Pes Baskervillský

• Veľká Británia The Hound of the Baskervilles (viac)

V tomto záhadami obestřeném příběhu Sherlocka Holmese ztvárnil energický Peter Cushing slavného detektiva z Baker Street, jenž musí rozlousknout tajemství strašlivého kvílení psa a systematická úmrtí generací Baskervillů. Příběh začíná v 17. století, kdy krutý Hugo Baskerville brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrti, ke kterému se později přidají další, řádění ďábelského psa a odkrývání podivných obřadů... Podle mnohých se jedná o nejlepší zpracování Psa baskervillského všech dob. Ponurá anglická blata zahalená do lezavé mlhy, velmi přesvědčivý Peter Cushing v roli neúnavného vyšetřovatele a mistrovská detektivní zápletka předlohy dávají dohromady pozoruhodné filmové dílo. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky a elegantně jako pravý člen vyššího stavu (a to hlavně oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely). Snímek má rychlý spád, Andre Morell zde ztvárnil zřejmě nejsolidnějšího a nejrealističtějšího Watsona všech dob, ovšem nejsilnějším magnetem filmu zůstává naprosto excelující Peter Cushing. (oficiálny text distribútora)

Ollie235

Nesmírně povedená adaptace legendárního příběhu pod taktovkou Hammer Film Productions. Močály v okolí baskervilleského panství jsou společně s mlhou jako obvykle zdrojem vynikající atmosféry, která je zde navíc podtržena dobrými hereckými výkony a dokonalým ,,ďábelským" psem (fakt se mi moc líbilo, jak si s ním tvůrci vyhráli). Není zde nic zbytečně přehnaného, pouze napětí a detektivní práce - a přesně takhle mám příběhy Sherlocka Holmese rád. Skvělý film. ()

Oxymoron

Rozhodoval jsem se mezi trojkou a čtyřkou. Jo, je to klasika, která nenudí, Sherlock v podání Petera Cushinga je charismatická postava a film příjemně utíká. Jenže celé je to natočené vlastně jenom na třech místech (lépe řečeno mezi třemi kulisami - zámek, močály, staré opatství + jako bonus jeskyně - které si mohou podat ruku svým ztvárněním s těmi z našich Krakonošských pohádek). Chápu, že je to film z roku 1959 a nemůžu po něm chtít zázraky, ale když Psa Baskervillského porovnám s Werichovým Císařovým pekařem, který je ještě o 8 let starší a mnohem mnohem rozmanitější, tak se chtě nechtě musím přiklonit ke třem hvězdičkám. ()

reich

Film slavného režiséra Terence Fishera, který se proslavil převážně točením hororových příběhů o Drákulovi, či Frankensteinovi nám představuje napínavý, strhující film o Psu Baskervillském. Do hlavní role obsadil dva famózní herce, Peter Cushing v roli Sherlocka Holmese, či Christopher Lee jako sir Henry, kteří září v napínavém hororu s nádechem kriminálního příběhu. Kromě zmiňovaných herců se nám představí také André Morell, či nádherná Marla Landí v roli Cecílie. 90% ()

pend

Pro mě nejlepší adaptace knihy, výborná atmosféra, to neustálé vytí opravdu nahání husí kůži, prostě Hammer. A navíc výborné herecké obsazení. ()

molcan2

Vzrušujúci a dobre natočený film s fajnovým obsadením; aj keď s románom ma sem tam málo spoločného, ale stále ostáva najučinnejšou a najzábavnejšou Hammeráckou adaptáciou; bohužiaľ len jedinou. ()

zahadum

Až nechutne lacné spracovanie ktoré priam dýcha lacnou polystyrénovou atmosférou. Herci prehrávajú a skoro všetci do jedného hrajú ako o dušu v divadle. Predloha skrátená, veľa veci vynechaných alebo pozmenených až je to priam iná kniha. Výborne napísal svoje dojmy kolega : Sud a plne sa stotožňujem s jeho komentárom. Veľké sklamanie za mňa a verzia z roku 1983 je už na ceste. ()

jenjan

Podivné panství se zvuky z opuštěných pokojů, svíčka v dálce, rozvaliny starého opatství, uzavřené cínové doly, uprchlý trestanec, divný muž s blánou na ruce a jeho půvabná dcera, pološílený kněz, psí vytí - to vše na mlhou zastřených blatech a neprostupných močálech kdesi u Exeteru. Klasika, kterou je ideální shlédnout na černobílé televizi o samotě na samotě. Budiž vám však úlevou, že ten Sherlock Holmes a Dr. Watson jsou ražení pragmatického. ()

Andronikos

Prvá "psobaskervillovka", ktorú som plnohodnotne videl. Extrémne známy príbeh to však bol aj pre mňa, pretože som Doylea samozrejme čítal, a v tomto smere mi nemal film čo ponúknuť. A inak? Nič zvláštne. Jediné, čo mi bilo do očí, bola snaha posunúť detektívku do hororovejších polôh. Zaujímavý nápad, ale na rozdiel od hammerovských Draculov a spol. nakoniec výsledok na mňa príliš pozitívne nepôsobil. Úvodný historicko-legendárny exkurz s krutým predkom a jeho poloodhalenou obeťou pôsobil lacne, sir Henry v podaní dlháňa Leeho bol nesympatický (kardinálna chyba!), biskup (evidentne komediálny prvok) skoro až trápny. A rádoby nervydrásajúci koniec vo mne zanechal len rozpačité pocity, najmä kvôli nevierohodnej postave Cecile. Prečo mnohí tak bezmedzne obdivujú v tomto filme Cushinga, nechápem taktiež. Vhodný film na pohodový večer to je, ale lahôdka sotva. ()

Raziel_cz

Vzhledem k režisérovi a hlavním představitelům tohle prostě nemohlo dopadnout špatně. Krásná adaptace Arthura Conana Doyla, která boduje svižným tempem i silnou atmosférou. Peter Cushing je jako Holmes perfektní a Christopher Lee v kladné roli pro mě nezapomenutelný. A i zápletka ještě pořád obstojí, ačkoliv závěr se dá odhadnout. To ale není chyba filmu. Příjemné navnadění na seriál se stejným představitelem. ()

Joski

Originálne hororovo podfarbený Sherlock v hammerovských kulisách. Cushingov Holmes má ostré charizma, ktoré perfektne zapadlo do notoricky známeho príbehu obohateného o nové dejové prvky. Christopher Lee v úlohe barona Baskervilla sa tentoraz na nepoznanie herecky krotil a vytvoril dostatočný priestor pre ostatné postavy. Určite povinnosť pre fanúšikov svetoznámej dedektívnej postavy:-) 80% ()

kwaicheng

Christopher Lee má vskutku chování aristokrata, spojitost případu dával tušit skvělým herectvím i představitel Stapletona, no a Peter Cushing, to je jev sám o sobě. Scéna, ve které afektovaně promlouvá směrem k Dr. Mortimerovi, načež se zprudka otočí a s neuvěřitelným výrazem zakuchne dýku do stolu je perfektní. Čokl byl ale spíš pro smích:) ()

Knor

Nádherný stylový mix detektivního hororové povídky. Jde sice už o profláklou zápletku, ale tento kousek z 50' let si člověk může vychutnat i dnes. Perfektní herecké obsazení a tajemná ponurá atmosféra působí velmi silně i po těch letech. ()

Rattlehead

Kdybych nečetl předlohu, možná bych dal i pět hvězdiček, já totiž tyhle starší atmosférické horůrky moc rád. Ale bohužel - vlastně bohudík - jsem předlohu dočetl před pár dny, a tak jsem dost zklamán, jak někdo může tak slavný a skvělý román takhle překopat. Spousta věcí je úplně jinak, spíše se dá hovořit o inspiraci románem než o jeho zpracování. ()

Cortyx

jednou jsem cetl ze psa Baskervilskeho stvarnili ve vice jak 20ti variacich a ze tato patri k tem nejlepsim. Videl jsem film bohuzel jen jednou a je to jiz hodne let,ale co ma pamet saha tak film byl vyborny a i kdyz jsem znal pribeh, tak jsem byl prekvapovan kazdou minutou snimku. Snad nejlepsi je jedna z prvnich roli Christophera Lee,dnes jiz znam jako Saruman z Pana prstenu ci Hrabe Dooku ze Star Wars ()

blacktomas

Klasický Sherlock, prchlivý a sebevědomý ve skvělém provedení Petera Cushinga, Christopher Lee jako sir Henry mě také mile překvapil. Atmosféra nebyla tak hustá, jako když jsem to viděl ve školním věku, ale jinak jde o skvěle zpracovanou detektivku s ohledem na rok kdy byla vytvořena. ()

Maja238

Bezvadná věc, tenhle ten pes.... Peter Cushing je určitě bezkonkurenční Holmes. Děj je velmi poutavý, škoda jen, že tam některé věci nebyly podle knihy. (Pavouk v botě nebo úplně jiný strůjce celého zločinu) Ale jinak super! :) ()

meemini

Do první půle jsem si myslel, že to bude velmi dobré, zhruba od druhé půle strmý sešup, který skončil téměř na samém dnu. Zpočátku jsem ocenil fakt, že se Fisher nedrží původní předlohy, tak jako většina ostatních Psů Baskervillů a potěšila mě úvodní pasáž o hanebném Hugovi, která také u ostatních zpracování absenuje, ale ouha, právě od poloviny se prvně zmiňovaný fakt začal projevovat jako naprostá chyba, která ve výsledku podtrhla nesmyslnost celé řady momentů. Vrcholem je celá sekvence ve starém opatství s pekelným psem, jelikož byl tak moc děsivý a obrovský, vůbec jsem se nedivil dědici Baskervillů, že mu téměř puklo srdce strachem. Počkat! Tak to vlastně nebylo.. Bohužel. To, co mělo být vrcholem, se ukázalo jako vtip, neskutečný vtip na pekelného psa a výsměch líčení Doyla. Shrnuto: zklamání z nedotaženého dobře rozehraného klasického detektivního příběhu, ale nedotaženého tak, že bych Fischera i se scénáristou nejraděj viděl zmizet v nějakém smradlavém vřesovišti. Fujtajksl! (Tak jsem se rozohnil, že jsem si musel odplivnout). ()