Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Aven

Každý z šesti nabízených příběhů je dobrý a má svoje kouzlo, neustálé střídání příběhových linek je navíc uděláno celkem šetrně, takže divák není příliš rušen, nicméně nějaká závěrečná katarze se u mě při finále celého snímku nedostavila ani náhodou. Je tomu tak proto, že k nějakému velkému propojení příběhů a k onomu slibovanému "na konci to všechno bude dávat smysl" jednoduše nedochází. Atlas mraků tak zůstává vizuálně nádherným převyprávěním šesti "pohádkových" příběhů, v nichž holt hrají stejné postavy v různých maskách (nutno dodat, že v neuvěřitelně propracovaných maskách), ale že by na Atlasu bylo něco vizionářského či super transcendentního - to ani náhodou, pravda pravdoucí:P ()

Petr23

Dokonalé, přes úžasnou hudbu, okázalé kostýmy, strhující kameru a množství různých časových rovin nádherně do sebe zapadajících. Bál jsem se, že se ve filmu nebudu orientovat, ale mistři režiséři se postarali aby jsme se neztratili a užívali si to. Filozofické vsuvky tu fungují dokonale, na rozdíl od "Stromu života", a dávají filmu osobitou jiskru. Rozhodně zvažuji druhou projekci.. ()

harryy

Problém vo filme sa po istom čase začína vynárať v štýle rozprávania.Film nemilosrdne skáče medzi scénami, často bez logiky. Divák sa nestíha stotožňovať so sympatickými postavami a hlavne v budúcnosti nestíha vstrebávať jednotlivé detaily ktoré by mu pomohli mozaiku rozlúšiť.4* som dal hlavne za koniec filmu. 75% ()

brando

Bergman 21.století. Velký příběh o věčném boji dobra a zla, hledání pravdy a o vteřinách před rozhodnutími, která utvářejí naši budoucnost. Wachowští, kteří se rádi prezentují coby tvůrci velké epiky, hluboké filosofie a komplikovaného děje, si přizvali ke spolupráci Toma Tykwera, nekorunovaného krále lyriky (srovnání s jeho Parfémem, co se pocitového-lyrického pojetí týče, snesou snad jen asijské kusy) a vytvořili historicko-vizionářský epos, kterému právě symbioza těchto tvůrců umožnila plynulou provázanost dějových linií a využití potenciálu zvaného poetika (o tomhle Wachowští samozřejmě moc dobře věděli). Příběh, který mapuje více než 300 let lidské existence, přičemž středobodem všeho dění je současnost (alespoň tady šli tvůrci divákovi naproti), a jenž odhaluje naše, v charakteru zakořeněné, omyly minulosti, současnosti, ba dokonce dokresluje naše chyby budoucnosti v alternativním světě, který vzhledem k progresivnímu vývoji a lidské žravosti, nejenže není nereálný, naopak jevil se jako velmi živý. Klade důraz na důležitost rozhodování v delším časovém horizontu, neboť jen správná rozhodnutí můžou vést ke světlejším zítřkům. Dále oceňuji skvěle vytvořený futuristický svět, který jde ruku v ruce s kontinuální logikou a vytváří utopistická pravidla, která jsou dopadem činů generací minulých, a také myšlenku, která říká, že lidský život není okleštěn pouze zrozením a smrtí, nýbrž odkazuje na provázanost lidského života s minulostí i budoucností. Velká filmová báseň, která není pro každého, ovšem svoji cílovou skupinu smetla jako obří tsunami. A o tom to je. ()

