Žena, ktorá spieva

(festivalový názov)
  • Slovensko Požiare (festivalový názov) (viac)

Stará matka umírá a v závěti odkazuje svým dvěma dětem úkol: najít svého otce (o kterém si mysleli, že zemřel v libanonské občanské válce) a svého bratra (o kterém neměli tušení). Nejprve dcera Jeanne a posléze i bratr Simon jsou tak vtaženi spolu se svým právníkem do víru smutné minulosti a série šokujících zjištění o životě a utrpení své matky i jich samých. (MartinezZ)

campix

[MFFKV - 2011] Podařilo se nám zkrácené Karlovy Vary zakončit opravdovou třešínkou na dortu. Totiž filmem Denise Villeneuva Incendiens v divácky nabitém a překrásném sále Grandhotelu Pupp. Bohužel s nepříliš pohodlnými sedačkami a to díky bohu mohu říci, že je snad jediná výtka k tomuto filmu. Příběh matky, která na smrtelné posteli dá svým dětem za úkol odevzdat dopis svému otci a svému bratru, které nechala za svého starého života na blízkém východě. Tedy spíše jim dala za úkol pochopit její život a aby vše dávalo nakonec ten správný smysl a jak říká ''uzavřel se řetězec hněvu''. Díky zajímavé pointě a ději jsem se nenudil a v budoucnu se díky Incendiens podívám také blíže na Villeneuvovu další tvorbu. ()

dr.fish

Příběh opravdového člověka- ženy, která zpívala. Pátrání po minulosti vlastní matky může přinést značný zlom v životě. To poznají i dva sourozenci, kteří na základě závěti své matky odjedou na Střední východ najít otce a bratra. Natočeno v Jordánsku, historické pozadí sedící spíš na Libanon, je ale v příběhu téměř nepodstatné, slouží jen k vytvoření zápletky. Oba sourozenci postupně rozplétají příběh, který by asi nikdo z nás zažít nechtěl, ale rodiče a bratra si holt člověk nevybírá. Konec je určitě překvapivý, přesto jsem se neubránil pocitu, že jde o kalkul, o snahu překvapit. Přesto člověk od obrazovky neuteče, zajímavé, dobře natočené, slušný film. 70% ()

BoXBe

Hustý příběh, o kterém se dá mluvit, ale spíše stojí za to jej zažít při klidném promítání. Potvrzuje se, že na Villeneuva je spolehnutí. A že svět může být složitější a složitější a že vyjádřit to jde i tak, že se životní koincidence pořádně přitáhnou za vlasy. ()

okkac

I Kanadské filmy od Villneueva jsou vynikající a tohle surové drama jedné rodiny, kdy na žádost závěti umírající matky pátrají její děti po svém otci a bratrovi ve fiktivní arabské zemi, která byla zmítána občanskou válkou. Větší část filmu ale sledujeme právě v 70. letech, kdy válka probíhala, osud matky a jejího života, aby to vyvrcholilo dost brutálním zjištěním. Možná se dá odhadnout mírně předem, ale i tak vás to uzemní. 8/10 ()

chelseaman22

Možná kdyby film natočili Íránci, tak by to všechno mohlo dopadnout značně lépe. Takhle se do toho dali Frantíci, kteří ten svůj jazyk rozšířili po světě stejně intenzivně, jako se po českých zemích šířila morová epidemie v LP 1380 - 1382. Jinak konec je jak z Harryho Pottera, akorát se neodehrává na nástupišti 9,45 na King Cross. 45 % Celosvětový příjem k 9. 8. 2019: $16,400,000, což je 2,41 násobek rozpočtu ()

jedna_vrana

Rafqa: „Ale myšlienky prežijú, len keď ich niekto bude brániť!“ Príbeh o dvoch súrodencoch, ktorých úlohou je vypátrať minulosť matky a tým aj svoju vlastnú. Silný príbeh, až tragédia, silne zahrané charaktery, prostredie Libanonu (aj keď nikde nie je spomenutý názov krajiny) a neutíchajúcich konfliktov občianskej vojny. A tie sa vždy dotknú nevinných. Príbeh, ktorý má takú silu, že vo vás rezonuje ešte dlho po záverečných titulkoch. Simon: „Jedna plus jedna – vychádza jedna?“ V pozadí hrá Radiohead, tie kvílivé tóny ich piesní vo mne vyvolávali pocit perfektne vystihnutej skľučujúcej atmosféry. ()

