V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namiesto vlamača však v putách odviedli samotného Turinga, ktorého obvinili zo sexuálnych priestupkov a čakal ho zničujúce súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu so svojím tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroja Enigma a vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachrániť tak tisíce ľudských životov. (TV JOJ)

Aeven

Velmi krásný, emotivní a historický snímek. Přirozené záběry na herce a opravdu pěkná práce s kamerou. Byla jsem na filmu v kině, opravdu skvělý zážitek. :) ()

Jeez

Benedict hraje velice dobře, je dobře vidět a cítit, že hraje někoho, kdo mezi ostatní nezapadá a je to uvěřitelné. Jako příběh do filmu zpracováno velice dobře, jinak to asi nešlo, proto odpustím to, že realita byla trochu jiná. Zájemce o skutečný příběh bude dobré odkázat na dokument nebo nějakou encyklopedii, toto je fikce. Vysoká hodnota filmu je v tom, že nám ukáže někoho, o kom je dobré si přečíst a seznámit se s fakty. Pravdou je, že snažení těchto lidí nám dalo dnešní počítače a hlavně ukončilo válku dříve. Druhou smutnější pravdou je to, jak s takovými lidmi tehdejší společnost naložila. Hodil se pro svůj talent, genialitu a jakmile byl použit, tak opět skončil mimo. Pochopitelně, že se tyto věci nemohly prozradit, ale škodou je, že tak důležitý člověk skončil velice neslavně a takovýmto způsobem. Jsem rád, že se dočkal rehabilitace a že tento film rozšíří povědomí o tom, čeho bychom si měli cenit. ()

turkish44

Film o 2. svetovej vojne, ktorý nie je o nej. A to ho robí výnimočným, pretože aj sám Alan Turing bol výnimočný. A výnimočný je taktiež Cumberbatchov výkon. A výnimočná je krása Keiry Knightley. Príbeh sa prelína v troch časových líniách, pričom každá z nich je pútává. Ľudia zbožňujú príbehy a pútavé príbehy milujú. Ja by som taktiež tento príbeh miloval, keby sa vzdal klišé sladkostí pre masy a šiel tvrdo a nekompromisne za svojim. Takto je to výborný príbeh, ktorý mohol byť dokonalý, ale nie je. Nechýbalo veľa. ()

gurmanfilmu

K Imitation Game jsem byl v první polovině skeptický a považoval ho za další z rutinních životopisů s dobrými hereckými výkony. Mýlil jsem se..... Scénář na mě měl připraven spoustu zvratů a point, že jsem byl neustále překvapován, kam se film vyvíjí. Je až neskutečné, že pouhými dialogy, retrospektivami a náznakem, že může být hůř, dá vytvořit takové napětí. Benedict byl dokonalý a dokázal takto zvláštní postavu zahrát velice přesvědčivě a procítěně. Životní příběh Turinga, jenž přes své válečné zásluhy skončil špatně, je natočen citlivě a napínavě zároveň. ()

Hypnocrocus

Poctivě zahraný a zrežírovaný, téměř neznámý příběh válečného hrdiny. Tyldum zvolil zajímavou látku a dokázal ji i kvalitně obsadit, což ve finále dává dohromady krásný ale zároveň drsný film. Chtěl jsem věřit že to skončí happyendem, jenže vyšetřovací části mě postupně utvrzovaly v tom že to tak nebude... A konec byl opravdu úderný. Na rovinu, homosexualita mi přijde proti srsti ale co se dřív dělo za sviňárny, to je neuvěřitelný. Ty co ty zkony vymyslely bych věsil za koule do průvanu. ()

Mraxis

Řemeslně precizní film o salonní válce a počátku informačních technologií. Turingova Práce nepopiratelně napomohla k vzestupu informačních technologií. Příběh jako takový je to zajímavý, ale nejsem si úplně jistý jestli se kvalifikuje na velké plátno. Já bych spíš volil nějaký rozsáhlejší dokument. Nicméně musím pochválit Benediktův herecký výkon. Stává se z něj velkolepý herec schopný přesvědčivě zahrát mnoho diametrálně odlišných rolí. Velká poklona a trošku mě mrzí, že zlatý naháč nešel k němu. Zatím nejpřesvědčivější mužský herecký výkon v hlavní roli, který jsem u filmů z 2014 viděl... Film jako takový je příjemně a zručně natočený. Snaží se omezovat hluchá místa. Příběh samotný není tak silný, aby utáhl dvě hodiny promítání. Proto občas vidíme archivní záběry z druhé světové války, nebo pěkné grafické vyobrazení německého náletu. Také se tu objeví protínání časových pásem. Jedno poválečné, druhé z války. I přes to na mě film působí v některých úsecích nedotažený, v jiných přetažený. Také mi připadal Chladný a odměřený. Dávám solidních 80% ()

Kiksi

Šla jsem na tento film do kina hlavně kvůli obsazení (Cumberbatch a Knightley) a ani jeden z nich mě nezklamal. Válečné a životopisné filmy mě neberou, tenhle film je však pojat docela jinak. Ani na chvíli mě nenudil, nechyběl vtip ani emoce. Filmu dost přidala uchvacující hudba Alexandra Desplata. Celkově se mi film moc líbil, velice dobré zpracování, ovšem ubírám hvězdičku za komické scény typu "běžící Turing" (do teď jsem moc nepochopila, proč tam tuhle scénu dali) a protože mi zkrátka ještě něco chybělo k úplné dokonalosti. Rozhodně doporučuji a i když nezískali Oscara B. Cumberbatch nebo K. Knightley, Alexandre Desplat by si ho za hudbu určitě zasloužil (ale skvělou útěchou je, že Oscara nakonec získal aspoň za hudbu ve filmu Grandhotel Budapešť) :). ()

