Čtveřice populárních herců – Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel – se rozhodla natočit své vzpomínky na bezstarostná léta studií na brněnské JAMU. Dnes už legendární kabaret Komediograf, který s úspěchem hrají hlavní protagonisté téměř dvacet let, vznikal právě v uvolněné atmosféře první poloviny devadesátých let minulého století, kdy „komunismus zkrachoval a kapitalismus ještě nezačal a kdy jsme všichni měli dobrou náladu.“ Originální humor ústředí čtveřice umocňuje osobitý nadhled Jana Budaře, který v téže době studoval na JAMU o několik ročníků níž. Kultovní scénky, sametová euforie, totální svoboda, hudba okamžiku, absurdita mládí či laskavost kamarádství, které pomáhá překonat i to nejtěžší zkouškové období, to vše nabídne Polski film, až přijde do kin. (oficiálny text distribútora)

cachina

V pořadí třetí celovečerní film Marka Najbrta má divákům mnoho, co nabídnout. Velice hravý snímek vypráví o čtyřech bývalých spolužácích z brněnské Jamu, kteří se rozhodli, že si společně natočí vlastní film. Polski film se prezentuje jako film o filmu. Jenže tak jednoduché škatulkování to zase nebude. Tvůrci velice efektivně boří hranice mezi realitou a fikcí, nebojí se i mystifikace (s podobným konceptem přišel i Petr Zelenka s dílem Rok ďábla). Hlavní hrdinové hrají sami sebe (alespoň hlavní čtyřka), nahlížíme i do jejich osobního života. Snímek působí velice autenticky, je vedený dokumentární formou (mluvící hlavy apod.). To vše mate diváka, který neví na čem vlastně je. Na první pohled film vyznívá jako improvizace, něco nahodilého, ale ve skutečnosto se jedná o velice promyšlené vyprávění. Složitější struktura filmu právě napomáhá tvůrcům dosáhnout cíleného efektu, kdy divák tápe, co je a co není pravdou. Hranice mezi skutečností a fikcí se postupem času úží více a více a vrcholí v samotném konci filmu. ()

zencitizen

Ufff. Nejlepší je samozřejmě písnička Petra Marka na konci. Jinak to není ani cool, vtipné, zajímavé, ani dobře udělané. A z toho že si Lišák dělá srandu z toho, že neumí mluvit, tak z toho - s prominutím - nechčiju. ()

TheNine

Komedie, ve které nevíte na čem jste. Marek Daniel je asi skrytý ďábel, protože jinak si to co předváděl nedokážu vysvětlit. Smích, přemýšlení a překvapení. Jo, tohle je svěží voda pro českou kinematografii. Dialog: "Su čurák." Hodnocení: 85% ()

honzii

Na takový český film jsem čekal už od Roku Ďábla. Miluju takovéto mystifikační hrátky plné sebereflexe. Celé to působí jako blbost, kterou vymyslelo pár herců po dvacáté lahvi vína, ale je to tak děsivě chytré, že nemůžu s hodnocením níž. Zbytek za mě napsal Cival. ()

bari68

Neverím tomu, že Najbrt a ostatní protagonisti pri tvorbe tohto filmu boli čistí. Bolo to síce celkom originálne, mystifikačné, nenapodobiteľné a surrealistické, ale zároveň nudné a nestráviteľné. Každopádne oceňujem pokus vniesť do českého filmu svieži vietor.... Tento vánok mi, ale trochu viac zapáchal. ()

Zagros

Eh, co k tomu napsat... úplně mě to minulo. Pár slušných scén, pár slušných dialogů, ale jinak pro mě jedna velká slátanina. Staří kamarádi po dvaceti letech vzpomínají na své zážitky z mládí a snaží se je oživit. Bohužel (bohudík) jsem to s nimi neprožil a tak mě jejich vzpomínky míjí. Originální "humor", absurdita, odkazy na vše možné - to ano. Přesah, silný konec - ani omylem. Stejně je všechny podezřívám, že se domluvili a řekli si: "Natočíme nějakou ptákovinu, budeme improvizovat, pobavíme se a vydáme to jako intelektuální film. Pak budeme sledovat a bavit se tím, jak to všichni ostatní budou rozebírat a budou úplně mimo." ()

Earl10

Originalita se cení, proto palec nahoru za rozčeření českých žánrových vod. Výběr ústřední čtverice výborný. Nesourodost a kvalita samotných herců je geniální tah. Námět kvalitní, ovšem nedaří se naplno využít potenciál. Snímek stojí na dialozích, s tím souvisí i srovnávaní češtiny s polštinou. Některé hlášky paradní, možná i kontroverzní (Poláškovo pojednání o afrických dětech). Až přespříliš dlouhá stopáž nabourává tempo a tak se ve filmu objeví dost hluchých míst. Na druhou stranu potěší pasáž z Varů za účasti samotného Johna Malkoviche. Místama nedotažené, příliš dlouhé, ale většinou dost zábavné a zatraceně originální. Víc takových filmů do roka, ať ta naše kinematografie není tak suchá. [viděl v kině] [65%] ()

kockopes odpad!

A tohle bylo prosím co??? Onanie čtyř blbů, kteří za to nejen sebrali honorář, ale navíc za něj dostali dotace z filmového fondu... Tak takhle prosím ne... ()

Michalechal

Víc zvláštní - možná intelektuální - film jsem dlouho neviděl. Neříkám, že se někomu něco takového nemůže líbit ... ale mě tedy vážně ne :-) ()

Hanys_

Havlát na hrad, Liška k holiči a kdo by nechtěl szukat Kaťu Zawadsku, když ty "naše filmy jsou pro Poláky taková španělská vesnice." Český film roku. ()

F.W.Colqhoun

V kůží(ch) Brněnského létajícího cirkusu. Nebudeme si nalhávat, že prča je přesně to, co od filmu typu Matonoha & spol. točí film o filmu, který lačně pohlcuje svůj předmět, člověk poněkud unáhleně očekává. Nemůže si pomoci, i když zároveň čeká zradu. Kromě absurdního humoru moravského střihu, důkladně zamíchané mystifikace s fakty, střípky bulváru vybafuje na diváka množství možná i zamýšlených alegorických marginálií o komediantech, které jsou legrační jen proto, že se tajtrlíkováním * alespoň naoko * neživíte. Překvapivá melancholie proud prvoplánové bžundy sice zpomaluje, ale hutní, takže přes řadu styčných ploch nebudete mít pocit, že jste koukali na sérii Lišákových skečů [které jinak také nejsou zlé]. Marek Daniel je pako. Ale v dobrém. ()

bila.tecka

U všech experimentů a výkřiků je podstatné jediné - nesmí z nich cítit kalkul a snaha zavděčit se všem. U celovečeráku za spoustu peněz je to velké riziko, ale to je přesně ono. Když divák rezonuje s režisérem, je to křehké subjektivní pouto. Ano, sedlo mi tohle šílené absudárium, stejně tak chápu lidi, kterým vyhovuje optika Petra Marka v Lásce shora. Někdo rád vdolky, někdo Polky (Katarzyna Zawadzka byla och szukatelná :) ()

Alt.64

Tak buď jsem kretén a ignorant a ten film je geniální, nebo to je jednoduše trochu naopak. Vtipé momenty byly, smál jsem se. První třetina dobrá, druhá nic moc a třetí byla už trochu utrpení. Prostě malinko matoucí film ve filmu o filmu ve filmu atd. atd. Plusem je język polski, Midi Lidi a Jana Plodková. Naopak mám hrůzu z pana Daniela :D 47. MFF KV, 45%. ()

J*A*M*A*L

V poslední době mnou viděným filmům dávám pět hvězdiček, ale Polski film si to opravdu zaslouží. Polski film je zároveň snad jediný český film, na který jsem se opravdu moc těšil spolu se Čtyřmi slunci a tak jsem si ho moc užil. Navíc obsazení se také moc povedlo, skoro všichni herci, kteří zde zářili jsou mí asi vůbec nejoblíbenější herci vůbec Matonoha, Liška, Budař, Daniela jsem sice snad nikde jinde neviděl, ale zde jsem si ho hned oblíbil, až na Poláška, který však zde také nehrál vůbec špatně, jediný záporný náboj tohoto snímku byla snad jen Jana Plodková. Můžeme jásat! Česká komedie 21. století, která se mi strašně líbila! ()

ondrula

Pro mě je film přínosnej především tím, že přináší jakousi pseudorealityshow ze života mých oblíbených herců, takže jsem se dozvěděl zajímavý věci, který jsem doposud nevěděl. Jinak mně tyhle alternativní filmový projekty celkem baví, když jsou natočený svižně a to tenhle je. Nejlíp podle mě zahrál svou roli Marek Daniel, kterej je ze všech titulních herců asi nejmíň známej (tenhle problém ostatně řeší i ve filmu) a kloubok dolů před jeho odvahou se ve filmu neustále obnažovat. Srali mě tam ti Poláci, protože jsem jim moc nerozuměl a zklamalo mě fantasmagorický finále. ()

Lionheart

Paráda :) Český film není až tak potopen jak jsem se do dneška bál. Originalita z toho srší na všechny strany, Najbrt je opět krásně ujetý, ale možná záleží i na nátuře a náladě diváctva. Nebo množství alkoholu u projekce vypitého - ke konci doporučeno zvýšit příjem. Mě to prostě padlo do noty. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

08.12.2012

Volné seskupení čtyř klasických artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 13. do 19. prosince tohoto rokuBEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů… (viac)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (viac)