V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namiesto vlamača však v putách odviedli samotného Turinga, ktorého obvinili zo sexuálnych priestupkov a čakal ho zničujúce súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu so svojím tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroja Enigma a vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachrániť tak tisíce ľudských životov. (TV JOJ)

Whitebeard

Skvělý, napínavý. Začal bych hudbou, která mě upoutala jako první. Vynikající a sedící v nejdůležitějších scénách filmu. Ten střídá rychlejší a zajímavější pasáže s těma více nudnějšíma. Což je dost škoda. Za největší vyzdvižení stojí určitě výkon Cumberbatche, protože ten hraje naprosto skvěle. Role jako ušitá pro něj. Rozhodně stojí za podívání se od vás všech. Hodnocení těsně pod maximem, 4++ ()

Torgal

Typický útok na Oskary, máme tu všetko čo na akademikov zaberá - narušeného génia (poistené ešte tým, že je gay v čase, ktorý homosexuálom nebol naklonený) i drámu druhej svetovej vojny. Kalkul tentokrát nevyšiel, asi aj preto, že film ako taký vôbec nevystupuje z rady podobne ladených vábničiek na filmových kritikov. Technicky kvalitný, ale bez dravosti a strhujúcich a emočne silných okamihov. O lámaní Enigmy to navyše bolo len veľmi okrajovo, čo ma trochu sklamalo. Cumberbatch mi ale osobne sadol viac než Redmayne v Teórii všetkého. 7-/10 ()

DAPDO

První hodina nadprůměrná, potom to upadlo trošku do nudy. Chyběl mi tam moment překvapení, prostě víc života. Každopádně vcelku dobrý životopisný film o jednom geniálním matematikovi. Výborná hudba. ()

Jakubik

Opět jsem dostal přesně to, co jsem od filmu očekával. To je do jisté míry super ale na druhou stranu občas očekávám, že dostanu i něco málo navíc. Tady je to přesně podle Oscarové šablony a ani trošičku nikde žádné zaváhání, nic osobitého, nic co by dělalo film výjimečné. Je to takové sterilní ale přesto super. Zmiňovat tu něco čím se film od ostatních v daném žánru liší tu opravdu nelze. Je to jen to téma k vyprávění… ()

Enceladus

Zaujímavo spracovaný príbeh priamočiareho až arogantného génia vždy zaujme, ale nebolo to tak pútavé, aby sa človek pozeral s otvorenými ústami. Viem, že takéto typy ľudí sú iné, ale na môj vkus bolo vo filme až prehnane príliš veľa emócií a skôr som čakal viac historických súvislostí. Veľmi sa mi páčil nápad režiséra, kde bola každá krátka pasáž z prítomnosti, vysvetlená minulosťou. Je to nevšedný ťah, z ktorého si každý dokáže poskladať mozaiku, pričom sa film stane viac tajomným. Konečne životopisný príbeh, ktorý ma dokázal od začiatku zaujať a trochu aj prinaučil vojnovej histórii. ()

dalziel

Na začiatku som si povedal že to isto vydržim len po prvú vytasenú sánku Keiry Knightley.Na veľké prekvapenie nič,Neviem či si to nechála pridrátovať, ale toto je prvý krat, čo sa na ňu dalo pozerať.Nakoniec výborný film a to ako vždy vďaka Benedictovi.Ten v súčasnej dobe nemá podľa mňa žiadnu vážnu konkorenciu v dramatickom žánri. ()

Hpatrik

Je jenom dobře, že se tvůrci nedrželi reality za každou cenu, protože díky tomu, fantastickému Cumberbatchovi, a parádnímu Desplatově soundtracku, se jim z papírově slabého a zdánlivě nezajímavého příběhu podařilo vytvořit opravdu strhující zážitek. ()

Biopler

Ále dobré to bolo. Herecky precízne s presným Cumberbatchom, ktorému skvele sekundovali Goode a Strong. Len ten Keirin look bol trochu čudný, ale žehlila výkonom. Asi ju mám moc fixnutú z romantických filmov. Postava Alana Turinga je veľmi zaujímavá a som vďačný, že som sa vďaka filmu dozvedel čosi viac. Film má tempo tak akurát. Páčili sa mi aj rozprávania z detstva. Mladí herci boli vybraní s veľkým citom. Dojmu škodili vojnové zábery, ktoré boli dosť o ničom a navyše amatérsky spravené a to treba podčiarknuť. Jeden z filmov, ktoré už akosi nesmú zo šablónovitosti chýbať v nomináciach Oscarov :) ()

