Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

teutates

Dej Al-ovi roli, kde může dělat šaška a on to udělá, udělá takové divadlo, že konec. Každopádně Al je pan herec, nemám důvod ho hanit... ústřední téma je přitom "hodně" silné, ehm ehm. Pan "doktor" Kevorkian je umělec tělem i duší, potom co musel opustit svou milovanou práci v rámci důchodové reformy, snaží se najít vhodné zaměstnání. V mládí se mladý Jack vyžíval v mučení malých zvířátek a co se v mládí naučíš, ve stáří jak bys našel. Tenhle snímeček poukazuje na mentální zdatnost hlavní postavy, která doslova bojuje o svá práva ulehčovat lidem jejich poslední chvilky. 6/10 ()

nascendi

Sú to problematické štyri hviezdičky. Ak by som hodnotil iba film, tak je to o hviezdičku menej. Ale film je silný nielen tým, ako príbeh pretvorí do filmovej reči, ale aj výberom dostatočne zaujímavého príbehu. A to sa v tomto prípade stalo. Samotný príbeh jedného, spočiatku anonymného doktora, je mimoriadne zaujímavý, rozporuplný a polarizujúci, okrem iného aj preto, že sa bezprostredne týka každého z nás a našich najbližších. Nájsť v tejto dileme pravdu, nejaké optimum je veľmi ťažké. A aj keď súdna moc štátu Michigan sa príliš nevyznamenala, jej posledné rozhodnutie, ktorým oddelila asistovanú samovraždu od aktívnej eutanázie, bolo jedno z najlepších. Za stvárnenie postavy doktora Kevorkiana si Al Pacino zaslúži absolutórium. A na záver môj súhlas s obľúbenou evapetrou, ktorá upozornila na odfláknuté premenovanie originálneho názvu filmu, ktoré neprípustne priblížilo dr. Kevorkiana k dr. Mengelemu. ()

Slarque

Jack Kevorkian na sklonku lékařské kariéry své jméno nerozlučně spojil s eutanázií. Právě o této kapitole je tento film. Nebýt navíc tak paličatý, evidentně nemusel skončit ve vězení. Al Pacino předvádí jeden ze svých vrcholných hereckých výkonů. Je tu pár dalších dobrých herců (John Goodman, Susan Sarandon a Danny Huston), škoda že se nikdo neodvážil stanout na straně odpůrců konečného řešení. Jeden fanatický prokurátor a komparsní tlupa náboženských fanatiků. To není zrovna vyrovnané. Stejně doporučuji! ()

Arsenal83

Nesúhlasím s Kevorkianom, súhlasím ale s majstrom Pacinom. Ten neváhal zobrať televízny film (čo mu zabránilo získať oscara), aby skvelo odprezentoval túto viac ako kontroverznú osobu. Ja osobne mu neverím, teda Kevorkianovi, tie ľudomilské reči, ako chcel pacientom v utrpení pomôcť. Bol to vrah, ktorý sa pod rúškom pomoci pekne nabalil. Jeho veta „umieranie nie je zločin“ vstúpila do dejín. V mojich očiach nie pozitívne. Film ale je spracovaný objektívne, bez príklonu na jednu alebo druhú stranu barikády. Stojí za videnie, nech ste už zástancom názoru akéhokoľvek. ()

Bachy

Je ptákovina sypat 5 hvězd jen proto, že se film přiklání k vašemu názoru, na to pozor. Já dám plno, protože on je stále dokonalý. ()

eLeR

Jack Kervorkian bol na výzor jeden sympatický deduško. Robil naozaj vec, za ktorou si stál na sto percent. Herecké výkony výborné (počnúc Pacinom, končiac skvelou Sarandon), príbeh silný a modrý svetrík pekný. ()

iamek

HBO nám opět nachystalo skvělý film s parádním a ožehavým námětem. Tahle role je pro Al Pacina jako stvořená a hrál jako ve svých nejlepších letech. Film i přes delší stopáž uběhl strašně rychle a ani jste se nemuseli dívat na hodinky zda už bude konec nebo ne. Výborné bylo také obsazení vedlejších rolí. ()

Chrustyn

Musím uznat, že jsem dříve TV filmy opovrhoval ale později jsem začal poznávat, že se v některých případech jejich kvality vyrovnají i filmům, které jsou uváděny v kinech. U těchto filmů většinou stačí jen dobrý režisér a dobrý výběr herců. "Doktor Smrt" má oboje. Skutečný příběh o doktorovi, který pomáhal lidem zemřít, což samozřejmě společnost nedokázala přijmout je natočený opravdu profesionálně a Al Pacino je jako vždy dokonalý stejně jako ostatní herci ve větších i menších rolích. ()

klerik

TV film so všetkými svojimi "nevýhodami", ale výborný. Pacino dokáže byť stále zaujímavý, a scenáristi veľmi dobre pracujú s obhajobou/obvinením hlavného hrdinu(?). Súboj sympatie verzus porušenie zákona je dotiahntý do dokonalosti, bez zbytočného pátosu či moralizovania... ()

marhoul

Strhující drama, excelující Al Pacino, dle mého názoru nezapomenutelný John Goodman a v hlavní roli Smrt. Barry Levinson stále umí! Gratuluji. ()

heyda

Jsem určitě pro eutanázii, avšak chápu některé protiargumenty. Tenhle film je výborně odehraný, má slušný scénář i hudbu, ale chybí mu více odborných protiargumentů (že je to proti Bohu za argument opravdu nepovažuji - už jsou s tím svým Bohem amíci trapní). Velmi průměrná je bohužel kamera a především celý příběh se mohl klidně vejít do 100 minut. Každopádně v určitých scénách je tenhle film neuvěřitelně silný a naléhavý, to se musí pochválit. 75% ()

jojinecko

Kevorkiana som "študoval" (kniha, dokumenty) a písal o ňom a eutanázii cca tri práce na VŠ a aj preto som bol na tento film vytešený už dlhšie. Očakávania veľké- výsledok výborný. Barry Levinson si zaspomínal na formu z obdobia Spáčov a podarilo sa mu dosiahnuť v rámci filmových možností komplexný pohľad na Kevorkiana a celú problematiku. Film nemôže nechať diváka chladným, v dobrom slova zmysle ho núti zamyslieť sa nad celou problematikou asistovanej samovraždy a otvára diskusie. Oceňujem, že pri tak komerčne vďačnej a zároveň polarizujúcej téme autori neskĺzli do moralizovania, prvoplánovosti a povrchnosti. Možno v rámci "férovosti" a vyplnenia mozaiky osobnostného profilu mohla byť vo filme viac detailne vykreslená reálne dokázateľná Kevorkianova posadnutosť smrťou a umieraním, ktorá sa prejavovala už v jeho mladom veku a najmä pri štúdiu a praxi (tým by jeho motivácia k tak radikálnej podpore eutanázie nebola len "proľudská", ale rolu by zohrávali aj latentné psychopatické črty). K autenticite prispievajú aj útržky reálnych Kevorkianových videí, do ktorých bol elegantne "dorobený" aj Al Pacino. Mimochodom Al Pacino je ďalšou devízou snímku- už som sa zľakol, že po sračkách posledných rokov aj zabudol hrať. Omyl! On nehrá, on JE Kevorkianom! HBO má poslednú dobu šťastie na projekty. You Don´t Know Jack je jedným z nich a pre mňa jedným z horúcich kandidátov na film roku 2010. ()

lillien

Naprosto brilantní Pacino. Zbytek už je bohužel jen tisíckrát omletá story o tom, že systém vám prostě nedovolí rozhodovat o své smrti, i kdybyste se v soudní síni posrali. Ale kvůli Pacinovi to stojí za to vidět. ()