Ann2

On Cumberbatch opravdu nikdy nezklame...Film byl poutavý a protkaný milým britským humorem, takže měl divák pocit takové větší autentičnosti. Za mě 5/5. ()

navel

Kód enigmy je zručně vyplněný mustr ke kýčovitému dramatu a od režiséra Utopie - Nejvíc lidí žije v Číně jsem čekal víc. ()

Jincom

Nebylo to špatné, chlavní charakter alla Sherlock určitě dobře zvolený, ale i tak si myslím, že se z tohohle tématu dalo vytěžit mnohem víc. Možná hlavně z válečných scén, které se mnou nedělaly vůbec nic a spíše mě rušily, než aby umocňovaly děj. ()

montel

Alan Turing (Benedict Cumberbatch) je matematický génius, který byl vybrán do tajné skupiny, která má za úkol rozšifovat nacistický šifrovací stroj Enigma. Zpočátku se nemůže začlenit do týmu, když ale jeho nadřízený pochopí, že Alan potřebuje týmu šéfovat, vše ponechá v jeho rukou. Alan si vyžádá spoustu peněz na svůj vlastní stroj, který by měl Enigmu dešifrovat. Tento stroj však pracuje velmi pomalu a protože má skupina pouze 18 hodin denně na to, aby kód rozluštili, stále se jim to nedaří. Alan má tudíž nůž na krku a už jen pár dní na to, aby pomohl ukončit 2. světovou válku...Velmi ambiciózní snímek, na který jsem se do kina těšil. Nutno říct, že i když má film necelé dvě hodinky, vlekl se mi jako tříhodinový. I když o napětí a strhující scény ve filmu není nouze, našlo se spousta hluchých chvilek, když se například zbytečně dlouho rozebírala Alanova orientace. Film je přeci jen o tom, jak rozluštit Enigmu, na to diváci do kina jdou a ne životopis Alana Turinga, který je všem ukradený. Za mě mírné zklamání. 60% ()

ABC1

Vynikající životopisný film se skvělým Benedictem C. i jeho malým představitelem. Keira po delší době také hraje velice slušně... dobře vybrané prostředí válečné Anglie, nechybí chytrý britský humor, ani vážnější polohy (otázka zrady, svědomí, zbabělosti atd.), jen mi chybělo větší nebo snad delší finále....jo a hudba ´taky výborná!! ()

tata22

Moc nechápu ani výborná hodnocení ani ceny. Já jim to vážně neuvěřil. Ve filmu kdy všichni ví jak dopadne je asi důležité nepodlechnout klišé. Typicky americký film, bohužel.... ()

BeeKay

Jednoduche, neprekvapive, po dopozerani som mal ten pocit, ze som to uz niekedy videl. A veru. Jednotlive sceny su plne klise, ocakavanych zvratov a pribeh samotny je zaujimavejsie si precitat na wikipedii. Nominacia na oscara? Wtf?? ()

Zizou_

Dokonale zrežírovaná, ale zároveň i velmi "opatrně" natočená historie o prolomení Enigmy. Hned po zhlédnutí jsem dal 5*, ale uvědomil jsem si, že tu vlastně nebyla ani jedna pořádně vygradovaná scéna hodná zapamatování. Hezky se na to kouká, pěkně to plyne, ale v člověku to zanechá tak maximálně hezký pocit. Cumberbatch výborný. ()

66pepo66

Tak som sa konečne dostal ku Imitation Game už aj ja a musím skonštatovať, že sa naozaj vydaril. Benedict Cumberbatch už asi tradične vynikajúci, pričom ani Keira Knightley vôbec nezaostávala. Film natočený podľa skutočných udalostí. Naozaj som veľmi rád, že som si to pozrel, pretože som sa dozvedel veci, o ktorých som doteraz úprimne naozaj nemal tušenie. Pre mňa plný počet a určite odporúčam pozrieť. Z tohtoročných filmov nominovaných na Oscara som zatiaľ videl tento a Whiplash. (Ešte ma čaká Theory of everything a (možno) Birdman) Oba filmy mali svoje nominácie zaslúžené. 5* :) ()

Allein4

Takže jak to vlastně bylo? Čistě náhodou jsem v podobnou dobu, jako tento film, viděl i dva dokumenty o prolomení Enigmy. A ve všech třech případech (počítaje i Imitation Game) to vlastně bylo naprosto jinak - jednou tam radil německý zběh, jednou to odkryl na papíře tichý a společensky vyvržený vědec, no a ve filmu to...nebudu spoilerovat. Jak to ale tedy bylo, to mi zůstává záhadou. Nic to však nemění na tom, že Sherlock byl opět, jako obvykle, geniální. A to opět doslova. Ale i ostatní mu mocně konkurovali. Příběh samotný měl stopáž tak akorát a hluchých míst bylo velmi málo, že se prakticky vytratily. Jediné, co bych vytknul, je to, že Morten Tyldum naprosto neumí navodit napětí. A v některých momentech by tam tak hezky pasovalo. Jinak bych se nebál dát plný počet hvězd. Takto "pouze" 85 %. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

Benedict Cumberbatch je Doctor Strange

05.12.2014

Po několika měsících spekulací je konečně jasno. Role špičkového neurochirurga Stephena Strange, který se po autonehodě zaplete do hrátek s magií a alternativními dimenzemi, si zahraje Benedict… (viac)