Sany33

Niekoľko filmov v jednom, aj tak by sa dal nazvať "Atlas mrakov", pozeráme sa na prelomové obdobia v dejinách ľudstva a tieto obdobia nám vyrozprávajú, každé svoj vlastný príbeh. V jednom sa prenesieme do doby Ameriky zmietanej vojnou, kde je ešte uzákonené otroctvo. Inde zas do doby krásnych symfónií a do doby, kedy láska muža s mužom bola neprípustná. Ďalšie obdobie nám bližšie priblíži boj za spravodlivosť a odhalenie pravdy. V období, ktoré je najbližšie súčasnosti sa zoznámime z komickým dôchodcom, ktorý zažíva nemalé problémy. Nahliadneme aj do budúcnosti, ktorá nevyzerá práve ružovo. A v neposlednej rade prichádza postapokaliptický svet. Každý jeden hovorený príbeh mi pripadá, akoby bol iným žánrom v jednom sa miesi dobrodružstvo v druhom dráma, v treťom thriller v ďalšom zas komédia, ďalej tu máme scifi a ako je dnes už moderné apokalypsa nemôže chýbať. Aj keď film má 3 hodiny, nedokáže plnohodnotne vyrozprávať až toľko príbehov natoľko realisticky aby to bolo dobré. Nedotiahnuté konce a v niektorých častiach dosť nudný dej. Úprimne som sklamaný, čakal som viac preto iba 72%. ()

fefee

Vizuálne rozprávkovo poetický film s naoko komplikovanými prestrihmi do časových dejov v prvoti pôsobiac chaosne, končiaci jednoduchými "hlbokými" myšlienkami trápiace kvázi celé dejiny ľudstva. ()

Fakipics

Já myslím, že to bylo skvělé, když vezmu v potaz unikátní strukturu filmu, tak odpustím nezáživný rozjezd. Mimořádně jsem opět odsoudil český dabbing k hlubokému zániku s úsudkem, že hluboká propast sestavena z obřího konečníku, je bude provázet anti-kvalitním prokletím ještě hodně dlouho. PS: Měl jsem zase problém s herečkou Halle Berry, figura opět převažovala nad hereckým výkonem. ()

Natabar

Délka filmu: nevadí. Komplikovanost děje: nevadí. Styl vyprávění a prolínání dějů: nevadí. Vlastně ohromně nadprůměrné dílo ve své formální stránce, chvílemi dokonce budící dojem eposu shrnujícího moudrost lidstva všech věků. ALE co mi už vadí je: a) vlastně jakási prázdnota a neucelenost filmu postrádající alespoň nějaký smysl - nezachrání to ani pseudofilosofická a pseudonáboženská moudra, kterými se ke konci snaží tvůrci slepit stále více se drolící a smysl hledající snímek (něco ve smyslu "povedlo se nám to natočit, je to hezké, teď ještě honem vymysleme, o čem to je"); b) kdybych chtěl rejpat, tak Atlas mraků označím jako slepenec vykradených motivů a myšlenek z filmů Matrix, Ostrov, Přelet nad kukačím hnízdem, Apocalypto, 1984 a další a další. ()

Ace.Anita

Mám trochu podezření, že si Atlas Mraků hraje na víc než ve skutečnosti je. Funguje třeba ta reinkarnace postav tak, že by se z nich stávali lepší lidé? Mně se třeba žádný konzistentní vzorec, kterého by se to drželo, vypátrat nepodařilo, a to jsem si na poznámky dokonce vytrhla listy ze starého sešitu z chemie. Líbilo se mi, že mají sny o budoucnosti a ta ústřední melodie, co pak zpívali v budoucnosti, byla taky hezká. Ale říkat v roce 2013 (nebo vlastně v tom filmu ještě mnohem později), že pravda je jenom jedna.. no nevím, jestli mají pravdu. Ale možná mi jen chybí ten klíč. Kdybyste ho měli, tak mi ho, prosím, pošeptejte! ()

marie.en

Po prvním shlédnutí bylo jasných pět hvězdiček a odcházela jsem z kina s "WOW" pocitem. Film má hloubku, která je skrytá, pokud ji vidět nechcete. Na první pohled vás uchvátí výborné herecké výkony a hlavně samotné kostýmy(líčení) herců, jež jsou obdivuhodné. Co se děje týče, pro mne až šíleně dobré... Pak jsem si sehnala a přečetla knihu a došlo mi, že to ne film,ale kniha si zaslouží pochvalu. Ano,kniha je geniální. A film obsahuje tak desetinu z její geniality. Ale pak, když jsem ho viděla podruhé a potřetí, došlo mi, že pět hvězdiček je zkrátka adekvátní, už jen kvůli neuvěřitelným proměnám herců, propracovanosti upraveného děje a celkové výpravě. Tenhle film JE perfektní, i když jiným způsobem než kniha. ()

