběhu. Proto u mne zatím průměr. Na první pohled vše působí divně a nelogicky. Nechci ho ale odsuzovat, jen je třeba ději věnovat více pozornosti. K tomuto filmu se ale určitě ještě minimálně jednou vrátím, abych si vše urovnal a našel v tom ten zápal! Tom Hanks je neuvěřitelný herec. Píši to už poněkolikáté a stále mě to neomrzelo.. ()

giovanni3

Měl jsem reference, že tento snímek má velkou kvalitu, ale jeho stopáž mne pomalu až děsila. Takto dlouhé filmy mohou jen dlouho nudit, či se zvládnou v poklidu až se člověk podivuje jak to rychle uteklo. U Atlasu mraků to byl naštěstí ten druhý případ tudíž jsem se celou dobu bavil a čekal co se v tom kterém čase stane a jak se to promítne v budoucnosti/minulosti. Herecké výkony byly kvalitní. Pocit po shlédnutí je velmi příjemný. Tudíž vše se zdá skvělé a klidně na 5*, ale dávám méně. Proč? Být každý z těch příběhů sám za sebe filmem, tak bych mnohdy řekl, že tedy nic moc děj, ale dohromady to prostě spolu funguje. Další srážka je za ty homosexuály což šlo jistě ve scénáři vymyslet jinak. 4z5 ()

venca163

Bratři Wachovštví -> sourozenci Wachovští -> sestry Wachovské. To je paráda :D. Někdy uprostřed týhle geneze natočili, tuším že zrovna sourozenci Wachovštví, tohle přebujelý majstrdílo. Vlastně všechny jednotlivý příběhy mi přišly dobrý, stejně jako nápad se stejnýma hercema. Jen to nebylo ukočírovaný - to propojení nebylo domyšlený a celkově má člověk pocit, že toho potenciálu v tom bylo ohromně moc a ne všechen byl využitej a dotaženej do smysluplný pointy. Chyběly mi vyhrocený momenty, postupná gradace do (klidně i lokálního) finále. (80%) ()

Dexter256

Atlas mraků : V celku dobrá podívaná se solidním hereckým obsazením. I propletení všech příběhů mi přišlo zajímavé. Přecházení mezi stoletími bylo dobře udělané a opravdu i dobře natočené. Taková kvalitní jednohubka na sobotní večer. :) 70% ()

Fox85

Nemohu říct, že bych se nudil, vydržel jsem v jakémsi napětí až do konce, ale měl jsem pocit, že mi něco uniklo. A to něco bylo sakra velké a podstatné. Plus rozhodně za drobné detaily, které jsem místy postřehl. ()

Ne__Ty

Jeden z filmů, který je lepší než knižní předloha. Emočně a myšlenkově nabitý film. Přes svou rozsáhlost je svižný a nenudí, i když se často zastavuje a opájí se vlastními příběhy. Ty jsou naštěstí odlišné a od sebe snadno rozlišitelné, ale přesto se navzájem ovlivňují. Společně vygradované linky v jednom okamžiku vytvořilo jeden z nejlepších snímků nejen roku 2012. Přibývající věk mu na výjimečnosti nic neubere. A závěrečný dialog Adama Ewinga s D'Arnoquem o ovlivnění ostatních osudů byla dokonalá tečka za tímto opusem, kterého si nesmírně vážím, i když se s některými myšlenkami neztotožňuji. Naše životy nám nepatří. ()

Reanimated

Mohutné dílo, jehož význam posoudí až čas.Tak trochu jsem si říkal, jestli je tohle Blade Runner současné generace. Po první projekci naštěstí nelze říct kategorické: Ne. Režijní trio nedalo po celou stopáž sebemenší prostor nudě. Už to je obdivuhodné. Pak je tu samozřejmě struktura vyprávění, která se může ze začátku zdát poněkud chaotická, avšak postupem času je úchvatné sledovat, jak do sebe vše krásně zapadá. Ano, je to jako postupné skládání matrjošky. Šestice vrstev této barvité matrjošky hýří rozmanitostí a přitom jsou fundamentálně o tom samém: jak se daná sada lidských povah zachová vůči bezpráví a útlaku. Velkým problémem se však ukázal být emocionální dopad. Ač jsou zde opravdu krásné a úderné myšlenky, tak to prostě není ono. Důvodem je nejspíš fakt, že smrt zde prostě není konec. Ani závěrečná pointa mě přímo neroztavila. Tady nejspíš platí to o cestě a cíli. A cestu? Tu jsem si náramně užil. Zejména obě dystopické vize společnosti (Neo Soul, Sloosha's Crossin'). Byl jsem fascinován pochmurností korporátní budoucnosti a revolučním bojem Sonmi-451. Velmi mě také bavilo sledovat výkon Toma Hankse v době "po pádu", kdy lidé mluví degenerovaným jazykem a pronásleduje je démon s cylindrem. Atlasu mraků v mých očích něco k dokonalosti chybí. Chci jej ale vidět znovu (už dlouho jsem takhle netoužil mít nějaký film doma na BD) a mrzí mě, že v kinech nejspíš dlouho něco podobného neuvidíme. UPDATE: Doma na BD to bylo velice silné, takže měním na 5* ()

Maynard.

Toš pěkné, pěkné... Sice sem teda čekal krapet něco jinýho (asi víc akce, páč přecijen tito borci natočili matrix), ale i tak to uteklo neskutečně. Asi po 10 letech sem vytáhnul bratra do kina a i jemu se to celkem líbílo, byť to nebyla česká komédie :o). Bál sem se dlouhé stopáže, ale celý film utekl fakt rychle. Ze začátku klasickej chaozz, pác než si člověk zvykne na to, že se u filmu musí přemejšlet a hlavně pamatovat, ale časem sem se do filmu uplně ponořil s parádně si ho vychutnal. Je to jeden z těch filmů, který budou při dalším a dalším skouknutí lepší, páč si člověk víc uvědomí tu provázanost mezi jednotlivými příběhy. Asi nejvíc mě dostal příběh z daleké budoucnosti (s tou japonkou), páč tam se rejžové ukázali v tom nejlepším světle (perfektní efekty a super akce a hlavně totálně beznadějná "matrixovská" vize budoucnosti). Příběh z domova důchodců naopak krásně film odlehčuje a divák se zasměje a to fakt pořádně. Je to hodně zvláštní film, kterej tě jen tak nepustí... Takže po prvním skouknutím 4*. Příště se to třeba vymrskne na full house. ()

danca044

Právě jsem ob jevila skvělý a nevšední film, jaký jsem už dlouho neviděla. Celou dobu jsem byla zabraná do filmu a ani si nevšimla, že už uběhly skoro tři hodiny. Protínání a zároveň skvělou návaznost musím pochválit. Na tenhle film jsem se hodně dlouho těšila a ukázalo se, že jsem měla na co. Všichni herci předvedli skvělý výkon a byli perfektně namaskovaní, takže jsem jenom koukala, když se při závěrečných titulkách objevilo kdo koho hraje. Tenhle film si rozhodně přidám mezi oblíbené a ráda se na něj kouknu znovu, protože to stojí opravdu za to. ()

skinnee

tak ja neviem...aj po tom ako som si to nechal uležať v hlave mám z tohto filmu zmiešané pocity a to som sa snažil v kine vžiť sa s dejom ako najviac sa dalo. Očakával som že jednotlivé kúsky mozaiky do seba zapadnú ale mám skôr pocit že sa tu našli kúsky aj z úplne iného puzzle. Možno som veľa vecí prehliadol a preto dávam tomu ešte jednu dve šance na pozretie. Wachowskis a s Tykwerom si to zaslúžia. ()

KR4T4S

Po prvním zhlédnutí na mě děj působí celkem jednoduše, trochu bezemočně. Větší epičnost, osudovost, hloubka sálala z traileru. ALE ten film je tak skvěle sestříhaný, až je to neskutečné, je tudíž pro diváka snadněji srozumitelný - střih je tu pro pozorného diváka hodně velkým vodítkem. Po technické stránce není filmu co vytknout, 3 hodiny utečou velmi rychle - zdálo se mi to strašně krátké, herci jsou taky skvělí (strašně mě bavilo rozpoznávat, kdo koho hraje a jestli ta a ta postava je ten a ten herec - což i jak se ukázalo, není jen nějakou samoúčelnou manýrou režie, ale má to tu své důležité místo - jako ten střih). Zatím si o Atlasu myslím, že je to sled dokonale promyšleně propletených a pospojovaných přímočarých epizodek, ve kterých jsem zatím ty velká témata nenašel. Těším se na další projekci. 85% ___________ Edit: napodruhé lepší. Dostavila se i ta epičnost a paradoxně i napětí. 95% ()

Sdoom

Wachowští s Tykwerem do toho dali veškerý svůj um a fantazii, je vidět, že film je dělán opravdu s maximální pečlivostí. Přesto mu něco chybí. Možná emoce, možná chytřejší propojení příběhů, možná od každého kousek. Nicméně peněz utracených za kinoprojekci rozhodně nelituju. (kino, orig.) ()

OughJay

Přijde mi trochu nemístný psát tu komentář na takovej epos, když si ani nejsem jistej, jestli jsem ho celej správně pochopil, ale přece... Jde o zatím nejkomplexnější a zatím asi taky jedinej film, kterej si vzal na paškál posmrtnej život a putování jedný duše. A to dokonce v takovym rozsahu, že můžeme sledovat 6 různejch období - 6 příběhů, který by zřejmě v kinech obstály i samostatně. Zpočátku byl střih mezi nima tak rychlej, že film působil jako trailer. Už od začátku ale zaváněl megalomanstvím a musim říct, že se Wachowští vážně vytáhli. A nejen oni: takovej Tom Hanks ztvárnil tolik různorodý postavy a všechny s umem jemu vlastním, Halle Berry jsem konečně viděl v nějaký seriózní roli a Hugo Weaving... Hugo Weaving je sám ďábel... 5 hvězd je naprosto zasloužených a svůj obdiv dám nejspíš najevo ještě několika dalšími zhlédnutími... Abbess: [in a trance] "Bridge'a'broken, hide below, Hands'a'bleedin', can't let go, enemy sleepin', don't slit that throat." ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády