Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

toi-toi

Zaujímavý film o človeku, ktorý si určil zaujímavé posolstvo. Kevorkian je postava o ktorej sa bude dlho hovoriť a dlho sa bude pranierovať. Levinson a HBO stavili skôr na emócie a ako na otvorenie diskusie. Enormná dĺžka filmu však príbehu podkopáva nohy a divák stráca záujem, ale verím, že z Jackovho života sa dalo ukázať omnoho viac keby bol priestor. Jedná sa však o herecké koncerty a možno i najlepšieho Al Pacina či Susan Sarandon. Škoda, že nie je možnosť dať 4 a pol hviezdičky... Tento film by to dokonale vystihoval. ()

Harpy

veľmi zaujímavá téma a námet ktorý ma chytil a donútil premýšľať a vytvoriť si vlastný názor o eutanázii, zobrazuje veci bohužiaľ také aké sú.....a je len na vás z akej strany sa na to budete dívať........ ()

kujon

Opravdu hezká podívaná na velmi nehezké téma. Jako drama perfektní, jako film podle skutečných událostí zamyšleníhodné. ()

divisak

Velmi ponurý příběh o závažném tématu, jak jen může být. Příběh o životní a profesionální snaze člověka poskytnout poslední pomoc jinému člověku. I když v případě eutanazie to může vyznít dvojsečně. Jedny z hlavních ctností jsou tolerance a respekt k druhému, proto jak je možné stavět nad rozhodnutí nevyléčitelně nemocného náboženské přesvědčení či víru? Obzvlášť když bolest nemocného je naopak od toho druhého zcela evidentní a fyzicky nepopiratelná. Nemíním se přít o víře, jelikož právě ctím rozhodnutí jednotlivce věřit v cokoli, jestliže tím neomezuje jiné, je ale ostudné a sobecké zakazovat člověku jeho volbu jen proto, že dané rozhodnutí odporuje mému přesvědčení. (Samozřejmě držme se v mezím zdravého rozumu.) Sama zneužitelnost eutanazie je spíše pro právnické kruhy, zde se pouze vyjadřuji směrem k trpícímu, který při plném vědomí vysloví ono poslední přání. A prosím, srovnávat současnou otázku eutanazie s programem eutanazie v nacistickém Německu je velmi zavádějící a takový argument je dle mého neobstojný. Doktor Smrt, byť si myslím, že takové pojmenování Jacku Kevorkianovi na věci neulehčilo, vypovídá o nezodpovězených otázkách, nedospělosti společnosti a v ní přetrvávajících dogmatech. ()

VictorMartel

„Bene vixit is, qui potuit, cum voluit mori.“ („Dobře žil ten, kdo mohl zemřít, když sám chtěl.“; Publilius Syrus - Myšlenky, B 39) „Felicissimis optanda mors est.“ („V okamžiku nejvyššího štěstí je žádoucí zemřít.“; Seneca Mladší, Útěcha pro Marcii 6.22.1 - plné znění věty: „Labant humana ac fluunt neque ulla pars vitae nostrae tam obnoxia aut tenera est quam quae maxime placet, ideoque felicissimis optanda mors est, quia in tanta inconstantia turbaque rerum nihil nisi quod praeterit certum est.“) Hodnotou života je míra úsilí oň vynaloženého. Kde úsilí chybí, protože už třeba příliš dlouho vláčelo špinavými ulicemi zklamání a zmaru, smrt je vlastní hodnota. Agenda lidských práv šeredně zaostává a zdržuje se prosazováním privilegií („emancipací“) kdejakých nově objevených menšin, jen třída sebeodpravujících zoufalců se pořád musí někde schovávat před samozvanými mravouky typu Masarykova a kazateli vybledlého života. Deník The Independent informoval o asistovaném sebezničení recidivního alkoholika jménem Mark Langedijk (Man in the Netherlands euthanised due to his alcohol addiction, 29. listopadu 2016). Jeho bratr Marcel koncizně odrazil odporný komentář do nejelementárnějších pater naší svobody se vměšující britské konservativní poslankyně Fiona Claire Bruce deníkem tak přeloženými slovy: „You can close your eyes to it and keep telling yourself everyone is curable but the fact remains, not everyone is.“ Mně osobně je znám případ muže obvykle na první pohled veselého, který však nezvládal životní neúspěch a úděl maniodepresivní psychózy vyřešil mimořádně zodpovědně a ohleduplně, leč hrůzným způsobem pro pozůstalé. Někdo ve zkratu skočí z balkonu, někdo si to důmyslně připraví. Tu odvahu nelze docenit. Hodnoceno Nietzschem: „Skoro si tím zasloužíme, abychom žili… […] zprostili jsme ostatní pohledu na sebe, zprostili jsme život námitky…“ (Soumrak bůžků, Nájezdy nečasového, § 36. Morálka pro lékaře) Lze se čestně udřít do úmoru, čestně upřemýšlet k šílenství, ale lze i čestně zbavit rodinu svých dluhů, jako v Japonsku. „Smrt činem“, jak ji exaltovaně v souvislosti s osudem velkých básníků včetně Nietzsche velebil i Šalda (Boje o zítřek, esej Spisovatel, umělec, básník), nepřiznáme jen některými tak váženým géniům a mediální crème de la crème. I ti nezajímavější raději volí únik do neznáma, než aby z pasti svého démona terorizovali nejbližší (když se Teddy Daniels v Shutter Island/2010 rozhodne podstoupit lobotomii, vede ho starost, aby se zachoval; v Doslovu k českému vydání Jean Améryho Bez viny a bez trestu/2011 Miroslav Petříček vysvětluje: „Jean Améry je jménem nepřítomnosti Hanse Maiera ve spisovateli, který o něm vydává své svědectví. […] Ne, je skutečně nepřijatelné, aby bylo to, co být nesmí. Jean Améry vztáhl ruku sám na sebe proto, aby ze světa nezmizel Hans Maier.“). Kontroverze osvobozující smrti pochází vlastně jen z ubohé samolibosti vládnoucí ideologie, jíž je demise života urážkou a existenčně ohrožujícím svědectvím. ()

KOZEL84

Pacino opět geniální a Dr.Kevorkian má mé plné sympatie (i za ten postoj k bohu) a podle mě je to jeden z nejmoudřejších lidí o kterých sem slyšel.Jestli někdo trpí a chce zemřít tak je to jeho věc!Nějakým panbíčkářský zmrdům je po tom doublehovno!Díky zajímavému příběhu a hlavně Pacinovi,film ani chvilku nenudí. ()

xxSmoldaxx

" Jak je možné, že mentálně zdravý, dospělý člověk nemá právo podívat se doktorovi do očí a říci: "už toho mám dost! Už nesnesu více bolesti, pomozte mi, už nechci víc!" ? " 89% ()

HouseMK

Musím říct, že po úvodních scénách jsem filmu moc nevěřil. Naštěstí ale Doktor smrt může vsadit na dvě pecky - silný námět v podobě skutečného příběhu lékaře provozujícího asistované sebevraždy a stárnoucího, ale stále skvělého Al Pacina. Nad tématem se moc pozastavovat nechci. Doktorovi jsem docela fandil. Ale možná to bylo prostě kvůli černobílému pojetí filmu, kde státní zástupci a věřící lidé jsou ti špatní. P.S. Raději bych film viděl s titulkama, na dabink jsem si musel dlouho zvykat. ()

Gastovski

Jack Kevorkian. Než jsem narazil na tento film, neměl jsem vůbec ponětí, že někdo takový existuje, natož čím se "proslavil". Ale díky produkci HBO, B. Levinsonovi a především famóznímu Pacinovi jsem už obeznámen. Film donutí diváka přemýšlet a vyvolávat v něm spoustu otázek a především ukazuje muže, jež marně bojuje s větrnými mlýny, jež nemůže nikdy vyhrát, když proti zdravému rozumu brojí fanatičtí náboženští degeni a systém, jehož názory podléhají právě boží vůli či morálce. Během sledování jsem se opravdu zalykal vztekem nad tím, že člověk nemůže umřít, když chce a trpí s kecama typu: Je to boží vůle. Hodně dlouho mi to zůstalo v palici, a pořád jsem o tom musel přemejšlet. Proto velmi rád dám zasloužené plné hodnocení. ()

