Hlavní inspirací pro jejich příběhy je manuální nešikovnost. Důležitá však není jen legrace, ale i optimistický postoj Pata a Mata k životu. I když je vše ztracené, nikdy neskládají ruce do klína a nakonec jsou vždy se svým řešením spokojeni. Sláva hvězd rostla až do roku 1995. S novým tisíciletím se Pat a Mat vracejí opět na scénu v nových příbězích. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa BlackMount k tomuto seriálu (76)

Tapety (1979) (S01E01)

Pat a Mat vědí, že socialistické konzervy něco vydrží a tak se na ně musí jedině s kladivem a dlátem (srp se k tomu moc nehodí). Takové otvírání však mívá jeden nepříjemný vedlejší efekt. Proto se naši hrdinové pouští do tapetování bytu a při tom vyzdobí kusy papíru i sebe. Další nezapomenutelná klasika s dobrým vtipem na konec. btw: Opravdu bych nechtěl být v jejich bytě až se ten guláš a vajíčka na stěnách začnou čichově projevovat. ()

Dílna (1979) (S01E02)

Pat a Mat nejsou jen negramotní primitivové, ale naopak toho mají hodně načteno. Problém knížek je v tom, že jsou špatně skladné a oni jich mají takové množství, že by jimi zahltili i Pražskou Národní knihovnu. A tak musí vyrobit regál do kterého by se všechny vešly. Taková práce však vyžaduje kvalitní nářadí a na to nejsou peníze, proto se rozhodnou něco prodat. Jeden z prvních dílů, který ukazuje jak se z nezajímavých intelektuálů stali nejznámější kutilové v zemi. ()

Koberec (1979) (S01E03)

Pat a Mat chtějí vyčistit koberec a protože si tihle dva s vysavačem zrovna moc nerozumí musí ho vyklepat postaru. Po řadě peripetií se jim ho podaří vrátit na místo, ale v tom se stane další malér. V epizodě není moc vtipných momentů, ale závěrečné vyřešení problému je prostě kouzelné. ()

Houpací křeslo (1979) (S01E04)

Pat a Mat vyrábí houpací křeslo a zaplatí za to několika litříky vlastní krve. Tolik obvazů snad nemají ani v nemocnici na kraji města. Během výroby tohoto vyklajícího se kusu nábytku stačí zdemolovat značnou část vybavení pokoje a ještě se při tom málem zabít. Pěkný díl s geniálním využitím výsledného produktu jejich snažení. ()

Obraz (1979) (S01E05)

Pat a Mat předvádí co dělat, když se nemůžete ve dveřích vytočit s rozměrným obrazem. Tihle dva sice dokáží přesně vypočítat jak má teoreticky vypadat rám, ale s jeho praktickým složením už mají problém. Na některé jejich výtvory by byl pyšný i sám Pablo Picasso. Velmi pěkný díl - nejlepší scéna je ta s vrtačkou. ()

Garáž (1979) (S01E06)

Pat a Mat dokáží, i z tak jednoduché věci jako je zaparkování auta, udělat vědu hodnou teoretických fyziků. Nejvíc se mi líbilo řešení ve stylu “Když nemůže hora k Mohamedovi…“ a závěr byl taky fajn jen bych zkrátil některé nudnější pasáže. ()

Světlo (1979) (S01E07)

Pat a Mat si užívají zaslouženého odpočinku u partie šachu, když tu náhle vypoví službu žárovka, která osvětlovala jejich rozehranou hru. Co na tom, že má náhradní zářivka zcela odlišnou velikost objímky stačí pár drátů a hned vše pasuje. Ve všech směrech průměrný díl, který moc nepobaví ani svou pointou. ()

Gramofón (1981) (S01E08)

Pat a Mat jsou velcí hudební fanoušci a tak si chtějí zpříjemnit večer poslechem nějaké té klasiky. A když jim nehraje LP deska rozhodnou se ji přetvořit na CD. Následuje pasáž kde mixují hudbu způsobem, jakým by to nezvládnul žádný dnešní DJ. Vtipná epizoda s úžasným podomácku vyrobeným orchestrionem na závěr. ()

Grill (1981) (S01E09)

Pat a Mat připravují kuře na rožnění za pomoci nejrůznějšího nářadí a přitom jim pár těch zmrzlých ptáků uletí. Když se jim povede konečně jedno napíchnout zjistí že trouba je moc malá a nastupuje turbogril. Nakonec se rozhodnou pro stavbu elegantního krbu, ale zvolí poněkud podivný postup. Jedna z epizod, které se mi vryly hluboko do paměti. ()

Stěhování (1982) (S01E10)

Pat a Mat se stěhují a do puntíku naplňují přísloví o tom, že to už je lepší vyhořet. Co tihle šikulové nevymyslí, aby poskládali všechny věci do auta a nemuseli jezdit nadvakrát, se jen tak nevidí. Výroba provizorního vozíku byla naprosto úchvatná stejně jako náprava škody, kterou způsobili na veřejném majetku. Díl je přímo napěchovaný skvělými nápady. ()

Voda (1982) (S01E11)

Pat a Mat chtějí zalít rostliny na nově oploceném záhoně, zjišťují však, že ve své studni nemají nic, čím by malé sazeničky zavlažili. V zápalu výkopových prací úplně zapomenou na rybník, který mají za chalupou. Nakonec se z pouhého nabrání vody vyklube katastrofa kolosálních rozměrů. Epizoda má několik skvělých scén, ale jsou i lepší díly. ()

Zahrádka (1982) (S01E12)

Pat a Mat pracují na zkrášlení svojí zahrádky a počínají si tak zkušeně, že by i Přemek Podlaha vedle nich vypadal jako amatér. Na vrchol čerstvě vybudované skalky se hodí něco elegantně vkusného a tak tihle borci sáhnou po sádrovém trpaslíku. Naneštěstí sádra má tu vlastnost, že je křehká a takové věci našim hrdinům do rukou nepatří. Nezbývá jim tedy nic než namíchat pět metráků betonu a postavit si vlastního pidimužíčka. Vcelku zábavná epizoda. ()

Malování (1982) (S01E13)

Pat a Mat se rozhodli, že už je na čase vymalovat svůj útulný byteček. Naši borci se nespokojí s obyčejným bílým Primalexem a tak si stěny vyzdobí vším možným od lidové tvorby přes kýč až po modernu. Kouzlo epizody spočívá hlavně v závěrečné pointě. ()

Skokani (1982) (S01E14)

Pat a Mat riskují své životy ve snaze vznést se tam, kam jen ptáci mohou. K tomuto cíli jim má pomoci vlastnoručně vyrobený kluzák a skokanský můstek vybavený tak, že by v Harrachově jen tiše záviděli. Epizoda má podobný námět jako novější Pat a Mat: Rogalo, ale u téhle jsem se bavil mnohem více. ()

Křížovka (1982) (S01E15)

Pat a Mat tříbí svůj intelekt za pomoci pekelně těžké křížovky a při tom se věnují žehlení prádla. O chlapech je všeobecně známo, že nedokáží dělat více věcí najednou a ani naši borci nejsou výjimkou. Vypomůžou si proto strojem, který připomíná nějaké mučidlo používané středověkou inkvizicí. Nakonec jejich byt vypadá jako po výbuchu, ale oni jsou šťastni, neboť se jim společnými silami podařilo vyluštit tajenku. Zajímavé epizoda natahované dlouhými záběry. ()

Budka (1983) (S01E16)

Pat a Mat myslí i na naše zvířecí kamarády a tak se rozhodnou postavit ptačí budku. Během montáže toho Hiltonu pro opeřence sice zdemolují nějaké to vybavení vlastní chaty, ale žádné větší škody nenadělají. A protože je tamní ptactvo dost plaché nakonec, tak si svoje dílo užijí sami. Epizodě neprospěly dlouhé scény s ústřední dvojicí, kde se pořádně nic neděje. ()

Velké prádlo (1983) (S01E17)

Pat a Mat mají před sebou pořádnou výzvu v podobě haldy špinavého prádla. Vyprat ho by nebyl takový problém, kdyby tihle dva hned na začátku nezdemolovali automatickou pračku. V honbě za čistými věcmi si počínají tak agresivně, že jim nakonec nezbude jiná možnost, než si všechno prádlo znovu utkat. Standardní díl s celkem nezajímavým závěrem. ()

Tělocvična (1983) (S01E18)

Pat a Mat se rozhodnou udělat něco pro své ochablé svalstvo a začnou cvičit. Tihle dva stihnou za necelých deset minut prostřídat tolik sportů, kolik jich za čtrnáct dní Olympiády neodvysílají ani ČT2 s Eurosportem dohromady. Epizoda ve které je hodně akce, ale není nijak zvlášť zábavná. ()

Snídaně v trávě (1983) (S01E19)

Pat a Mat chystají piknik, a proto vyrážejí do klidné přírody. Místo toho, aby se věnovali dobrému jídlu začnou okolí zamořovat čistícími prostředky a následně přetvářet nedotčenou divočinu k obrazu svému. V celé epizodě stojí za pozornost jen stavba obýváku jinak je to dost nuda. ()

Pračka (1983) (S01E20)

Pat a Mat si přivezli domů novou automatickou pračku a první problém, který musí řešit, je jak ji dostat nahoru po schodech. Při zapojování pračky vytopí sousedy, ale to je moc netrápí, neboť zjistí, že nový spotřebič jim pomůže s jejich koníčkem - filatelií. V epizodě je nejzábavnější hlavně jízda po schodišti. ()