Úkryt

(festivalový názov)
  • USA Take Shelter (viac)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

italka63

Jako o život hrající Michael Shannon a Jessica Chastain v dramatu, který začíná šílenými sny jednoho báječného, pracovitého táty a manžela. Žijí se svou dcerkou a psem v domku a vlastně vedou ten normální život ,kdy si štěstí ani neuvědomují, protože to, že milují jeden druhého, je přirozené.Ale sny neodcházejí, naopak, mění se v noční můry.To balancování na hraně lásky, šílenství a zoufalství...napětí, skvělá hudba, to vše vynikající zážitek. ()

Helo

Někomu film bude připadat zdlouhavý (i mě chvílemi přišel). Pak ale přijdou scény, které vás dostanou a vy filmu tu zdlouhavost odpustíte. Poctivě zahraný film, s dobrými postavami, slušnou pointou a párádními záběry na bouřkové mraky. ()

Lucjen

Michael Shannon upútal moju pozornosť už v menšej roli vedľa takých hercov ako DiCaprio a Winslet. V Boardwalk Empire si tiež zahral menšieho psychopata. Tieto role mu jednoducho sedia. Take Shelter je zatiaľ jeho vrcholom, dostáva 120 minút čistého času a patrične ho využíva. Zhruba do polovice filmu som mala predstavu, kam to smeruje, no v druhej časti vytvára film nespočet otázok a atmosféra sa nenápadne stupňuje zameraním na Curtisa ktorý sa postupne stráca v sebe samom. Paranoia je perfektný podklad na vybudovanie napätia a Nichols vie čo robí. Pomalý rozbeh môže zo začiatku trochu nudiť, ale na záver zistíte, že mal zmysel. Posledné minúty som zabudla dýchať. ...o vizuálnej stránke netreba ani hovoriť, jednoducho slasť. ()

TominoLa

Když jsem viděl obsazení Jessica Chastain a Michael Shannon nebylo co řešit. To jsem si nemohl nechat ujít. Jejich výkon byl parádní a taky asi jediné co za to stojí. Film se mi totiž po nějaké době stále více odcizoval až začal nudit. Jak byl Curtis více posedlý svými sny, začal jsem být posedlý taky já. Začal jsem se obávat, že se nedočkám konce a tak jsem začal sledovat po očku hodiny na mobilu. Nemám nic proti pomalému tempu, ale tohle bylo moc. Snad i dnešní 12 hodinová směna nebyla tak dlouhá. ()

Dont

Vynikající psychologické drama o postupném rozkladu muže, jemuž nedají spát apokalyptické vize. Moc se mi líbily některé až hororové scénky i ta závěrečná hra Jeffa Nicholse, který film zakončil snad nejlépe, jak mohl. Mimořádný výkon předvedl Michael Shannon, že se jedná o skvělého herce už nějaký ten pátek vím, ale že umí být až takto přesvědčivý a přirozený, to mě příjemně překvapilo. Jessica Chastain spíše v pozadí, ale i tak v roli naprosto přesná. Spekulace o jeho „diagnóze“ a neodpovídajících příznacích mě nutí k úsměvu, o to přeci ve filmu vůbec nešlo, pointa je jinde. ()

kajas

Dvě hodiny příběhu o muži, který nejdříve pochybuje o svém psychickém zdraví a následně o zdraví lidí kolem sebe, můžou někomu připadat příliš rozvláčné. Podle mého názoru je ale pečlivě budovaná znepokojivá atmosféra zásadní pro správný divácký prožitek z tohoto veskrze zajímavého dramatu. Snažila jsem se soustředit pouze na dění na plátně, ale zároveň jsem nemohla přestat uvažovat nad možnými vyústěními - trpí hlavní hrdina skutečně duševní poruchou, má se svými předtuchami pravdu, nebo je snad celý film pouhou noční můrou? Nechte se překvapit a podívejte se sami. Shannonův (doslova) bouřlivý proslov k sousedům, některé z jeho apokalyptických vizí a mučivou poslední dvacetiminutovku z hlavy jen tak nevymažu. ()

Chrysopras

Můj otvírák 53. KVIFF a jaký! Velmi dobře budovaná atmosféra se silnými momenty. Dokonce tak silnými, že mi jednou spadlo něco do oka :-D. A pak ten konec... Někoho to asi trochu naštvalo, já byl rád jak si mě p. Nichols povodil. A ještě drobnost: herecké výkony - Michael Shannon je tu maximální, opravdu oscarový výkon a k tomu Jessica, pro kterou mám trochu slabost a scénář jí nedal zrovna jednoduchou úlohu, kterou ale zvládla s bravurou... ()

