Jaskyňa smrti

Špičkový potápač Frank McGuire už dlhé mesiace skúma jaskyne Esa´ala v južnom Pacifiku. Pripája sa k nemu jeho syn Josh a sponzor expedície Carl s priateľkou Victoriou. Počas jedného prieskumu sa u členky tímu objavia ťažkosti s dýchaním a Frank jej dá svoju kyslíkovú masku. Vystrašená žena však spanikári a masku odmietne vrátiť. Čoskoro sa strhne bitka a žena sa utopí. Keď sa Frankov syn vráti na povrch, do jaskyne sa nahrnie voda z obrovskej búrky. Josh sa rozhodne vrátiť a zostúpi späť do chodieb. Začína sa boj o prežitie. Všetci sa spoločne snažia dostať cez valiacu sa vodu, ale jediný priechod je zasypaný skalami a oni sú uväznení v jaskyni. (TV JOJ)

Terva

Tento film je inspirován skutečnou událostí. Odehrává se v Esa Ala ( Matka všech jeskyní ) na Papua Nová Guinea. Po docela nádherných leteckých záběrech přírody a povedenou hudbou se děj filmu přesouvá pod zem. Zajímavost - Jeden z jeskyňářů George má na sobě tričko skupiny Ramones s nápisem Deedee, Tommy, Johnny a Joey. Jedná se o oficiální vlajku skupiny. Orlice zde má v levém pařátu basebalovou pálku místo šípů. Na zádech pak má nápis Hey ho, let's go.......... CITÁT - Co by se mohlo stát, při potápění ? Ve 28 minutě jsem byl trochu v šoku - POZOR MOŽNÝ SPOILER - Nějak jsem nechápal, jak navrhnul střídání se o kyslíkovou masku a při tom nikam nemůžou plavat, to je počin profesionála ? KONEC SPOILERU. Od této scény jsem nějak začal tápat - jsou to vůbec profíci, nebo jen banda hlupáků ? Další příklad : Všichni obviňují Franka že údajně jde tvrdě za svým snem, ale pak záhy zjišťujeme, že je za to placenej od stejnýho šílence. Tak kdo tady jde tvrdě za svým snem ? Ve filmu je moc obviňování a já pak ztrácím výběr postavy, které bych měl fandit. Nějak se mi to přestává líbit. Další zmatky - vědí, že přichází bouře a přesto riskují - ( Že přestane fungovat vysílačka je snad každému jasné ). Film podle skutečných událostí, ale kdyby se hlavní aktéři alespoň z poloviny chovali tak, na co si hrajou, nemuselo ta dopadnout tak jak to dopadlo. Je to jejich boj a oni si ho navodili sami, k jejich osudu jsem chladný. Je tam samozřejmě víc blbostí, které provedou, ale nebudu je rozepisovat, soudný člověk si je tam najde ( viz třeba odmítnutí neoprénu ). Když připočtu naprosto nesmyslné dialogy a chování, tak krom nádherného prostředí a hudby mě na filmu nic nezaujalo. Ale zase na druhou stranu si povídám, že od tvůrců Avatara jsem vlastně ani moc čekat neměl. Film je věnován památce Wesley C. Skilese. Ve filmu zazní Rabaul Taun od Junior Kokoratts a Maipope od Tusiti Roots. Hudba - David Hirschfelder. Kamera - Jules O'Loughlin. ()

moviesfan

Očekával jsem horší kousek než Sanctum je, ale ve skrze není nikterak vydařený. Pár světlých momentů film má, ale mohlo by jich být více. ()

m.krudenc

Přesně pro takovéto filmy mám slabost. Výborný film, krásné scenérie, vynikající příběh. Stísněné prostory - jeskynní, dobrodružství a nádherná příroda. Roxburgh ztvárnil úžasnou roli zarputilého podzemního dobrodruha. Příběh má hlavu a patu, kdy po stopách řeky hledají únik ze zatopené jeskyně. Velmi napínavé. ()

JohnCZ

Není to úplně nejhorší řemeslo. Nicméně mimo nepříliš sympatických a divně zahraných postav a až nezábavně hollywoodsky přepáleného scénáře mě na tom strašně rušil ten všudypřítomný umělohmotný look. ()

corpsy

3 D vizuál filmu sedí, aj keď tu mohli použiť viac priestorových efektov a ´´direct to camera´´ záberov. Ponúkané napätie takisto nepatrí medzi tie najstrhujúcejšie. Z toho všetkého vyplýva a rovnako aj z polofádnych hereckých výkonov, že toto strýkom Cameronom zaštítené dielo patrí skôr do druhej ligy. ()

PauloZ

Rozhodně nemůžu říct, že je to kravina, nebo filmařský omyl, protože jsem se nenudil, ale na druhou stranu se nejedná o žádné veledílo. Napětí funguje, herci v pohodě, předvídatelné a laciné smrti + nějaké to debilní chování postav standard, ovšem prostředí výborné a šlo by z toho vycucat víc. Když poohlédnu na fakt, že v tom má prsty Cameron, tak je to slabší. Neurazí, nenadchne, bez nudy dívatelné, ale na druhou stranu prázdné a nenápadné s lehce naivním koncem a bez silnější scény, kterou si divák zapamatuje. ()

