Čtveřice populárních herců – Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel – se rozhodla natočit své vzpomínky na bezstarostná léta studií na brněnské JAMU. Dnes už legendární kabaret Komediograf, který s úspěchem hrají hlavní protagonisté téměř dvacet let, vznikal právě v uvolněné atmosféře první poloviny devadesátých let minulého století, kdy „komunismus zkrachoval a kapitalismus ještě nezačal a kdy jsme všichni měli dobrou náladu.“ Originální humor ústředí čtveřice umocňuje osobitý nadhled Jana Budaře, který v téže době studoval na JAMU o několik ročníků níž. Kultovní scénky, sametová euforie, totální svoboda, hudba okamžiku, absurdita mládí či laskavost kamarádství, které pomáhá překonat i to nejtěžší zkouškové období, to vše nabídne Polski film, až přijde do kin. (oficiálny text distribútora)

Lukyn007

Tak tenhle experiment se mi fakt líbil. Jediné, co mi trochu vadilo, byla, na můj vkus přehnaná scéna s Emilem Havlátem. A možná i ta stopáž je trošičku přemrštěná. Ale jinak super. 80% ()

Kosmik 1 odpad!

Omlouvám se všem, kterým se to líbilo. Ale tohle pro mě bylo neskutečné utrpení vydržet až do konce a neposrat se z toho... Tolik známých osobností a taková pitomost. Hrát sám sebe? Proč ne, ale ať to má alespoň šťávu, pointu a aby to bylo aspoň trošku vtipný. Ale toto byly jen téměř dvě hodiny nudy a bolesti zadku. Pro mě totální ztráta času. 10% ()

Ravi

Po velmi dlouhé době jsem se u české komedie opravdu bavil, takže děkuji, pánové, za Polski film! Přesvědčili jste mě, že to ve Vás je. Film o tom, co herci a tvůrci zažívají a podstupují během natáčení. Je dada-chaotickou formou naservírován v podobě, která mate, ale ve které se lze zorientovat pomocí zaklínadla, že ten film je o hercích, kteří hrají sebe - to je klíč. Je to trhlé, expresivní, matoucí, pravdivé, neuspořádané, komplexní a syrové. 100% = 5/5 Doporučuji komentář, který duch díla shrnuje jednou větou - uživatel J*A*S*M ()

PollyJean

Chlapce mám v živé paměti z dob svého mládí, ještě z éry HaDivadla, Komediograf jsem ale nikdy nepobrala. A Polski film moc nebavil. Neměl špatná místa, ale jak říká Liška na konci, chtělo by to nějaký ten přesah, to bratr Zelenka umí dobře. A tady místo toho... titulky. ()

haluska11

nema to hlavu, nema to patu, ale matonohu [sem vložte sitcomový smích]. česko-polské vztahy a libozvučná řeč, reference na mirku spáčilovou a az kvíz, metafilm o metafilmu, john malkovich, no a navíc malebné brnečko, které nikde jinde nemají - co víc si přát od něčeho, co má přívlastek "polský". <3 ()

jefff

Už dlouho jsem se v kině tak nebavil, jako při sledování Polského filmu. Skvělá ústřední čtveřice (pětice s Budařem) předvadla perfekní výkon a bavily na svůj účet. Film, který osloví asi jen české publikum, ale některé hlášky a scény byly perfektní. ()