IceQueen

Čítam si v obsahu, že snímok je úvahou nad upadajúcim impériom a jeho ničivými dopadmi na maskulinitu. Vravím si, to musíš vidieť, dievča, konečne niekto poriadne spracoval túto látku. Úkryt mi doporučil Real Tom Hardy s tým, že Michael Shannon je Michael Shannon a mal úplnu pravdu. ()

honajz2

Je mi líto, že nakonec musím dát jenom 3*, protože vystavený je ten film dobře a hlavní postavy má celkem promyšlené. Bohužel, ten film je úplně zbytečně natažený na 2 hodiny a díky nenápadné kameře i celkem dost nudí. Napínavé bylo jenom to finále, ale jinak nic. Přitom ten děj je dobrý, zajímavě se vyvíjí a až do poslední chvíle nevíme, jak to s hlavním hrdinou ve skutečnosti je (btw, Michael Shannon ho hraje hodně dobře), je tu hodně záběrů na mraky (to se mi hodně líbilo), ale prostě ta snaha o vybudování atmosféry mě jaksi minula. Tak co se dá dělat, ale ten film špatný není, jen ten závěr je takový, no... rozporuplný. Lepší 3* ()

Caminzind

Moderní variace Noemovy archy ve stylu Shyamalanova Znamení. Dostal jsem přesně to, co jsem čekal. A nášupem alegorický přesah a mnohovýznamovost. 79% (Chastain je ovšem příšerná. Afektovanější snad než Lucka Bílá.) ()

Hees

Ajaj človek do poslednej chvíle nevie ako to je a to sa mi páčilo. Tento film je dosť psychologického charakteru. Ľudia sa pravdepodobne delia na tých, ktorý veria hlavnému hrdinovi do poslednej sekundy filmu a tých druhých čo si myslia, že mu šibe.(Hodnotenie 3,5) ()

Aljak

No neviem, čakal som niečo viac, keď už som si prečítal toľko pozitívnych hodnotení. Zápletka a príbeh celkom ušli, ale podľa mňa bol dej dosť naťahovaný a v závere akoby nezostal čas na lepšiu prezentáciu udalosti a psychológie postáv. Každopádne, tá Curtisova paranoja bola vykreslená skvelo, aj keď miestami to bolo aj tak akosi plytké. No a tá ich hluchonemá dcérka tam bola akoby úplne prebytočná postava, keďže tam nezohrala žiadnu väčšiu rolu, a pritom páve tá by mohla mať nejaký kľúčový vplyv na rozhodovanie oboch rodičov. Takže trošku nevyužitý potenciál tejto postavy. ()

Martin741

Jo, Michael Shannon bol herecky skutocne vyborny, no ale jednak nejsem bukva a za druhe odmietam film nadhodnotit len preto, ze akysi chlap to herecky vyborne ustal. Namet je vsak nadpriemerny, Chastain skvela a jeho apokalypticke vizie maju hodne do seba. Ovsem, zo Shannona odmietam byt namako : 70 % ()

Rocky88

Díky traileru a Shannonovi, kterého mám v hledáčku od první série Boardwalk Empire (spolu s Buscemim vyčnívá), jsem se na Take Shelter hodně těšil. A vyplatilo se. Shannon se do role podivínů zkrátka hodí, spolu s na nervy lezoucí hudbou (v dobrém smyslu) a Nicholsem, který postaví diváka do Curtisovy role (ví, že blázní, ale stejně ve vzduchu něco cítí a pokračuje v přípravách) pak tvoří dvouhodinový film, který sice kdovíjak neubíhá, ale přesto nenudí a vzbuzuje zvědavost, jak to teda nakonec bude. Konec mě potěšil. Čisté 4 hvězdy. ()

MA.KI

Nepochybně zručně udělaný film, nepochybně film, který vznáší nemálo otázek, o nichž by se dalo dlouze debatovat (a to v každém případě kvituji), nicméně z mého pohledu je jeho sémantika až příliš abstraktní a nekonkrétní, více na efekt a city než ideu a smysl sdělení. Rádoby sofistikovaná, přesto možná až příliš jednoduchá a plytká. Z tohoto pohledu je Take Shelter zbytečně rozvleklý, se zbytečnými motivy (např. proč je dcerka němá?,...). ~ /zbytek komentáře doporučuji číst až po zhlédnutí/ Drama s thrillerovou atmosférou, jež těží z povedeného zvukového podkresu, především však z tematické mnohoznačnosti / polysémie (> divák po celou dobu stopáže netuší, zda je Curtis stižen dědičnou duševní nemocí – jeho matka trpí paranoidní schizofrenií – či je vizionářem, jenž ve svých snech předpovídá apokalyptickou budoucnost planety). Snímek tedy staví na nevědomosti diváka a na jeho očekáváních, hraje si s ním jako kočka s myší. Pravděpodobné je, že scénář propojuje obě nastíněné varianty. ~ Zajímavá situace nastává v momentě, kdy Curtis mluví k lidem v jídelně, že přijde bouře, něco strašného, zkáza, na kterou není nikdo připraven… Jeho postava tedy může být svým způsobem personifikované varování před hrozbou konce světa, ale lidé ho neposlouchají, nevěří mu. Curtis prý potřebuje okamžitou léčbu. (A tak si říkám, zda ji nepotřebují spíš sami lidé?!) O co víc může být tento moment signifikantní ke vztažení k soudobé lhostejnosti části populace, o to víc mi vadí NULOVÉ ozřejmení onoho vzbouření se přírodních živlů a dalších nestandardních jevů (mrtví ptáci padající z nebe apod.). Způsobil to člověk svým chováním? Nebo jde „jen“ o solidně natočenou osobní tragédii jednoho otce rodiny říznutou katastrofickým filmem? Přes všechnu kritiku doporučuji. ~ EDIT: Doporučuji a nakonec i zvyšuji hodnocení, film v člověku rezonuje delší dobu. Je skutečně vícevrstevnatý (finanční nestabilita, klimatické změny, odpovědnost za druhé, za rodinu, oddanost partnerovi, láska…) Leitmotivem je STRACH. Žijeme ve strachu? ()