ConanVJ

Určitě to neni tak špatnej film, jak by se dalo podle zdejších komentářů čekat. Film má pěkné prostředí, dobrou atmosféru a dobré herecké výkony. Mě přišel film i poměrně napínavý a nenudil jem se u něj. Za mě 60% :) ()

hous.enka

Ne že by Sanctum byl vyloženě špatným filmem, to ne. Ale chyběl mi tu alespoň jeden hrdina, s jehož příběhem bych se tak nějak ztotožnila a fandila mu. Jasně, scény ponorů a pátrací akce po jeskyni jsou fajn, ale k tomu mi stačí jakýkoli lepší dokument z podobného prostředí. ()

maddy

Totálne béčko ašpirujúce na guilty pleasure zábavu roku 2011. Človek by povedal, že z prostredia jaskyne sa toho ani nedá vyžmýkať toľko, no vo filme sa neustále niečo deje, nenecháva diváka na minútu vydýchnuť (v tomto prípade doslova, keď väčšina scén sa odohráva underwater) a aj keď je to celé predvítateľné a do značnej miery hlúpe, tak na večer po náročnom dni ako stvorené. 3,5* (pár % hore za krásne zábery prírody, ktoré vo filme rád vidím) ()

Ozo

WTF??? Dávám jednu hvězdu za nádherný úvodní přelet nad krajinou, ale jak herci začali v kempu 3 mluvit, tak šla kvalita tak prudce dolů, že jsem to dokoukal pouze z respektu k přátelům, kteří chtěli znát můj názor. "Co by se tak asi mohlo pokazit při jeskynním potápění?" ()

MartinezZ

Já, jako jediný, jsem ten Cameronův záměr prokoukl, HA! Má zálibu v "ponorkovávání se"? Má, tak proč to nevyužít a nezkusit natočit něco s vodou. Navíc je nezbytně nutné natočit nějakou pitomost z hlubin na zem volající (tedy ne úplně až do nebe), aby byl další film brán zase jako výborně zpracovaný film, když ten předchozí byla bračka (hybrid mezi brakem a sračkou). ~~~ A tak nás Cameron zavedl k jedné velké díře v zemi, u níž všichni mají to neskutečné nutkáni riskovat (buhvíproč) životy, aby tu díru prozkoumali. Jen co do ní vlezou (a nečekaně zjistí, že to je prostě DÍRA), začne pršet (naprosto nepředvídatelný zvrat, který zvedne ze židle každého diváka, kterému do ní ale pustíte proud) a všichni tak začnou bojovat o život před utopením se kdesi v... díře (cítíte tu nervy drásající dramatičnost, kterou jste ještě jaktěživ nikde neviděli?). Samozřejmě se také dočkáte tuctově klišoidního závěru, hu-rá. ~~~ Riskovali zdraví a životy, tak dostali, co chtěli. A já, jakožto divák, jsem z toho měl, krom béčkového filmu, co? Záběry vody a jeskyní? No to toho víc uvidím a dozvím se i na ČT2. ~~~ Málem bych zapomněl, ono to vlastně bylo 3D, no tak to jó. Vlastně taky ne. ()

Riddick77

Průměrný drámo-survival v pěkných prostorách komplexu jeskyní. Žádné zvláštní a novátorské zážitky tu diváka nečekají a herecké výkony film trošku táhnou dolů, hlavně Gruffudd je fakt otravný (nenávidím ho už od Fantastic 4). Nicméně občas se tu něco děje a naopak Richard Roxburgh si to celkem dává. Celkově pár "poměrně-cool-momentů-co-nechci-nikdy-zažít" tu je a jen mě tento snímek utvrdil v tom, že takové úzké prostory nejsou nic pro mě. Navíc, když jsou ještě mnohdy pod vodou. A v neposlední řadě mnohdy ještě bez světla ve tmě. Haha, kdo by tam lezl dobrovolně? 5/10! ()

blackrain

O jeskyňářích si myslím, že jsou to blázni, ale ještě větší blázni jsou ti, kteří se v jeskyních ještě potápějí. Herci si při natáčení museli pěkně užívat a ani nechci vědět, kolik té vody vypili. To jsem jim opravdu nezáviděla. ()

kaylin

James Cameron má rád podvodní natáčení, což se mu hodilo při filmování "Titanicu", ale hlavně u snímků "Tajemství Titaniku 3D" a "Tajemné hlubiny 3D". "Sanctum" není dokumentární film a není to ani epický romantický příběh. "Sanctum" by měl být asi thriller, ale myslím si, že označení "dobrodružný film" tomu bude slušet více. Camerona k produkci přemluvili asi jenom tím, že se bude natáčet na skutečně unikátních místech. Tohle by podle všeho mělo stačit i divákovi, protože jinak je snímek naprosto prázdný. Kdyby zde nebyly nějaké pěkné podzemní záběry, "Sanctum" by nemohlo nabídnout vůbec nic. Příběh je o tom, že je nalezena unikátní jeskyně, v které je skupina badatelů uvězněna. Trochu to připomíná snímek "Pád do tmy", jen bez těch potvor a samozřejmě bez jakékoli atmosféry. "Sanctum" pak místo toho přináší celou řadu neskutečných klišé stejně jako poslední Cameronův autorský projekt "Avatar". Mám pocit, že Cameron začal sázet na filmy, které mají diváky odrovnat svou formou, na scénář už naprosto rezignoval. Bojím se, že to potvrdí i svým dalším filmem, kde už bude uveden jako režisér. Pokud to nakonec skutečně bude "Avatar 2", nejspíš se bojím oprávněně. Ion Gruffudd podává opět hodně špatný výkon, a tak se "Sanctum" propadá ještě o něco hlouběji. Vážně hodně špatný pokus, u kterého nakonec vlastně nevyšla ani ta forma. V takovém případě bych pak raději doporučil snímek "A Lonely Place to Die", který jsem si sám nezamiloval, ale řeší podobné téma, řeší ho napínavěji a navíc dokázal využít prostředí a dokonale zaujmout přírodou, kterou jsou v tomto případě kopce a skály. Podzemní jeskyně v "Sanctum" také naskýtala zajímavé prostředí, ale zůstalo trestuhodně nevyužito. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/jane-eyre-ekologicka-afrika-cislo.html ()

slunicko2

Nuda. 1)  Téma pro mě nepříliš zajímavé nezlepšily ani přívlastky dobrodružný - akční - drama - thriller. Po objevování dosud neobjeveného příliš netoužím a pod vodou se mi nijak zvlášť nelíbí. A chuť poměřovat pindíky (kdo dál, kdo hlouběji a podobně) mě už taky přešla._____ 2)  Ke sledování mě kromě již zmíněných přívlastků nalákali i 38letý Welšan Ioan (Hornblower) Gruffudd (Carl) a přepěkný 23letý Australan Rhys Wakefield (Frankův syn Josh). Ale nic zvláštního jim nebylo umožněno předvést a tak odcházím neuspokojen._____ 3)  Výstižný koment: F.W.Colqhoun**. ()

Thomassi

Když jsem se dozvěděl, že produkci má na starosti James Cameron, ano TEN James Cameron, říkal jsem si, že to musí být výborná potápěčská pecka. Ale plynul čas a místní hodnocení klesalo neskutečnou rychlostí. Díval jsem se tedy na to (57% v den vidění) s menšími obavami. No ale na konci jsem byl šokován, proč je tady takové nízké hodnocení, protože tento film si zaslouží daleko víc. Tak jednak podmořské záběry spolu s přírodou jsou úžasné. Úplně jsem cítil klaustrofobii, když se ta slečna prodírala dost úzkým tunelem, jindy jsem si kousal nehty, když si ta samá slečna zachytla vlasy do lana a trhalo jí to kůži. Takže o napětí tady rozhodně není nouze. Co mě ale vadilo, tak na to, že je to podle skutečných událostí, to bylo prostě hollywoodské. Herci se taktéž nepředvedli v tom nejlepším světle. Ale co, byla to zábava, a to je nejdůležitější. 70%. ()

FilmFan24

Pokud srovnám také podle skutečných událostí natočené dobrodružné drama "127 hodin", kde se vše točí okolo jedné postavy bojující také jako v "Sanctum" o přežití, vítěz je myslím jasný. Tady ač je postav podstatně více bylo mě v podstatě jedno jak vše dopadne. Abych s postavami mohl soucítit, potřeboval bych jako divák o nich vědět více. Rozhovory a mnohdy hloupé k tomu nepomohly. To, co bylo ve výše jmenovaném filmu - stručné nahlédnutí do minulosti, tady se zoufale nedostávalo. Nečekal jsem, že se mě film z Cameronovy produkce nebude líbit...P.S. 3D je zbytečný blivajz a tomuto filmu si myslím nijak nepomohlo. ()

Skip

Znáte to: parta lidí je někde z nějakého důvodu uvězněna a musí se odtamtud dostat, protože zůstat na místě znamená stát se vzrostlou trávou pro tu mrchu s kosou. No a tak se holt všichni musí vydat na strastiplnou cestu, protože kdyby nebyla strastiplná, nebylo by drama a jen blbec by o tom točil film. Někdo se zraní, někdo nepřežije, dochází ke konfliktům bla bla bla. V tomto filmu je parta lidí uvězněna v jeskyni. Cesta je to pořádně strastiplná, lidi kvalitně umírají, konflikty jsou vyhrocené. Jenže je to celé dost nudné, takže to jen tak skoro bez zájmu sledujete, a když je konec, tak je konečně konec. ()

Umučení Krista – The Prequel?

Umučení Krista – The Prequel?

01.10.2012

Je libo další biblický příběh od scenáristy Benedicta Fitzgeralda, který se podílel i na Gibsonově veleúspěšném torture pornu? Ne? Nevadí, stejně vám ho studio Lionsgate naservíruje, zřejmě v naději,… (viac)