Flego

Táto kontroverzná téma bude ešte veľakrát zamestnávať myseľ občanov celého sveta. A to je dobré, určite si zaslúži svoju pozornosť. Ak mal byť film príspevkom k verejnej diskusii, urobil to tým najnáležitejším spôsobom. Čo sa týka samotného filmu, Al Pacino podal strhujúci výkon a zaslúžil sa o výnimočný divácky zážitok. ()

AlfaNumerO

Herecky prakticky bezchybné. Obsahově možná nejsilnější podívána za poslední léta ne-li za celý můj život. Sílu celého filmu podtrhuje navíc to, že část záběrů při natáčení pacientů na kameru, kteří za chvilku zemřou, je autentická. Některé pasáže, kdy děkuje pacient za to, že může zemřít či prosí svou ženu o poslední dar ve svém životě (svou smrt), jsou emociálně za hranou běžného vnímání. Jestli nemáte srdce z kamene či jste aspoň trochu empatičtí, musíte několikrát během filmu utírat slzy. Navíc číslo pacientů, které odvedl na onen svět - 131, je neskutečné. Stejně jako život a konec celého Kevorkiana. Chtěl bych pocítit emoce, které zažíval. Děkuju za takovéto filmy. Člověk si hned váží víc svého života a že je zdravý a musí o to víc obdivovat lidskou sílu a vůli člověka zemřít... 94% ()

evapetra

Těžké téma. Náročné a depresivní. Film pro ty, kterým připadá, že jejich život nestojí za nic a že už nemůže být hůř. Může. A existuje hodně lidí, jejichž utrpení v žití-nežití je tak obrovské, že touží už jen po jediném - zemřít. Doktor Jack Kevorkian ve skvělém podání Al Pacina jim nabízí pomoc. Ačkoliv originální název by se dal přeložit jako "Neznáte Jacka", v češtině z toho vyrobili "Doktor smrt". Tak se přece přezdívalo doktoru Mengelemu, který dělal v koncentráku pokusy na lidech. A to je přece jenom poněkud o něčem jiném. ()

mm13

Našťastie sa nejedná o film, ktorý pátra po pravde, už vôbec nie bojuje za alebo proti, len pekne, pokojne, v klasickej dramaturgii a v neposlednom rade zábavne opisuje život svojrázneho doktora Jacka Kevorkiana. Na hlbšie poznanie tejto určite ďaleko komplexnejšej postavy málo, no na prebudenie záujmu a čiastočné odtabuizovanie bohato postačujúce. Film o eutanázii na nedeľné popoludnie? Prečo nie, zvlášť pri takom hereckom obsadení s Al Pacinom na čele! Tí, čo nevideli, teraz možno pokrútia hlavou, ale opakujem - bavil som sa. A mám pocit, že aj o tom to celé vlastne chcelo byť. ()

Morholt

"Volám Apollóna lékaře a Asklépia a Hygeiu a Panakín a všechny bohy a bohyně............Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit jak zemřít. Žádné ženě nedám prostředek v vyhnání plodu......" Hippokratova přísaha hovoří jasně, tudíž je eutanázie jejím zpronevěřením. Na druhou stranu si člověk musí položit otázku, zda by se mělo do puntíku lpět na tom, co říká 2500 let starý text. Troufám si tvrdit, že ne, protože z mého pohledu nemáme právo odpírat lidem důstojnou smrt. Všem odpůrcům eutanázie bych přál, aby se alespoň na nějaký čas ocitli v kůži trpících lidí, pro které je skonání jedinou možnou úlevou. A stejný pohled má i Levinson , který toto kontroverzní téma zpracoval přesně podle mých představ. A když se silnému tématu a kvalitní režii připojí taková esa jako jsou Al Pacino, Susan Sarandon, John Goodman či Danny Houston, nezbývá mi, než hodnotit maximálním možným způsobem. Je škoda, že film nešel do kin, protože mám za to, že by možná dokázal vyvolat diskuzi, která by v lecčem středověký pohled na asistovanou sebevraždu mohla změnit. 100% ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)