Ellimere

Film spojující úplně všechny žánry v sobě, a proto se vám snad nemůžete ani nelíbit. Vždyť si každý najde své. Mě film učaroval, je dlouhý ale celé tři hodiny jsou zábavné.Muži hrají ženy a ženy hrají muže, vtipné. Svých šest linek dokonale slévá v jeden multižánrově-multičasová nadčasový film. Nutí se zamyslet nad během věcí, jestli náhodou opravdu nejsme propojeni. Nutně potřebuji ještě jedno shlédnutí. ()

Nyck

Hodně dlouho jsem nebyl takhle rozpolcený při hodnocení některého filmu. Vizuálně je to bezchybný film, který útočí na veškeré naše smysly. Bohužel minimálně dvě linie mě naprosto odpuzovaly od dalšího sledování (důchodci, skladatel, ze začátku Soul) a rychlé střídání příběhů mi taky nepřidávalo na zájmu. Na druhou stranu příběhy, kde hráli hlavní role Halle Berry a Tom Hanks, byly povedené. Uvědomuji si, že Atlas mraků vyžaduje více shlédnutí, ale na to momentálně nemám sílu, protože při té délce a skutečnosti, že mě to prostě tolik nevtáhlo, je to docela těžké. Tak snad někdy v budoucnu tomu dám druhou šanci. ()

Timak

Moc jsem to nepochopil a popravdě, ani mě to moc nebavilo. Asi to bylo vážně dobrý, ale když se musím přemlouvat, abych to dokoukal, tak je prostě něco špatně. ()

pravdovravny

Nápad svojský, príbehy boli zaujímavé až na ten stou reportérkou, Jediné čo veľmi uberá na kvalite tohto snímku je jeho minutáž. Keby je to o takých 40-50 min. kratšie bolo by to na tri hviezdy. A celkom dobré životné múdrosti tam padajú. ()

romajz15

Tento film byl jedním z důvodů proč jsem si založil účet na čsfd a začal se intenzivněji zajímat o svět filmu. Na Atlas mraků jsem se těšil už několik měsíců dopředu a když jsem ho konečně viděl, nebyl jsem zklamán. Šest veskrze průměrných příběhů z různých žánrů spojených do jednoho filmu, tomu říkám skvělý nápad. Navíc se zde hrají dva z mých nejoblíbenějších herců - Hanks a Weaving. Konečným výsledkem je geniální dílo, které se udrželo na vrcholu mé topky po několik měsíců a až doposud zůstává jedním z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Master19

Nudíte se? Nemáte o čem přemýšlet? Přesně pro vás je tento film... :-) Ale po pravdě: Úvodní kadence střihů mezi jednotlivými příběhy je fatální. Tedy pro ty, kteří tomu nevěří, nebo na to nemají sílu. Nicměně, vyplatí se vydržet. S postupujícím časem, který se nezdá býti tak dlouhým - mě to uteklo neuvěřitelně rychle - přichází mrazení. Jsme my (tedy i já) ta správná množina lidí v prostoru a čase? Doteď jsem myslel, že jo! Ale, jsou i jiné varianty, ale proči mi to sakra nikdo neřekl! Velmi koukatelná mysteriozní záležitost, na kterou budete ještě určitě pár dní myslet. ()

chubaka

Zatím ''jen'' 4, protože tohle je dle mého jeden z filmů, který je třeba vidět znovu. Ale už jen tím, že o něm už pár dní přemýšlím a nemužu ho dostat z hlavy, je vynikající. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády