Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

DwayneJohnson

Moc jsem se na tenhle film těšil. Opravdu. Už podle prvních ukázek jsem cítil, že by to mohl být opravdu zážitek a zase po čase nějaký snímek, který by mohl zamávat mojí topkou. A teď sedím, dívám se do monitoru a nevím, jak pořádně začít a jak těch skoro 180 minut pořádně popsat. V hlavě se mi honí tolik myšlenek, otázek, zážitků, které snad nejdou ani najednou vstřebat……. Šest různých příběhů, šest různých, hlavních hrdinů, v různých časových obdobích. Začínající hudební skladatel, novinářka, nakladatel, cestovatel, ostrovan a geneticky upravená jídlonoška, tohle všechno jsou hrdinové našeho příběhu a i když to tak na první pohled nevypadá, vše co udělají, či nikoliv, ovlivní, nebo změní jejich osudy do budoucna. Výborná hudba , herecké výkony ( skvělý Tom Hanks) a neustále přelínání v jednotlivých časových obdobích, nutí neustále diváka být celou dobu ve střehu, ale jak už jsem napsal dříve, tenhle film chce vidět ještě minimálně jednou a vychutnat jsi všechny ty drobné detaily a maličkosti, které Vám určitě na první pohled uniknou. Nechybí zde opravdu nic, láska, nenávist, pomsta, boj za pravdu, komické situace a hlavně zamyšlení se nad působením lidstva a jeho odvěkou touhou po moci, která se filmem line, od začátku, až do konce. Bratři Warchovští spolu s Tomem Tykwerem natočili film, který mě opravdu dostal po všech stránkách a na který klidně obětuji ještě nějakou tu korunu, abych ho viděl v kině znovu, nebo až vyjde na DVD. ()

pm

Mc flurry, to jediné, co jím u mcdonalds, kvůli poruše mražáku toho večera neměli, vzala jsem z nouze za vděk nějakou koblihou. A ta, ač přeslazená a nijak chutná, vysoce předčila celý film. Na hodnocení jsme se po hodině a půl trápení shodli oba jednohlasně, vyslovit ho svedu, napsat se stydím. Myšlenkovou hloubku jsem neobjevila, mimořádnou filozofii nepochopila. Zlomové dílo kinematografie? Vím, že bych neměla, ale dnes, a to jen proto, že si ještě více uvědomuji, jak skutečně všechno se vším souvisí, tedy zaokrouhlím nahoru. ()

predators

Začnu trochu netradičně...od konce! ...probíhají poslední dialogy, scéna stmívá a právě ve chvíli, kdy mají naskočit závěrečné titulky, je už půlka diváků v trapu. Představte si ale situaci, kdy už ony titulky asi minutu běží a v kině byste se hlásku nebo šramotu nedobrali. A není to tím, že by byl sál prázdný, to né! A přesně toto se odehrálo po skončení maratonu Atlas mraků. Vlastně se vám to posezení vyplatí, protože uvidíte fotky postav a herců, kdo koho hrál, což potěší, protože toto byly maskérské orgie! A když říkám, že budete mít problém poznat i sebevíc známé tváře, myslím to vážně! A o co vlastně jde? Sledujeme několik časově neparalelních příběhů v tom smyslu, že existuje X posmrtných životů. Téma dobré, i ta délka mi nevadila...ale hlavní nedostatek vidím v tom, že jsem se s postavami neztotožnil natolik, abych vnímal ony příběhy jako celek...což má souvislost s emocemi, které jsem u sebe s velkou mírou postrádal...ale třeba se mi to v hlavě rozleží a uvědomím si, že to vlastně na ten plný počet bohatě dosáhne. Uvidíme! Po domácím promítání musím jít s hodnocením dolů...tohle mě prostě nedostalo a i když tam životní spojitosti jsou, tak na mě nezapůsobily. Prostě jen několik propletených příběhů ve 172!! nudných minutách. 50% ()

Slartibarkfast

Zas jedno z dech beroucích představení americké kinematografie, které je postaveno na velmi solidních efektech a velice jednoduchém příběhu, který je rozvětven do několika menších linek. Paralelně, avšak v různých dobách, se tu odehrává jakýsi "karmatický" boj dobra se zlem. Životy všech jsou navzájem propojeny v čase a každý skutek v nich ovlivňuje budoucí generace. Celkově epochální podívaná, která v divákovi ovšem nezanechá pocit, při kterém by omdléval nadšením a volal bravo. I z tak rozmanitého díla je tu cítit komerce a marketingová vypočítavost. Velké očekávání a následné částečné zklamání.. 80% ()

nascendi

Atlas mrakov nevyvolal u mňa také polarizované dojmy, aké pozorujem v hodnoteniach obľúbených užívateľov. Opäť je to niekoľko príbehov odohrávajúcich sa v rôznych dobách, ktoré sa vzájomne preplietajú, jednotia a rozchádzajú, aby sprostredkovali divákovi nejakú všeobecnejšiu ideu. Začalo to už pred sto rokmi Intoleranciou. Už som sa ani nesnažil v tom vyznať a chápať všetky odkazy a spojitosti. Iba som sa díval a bol som celkovo spokojný. Nemyslím si, že toto je dobrá cesta, ktorou by sa mal film uberať, ale zatiaľ ma nepoburuje. ()

PetrPan

Můj komentář bude krátký a nikterak objevný, řekl bych, že Vám o filmu nic neprozradí a dá se říct, že jeho význam bude pramalý až pražádný, obsahově téměř nulový a o formální stránce se snad ani nedá mluvit, snad jedině , ale ne , to si netroufnu : Wau ! ()

cukorek

Napriek tomu, že tento film presahoval cez dve a pol hodiny, po celý ten čas ma opájal niečím zvláštnym, nepoznaným a tajuplným čomu som nedokázal odolať a môj smäd hasil pomaly, ale iste. Bolo to ako zrodenie novej formy filmu, ktorá spojila všetky žánre v jeden obrovský, vybrúsený diamant. Sem tam som sa strácal v skákaní z príbehu do príbehu, dokonca nie raz som ostal v nečakanom prekvapení (napríklad, keď spisovateľ vyhodil kritika z balkóna) táto komplikovanosť mi však vyhovovala a o to trpezlivejšie som čakal na finále, ktoré "odhalí všetky karty". Jednotlivé príbehy pôsobia takmer bez chyby a každý z nich ponúka snímky, ktorými by ľahko preskočili tuctové, mysteriózne či dramatické jednohubky. Príbeh mladého zapisovateľa hudobných skladieb mi strašne pripomínal Parfum - príbeh vraha a keď som si teraz pozrel režisérske obsadenie môj inštinkt sa potvrdil. Už mi je jasné aj to, že prečo bola tak dobre zvládnutá aj sci-fi pasáž - vďaka Metrixovej režisérskej dvojici. Spolupráca týchto režisérov dokázala "na neoranej pôde vypestovať zlaté, obilné klasy, plné záhadných zrniečok". Psychologická prísada, ktorá bola tiež citeľná sa mi miestami zdala pridaná až veľa, čo môže odradiť niektorých filmových nadšencov, ale inak film, ktorý sa len tak nevidí. Svojou náročnosťou by som ho prirovnal k Nolanovemu Počiatku.Nakoniec dávam 80%, ale verím že v konečnom hodnotení na čsfd bude mať viac. ()

Ratemus

pseudo bratři Wachowští uvařili poslední movie, která za něco stojí, je však potřeba od projekce neodcházet, jinak budete totálně mimo. Příběhové linky postupně gradují a prolínají se v celkem slušné finále. Herecké výkony jsou fajn, ale čekal jsem prostě více.... ()

Arsenal83

Film, ktorý nazývam skutočne silným kúskom. Film umelecký, film pre náročného diváka, so silnou filozofiou a pointou. Uznávam, že nemusí byť každému po chuti. Je nutné sa na 6 dejových línii celkom dosť dobre sústrediť. Hlavná pointa, že každý náš čin ovplyvňuje aj ostatných a že nie sme len tak izolovaní, sa mi veľmi páčila. Skákanie z dejovej roviny do druhej mne osobne nevadilo, menšiu slabinu vidím len v ich kvalitatívnej nevyrovnanosti. Ale dojem presvedčivý a s posolstvom. ()

Slarque

Filozofický velkofilm? Každopádně je to originální dílo. Jednotlivé linie jsou naštěstí s výjimkou předtitulkového prologu vyprávěny chronologicky (až na pár flashbacků), protože jinak už by se v tom sotva někdo vyznal. Maskéři se vyřádili a je zajímavé sledovat, že není problém namaskovat Korejku či Číňanku jako bělošku, ale Halle Berry jako Židovka vypadala dost divně, o bílých hercích v rolích Korejců to pak platí kompletně. Výborná je hudba, kamera i střih. Ale zbytek tohoto puzzle nejspíš poskládám až při příští příležitosti (zatím 70%). ()

Marthos

Totální hrábnutí na dno lidské duše. Vynikající filmové techniky, od prolínání jednotlivých příběhů a záběrů, až po funkční včlenění hereckých představitelů, z nichž každý zaujme v jiné masce, v jiné poloze a v jiném charakteru. ()

Claw odpad!

Přiznám se, že začátek filmu jsem musel vidět 2x (+ jsem si pár pasáží pouštěl zvlášť) a k tomu jsem si přečetl pár komentářů (odpad až 5 hvězd) než jsem se rozhodl nějak se vyjádřit. Atlas mraků, u mě nezabodoval, a to proto, že je každou minutu o něčem jiném. Je vyprávěn formou střípků z různých časových období, které mi nedávaly moc smysl a nerozuměl jsem jim. Skoky v čase se dějí bez nějakého předem daného klíče, takže se během několika vteřin, dostaneme z minulosti do budoucnosti a zpět do minulosti, bez jakékoliv vysvětlující pointy, proč tomu tak je, nebo proč se příběh zabývá zrovna touto scénou, či dějem, které má nějak navazovat na další děj. Pokud by to bylo uděláno po vzoru minisérie, kde by se jednotlivé příběhy mohly více rozvinout tak aby divák pochopil návaznost (jeden díl, jedno období s lehkým posunem v ději, který by navázal na druhý díl - vysvětlení myšlenky formou vyprávění že tato skutečnost, situace, čin, postava, příběh samotný, ovlivnil tu a tu postavu v tom a tom příběhu který navazuje) jednotlivých období a skutků, potom bych určitě takový projekt ocenil více. Nejvíc mou pozornost upoutalo vyprávění z budoucnosti a postapokalyptické budoucnosti, kterým ale opět chyběla nějaká důležitá součástka, která by je propojovala s předchozím dějem. Mnoho věcí není vysvětleno (jen v malých náznacích divák může přemýšlet o tom že koncern zabývající se jadernou energií, udělal nějakou botu a všechno se nějak pokazilo, a proto vypadá postapokalyptická budoucnost tak jak vypadá - jenže to zase nekoresponduje z budoucností, ve které žádná katastrofa není nijak vidět a není zmiňována, takže energetická katastrofa se nekonala. Potom není jasné proč postapokalyptická budoucnost vypadá tak jak vypadá) Spousta scén mi přišla zbytečná a nerozuměl jsem jim. Hlavně se to týkalo důchodců a spisovatele (v podání Toma Hankse v 70 letech), které jakoby tam ani nepatřily, nebo jsem prostě jen nepochopil propojení s ostatními příběhy. Budoucnost a postapokalyptická budoucnost propojené byly přes Sonmi 451 a její touhu po svobodě, kdy záznamy ovlivnily další děj. Minulost a současnost, tady spíše jako by překážely, protože podle mého nic nevysvětlují a nemají tak velký vliv na další dění. A nebylo mi moc jasné, proč se kamera neustále věnovala tetování v podobě komety, které v ději nemělo žádný význam a ani se o tomto tetování nikdo nijak nezmiňoval (Poznat některé herce ve svých maskách, bylo opravdu umění. Hlavně v případě Halle Berry a Hugha Granta). „Atlas mraků“ byl na mě moc složitý, komplikovaný a nedával vůbec žádný smysl. Víckrát už ho vidět nechci. /5%/ ()

LoLaa

Filmy Toma Tykwera jsou vždycky výjimečné a tenhle byl asi nejvýjimečnější ze vše od tohoto režiséra, tedy určitě alespoň z těch, které jsem viděla... Sice nejdříve působí hrozně překombinovaně a nepochopitelně, ale vyplatí se tu část přečkat a pak zjistit jak je všechno složitě ale přitom jednoduše provázané a vše se vším souvisí. Ty skvělé výkony herců, masky, které způsobily, že jsem až do závěrečných titulek netušila, kdo hraje jaké všechny postavy a dokonalá hudba, poskytly nepopsatelnou atmosféru. Je to skvělý zážitek i pro nejnáročnějšího diváka. Jedno zhlédnutí ale nestačí, takže 5. hvězdička si ještě počká na mé další zhlédnutí. ()

Happens

Šest rozečtených příběhů se slepenými a vzájemně propletenými stránkami v povídkové knize, možná místy i sbírce poezie, prolnuto opravdu lahodným soundtrackem s těžkým backgroundem kvalitních herců. Neuvěřitelné zauzlené drama s mysteriozní precizností dotažených nekonců. SourozenciWachowští tančí s divákem od tanga až po ploužák. Já tyhle jejich tance miluji. Nedosahuje to kvality Matrixu, ale rozhodně očekávejte okouzlení. ()

Petrucci

Our lives and our choices, each encounter, suggest a new potential direction. Yesterday my life was headed in one direction. Today, it is headed in another. Fear, belief, love, phenomena that determined the course of our lives. These forces begin long before we are born and continue long after we perish, ... I believe death is only a door, one closes and another opens. If I were to imagine heaven, I would imagine a door opening and he would be waiting for me there. ()

eLeR

Dlho sa mi do atlasu mrakov nechcelo ísť, odkladala som ho ... ale nemusela som. Úplne v pohode film, kde som sa síce zo začiatku nechytala, ale neskôr žiaden problém, keď človek nepoľavil v pozornosti. Pekné myšlienky, vcelku slušné príbehy, ktoré sa tak trochu pretnú, nejaké to posolstvo, herci výborní ... a maskérky mali evidentne počas natáčania dobré a menej dobré dni. ()

klerik

Dobrý film, ktorý si vyžaduje značné sústredenie. Futuristická časť ma úplne dostala. Napriek tomu tam nevidím až tak veľa presahu a súvislostí medzi (inak dosť triviálnymi príbehmi), ako by si tvorcova asi želali. Z počiatočného rozkúskovania (všetky dejové línie sa rozprávajú v podstate naraz) vzniká fajn napätie, prekvapí aj niekoľko komediálnych scén. Stále považujem FONTÁNU za omnoho premyslenejšiu a filozofickejšiu, ale určite môžem Atlas mrakov odporučiť aj (alebo hlavne) náročnejšiemu divákovi... Filmík si (nielen kvôli práci maskérov) pýta viacnásobné pozretie... ()

dopitak

Právě, že duchovně je to mělké jak brouzdaliště v Zábrdovicích, Pomáči. Čekal jsem filmový zážitek, nechutnosti, narační zmatek, který na konci možná odhalím a možná taky ne (B je správně), to všechno bylo, ale hlubokomyslné poselství, chybí. Nebavila mě kapitola "Neo Soul", návrat agenta Smithe. Altas mraků je namáhavý film, ze kterého na zadek nepadnu. U takového mega, škoda. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády