Pat a Mat: Kutilské trampoty

Animovaný / Rodinný
Česko, 2019, 62 min (Alternatívna 58 min)

A je to opět tady! Pat a Mat přicházejí ve zcela nových Kutilských trampotách! Série příběhů, která vyvolá úsměv na tvářích dětí i dospělých. Jakou lest vymyslí na zloděje, který jim krade jablka ze stromu? Mýt auto hadicí? To není nic pro Pata a Mata! Raději si postaví automyčku. Pro prázdný žaludek jsou palačinky velká dobrota, ale to otáčení na pánvi? To je pro kutily zbytečná námaha a zároveň ta správná výzva. Stejně jako výroba domácího moštu a křupavého popcornu. A co teprve, když si z dronů vyrobí nový létající stroj. A nebyli by to staří známí „ajeťáci", kdyby si nechtěli zvelebit domov. Pár nových poliček nebo přestavba kuchyně jsou věci, do kterých se rádi pustí s vervou a chutí. Pro naše dva kutily není žádná komplikace překážkou a žádná výzva dostatečně velká. Pat a Mat přinášejí další sérii nápadů, katastrof a originálních řešení. Doma to raději nezkoušejte! (Bioscop)

SZYslak

Táto, řekl jsem si, uděláš něco pro rozvrácenou rodinu, vezmeš děti do kina. Ne ale na nějakou animovanou USA sračku, kterou tam sekají jednu za druhou jak Baťa cvičky, ale na klasiku, Pata a Mata. Stopáž hodina, 3x lístek okolo 160 Kč, 1x velká Cola (lájt, zero neměli) a půl roku starý sladký popcorn za krásných 150+ Kč. Rozmnožit se víc, tak je to pro čtyřčlennou rodinu na návštěvu Providentu nebo se objednat a "zajyt na plazmu pyčo". Pokud mohu radit, potomky vemte raději na tu plazmu, krevní destičky nebo jatýrka. Děti to nějak vydržely, vtipné to prý moc nebylo a já z nudy alespoň sledoval, z čeho a jak jsou vyrobeny dekorace - zásuvky, elektrický kabelový buben, imbusový šroub u auta apod. Jo a cukr je sugar a mléko je tam mléko, titul zřejmě míří na další rozvojové trhy. Děti, těšte se. ()

blondboss

Pat a Mat sú proste tak milé postavičky, že je radosť na nich pozerať a ja ich proste milujem. Čo mi ale vadi už na týchto nových častiach, je to, že už tie nápady sú dosť slabé a nie je tam už to čaro starších dielov. Kúzlo týchto dvoch traperov už proste nestačí, chce to nápad, šťavu a možno nadviazať na niekdajšiu atmosféru, kedy som sa chytal po bruchu od smiechu. Tu je to už len také milé, ničím neurážajúce, ale slabé. Navyše tento film je opäť len kompilátom jednotlivých častí seriálu, a to mi príde na kino teda málo. 60 % ()

Zagros

Doma občas Pata a Mata sledujeme, nové díly nás stále baví a tak jsme se s dcerkou rozhodli vydat na nejnovější sérii do kina. Nikoho nepřekvapí, že jde o sled jednotlivých epizod. Co už by překvapit mohlo, je poměrně krátká délka, hodina je sice vzhledem k dětem asi ideální, ale tomu by mohla odpovídat cena. Ta u nás byla rovna ceně běžného filmu, což rozhodně není fér. Navíc když už tak platím cenu dvakrát (sám bych nešel a dcerka taky ne). Bohužel i kvalita jednotlivých epizodek šla lehce dolů, jakoby tvůrcům docházely nápady. Předtím nás vždy nejvíc bavilo, jaký zlepšovák ti dva zase vymyslí a občas to bylo vskutku geniální a spolehlivě to rozesmálo. Tentokrát se děti snad nejvíce smály pádům hlavních postaviček a moc navíc toho nebylo. Suma sumárum slabé tři hvězdy a příště budeme přemýšlet, jestli ještě zůstaneme patrioti, nebo zvolíme něco ze zahraničí. ()

koza3

Po roce jsem vytáhl dceru do kina. Čekal jsem, že vstupenka bude tak za kilo, takže mě překvapilo, že to stálo stejně jako tříáčkové filmy. Hodinový soubor asi deseti příběhů je sice fajn, ale oproti těm co běží ráno v televizi nejsou ničím výjimečné. Je možné, že to jsou i díly, které v televizi už běžely a já tak nějak čekal, že se bude jednat o nějaký ultra speciál, který přinese něco navíc. Proto hodnotím průměrně a ani dcera nevypadá, že by z toho byla nějak odvařená. ()

silentname

"Pat a Mat: Kutilské Trampoty" sa na Slovensko minulý rok do kina nedostalo, tak som si musel počkať nejaký ten čas, kým si budem môcť film konečne pozrieť. Viackrát som spomínal, že som veľký fanúšik tejto dvojice, no mám trošku pocit, že asi už nezažijú svoje veľkolepé momentky, ktoré mali v 70-tych a 80-tych rokoch. Tie epizódy mali asi svoje väčšie čaro, než tieto moderné epizódy. Nemyslím si, že sú zlé, no priznajme si všetci, že staré epizódy majú oveľa väčšie čaro. To mi ale nebráni k tomu, aby som sa na nové epizódy napriek tomu vždy pozrel. Je super, že Marek Beneš necháva dielo svojho otca nažive a vždy je radosť túto dvojku vidieť pokope. Aj keď v "Kutilské Trampoty" nebudú patriť medzi ich najlepšie momentky. Myslím si, že najlepšie bude ak si rozoberieme jednotlivé epizódy zvlášť. Lebo sú tu lepšie a sú tu slabšie momentky. