26-ročný Aron Ralston (James Franco) miluje adrenalínové športy a pohyb vo voľnej prírode. V jednu piatkovú noc v apríli roka 2003 vycestoval do Utahu, aby tam strávil víkend lezením po odľahlých skalách národného parku Canyonlands. O šesť dní neskôr sa zjavil v civilizácii, bohatší o neuveriteľný príbeh a chudobnejší o pravú ruku. Ralston prežil 127 trýznivých hodín v divočine, keď ho uvoľnený balvan uväznil v odľahlom kaňone, s malým množstvom jedla a iba niekoľkými dúškami vody. Počas nasledujúcich piatich dní bojoval s rukou priškripnutou ohromným kameňom, s prírodou i vlastnými démonmi. Hlavnou oporou mu boli spomienky na rodinu a priateľov, odvaha a dôvtip. Len vďaka nim dokázal nepriazeň osudu premeniť na svoje víťazstvo a nabral silu, aby sa vymanil z nedobrovoľného väzenia v dvadsaťmetrovej priepasti a ťažko zranený prešiel viac než desať kilometrov, kým našiel záchranu. Neuveriteľná statočnosť a odhodlanie mu pomohli prekonať hroziacu smrť... (TV JOJ)

DwayneJohnson

Sám nevím proč, ale kolem tohoto filmu jsem pořád chodil, jako kolem horké kaše a ne a ne se rozhoupat. Možná v tom sehrál fakt trošku podobný film Surfařka, který mě pravda nějak nenadchnul a snad jsem se v koutku duše obával i trošku podobného, klišovitého scénáře. Nic takového se zde ale naštěstí nekoná. Všechno je zde minimálně o jednu poctivou hvězdu lepší. Výborná hudba, sice jednoduchý, ale velmi dramaticky natočený děj a potom zcela jasně herecký výkon Jamese Franca, který Arona Ralstona zahrál naprosto přesvědčivě. Ze začátku namyšlený, sebejistý mladík a na konci muž s obrovskou vůlí, který musí pro záchranu svého života opravdu hodně obětovat. Škoda jen, že jsem tenhle film nemohl vidět v kině, na velkém plátně, to bych dal i možná za pět, přece jen takhle výš rozhodně nepůjdu. ()

Ant

Na to, že si s Boylem jako režisérem absolutně nerozumím, se mi tahle jeho novinka líbila. Díky úžasným střihovým a kamerovým orgiím si člověk opravdu připadá jako na adrenalinové jízdě. Kámen úrazu je ale prostředek filmu, kdy se prostě nic neděje, a tak je děj vyplněný flashbacky, které tak trochu nemají hlavu ani patu a o samotném Aronovi nic důležitého neprozrazují. Ale začátek a konec a výkon Franca celý film neuveřitelne drži nad vodou. 7/10 ()

Campbell

Hodina a půl, jeden herec, jeden kámen. A jak z tak málo může být tak kvalitní film. Bál jsem se že hodně lidí říkalo že je to jako Pláž která mě ale těžce zklamala. No tak jsem s nevalným očekáváním do toho šel a nakonec jsem byl spkojojen. Franco kterýho sice znám z hodně filmů ale nejvíce si ho pamatuju jako Osborna ze Spider-mana utáhl celý film v pohodě, ale bál jsem se že to neustojí a ten chlápek to fakt zahrál skvěle. Co mi ale nejvíce vadilo byly flashbacky, které mě maximálně nebavily, ale jakmile jsme byly u Ralstona a kamene tak jsem se bavil, a finální scéna byla dokonalá, stejnak jako kamera která byla krystalická a snímala každý detail, a o hudbě nemluvím, naprosto famozní soundtrack. 4* kdyby to bylo sestříhané o ty flashbacky dám i 5*. ()

predators

Průměr! Jo, je to smutný příběh, ale že bych se z toho věšel?! A jelikož Aron netušil, že se mu něco podobného stane a někdo podle toho natočí drama, žije si celkem poklidným a nezajímavým životem. Je sice vidět, že scénáristé, střihači a kameramani se snaží, ale to napětí se jaksi nedostává. Jo, na konci, kdy už se jde na krev, tam to funguje, jenže to se na to zase nedalo dívat. Jako kinovku bych doporučil jiný sál. 60% ()

nascendi

O Dannym Boylovi toho neviem veľa, ale s určitosťou viem, že nenakrúca filmy pre mňa. Po nedopozeranom Trainspottingu som videl odpadový Sunshine a iba zo slušnosti som dal tri hviezdičky Milionárovi z chatrče. O 127 hodinách som samozrejme vedel, že sa dočkám ufiknutia si ruky, keďže odkúsnutie nožičky po chytení sa do pasce, je vyhradené líškam. Išlo teda o to, ako sa počas 90 minút neunudiť. Prežívanie času je u hrdinu príbehu je predsa len diametrálne iné, ako u rozmaznaného diváka. Už na začiatku ma znechutili delené políčka (módne pred 50 rokmi) a klipovitý charakter úvodnej časti. V najťažšej pasáži, kde sa v obmedzenom priestore odohráva skutočná dráma jedného mladíka som čakal jeho výraznejšiu fyzickú degradáciu, v ktorej by bolo vyvrcholenie formou traumatickej amputácie ruky dielom pološialeného zúfalca. Nedočkal som sa. Je to síce film, ktorý sa oplatí vidieť, ale nepochopil by som diváka, ktorý by ho chcel vidieť opakovane. ()

PetrPan

Aron Ralston byl debil a měl vůli přežít. Jeho příběh o neuvěřitelné odvaze, kterou předvede každý živý a alespoň průměrně inteligentní tvor v pasti, si vybral pro filmovou ódu na blbost Danny Boyle a zkurvil jej k naprosté dokonalosti. Nebýt National Geographic začátku, pidirole vcelku hezké Kate Mara a čínského nože ve střetu s nervus ulnaris nebyla by ani ta jedna hvězda. ()

Arsenal83

Strhujúca dráma založená na skutočných udalostiach, pri ktorej neraz odvrátite zrak a to najmä pri hlavnej scéne filmu. Na tú si treba pripraviť žalúdok. Krása prírody ostro kontrastuje s jedinečne krutým príbehom. Väčšina filmu je skutočnou one-man show, s ktorou sa dá porovnať snáď len Ryan Reynolds v Pochovaný zaživa. Nominácie na Oscara sú úplne zaslúžené. ()

Pedestrian

Už jen za to obdivuhodné přepínání nálad a úchvatné vizuální hrátky si to zaslouží plnou palbu. A dojemný bigfishovský závěr. Na 4k do Světozoru bych si počkal klidně i 5 let. Zážitek. A už plánuju další "vychutnávací" projekci. ()

Slarque

Ohledně filmu o někom, kdo stráví pět dní sám přišpendlený za ruku ke skalní stěně v kaňonu, jsem byl dost skeptický. Jenže Danny Boyle našel recept, jak tenhle příběh zdynamizovat. Kamera dělá takové prostocviky, že je jasné, že se točilo někde ve studiu, střih a hudba to ženou vpřed podobně jako Milionáře z chatrče. A jelikož i James Franco tuhle one-man show uhrál prvotřídně, je z toho nakonec výborné drama o tom, co člověk dokáže, když chce přežít. ()

Claw

Na tenhle druh filmů moc nejsem, ale tenhle se mi fakt líbil. Vyloženě bych tady sice nevychvaloval herecký výkon Franca, ani další tolik vyzdvihované atributy filmu, ale spíše jeho psychologii, psychologii hlavní postavy a to, že i když měl Boyle pouze dva způsoby, jak příběh divákovi přiblížit, tedy vizuál a audio, podařilo se mu to naprosto dokonale. Divák (alespoň ten vnímavější) doslova cítí emoce hlavního hrdiny, cítí bolest, trpí žízní s ním a podléhá změnami vědomí, tolik typických pro takto extrémní životní situace. Samotný závěr je pak vygradován do emocionálního orgasmu, který nese jednoduché, ale naprosto základní poselství pro všechny živé bytosti..."Přežít... a nikdy se nevzdat!!!..." /85%/ ()

