Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí? Klasika, která změnila špionážní drama v režii Tomase Alfredsona (Ať vejde ten pravý) a s hudbou génia Alberta Iglesiase (skládal hudbu k většině filmů Julia Medema a Pedra Almodóvara). (oficiálny text distribútora)

Firebug

Mám rád špionážní thrillery, estetiku sedmdesátek, Oldmana, Hardyho, Stronga a pár dalších zúčastněných hereckých es. Tohle měl být přesně snímek pro mě, a ač uznávám, že některé epizodky jsou vážně skvělé, jako celek mě to nestrhlo a místy to dokázalo i celkem nudit. Na vině je zřejmě právě roztříštění příběhové linky mezi relativně velké množství postav, mezi kterými jsem se dlouho snažil zorientovat. 2,6* a celkově spíše zklamání. ()

sedm.1

Ať je to ten, nebo ten, jeden musí z kola ven a bude to, a bude to, a bude to Tomas Alfredson. Tento snímek by prakticky stačilo okomentovat jedinou, ovšem všeříkající větou, obsahující vše, co by případný další, zoufalý potencionální divák potřeboval vědět k rozhodnutí, zda-li se má této testosteronové, špionážní jízdy vůbec zúčastnit, či ne. A zněla by asi takto: „Spousty známých hereckých jmen v jedné gigantické nudě“. Ovšem já jsem uživatel mnoha nicneříkajících slov, a tak nebudu skoupí na slovo ani tentokrát a podělím se se všemi, kdo mé komentáře nečtou, tedy se všemi, o to, jaké je utrpení dát těchto sto dvacet minut v kuse. V tomto špionážním krimi/thrilleru se ani jednou nepopoběhne. V této dynamické podívané se ani jednou nezvýší hlas. Pozor, v této jízdě se dvakrát vystřelí. Uf, fakt drsný, ale mě toto strhující a nečekané oživení stejně jen nasralo, protože mě probudilo ze spánku. Třikrát se tu pak plave, jednou jede v autě, a dokonce se tu i na pár vteřin objeví žena, wow. Boží. Víc už ale z paměti fakt nevytáhnu, tedy krom dlouhatánských záběrů na zamyšlené a dech beroucím způsobem zahrané postavy, kdy většina herců jistě navštěvovali kurzy nedýchání a nemrkání. Svým způsobem jde ale vlastně i o unikátní filmařinu, neboť natočit špionážní thriller bez pohybu, to je taky umění. Umění, které ovšem já, prostoduchý divák, inklinující spíše k pohyblivým obrázkům, neumí jednoduše docenit. Ó, jak já se stydím. ()

DavidS.

Atmosféra jazzového baru nad ránem, kde i je kouř z cigaret línější než jindy...Naštěstí závěr patřil francouzskému chansonu "La Mer", který mě vytrhnul z polospánku...Bezchybný návrat v čase i přehlídka kamenných obličejů britské herecké špičky... Přesto nevděčný film, který svou netečností i smyslem pro detail pojídá sám sebe... ()

Mistickzz

No ja musím za seba povedať, že ma táto špionážna dráma v celku bavila a aj keď to bolo niekedy troška neprehľadné, tak režisér Alfredson to všetko pospájal pekne do jedného celku. V skutku ma dostala a fascinovala hudba spolu s úžasnou atmosférou 70. rokov a svojská réžia spolu s výkonmi hercov(Oldman, Hardy, Strong, Firth, Hurth). Určite ma čaká ešte jedno zhľiadnutie. 82% ()

Wotan

Tak napodruhé dávám plné hodnocení. Je to film o detailech a ne všechny se dají postřehnout po jednom zkouknutí. Pokud tohle téma někoho zajímá, doporučuju přečíst Lovce Špiónů (Spycatcher v originále) od Petera Wrighta. Edit: Tak jsem viděl i seriál a musím říct, že film byl daleko přehlednější a srozumitelnější. ()

Maark

Na můj vkus příliš komorní..Dokonce jsem se u některých pasáží přistihnul, jak myslím na něco jinýho..Trocha víc napětí by možná neškodila. ()

WDY

Film na více shlédnutí. Aspoň pro mě. Uvidíme napodruhé! -- ani napodruhé nestačilo na něco jinýho než dojmy, ale je to dobrý :) ()

Rudinsky

Európska koprodukčná skvelo zrežírovaná prehliadka tých najodpornejších ksichtov filmového priemyslu.Od prvej chvíle cítiť režisérovo nadšenie a zmysel pre výstavbu príbehu, ktorý je tak hutný a spletitý, tak nehollywoodsky, že sa vôbec nedivím kyslím výrazom v kinosále. Nič pre diváka bažiaceho po klipovitej produkcii tisíceho strihu a prvoplánovo servírovaných lacných poínt. Oldman dobrý, ale skôr tu predvádza ďalšiu nehereckú variáciu unudeného človeka, ktorú sme už videli v podaní Rusella v Body of lies. Skôr by som poukázal na (opäť) skvelého Stronge-a a zdatne mu sekundujúcich vedľajších postáv. ()