Lachtaan

Blízký východ je sice tím nejkomplikovanějším regionem světa, mě ale jakýmsi nevysvětlitelným způsobem ohromně láká, ať už cestovatelsky, tak právě filmově. Sice se tady jedná o fiktivní zemi a je znatelně vidět, že režisér použil jediný filmařsky friendly stát této oblasti - Jordánsko - příběh ale dokáže diváka přesvědčit, že sleduje prachpustou zemi nikoho, v níž se nikdy nedělo nic dobrého. Snímek se ovšem soustředí úplně někam jinam a arabské prostředí používá jen jako pozadí. A já se musím přiznat, že mě ona silná story zase tolik nesmetla. ()

marvan

Silný příběh, který se místy potácí na hranici kýče, přepjatými dialogy a estetizací ošklivosti. Záběr hořícího autobusu s muslimy je vlastně krásný v kompozicí ladně klečící hrdinky s povlávajícímy vlasy a šlehajícími plameny v pozadí. ()

rockwoman

Tři tečky, které znamenají odpor i lásku. Skládanka osudu na jejímž konci už jsem tušila kdo je kdo. Pokud máte chuť nechat si pošimrat emoční kanálky, pak jen doporučuji. ()

hanagi

Zajímavý film, který v mých očích totálně ničí závěrečné "šokující" rozuzlení. Aneb - jak jedna osudem zkoušená mamina poslala své děti na druhý konec světa aby poznaly pravdu a vyrobila jim tak parádní celoživotní trauma. Za mou ironii může jen velké zklamání. ()

Dr.Okamura

Žena, která zpívá. Hluboce depresivní záležitost, kterou ještě více umocňuje její syrový závěr. Ač silně vykonstruovaný, na působivosti filmu však ani trochu neubírá. ()

svobik

Zdrcující pointa, které však předchází ne-až-tak-vtahující dění. Člověk se v něm malinko ztrácí a nehltá ho tolik, jak by bylo třeba. Přesto ale rozhodně palec nahoru. ()

ZkuKol

Villeneuvea jsem objevil letos ve Varech a jsem za to vděčný. Je to výborný vypravěč s citem pro tempo i emoce, příliš se neopakuje a přesto je jeho styl vždy poznat. Kameru má výbornou, s Turpinem nespolupracuje poprvé a zvládají zaujmout a zároveň udržet ego na uzdě. Scénář Požárů trochu zavání konstruktem, ale je to jedna z nejlepších adaptací divadelní hry, nezavání ukecaností a rozhodně má přesah. Herci jsou dobře vedeni a snad kromě trochu tápajícího Maxima si zaslouží jen chválu. Určitým kanadským trademarkem se stává zpomalená chůze za zvůků chytlavé hudby (zde fungují Radiohead). Takže pokud chcete vidět inteligentní film, jenž je divácky přístupný a bude ve vás dlouho rezonovat, běžte na požáry - nebo si sežeňte jiného Villeneuvea:-) Jedna rodina, mnoho osudů, velký příběh a důkat o tom jak je svět malý a krutý... 90% ()

Maynard.

Uf, tak to mám za sebou, byl to teda dlouhej boj, ale zdárně dobojovanej do konce. KurŇa sem se těšil na další rejžův skvost a vono nic. Dočkal sem se jen jakéhosi hledání a pátrání v zemích, ve kterých žijí divný lidi :o). Jo, sou to ti, kteří nosej ty divný neznačkový hadry :o). Ale k filmu, začátek docela napínavej - tajemná závět, no ale pak už se to jena jen táhlo a přestalo to utíkat. Hudbu sem postrádal uplně a nějaký výraznější moment vůbec nikde. Takže za mě už nikdy více. Ale tenhle rejža nám ještě ukáže, za to dám ruku do vohně! ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky