Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

lofa

Přiznám se bez mučení, že historická dramata nejsou úplně mým šálkem kávy, ale tento pohled do soukromí britské monarchie ukazuje důležitost krále a jeho význam pro samotný lid a dělá z něj velmi poutavý příběh. Děj mě pohltil prakticky od samotného začátku, a to jakým způsobem zahrál Geoffrey Rush "doktora" logopeda mi absolutně odrovnalo a nedovedu si představit, že by Oskara za výkon v mužské vedlejší roli získal někdo jiný. ()

LondonGirl

Geniálny Colin Firth a geniálny Geoffrey Rush!!! Tento film je plný britského humoru, ktorý ja osobne zbožňujem. Výroky sú neotrepané, originálne a vtipné. Tom Hooper opäť raz nesklamal, tu sa dokázalo, že keď sa stretne zopár výborných hercov, vznikne majstrovské dielo. Zaslúžené nominácie na Oscara, som zvedavá, koľko ich tento snímok získa. ()

Josefin

Be or not to be king George VI? Of couse yes Bertie.Noblesní historický film z anglických dějin.Vymazlený terapeutickými sezeními budoucího panovníka s logopedem Lionelem Loguem. Ono to nebylo jen tak nutit tenkrát ke kontraverzním metodám nápravy řeči a prostocvikům Bertieho a stát se nakonec jeho blízkým přítelem. Nicméně se v příběhu najdou nudná a suchopárná místa v ději, je to přece jen zlomek z jeho života. Aristokratické role jsou doménou Colina Firtha a to milé koktání bylo perfektní. Za příběh 3* a další 2* za výkon C. Firtha. Získán Oskar za HR. ()

Anez

Dávam čtyři hvězdičky a to jen proto, že jsem od tohoto filmu čekala trochu víc. Ale jinak to byl opravdu krásný film, to musím uznat. Colin Firth mě překvapil, vždycky sem ho měla ve škatulce herců, kteří hrají jen v romantických filmech, ale teď alespoň vím, že má na víc! Doufám, že za tento výkon dostane oskara, stoprocentně si to zaslouží. ()

Vercinix

Když má film takovu bombastickou pověst, která ho předchází, není možné nemít vyšší nároky. Poté záleží na filmu, zda je schopen jim dostát. Dle mého názoru, aby byl film "dobrý", a) musítě žít filmem b) musí te žít film. Jinými slovy film Vás musí buď strhnout tím, že si vytvoří vlstní svět do kterého vás vtáhne a smýká s vámi dle své libosti a vám se to buď líbí nebo ne, nebo musíte odcházet z kina a nacházet jasné paralely mezi tímto světem, vaším životem a snad i celým universmem a myšlenkami filmu. Kdo z vás Královu řeč viděl, ví, že není ani jedním. Podobá se spíše noční pitce, která (když ji zrovna zažíváte) vás baví, líbí se vám a připadáte si velmi dobře, ale ráno si pamatujete sotva polovinu toho co se dělo a za týden si už nevzpomenete, která z té řady to vlastně byla....prošumí jako pivo vaším zažívacím traktem. Filosoficky řečeno není králova řeč nic jiného než "faltus voicis". ()

jamalka

Opravdové drama, které Vás chytí a nepustí. Závěrečná řeč v rozhlasu je opravdovým filmovým skvostem. Po dlouhé době opravdu zasloužený Oskar. ()

Pecival

Slušný film, ale ne zas takový zázrak. Colinovi bych toho Oskara i přál, ale objektivně se mi víc libil Eisenberg. Nicméně ostudu si s ním akademici neudělali, hraje dobře. U nejlepšího filmu je to ale napováženou, měl jsem rozhodně jiné favority. ()

zolo23

História kráľovskej rodiny ma nikdy nebrala, ale recenzie a hlavne oscarové ocenenia mi jednoducho nedovolili ignorovať tento film. Lenže v to čo som dúfal (rozpracovanejší a hlavne zaujímavejší dej) sa nedostavilo a na čo som bol pripravený (herecký koncert Firtha a Rusha) som dostal. Priznám sa..pozerať sa celý film na to ako sa koktavý kráľ snaží zbaviť sa tohto handycapu bolo miestami utrpením a i tá posledná reč ma neodrovnala tak ako som očakával. Oscar za hlavnú úlohu zaslúžený, ale za celý film...? U mňa priemer a film, na ktorý ľahko zabudnem. ()

jenik71

Poklonu si zaslouží zejména Colin Firth, jehož role krále není vůbec jednoduchá, i když to tak třeba na první pohled nevypadá. Divák mu velice snadno uvěří, jak moc ho jeho koktání trápí a jak těžko se s tím vnitřně vyrovnává. Ani Geoffrey Rush po herecké stránce nijak nezaostává a vše se vlastně soustředí na jeho netradiční léčebné metody. Potíž je, že tento film nemá co jiného nabídnout. Jde čistě o psychologickou stránku věci, politika je tu vlastně jen okrajově. Podle mého názoru jde o nadhodnocený snímek, ke kterému se už asi nevrátím. Tři hvězdičky hlavně za ústřední dvojici. ()

giovanni3

Hodně minut jsem čekal, až mne vtáhne tento film (toho jsem se přesně obával) o koktavém králi. Dvě hodiny se dívat, jak se ,,koktal,, učí znovu mluvit není až tak moc zajímavé, ať je to budoucí král, či třeba obyčejní člověk z ulice, ale od úmrtí Bertieho otce se vše mění a nastává nejlepší fáze filmu. Najednou se zde řeší problémy s nástupnickým králem, postupně se Bertie dostává na trůn a blíží se dlouhý 9 stránkový proslov a objevují se tu známé postavy jako například Churchill. Prostě nějak se to vše spojilo a celkově to potěšilo na čemž má velkou zásluhu Geoffrey Rush alias ,,doktor,,. 4z5 ()

venca163

Celkem povedená přehlídka britštiny. A to nemyslim jen ve vztahu k jazyku, ale hlavně k britskýmu stylu všeobecně. Oba hlavní protagonisti předvedli řekl bych pouze dobře (ne skvěle) zahraný role (i když - u obou tak trochu šlo celej film o jeden "obličej"). Ve chvíli, kdy jsem viděl dojatej ksicht G. Rushe jsem přesně věděl, že mu za to bude někdo chtít dát sošku. Trochu mě naštvalo, že se víc nepatlali v příčině Bertíkovo koktání. Čekal jsem na závěr, že logoped vysolí nějakou parádní teorii o tyranii v mládí a poté vytáhne z rukávu nejvíc šokující moment Bertíkovo dětství, načež ten mu všechno vyklopí. Ale to by byla asi spíš američtina, no. Nebylo to vyloženě špatný, ale Oscara upřímně nechápu. (70%) ()

milancecil

Žít s vadou řeči je bez pochyb obtěžující, důstojnost takto postiženého člověka ponižující, mnohdy až trpce zesměšňující utrpení, jistě tím více, čím je i větší význam jeho společenského postavení, co to potom musí znamenat pro příslušníka královské rodiny takové imperiální mocnosti, který je bez vyhnutí nucen vystupovat na veřejnosti, vést živé promluvy před desetitisíci, či zprostředkovaně přes rozhlasové vysílání až statisíci posluchači, tak jako mimořádnými dějinnými událostmi do nejvyšších politických míst vyvržený Vévoda z Yorku, bratr následovníka trůnu, žijící dlouhé roky stranou jako muž, se kterým se prostě nepočítá, ale změněná situace náhle z jeho zanedbávané vady řeči učiní velký problém, osvědčené léčebné postupy nepomáhají, až se díky své manželce dostává do péče hlasového terapeuta Lionela Logua, více méně samouka pracujícího velmi nekonvenčními metodami, zpočátku jen s velkým odporem trpěnou pomocí postupně dosahuje dostatečně dobrých výsledků, aby mohl důstojně a přesvědčivě komunikovat s veřejností v době pro národ nejtěžší, v době světové války, úžasné až neskutečně věrohodné dílo, jsem nadšený a přiznávám se i k slzám, které mi v řadě momentů tekly po tvářích, Colin Firth se tímto svým naprosto excelentním hereckým výkonem jakoby společně s představovanou postavou prodral na ten nejvyšší piedestal slávy, na pomyslný trůn, bravo, bravo, bravo !!!! Zajímavý komentář: jezurka42 ()

tommmy89

Až na druhý krát a po dlhšej dobe seba presvedčovania som si povedal, že si film pozriem celý od začiatku po koniec. Jednak to bol film z obdobia monarchie a opisuje časy druhej svetovej vojny. Nápad pre film bol ale excelentný. Kráľ a rečová vada a počas obdobia prejavov a hlavne podpory kráľa svojmu ľudu. Chcelo to zapracovať na sebe, pretože kráľ i počas zlých časov musí viesť svoj ľud so vstíčenou hlavou. Filmu udeľujem 3,5*, pretože je to dobrý a zaujímavý film, ale niekoho by to mohlo aj nudiť, nieje to práve moja šálka kávy. ()

Marty89

Rozhodně zajímavý film s velice (a tím myslím opravdu velice) netradičním tématem. Bohužel ale musím říct, že jsem se místy i trošku nudil. Celkově ale pořád hezké 4*. ()

Šakalík

Tento příběh britského krále Jiřího VI. ve mně vzbudil silné pocity, protože já sám se při mluveném projevu potýkám s obdobnými problémy jako Jiří, a proto si dovoluji tvrdit, že se se do jeho situace dokážu vcítit lépe než kdokoli jiný. Kdo nikdy s koktáním problémy neměl, nedokáže si totiž ani mlhavě představit ten sžíravý pocit bezmoci a nejistoty, který se v člověku usadí a nechce se mu pryč. Když je navíc vaším životním osudem narodit se jako dědic trůnu, jehož každodenním chlebem jsou veřejné projevy, a to ještě ke všemu v době válečné, je to opravdu nezáviděníhodná pozice. Způsob, jakým se s ní král Jiří vypořádal, je obdivuhodný, stejně jako herecký výkon Colina Firtha v hlavní roli. Vžít se do takové úlohy musí být opravdu velmi náročné a Colin Firth je až neskutečně přesvědčivý. Kromě něj ve filmu exceluje samozřejmě také Geoffrey Rush a nesmím zapomenout ani na Helenu Bonham Carter v roli královny Elizabeth. Nejsilnější scénou ve filmu je pak závěrečný králův proslov podkreslený navýsost dojemnými tóny Beethovenovy 7. symfonie... ()

Mr.Jackass

Colin Firth zahrál nepochybně výborně, ale..stejně bych se nebál dát podruhé Oscara Bridgesovi za True Grit. Film se mi líbil, ale že by si zasloužil 12 nominací na Oscara to nevím, kdo by si Oscara zasloužil je Geoffrey Rush, který zahrál bravurně a hlavnímu představiteli zdatně sekundoval, ani on ho však díky Fightrovi a postavě Bale mít nebude. Opět dokonalá hudba i zde a celý příběh v sobě má jakousi nit táhnoucí se dojemně celým příběhem, člověk pozná zákulisí královské rodiny první poloviny 20. století a jaké útrapy tuto rodinu zužovaly. Upřímně nevím komu však dát Oscara za nejlepší film za tento rok, ale Fincherovi (ač ho neskutečně obdivuji) za Social Network to nepřeji, to už raději Hooper zde. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)