Hornblower - Rovnaké šance

(TV film)
  • Česko Hornblower - Rovná šance (viac)

Historicko - dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od verbovačky v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby... (oficiálny text distribútora)

emma53

To jsou filmy, které nám čas už nevrátí, kde loď byla skutečná loď a nebo alespoň tak vypadala. Kde možná nebyly ty bombastické triky dnešní doby a kde se řezali v úvozovkách normální kluci a né hejno kaskadérů. Je to těžká nostalgie. Jistě, že jsem ten film už viděla, ale teprve teď mám pocit, že Hornblowera můžu hodnotit čistě (ne)objektivně. ()

Kangaxx

Prvý diel skvelej série, v ktorej nenájdete prázdny záber. Atmosféru, ktorú dokáže navodiť toto dielo môžu závidieť aj najväčšie hollywoodske trháky. Každá časť podáva svojským spôsobom nielen výpoveď o zvyklostiach anglického námorného loďstva na prelome 18. a 19. storočia, ale aj o dobe samotnej. Dobrodružná epopeja, ktorú by si žiadny milovník žánru nemal nechať ujsť. ()

misterz

Pánečku, toto bolo niečo neskutočne krásne, čo mňa ako milovníka historických filmov naplnilo chrochtajúcim blahom. Má to pútavý dobrodružný príbeh, výbornú zápletku, fantastických hercov, výpravu, kostýmy, no proste nie je tu ani jedna chybička krásy. Hornblower mi nedal ani na chvíľu vydýchnuť a ja som si tak tento námornícko-dobrodružný príbeh užíval plnými dúškami. ()

Cejny

Dobrodružná série o námořníkovi Horaciu Hornblowerovi začíná hodně výstižným názvem. Hornblower má šanci 50:50, zda bude úspěšnou televizní sérií, či ne. Úvodní díl, který se věnuje především seznámení se s chystaným dějem a představením hlavní postavy, pozvolna udává pozitivní směr této sérii. Hlavně druhá polovina filmu, kdy už se jde do akce, mě přesvědčila o tom, že tuto sérii rozhodně musím vidět celou. 75 % ()

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

• Skutečná HMS Indefatigable byla spuštěna na vodu v prosinci 1794. Měla velmi dlouhou a impozantní kariéru pod spoustou skvělých velitelů. Nicméně prvním z nich byl opravdu i Sir Edward Pelew, kterého ve filmu hraje Robert Lindsay. (Untentrauer)
  • Speciálně pro tento seriál byla postavena loď s názvem „Grand Turk“ inspirovaná skutečnou lodí HMS Blandford. Na jedné straně byla natřena černou a na druhé červenou barvou, takže mohla sloužit jako britská nebo francouzská loď, v závislosti na úhlu, ze kterého byla točena. Dnes se tato loď nazývá Étoile du Roy (Královská hvězda) a je využívána zejména pro firemní akce a reklamní účely. (Untentrauer)
  • Natáčelo se v Turecku, na Ukrajině a v Portugalsku. (Terva)