Vitason

Tempo, tempo, tempo... Danny Boyle ho dokáže udržovat i ve filmu o chlapíkovi, který uvízne ve skalní průrvě. Britskému režisérovi nedělá problém napálit začátek filmu, i když ví, že příběh bude později pořádně retardován. Protože se Boyle může opřít o skvělou hudbu, střih, kameru i Franca. A proto mu to vychází. Asi jen málokterý režisér by si dokázal poradit s takhle rychlým prologem, jehož film se po pár minutách zastaví, aniž by to později nudilo. Boyle to dokázal a natočil vizuálně úchvatný film o zvířecí touze přežít. Na pět hvězdiček to není, ale bavil jsem se náramně. P.S. Scéna, kdy, Aron zpovídá sám sebe v talk show, nápadně připomíná Glumovu samomluvu ze Dvou věží. ()

Bachy

Velmi těžko se mi píše komentář. Od filmu 127 hodin jsem dostal přesně to, co jsem očekával. A co očekávat, mi seplo hned po přečtení námětu a projížďce prvním trailerem. Příběh Aarona Rolstona je naprosto neuvěřitelný, o tom není pochyb. Ale tato adaptace se mi zdá opravdu velmi zbytečná. Franco šílí stejně jako hrdinové Touching the Void, Franco šílí a zlom a konec. Já v podstatě nemám vůbec, co bych vytkl. Skvělá kamera, psycho stavy jsou velmi věrohodné, závěr brutální, konec fajn. Ale fakt, že to všechno bylo jasné od začátku a příběh Rolstona se mě dotkl trošku víc již, když jsem o něm četl, mi z hlavy nezmizel po celou stopáž. A ráno? Kdyby nebylo scény s nervy, nevěděl bych, že jsem večer koukal na nějaký film. Kdybych to měl zkrátit. Zpracování příběhu je možná bezchybné, ale pocit zbytečnosti snímku přetrvává. A dojem? Nulový. Když se film nedotkne tam uvnitř (tedy žaludku se trochu dotkl), tak je problém. Upachtěné tři hvězdy. ()

Rocky62

Boyla zrovna nemusim, ale 127 hodin jsem mu sežral i s navijákem. Nevím jestli chodil na hodiny telepatie, ale má očekávání splnil na chvalitebnou. Pocit beznaděje a zoufalství jsem cítil společně s Francem, který se za svůj herecký projev opravdu stydět nemusí. Nebýt jakési euforické, mě nepříliš sympatické formy závěru, dal bych 5. 80% ()

eLeR

Toto bol môj tip na Oskara ... natočiť 94 minútový film okolo jednej udalosti a zaujímavo je podľa mňa kumšt. Franco má neskutočnú charizmu, príroda fotogenická a muzika výborná. 4,5* ()

Happens

Toto proniklo na samu dřeň mě. Bez okolků přímo do bahna osobnosti. Sáhnout si na dno (kaňonu). Kolik toho v sobě nalezne takto na dně? Absolutní realistický naturalismus uprostřed přírody. Připomíná mi to takové ty krátké bezvýchodné povídky o Stephena Kinga, kdy se člověk dostane nešťastnou náhodou do situace, kdy mu zbývá se zabít nebo zbláznit. ()

Chrustyn

Danny Boyle zatím ještě nenatočil moc filmů ale okamžitě se stal kultovním režisérem a minimálně jeho filmy "Trainspotting" a "Sunshine" se dají považovat za skvělé. V roce 2008 si dokonce odnesl svého prvního Oskara ale vítězný "Milionář z chatrče" mě nezaujal a považoval jsem ho za jeden z těch hodně přeceňovaných filmů. Co se však nedá upřít žádnému filmu tohto anglického režiséra je jejich audiovizuální stránka. Různé kamerové vychytávky a všemožné filtry a střihy a hlavně bezkonkurenční hudební složka, která je i v samostatné podobě brilantní. Ve svém novém snímku je Boyle odvážnější víc než kdy dřív a vybral si téma, které se na první pohled hodí spíše na TV obrazovky než na plátna kin. Skutečný příběh adrenalinem poháněného mladíka, kterého při jedné z jeho exkurzí do Utahu zavalí kámen tak nešťastně, že mu zůstane zaklíněna jeho pravá ruka (k ruce má jen nožík čínské výroby), na první pohled neslibuje zrovna záživnou podívanou, Boyle je však natolik zručný režisér, že se mu podařilo i z takovéto látky, natočit opravdu napínavý a silný příběh. Opět nechybí výborná audiovizuální stránka, James Franco hraje jako o život a je zde řada scén hodná zapamatování (závěr jen tak z hlavy nevyženu a popravdě se mi při něm kroutily všechny prsty na nohou). Boyle si opět zaslouží pochvalu. ()