Mayers

Až doteď jsem se tomu nesympatickýmu Cumberbatchovýmu ksichtu vyhýbal, jenže on je to vážně sakra dobrej herec. Šikanovaný gej s mnohačetnou poruchou osobnosti tu rozehraje proti náckům takovou hru, že před ním musí nasmejčit plešku i mazanej lannister Charles Dance. Tým rádoby supermozků-křížovkářů se snaží rozluštit německou elfštinu (jako by ten jazyk sám o sobě nebyl...no nic). Jenže až hezoučká a poslušná dcérečka Keira, která je přesným Alanovým opakem, se nakonec ukáže jako ta nejchytřejší z party (i když na Oscara to určitě nebylo). Dobré herecké výkony, slušný scénář a povedený střih. I přes tu glorifikaci zapomenutého (homosexuálního!) hrdiny, která je mimochodem dneska tak cool, plus na ta úsměvná prohlášení typu "láska právě prohrála Německu válku" mi to vychází na pěkné 4 hvězdy. Možná, že tomu Sherlockovi dám fakt nakonec šanci! ()

tranquill

"Někdy právě ti, u kterých by to nikoho nenapadlo, udělají něco, co by nikoho nenapadlo!" Přiznávám, že o osobě Alana Turinga jsem vůbec nic nevěděl a o kódu Enigma jen, že existoval. A teď je mi jasné, že kde by byl dnes Bill Gates, "včera" Steve Jobs a jim podobní bez něj... Jedna rovina filmu byla o samotném řešení šifry a druhá o jeho osobě. Bylo mi líto, jak dopadl, v jaké době se narodil a žil, aniž by byly oceněny jeho zásluhy. Přitom si se svou genialitou a orientací užil své... ()

geek.ondra

Nevýrazná a trapná oscarovka do počtu... Cumberbatch je tady hrozný dřevo a mimo Sherlocka a Strange už mu asi nikdy nic neuvěřím. 4/10 ()

aR3Zz

Více než herce či scénář bych vlastně vyzdvihnul samotný příběh. Je správné si připomenout tyto nedoceněné hrdiny a vzdát jim hold. A to se povedlo důstojně. Bohužel je to "pouze" řemeslně precizně natočený a zahraný životopisný dokument, bez momentu překvapení či zásadnějších silnějších okamžiků. 75% ()

Razzor_82

"Prolomíme nacistickou šifru a vyhrajeme válku." Luštění kódů na kterém závisí životy mnoha lidí. Snímek stojí především na silném životopisném příběhu. Celkem nefér tady ale upřednostňuje a opěvuje především Turinga. Dále na výtečném hereckém obsazení. Cumberbatch to prostě zahrál na jedna hvězda. Úsměv Knightley je jako slunce  Kdo má rád období bádání a šifry, tak si přijde na své.  7/10 ()

FeriusParfax

Tak jak příroda Turingovi dala (genialita), tak mu i vzala (sociální cítění, absence humoru a další). Ale tak to s génii bývá. Stejně tak, že jsou náležitě oceněni za jejich úžasnou práci až po smrti. Je zajímavé vidět, co se dělo a děje za oponou světových událostí. Celý film byl proložen krásnou hudbou a velmi příjemně se na něj dívalo. Možná bych jen ocenila ještě více informací o Enigmě, šifrování a celém fungování. Opět film dle skutečných událostí, což je dle mého gusta. ()

s1r1us

Psychologicko-sociální drama o člověku, kterého společnost odsoudí, prostě proto, že je odlišný, je gay, je nějak duševně či tělesně postižen apod.. V popisu žánru se píše ""Drama / Thriller / Životopisný", tak skutečně životopisný je to jen velmi zlehka, přestože to vypadá jako reálný příběh Turinga. A thriller to není vůbec. Čekal jsem něco tak brilantního jako film Čistá duše a nebo, že to bude třeba víc o Enigmě a nebo aspoň napínavý thriler z WWII. Sice to bylo fajn, ale moje očekávání nenaplnilo. Navíc, bohužel Cumberbatchova mimika je na úrovni Kristen Stewart nebo Chucka Norrise, či ledního medvěda. Neříkám, že na roli sociopata Turinga nutně nestačí gesto mírného úchylného úsměvu, ale ocenil bych v hlavní roli někoho lepšího. Možná kdyby obsadili Justina Biebera, tak to bude mít taky tolik nadbytečných hvězdiček. PS. Potěšil šéf tajných, Mark Strong, i když neměl moc prostoru. Keira mi do té role moc neseděla, ale byla tou nejzábavnější částí filmu. ()

Franc1s

Jestli to není moc přibarvený, tak je to perfektní životopisný film o jednom matematikovy co rozlouskl Enigmu. Ty necelé dvě hodiny utekly jako voda, napínavé od začátku až do konce, nic nenudilo, vedlejší postavy(týpek MI6 a Hugh) bavily a BorecCumberDrakŠmak opravdu zahraje všechno, zaslouží si nějakou tu cenu. Jen mi vadilo, že tam nebylo nic z toho soudu, ale co se dá dělat. I tak mohu vřele doporučit. 9/10 ()

Pavel82

Čistá duše v kombinaci s tématem II. světové války? To je u mě garantována polovina úspěchu ještě před předehrou. A já prožil téměř 114 minut dlouhý filmový orgasmus. And it was good. ()

Pilník

Já vlastně ani nevím co napsat ! To se prostě musí vidět a pozorně poslouchat...Doufám v Oscara pro Benedicta, protože takhle vypadá a zní ukázkově skvělý herec !!! ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

05.12.2014

Po několika měsících spekulací je konečně jasno. Role špičkového neurochirurga Stephena Strange, který se po autonehodě zaplete do hrátek s magií a alternativními dimenzemi, si zahraje Benedict… (viac)