Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lenivý krajčírsky tovariš Labakan (Svetislav Gončič) oklamal sultána a prezlečený za princa neprávom vystupoval ako kráľovský syn. Keď však do paláca príde skutočný princ Omar (Dušan Vojnovič) a tvrdí, že on je skutočný kráľovský syn, situácia sa začne pre Labakana komplikovať. Sultánka (Kamila Magálová) je totiž už od začiatku presvedčená, že Labakan je podvodník a neverí mu. Na rad preto prichádza tvrdá skúška... (TV Markíza)

(viac)

Recenzie (34)

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Pár filmů jsem od Dušana Rapoše už viděl a nutno podotknout, že Falešný princ patří k těm nejlepším. Pohádky koprodukované zahraničím se mi většinou moc nepozdávají, ale tady si to sedlo. Vcelku kvalitní jsou herecké výkony a scénář je taky kvalitně napsán. Totiž Československé pohádky s nádechem exotiky jsou většinou nudné a nezáživné, ovšem v tomto případě jsem se nenudil ani minutu. Pohádka disponuje pěknými kostýmy, záživnými dialogy, ale co je hlavní pěknou hudbou a dobře otextovanými písněmi. Takže přestože není bůhvíjak vtipná, je to povedená pohádková záležitost. Jde sice o remake z roku 1956, ale ten jsem neviděl, tudíž mi chybí srovnání. Ovšem pohádky od Wilhelma Hauffa se mi zatím povětšinou líbí. Jen mě překvapilo, že se na scénáři podílel Jaroslav Dietl a jak jsem se díval, tak to vypadá, že je to jeden z mála pohádkových příběhů, kterou napsal, možná jediný. ()

honz 

všetky recenzie používateľa

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil. ()

Reklama

Piri 

všetky recenzie používateľa

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno(?) a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

To si tu robíte s tými dvojhviezdičkovými hodnoteniami srandu? Čo mám ešte pre boha od československej rozprávky čakať viac? Falošný princ vyzerá výpravne, má super kostýmy a masky, ponúka klasickú rozprávkovú myšlienku, ktorá osloví ako deti, tak dospelých. Peknú princeznú, šarmantného princa a hlavného hrdinu, ktorý musí dostať poriadnu lekciu od a do života. Určite najlepší Rapošov film a vianočná klasika. ()

milos.bradik 

všetky recenzie používateľa

Tak pokud má někdo rád německé pohádky nebo miluje Orient, tak se mu to možná může líbit. ale jinak je to hrůza, protože Rapoš se zcela podřídil požadavkům německé produkce a udělal pohádku podle nich a jejich vkusu. Orientální dojem je ve filmu sice silně cítit, to se jistě poturčeným německým divákům líbí, ale chybí tomu jakákoliv poetika, která bývá cítit z našich pohádkových filmů. Pitvořící se Roman Skamene tomu také moc nepomohl. ()

Galéria (9)

Zaujímavosti (5)

  • Po rozprávkach Soľ nad zlato (1982) a Perinbaba (1985) bol film treťou spoluprácou nemeckej produkčnej spoločnosti Omnia Film München so slovenským štúdiom Koliba. (Raccoon.city)
  • Film získal nasledujúce ocenenia:
    Čestné uznanie udelené odbornou porotou (Dušan Rapoš, 25. Filmový festival pre deti Gottwaldov - dnes Zlín, 1985)
    Osobitná cena e.a. (23. Festival československého filmu - FČSF Praha, 1985)
    Cena časopisu Kinomechanik (14. MFF Moskva, 1985). (Piri)
  • Rozprávka sa natáčala v okolí Dubrovníka a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)

Reklama

Reklama