Gekacuk

Inu slabé, velmi slabé. K zasmání skoro ani trochu. Snad jen to spojení „španělská vesnice“ a „český film“. Docela zmatek a přemíra vulgarity, čímž si autoři jistě získají přízeň adolescentů. Rekord zřejmě překonala Boková-Lišková, kdy ze sebe dokázala vysypat za 2 vteřiny 3 hodně sprostá slova. Kam se poděla ta romantická a sympatická učitelka z „Občanského průkazu“? Stala se z ní dryáčnice po vzoru táty Johna? Taky Matonoha zbytečně hrubě okomentoval činnost, kterou s manželkou provozovali v době, kdy ho napadlo natočit Polski film. Vyvstává otázka, jestli jsou to obyčejní "ožungři" nebo si na ně jenom hrají. Tohle podporuje ČT a NOVA zase "Ve stínu". Tak nad tím opravdu kroutím hlavou. Na konci svitla naděje, že film přejde do jiného žánru. To když se rozvinula Danielova schizofrenie. Škoda, že k tomu nedošlo. Ostatně proč by to nemohlo lítat ze žánru do žánru jako ve filmu „Atrakce švédského zájezdu“? Bylo by to jistě zajímavější a k tragédii se v souvislosti s exekucí jistě schylovalo. Asi nejvíc se mi ve své roli líbila Simona Peková jako bigotní katolička s velkým vlivem na Josefa Poláška. Zahrála ji přesvědčivě na jedničku. Možná by mu tahle manželka seděla líp než vlastní. Režisér to chtěl zlehčit, a tak se na konci obě zmiňované ženy drží v kostele za ruku. Byla to možná nejzajímavější a nejnápaditější pasáž z celého filmu. Paradoxně až v titulcích, kdy už film skoro nikdo nevnímá. Marek Daniel se jako nudista očividně necítí dobře. Možná i proto byl na plátně spatřen jako bezpohlavní jedinec, který šikovně maskuje, čím vlastně je. Dověděl jsem se, že ten kdo má DAMU, je rozhodně víc než ten, kdo má jen JAMU. Já osobně věřím, že Plodková má JAMU, ikdyž jsem ji nikdy neviděl…………………. ()

Georgex

Tak to byl nářez! Sice jsem od tohoto filmu nic nečekal, ale výsledek mě natolik uchvátil, že jsem si tuto komedii musel vzápětí pustit ještě jednou. Již dlouho jsem v českých končinách neviděl takto originální film, kterým si nejspíše pánové Polášek, Matonoha, Liška a Daniel splnili svůj sen celovečerního "brněnského" filmu. Samotná myšlenka o natočení filmu, který sponzorují Poláci a kde se ukázkově projeví rozdíl ve smyslu pro humor mezi jednotlivými národy, je do jisté míry originální a zábavná. Nicméně to je nic oproti tomu, co se odehrává v hlavě Marka Daniela, který trpí rozdvojenou osobností a vytvoří si své druhé já, postavu Havláta. Marek Daniel by si za tuto roli rozhodně zasloužil nějaké ocenění, jelikož tímto výkonem jednoznačně zastínil skvělé herecké výkony svých kolegů. Kdykoliv se Havlát ocitl na scéně, byl to koncert a skvělá zábava. Bohužel celkový dojem z filmu kazí jeho přílišná délka, kde se střídají skvělé momenty s hluchými místy a to zejména v druhé polovině filmu, kdy jsem se chvílemi dosti nudil. Každopádně tato komedie patří k tomu nejoriginálnějšímu, co tu za posledních dvacet let vzniklo a osobně Polski Film řadím k největším překvapením uvadající domácí tvorby. Moje hodnocení 75% ()

zuza99

Z Polskiho filmu mi jde hlava kolem. Tak byl to dobrej film, nebo to byla traparná? Každopádně to bylo vtipný, Liška a Havlát byli fakt hodně dobrý. Na druhou stranu, mi hodně vadila Plodková, klidně bych se obešla bez její role, která opakovala pořád to samý. Konec byl totální psycho, být v jiném rozpoložení, dokážu si představit i jednu hvězdu, ale teď to cítím na 3-4*. U filmu mě pořád napadala věta: "Těžký život umělců". ()

standsiller

Film o filme a herci o sebe, film o realite a realita o hercoch, v ktorej snažili odkryť to, že sú ľuďmi, aj keď koniec koncov ide aj tak iba o film. Zaujímavý experiment, aj keď už nie prvý krát spomínam v podobnej súvislosti film "8 1/2" od Federica Felliniho a "Living in Oblivion" od Toma DiCilla. Tieto a podobné filmy dali ale evidentne výborný impulz, aby sa filmári snažili otočiť kameru oproti sebe a keď nie úplne, tak divákom priniesli aspoň hypotézy , ako to ohľadom nich v skutočnosti môže vyzerať. Aj keď je to relatívne. Predsa je to len film. ()

P1tr

Zajímavý český filmový experiment, který značně vybočuje ze zajeté tuzemské filmové tvorby a minimálně za to si zaslouží diváckou pozornost. Tvůrčí skupina Matonoha, Liška, Polášek a Daniel zvolila do sebe zahleděný meta přístup a to v takové míře, která nemá obdoby a tento koncept ždíme do poslední kapky. To má za následek, že vedle mnoha výborných momentů nastanou i situace, kdy divák ztrácí orientaci a přestává od sebe rozlišovat jednotlivé příběhové vrstvy. Nicméně díky veliké tvůrčí odhodlanosti i takovéto chvíle dokáží zanechat spíše pozitivní pachuť a působí zajímavě a netradičně. Snímek toho nabízí opravdu hodně. Vedle humoru nastanou i vážnější, mnohdy až psychedelické chvíle, až se zdá, že bylo zájmem nacpat do jednoho filmu všechny možné polohy. Vaše sympatie k tomuto dílu se budou odvíjet především od vašeho vztahu k titulním hercům. Pokud je máte v oblibě, překousnete lehce i některé nedostatky. A jestliže nejsou hlavní představitelé vaším šálkem kávy, třeba si vás film získá právě svojí netradiční koncepcí. Nejedná se o jednoduchý a jednoznačný filmový zážitek, ale ať už váš výsledný dojem bude jakýkoliv, rozhodně si nebudete moci říct, že už jste něco takového viděli, rozhodně ne v české verzi. Není to v žádném případě další ohraná Hřebejkovina a to se cení. ()

KR4T4S

Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších českých filmů posledních let. Hodně let. Jestli mají Čeští lvi alespoň nějaký význam, ceny, doufejme, poputují sem. ()

insurgentes

Nevím co se to rozmohlo za přiblblou módu točit filmy ze "zákulisí" filmů a divadel, postavené na charismatických osobnostech herců a jejich fascinujících osudech. Ke všemu se ještě půlka musí odehrávat v Polsku, abychom nezůstali na pochybách, kdo tuhle partičku k jejich počinu inspiroval. Narovinu, takový průser, jako Karamazovi, Polski film teda není, hlavně díky několika docela povedenejm hláškám a hlavně díky tomu, že sami aktéři se nežerou tak tragicky vážně. Ale stejně jako předloha, i tohle je zcela o hovně, žádná myšlenka, žádný děj, nic, čeho by se mohl divák zachytit, pokud teda nepočítám piňďoura Pavla Lišky. ()

Piratek

Má první světová premiéra a pro mě osobně nejlepší film filmového festivalu v Karlových Varech. Sice neobsahuje nějaký pořádný příběh, ale to je nahrazeno velkým množstvím humoru, který mě strašně baví. Každý ze čtyř hlavních představitelů dokáže pobavit něčím jiným a když se spojí dohromady vznikne z toho velice zábavná podívaná. ()

anaxtal

Genialita = psycholog. označení pro nejvyšší úroveň intelektových nebo tvůrčích schopností. U brněnsko-polski filmu vynecháme schopnosti intelektové, nicméně tvůrčí přerazí takřka všechno, co jsem od těchto pánů kdy viděla. Geniální absurdno čteřice českých myslí.... Ups, zapomněla jsem na Daniela - tedy pětice českých myslí. ()

klukluka

Měl jsem docela dlouho pocit, že mě to baví. Pak jsem ale zjistil, že to není zase tak dlouho, a že mi do konce zbývá ještě asi hodina. Přitom to nejhorší mělo teprve přijít. Poslední čtvrtinou jsem se doslova protrápil. Neupírám tomuto filmu právo na existenci, ať žije originalita a netradiční pojetí, ale teď bych si od podobné formy rád opět na hodně dlouhou dobu odpočinul. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

08.12.2012

Volné seskupení čtyř klasických artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 13. do 19. prosince tohoto rokuBEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů… (viac)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (viac)