Nach

Originální, tichý, mlčenlivý snímek o tom, že prorocké sny a vize jsou spíše peklem psychickým a emocionálním, než nadějí na záchranu sebe a své rodiny. Michael Shannon v úžasné roli, kde naplno využívá svého minimalistického herectví a pohledů bez dlouhých (často bez žádných) dialogů. Zároveň snímek o tom, že hlavní hrdina obtěžkán vizemi budoucnosti se snaží tyto vize zvrátit a připravit svou rodinu na blížící se pohromu. S tím, jak jeho příprava pokračuje a stupňuje se, paradoxně spíše hrozí, že o svou rodinu přijde ještě před tím, než prorocká velká bouře přijde. Nebo se vše Curtisovi jen zdá a nic se neodehraje? Věřte, že film si v tomto s Vámi krásně pohraje a vy jen budete sedět a zírat s pusou dokořán (pokud máte rádi takovýto typ artového snímku). Já byl ve výsledku spokojen, ale již nemám potřebu se na Take Shelter znovu podívat. Proto mé hodnocení není s plným počtem hvězd. 75% ()

C0r0ner

Shannon je sice neskutečná držka, kvůli které je radno přejít na druhý chodník, ale hrát tedy umí. A jak! Škoda jen, že ho nepodpořil nějaký pořádný scénář, protože jsem celou (docela dlouhou) dobu čekal na něco zajímavého, abych se nakonec ničeho nedočkal. Naštěstí jsem se ale moc nenudil, takže průměr. 60% ()

sulimo

“I’m afraid that something might be coming, something that’s not right,” ......Curtis má problém, něco neni zrovna ok, a to buď s počasim nebo s nim. Já mám taky problém, nechápu těch 77%, co to tu má. Ona zápletka "něcopřicházínevimcomožnámámjenomschýzu" je sice fajn, ale jen za podmínky, že se k tomu finálnímu a taky jedinému zlomu neprokousáváte pomalu 120 minut dějem bez děje, který je plný hluchých a bezatmosférických míst. Na můj vkus totiž Curtisova schýza nebyla zas tak dechberoucí, rozumněj rozumberoucí, a jeho vize byly, no, řekněme že průměrné, což filmu, kde se kromě těchle občasných podivných stavů nic zásadního nedělo, na atmosféře nepřidá. Jediný, co opravdu stojí za vidění,ale jen v rámci tohohle "díla", je konec, né, že by byl tak famózní, to fakt neni, ale z toho, jak jsem se k němu přes to permanentní "nicneděníse" dobírala, jsem očekávala, že to rejža podělá už uplně celý, nepodělal, tři minuty filmu se mu povedly, gratuluju. Jestli se vám na ty tři minuty vyplatí čekat?, na to můžu odpovědět, že rozhodně nevyplatí, kdyby tu přeštědří, asi demencí zachvácení uživatelé csfd nedávali pět hvězd, ale maximálně tři, které si to taky při nejlepší možné vůli zaslouží, tak na to nekoukám a byla bych o něco šťastnější člověk. Tohle se zkrátka moc nepovedlo, pro mě to je průměrnej film, který byl občas tak nudný a zdlouhavý, že jsem ho málem vypla. Slaboučké tři hvězdy a tuna nepochopení k tomu, pro zdejší vysoké hodnocení. Upřímně doufám, že to půjde dolů. ()

Pajky3

Já jsem dostal úplně něco jiného než jsem čekal, nebo spíš než jsem chtěl. Protože přesně tohle jsem čekal a odhadnul jsem to po pár minutách. Podobná deprese jako u Melancholie, ale pro mě o něco slabší a to i slabší než průměr. Ale pokud někoho baví pomalu budovaná nejistota a deprese, tak to bude jeho šálek čaje. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu

11.11.2020

Letošní rok mělo do kin přijít pokračování hororového hitu Tiché místo od režiséra Johna Krasinskiho, nejspíš ale nemusím říkat, jak to dopadlo. Druhého dílu se tak s trochou štěstí dočkáme až 23.… (viac)