dopitak

Chtěl bych vidět všechny filmy nominované letos v hlavních kategoriích, ale hrozně nemám chuť na tohle, když už podle synopse vím, jak to dopadne, a ve filmu mi vadí mrzačení anebo jeho náznaky. Edit po zhlédnutí: Nemá s sebou ani pořádnej nůž a mobil, ale hlavně že si dělá video a foto deníček div ne s online přenosem na Facebook (kdyby v roce 2003 byl). Líbila se mi kamera, ze kterou film nominaci nezískal (pochopitelně), naprosto odpudivý je střih, hlavní kandidát na sošku... Jinak ale postrádám smysl počínání, o němž tento film vypráví. Sebrat auto, dojet k horám, sednout na kolo, jak dement se řítit na downhillovym kole a někde v půlce se rozsekat, pak zamknout kolo řetězem ke stromu (!) a s batohem na zádech se drát do skal... Jsem snad maloměšťák, ale k čemu tohle všechno. Franco si za svůj výkon zaslouží uznání, nikoliv však uctivání, "životopisný" film 127 hodin je příkladnou ukázkou mainstreamové manipulace a mediální masáže. Je třeba zdůraznit, že ostatním devíti nominovaným nesahá ani po paty, ostatně kromě Příběhu hraček 3 patří všechny do úplně jiné kategorie. ()

SeBig

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY!: Naprosto skvělý film čekal jsem ještě nějaký "předpříběh" ale to se naštěstí nestalo. James Franco to zvládl naprosto skvěle je to fakt perfektní herec nejdřív u mě zazářil ve Spidermanovi ale tady mě uplně oslnil jak umí hodně dobře hrát a do role se naprosto hodil. Jak hodnotím film? No naprosto senzační drama po filmech Frozen a Ďábel jsem čekal něco podobnýho ale tyhle filmy 127 hodin nesahají ani po kotníky ano jsou si dost podobný ano dal jsem ji také 5 hvězd ale tohle je 100% dramatická podívana + podle skutečné události. Takže se do toho více vžijete než do nějakýho vymyšlenýho hororu ve výtahu. Co se týče zpracování, úžasné co dodat..prostředí taky krásne takže i ta dokumentace je na místě. Soundtrack vás nutil tančit hlavou hlavně teda mě na začátku ta hudbička prostě kdybyste předem nevědeli ocotam jde tak by jste byli překvapeni že se tamto stane protože začátek vypadá nevyňě žádný záběry na skály a psycho hudba ale prostě jizdá s Jamesem Francem. Pak ta jízda na kole to je krásaaa + ty dvě dívčiny a zábava skákaní do krásně modré vody vypadalo to ze začátku a fakt jinak a pak se to schylovalo k dramatu, okusování nehtu ze strany diváku a když si řezal tu ruku a dotoho ty impulzivní zvuky zavíral jsem oči a skřípal zubama kdy už ta scéna skončí FUJ! Ale bylo to prostě tak a mě se to teda HOOODNĚ libilo hodnotim všema deseti a tady na ČSFD všemi pěti ;) ()

iamek

Livingdead řekl vlastně vše za mě =). James Franco podal sice parádní výkon, ale koukat na maníka jak je devadesát minut uvězněný ve skále mě nudilo. Navíc scéna kde si uřízl ruku byla nudnější než jsem čekal. A přehnaný závěr nemá smysl ani komentovat. ()

Danny Boyle natočí Metuzaléma

Danny Boyle natočí Metuzaléma

16.05.2020

Režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, Steve Jobs) si vybral svůj příští projekt. Bude jím biblický příběh Metuzalém s Michaelem B. Jordanem (Black Panther, Creed) v hlavní roli. Scénář napsal… (viac)

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

31.12.2010

Franco amputuje, Ronanová střílí

Franco amputuje, Ronanová střílí

08.01.2010

Oscaroví britští tvůrci Danny Boyle a Joe Wright obsadili hlavní role svých příštích filmů. Boyle začne v březnu natáčet drama 127 Hours, které je skutečným příběhem horolezce Arona Ralstona. Na toho… (viac)