Bobek15

Pre fanúšikov špionážnych filmov lahôdka, bežný divák však pravdepodobne bude škrípať zubami. Film si vyžaduje nesmiernu pozornosť a sústredenie na dej, detaily, mená a pohyb po časovej osi, čo ma obmedzovalo v tom, vychutnávať si napríklad formálne aspekty filmu (hudba, herci,...). Vrámci žánru možno ide o perlu, no, ďakujem, toto nie je moja šálka kávy. ()

movieretro

Musím souhlasit s Verbalem " Tinkr, tejlr, soldžr, spáj, dokonale uspávaj. Ať je to ten nebo ten, chcípneš nudou znechucen! " Opět se potvrzuje jak si "honiči" honěj hvězdičky. Precizne, atmosfericke, napinave...a prehladne - to opravdu není! ()

charlie_ando

Tak u tohohle špionážního trileru zapomeňte na to co znáte z Jamese Bonda agenta 007, tohle je pravá špiónská práce. Film pojednává o hledání dvojitého agenta v nejvyšším vedení britské tajné služby. Temnou atmosféru, kterou pan režisér už zvladnul ve filmu "Ať vejde ten pravý" ještě dokresluje zrnitý obraz, který dává filmu patinu zašlých časů Studené války.... Děj vychází z knižní předlohy od Johna Le Carré a i z historických souvislostí, kdy se do úzkého vedení agentury dostal Kim Philby a společně s Cambridžskou pětkou posílal tajné informace do Moskvy. Všechny role jsou skvěle obsazeny britskou hereckou elitou s Gary Oldmanem v hlavní roli hrající Georga Smileyho, který musí opustit službu společně se svým šéfem. Ten ještě před odchodem zjistí, že je v jeho týmu krtek, ale v jeho odhalení mu zabrání nejdřív nucený odchod do penze po nezdařené akci a posléze smrt. Informace o tom, že v tajné službě je shnilé jablko se nakonec dostanou k mistrovi, který požádá Smileyho, aby se vrátil do služby a našel zrádce. Skvělý herecký výkon Gary Oldmana drží diváky v nejistotě jestli on sám není tím kdo vynáší tajné informace sovětům. Jednu chvilku jsem si myslel, že jsou všichni zaměstnanci tajné služby dvojitými agenty a to když na vánoční večírek přišel Santa Lenin a místo koled se zpívala sovětská hymna v ruštině. Na pozadí vypjaté šachové partie proti neznámému nepříteli se odvíjí i boj proti známému nepříteli šéfovi KGB, kterému neřeknou jinak než Karla. Hutná amosférá filmu naplněná vypjatými scénami spěje k velkému odhalení a tady pro mě nastalo malé zklamání. Odhalení mi přišlo až moc jednoduché. Když si, ale film přehraji znovu. Uvědomím si, že do velmi důmyslně nastražené pasti se prostě nešlo nechytit. Proto věřím, že kdo si najde cestu k tomuhle velmi povedenému filmu nebude zklamán, mě samého nalákal, abych si pořídil knižní předlohu a příběh si zopakoval na stránkách. ()

jondoe

Na jednu stranu odcenujem solidny scenar na druhu by som v nom privital viac akcie a filmoveho napatia. Casom ma to trosku nudilo, ale aj napriek tomu som vydrzal pozerat bez vacsych problemov az do sameho konca. Nie je to zly film, ale asi nie je pre kazdeho. A ja asi tiez nebudem fanusik podobnych filmov. Bolo to na mna trochu zdlhave a miestami aj neprehladne. Napriek tomu vsak film ma svoje kvality, ktore sa z istotou daju odcenit. ()

Seti

Jo, tak tohle je přesně můj šálek kávy. Oldschoolové špionážní šachy zahalené do vypulírovaného retro kabátku, jež se mohou pyšnit natřískanou hereckou sestavou v čele s ultimátním Gary Oldmanem. Svým pomalým tempem a studenoválečnou atmosférou dává tento kousek vzpomenout na časy, kdy označení špion neznamenalo jen sezení za monitorem, prolamování firewallů a natáčení satelitů. Pro fanoušky žánru povinnost. ()

CSSML

Zkrácení původního seriálu do filmu se nepovedlo. Smekám příslovečný klobouk před těmi, kdo bez znalosti knihy pochopily děj. Já jsem mezi ně nepatřil. Jak bych mohl, když přítomnost a minulost nebyly jasně odlišeny. Herci byli podstatně méně charismatičtí než v seriálu. Přibylo vulgárního násilí a akce a ubylo dialogů podle hesla: moderní divák nerozumí slovům, musíte mu ukázat obrázek. A ten závěr byl též podivný, že by agent v důchodu měl odstřelovačskou pušku? Jestli film nějaké poselství obsahoval, nedokázal je sdělit. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

25.06.2018

Tomas Alfredson, režisér univerzálně nenáviděného Sněhuláka s Michaelem Fassbenderem, by si rád napravil reputaci. Autor oceňovaných snímků Ať vejde ten pravý nebo Jeden musí z kola ven se proto… (viac)

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Scorsese předává Nesbøva Sněhuláka

Scorsese předává Nesbøva Sněhuláka

01.05.2014

Tři roky staří Lovci hlav, kteří byli adaptací stejnojmenného románu Joa Nesba, konečně dostanou „bratříčka". Kolem další knihy slavného norského spisovatele, ponuré detektivky Sněhulák, dlouho… (viac)

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (viac)