4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

tomkat

4* do té doby, než to někdo natočí líp. Co zdejší hodnotitelé opomenuli: 1) 7 dílů = omezený prostor - postavy pak nutně nemohou být prokreslené a mnohovrstevnaté. Copak ale tohle čekáme od každého filmu/seriálu? 2) Série upozorňuje na některá docela aktuální témata, která jsou podepřena hlavními rysy jednotlivých postav. 3) Série jde s dobou, nebojí se internetu ani mobilů - jen FB/chat tu bohužel chybí. 4) Komentovat ve 30/40 letech to, zda jsou správně vykreslení dnešní teenageři, to chce už dobrý úsudek a trochu pozorovacího talentu - ne střílet namachrovaně od boku co mě napadne. 5) Kolektivních aktivit, talentů a výrazných typů je mezi mladými dost - tak jako vždycky: i když mají v tomhle věku problémy sami se sebou. Seriál to pak jen šikovně přenáší na obrazovku. ()

may23

Na české poměry si myslím dobrý seriál a každý z nás, kdo chodil na střední, si díky různým příběhům vybaví ty vlastní a leckdy dost podobné. Jen mě mrzí, že ten konec je až moc idylický, protože zdaleka ne všechno se na střední povede a ututlá. ()

strpozdiv

Hrůza! Děkujeme, pane Janečku a vaší work partě, za další hodiny nudy a fundovanou sondu do života středoškoláků. Vždyť se tomu musí mladí smát! V konfrontaci s tímhle je Škola základ života napumpovaný adrenalin. Zrušte už tuhle trafiku! ()

ada_adinek

Nijak mě to nenatchlo a ani moc nebavilo. Je to celkem nepovedené nwm no. pro někoho je to možná moc dobré a fan ale pro mě né proto dávám 2*. ()

bratr_jezek

Nevyužité prostředí, které úplně nabízí hlubší sondu. Nevyužité charaktery postav, nebo snad někdo věří tomu, že se takto chová dnešní mládež? Scénář taky občas zaskřípe a naznačí, že jen scénáristi znají prostředí svých filmů nejlépe (aneb o pololetí můžete propadnout třeba ze všech předmětů a ŽÁDNÝ reparát po vás nikdo chtít nebude). Dvě hvězdy to drží jen stěží, naštěstí seriál nesklouzl k řešení "životně důležitých" dilemat, nikdo z hrdinů neprodělal smrtelný úraz nebo ztrátu končetiny, nikdo nečeká dítě a neví o tom otec a podobné zápletky z jiných seriálů, kteří se nám snaží přiblížit "realitu" mládeže ()

wooloong

Od českého seriálu pro mládež z Televizního studia Ostrava jsem nečekala žádný zázrak. Pro mě to tedy bylo rozhodně příjemné překvapení. Určitě slušná kvalita v porovnání s jinými podobnými seriály ať už místní nebo zahraniční provenience. ()

Crumb4

Patřím do cílové skupiny diváků tohoto seriálu a musím říct, že ačkoliv je samozřejmě přibarvený, spousta věcí se realitě celkem podobá. Když seriál běžel v televizi, tak jsem byla mladší a hodně mě bavil. Teď jsem se rozhodla zhlédnout ho znovu s odstupem času. A po prvním díle můžu potvrdit, že to takhle mnohdy chodí i na našem gymnáziu. Čtvrťáci udělaný z prvaček, rasisti, kouření apod. Takže jako oddychový seriál to opravdu neuškodí. ()

Lucisek

I přestože se mezi náctileté už nějaký ten rok neřadím, tak mě tento seriál bavil. Mělo to vtip, 7 dílů bylo možná málo, ale zase je lepší skončit kvalitně sedmým dílem, než to zbytečně natahovat na několik desítek dílů a seriál zkazit. A hudba od Charlie Straight neměla chybu. A že není šance, aby se tolik různých tipů sešlo v jedné třídě? My měli ve třídě lidi od pankáče, přes bárbínu, zbohatlíka, závisláka na hrách až po šprta. ()

NikoKovac

Na jednu stranu děsnej kýč. Tlustej šprt nakonec sbalí skejťačku, která ho celej rok z duše nenávidí. Všem všechno dopadne dobře, i toho nácka nakonec zavřou. A druhého napraví společnost. Na druhou stranu, pro mě to mělo nádech nostalgie. Ze střední jsem osm let pryč, taky jsem chodil na gymnázium, i když hvězda, ať už vystupováním nebo učením, jsem rozhodně nebyl. Ale tento seriál mi pomohl zavzpomínat na to, jaké to bylo, když já jsem nastoupil do prváku. To už je jedenáct let. Taky jsem byl vystrašenej, nikoho neznal a postupně se nějak začleňoval do kolektivu, poznával spolužáky a učitele. Taky jsem byl na lyžáku za exota, když jsem na tom stál poprvé, zimní sporty prostě nemusím. A taky jsme tam na pokojích tajně kalili. I já jsem bojoval s matikou a vším tomu příbuzným. Prostě tenhle seriál mě vrátil zpět v čase. Není to žádnej zázrak české kinematografie a myslím si, že to není ani jeho účel. Má to takové ty tereotypy typické pro tenhle druh seriálů a naprosto chápu, že se to někomu nelíbí. Ale myslím si, že existují i větší škváry. Ať už ty české typu Policajtů z předměstí, nebo i ty cizí typu Ženatý se závazky. Takže za mě solidní tři hvězdy. ()