edie sedgwic

Ulohu doktora Kevorkiana mohol zahrat len jediny herec: Al Pacino. Dal postave tu spravnu davku sarkazmu, charizmy a zapalenosti za dobru vec. Priznam sa, ze som pripad prilis nesledovala, ale film ma zaujal natolko, ze som sa rozhodla vyhladat si sama nejake informacie. Osobne mam uz plne zuby tych krestanskych kecov a neverim, ze si doktor Kevorkian zasluzil vazenie. Jedinym jeho cielom bolo pomoct ludom s tazkymi ochoreniami a obrovskymi bolestami. Chcel im umoznit zomriet dostojne, mohli sa rozlucit so svojimi blizkymi a nemuseli stravit zvysok zivota v rigidnom nemocnicnom prostredi omotani hadickami. Film ponuka pohlad na tu cast zivota doktora Kevorkiana, kedy zacal vykonavat asistovanu samovrazdu az sa nakoniec pokusil dobehnut zakon vykonanim eutanazie. Dalsia vynikajuce a podnetne dielo z dielne HBO. ()

Matli

Čekal jsem, že to bude mít více emocí, ale žádná sláva. Váhal jsem nad čtvrtou *, ten závěr ale nutí člověka k zamyšlení. Al Pacino je výbornej jako vždy. 68% ()

zahadum

Ak by sme skutočne žili v slobodnom svete bolo by právo nielen na život ale aj právo na smrť. Skutočne je to celé len obrovský biznis kedy milióny starých a bezvládnych ľudí za živa umiera. Odkaz pre noctambule...ak chce chorý človek umrieť tak o tom rozhodne on... ()

Chundys

Pacino je prostě zvíře! Amerika jako vždy, když se řeší nějaká taková důležitá témata, mezi která samozřejmě patří i smrt! Tak ukazála zase svojí debilitu! Přesto parádní snímek!!! ()

nikolafojtu

Tak tento film ma pohltil, fandil som Jackovi ako to len šlo a neznášal americký system ako to len šlo.. A až potom som si uvedomil, že poskytovať eutanáziu na základe vlastného rozhodovania doktora tiež nie je uplne najlepšie a už sa vynárali otázky, čo je teda najlepšie.. Proste film, ktorý uchváti, strhne, nechá za sebou kopu otázok a hlboký filmový zážitok.. ()

Loooki

HBO robí naozaj dobré filmy. Dôkazom je aj film o mužovi, ktorého väčšina zatracovala, napriek tomu, že bol priekoníkom, v téme eutanázie a bojoval za dobrú vec. Výkon Al Pacina je viac ako fantastický!!! ()

J. T. Kirk

Tento film mě naprosto nadchnul. Al Pacino mě svým hereckým výkonem nijak nezklamal, zase to zahrál velice přesvědčivě. John Goodman, Danny Huston a Susan Sarandon umí dobře hrát a i díky nim byl film na tak vysoké úrovni. Celé dvě hodiny se stále něco děje a něco jiného se řeší. Opravdová škoda, že je to pouze TV film. Určitě bych na to šel do kina, protože to opravdu stojí za to. Někdy se prostě dostane dobrý film pouze do televize a ty špatné nám straší v kinech stále. P.S. V této záležitosti musím souhlasit s doktorem Kervorkianem. ()

Olík

Doktor smrt není jenom Zlatý glóbus pro legendárního Al Pacina, ale především znovuotevření jedné z nejdiskutabilnějších kapitol medicíny 20. století. Jack Kevorkian - jedna z nejkontroverznějších postav současných Spojených Států, propagátor eutanazie, pro někoho anděl pro někoho masový vrah. Režisér Barry Levinson nám prokevorkianovským pohledem přiblíží nejen problematiku eutanizie, ale i události devadesátých let. Musím podotknout, že režisérův pohled na celou věc mi je více než sympatický a stejně jako každý člověk, který se umí alespoň podepsat více než třemi křížky se stavím na stranu "doktora Smrt". ()

Rokle

Brilantně zahrané a silné téma. Dva hlavní důvody, proč tomuto TV filmu dát příležitost. Snímek spíše straní Jacku Kevorkianovi, záleží však stejně jen a pouze na vás, jaký obrázek si uděláte vy (a že je o čem přemýšlet). Režisér Barry Levinson konečně po delší době opět ve formě. ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)