Dvanáctiletá Jana se vrací z nemocnice. Doma pozoruje určité změny a má obavy, že se její rodiče budou rozvádět. Ve skutečnosti ovšem očekávají dalšího potomka... Po předčasně zemřelém Janu Valáškovi dokončoval snímek Karel Kachyňa. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Nenáročná a lehká rodinná komedie o životě jedné rodinky z pohledu jejího prozatím nejmladšího člena Jany (Bohumila Houdková), která si všechno bere příliš vážně. Rodina je její celý život a pocit ztráty této jediné jistoty pak přinášejí více i méně vtipné situace. Další členové rodiny: trochu nešťastný otec (dobrý Vladimír Menšík), trochu lehkomyslná matka (dobrá Jiřina Jirásková), starší dospívající fintivá sestra Zuzana (Jarmila Srbová), a babička (Jiřina Šejbalová), toužící na stáří ulovit nějakého toho samce. Příjemné odreagování jemného směru. ()

zette

Hlavni hrdinka sice moc sympaticka neni, pribeh blaznive rodinky je ale vtipny. Jako dobry napad vnimam i "obryleni" cele familie. Skoda, ze mi nikdo nerekne, ktere pasaze tocil Kachyna, protoze nektere zabery byly primo "Kachynovske"... ()

dr.fish

Takový dost divný film. Komedie to jako je a není. Svět rodiny holčičíma očima. Místy vtipné, ale dá se u toho klidně žehlit nebo lepit letadýlka, jít na záchod, děj nikam neuteče. 55% ()

otík

Nebýt poměrně zdařilého závěru, šlo by o docela nudnou malinko úsměvnou televizní komedie o poměrně normálních vztazích v jedné zcela obyčejné rodině. Hudba: Miloš Vacek ()

HonzaBez

Tak v první řadě je třeba říct, že s Kachyňou nemá tento film (aspoň pokud jde o filmovou řeč, kterou tento snímek mluví) příliš mnoho společného. Snad jen to, že v něm, jako u spousty jiných Kachyňových filmů, mají poměrně velký prostor děti (v tomto případě dvě dospívající holky). Možná právě proto byl ale Kachyňa po úmrtí režiséra Jana Valáška vybrán, aby ten film dokončil. Každopádně musím říct, že jsem se u této trošku ztřeštěné komedie příjemně bavil. Zvláště v okamžicích, kdy dvanáctiletá Jana, která diváka celým filmem provází, pronese nějakou ze svých vtipných glos (viz např. hláška: "Kolem rodinného stolu to vypadalo jako u čerstvého hrobu"). Jinak pro mě osobně coby rodilého Vinohraďáka, který 20 let chodil kolem ZŠ Kladská, je film zajímavý i tím, že jde již o čtvrtý snímek (po filmech Šest medvědů s Cibulkou, Rebelové a seriálu Vyprávěj), kde se tato lokace objevuje ()

Cushing

Stojí za vidění? Ano, překvapivě vtipná, téměř neznámá věc. Kachyňa se tady trochu projevil skrz... Kdo zná jeho tvorbu, ví skrz co. Ha ha. My normálnější jsme ocenili spíš starší sestru. Škoda, že nikde jinde patrně nehrála. ()

pytlik...

Kdyby dění filmu nebylo komentováno tou nesympatickou, nehezkou, neustále vážně se tvářící holkou v onom vykalkulovaném naivním stylu, o kterém si scénárista pošetile myslí, že zaručeně dospělé diváky pobaví a trochu dojme, kdyby se nepoužívaly poněkud prvoplánové laciné rekvizity ála brýle pro všechny, mohl to být velmi dobrý film ve stylu Homolkových. Ten konec byl také dost předvídatelný. ()

Micione

„Tati , já nechci sedět vepředu, je to sedadlo smrti... V našem autě jsou všechna sedadla sedadly smrti...“ Jiřina Jirásková coby nepředvídatelná řidička, Vladimír Menšík jako vždy ve formě a jinak celkem neznámá, ale vůbec ne špatná rodinná komedie. ()

noriaki

Oddychová komedie která je méně vtipná než by být mohla a méně chytrá než by být chtěla. Těch několik zábavných scén jsem si tam najde téměř každý. Pro mě to bylo brilantně napsané hledání zašatročených lístků. Zbytek se mi bohužel po chvíli vykouřil z hlavy. Jen ta pohodová atmosféra ve mě zůstala. ()

Autogram

Dobrodružná výprava za záchranou manželstva svojich rodičov nemohla dopadnúť lepšie ako v réžii Kachyňu. Spočiatku vtipné, neskôr záhadné a nakoniec oslobodzujúce. Poviedka asi nebola materiálom na celovečerný film, skôr anekdotou, takže čo z toho vzniklo za účasti skvelých hercov, je výborné. –––– Maminka neřídí nejhůř. V Praze prý je jedna paní, která řídi hůř než maminka. ()

insurgentes

Velmi milý a státotvorný počin. Dnes už takovéto filmy nepotřebujeme, protože nová zednářská čítanka pro první třídu začíná nikoliv máma má mísu, ale máma se rozvádí. ()

Paity

Hodně mladý Vladimír Menšík a hodně mladá Jiřina Jirásková, alespoň tedy filmově. Každopádně zajímavá podívaná, která ale nenabízí příliš zvratů, přitom by na ně byl prostor. ()

Vesecký

Film z dob, kdy se u české veselohry zasmál. Dějově to sice nebylo nic výjimečného, ale skvostem jsou hlášky malé Jany, zvláště ty psané v Deníku; škoda, že se je člověk nestačil opsat, Janu Procházkovi se skutečně podařily. Komedie jistě trochu nadsazená, stálé Janiny úrazy, maminčina nešikovnost, ale zároveň suverénní řízení vozidla (tady snad hned na začátku byly nejlepší vtipy), trošku se to ztrácelo ve chvíli, kdy děvčata špehovala rodiče. Ale čtyři hvězdičky si film zaslouží i díky výkonům J. Jiráskové, V. Menšíka a J. Šejbalové. ()

J R C Pecuchet

Typická nenáročná komedie šedesátých let, ovšem hvězdně obsazená. Jména jako Vladimír Menšík, Jiřina Šejbalová, Jiřina Jirásková, Bohuš Záhorský, Josef Bláha hovoří samy za sebe. ()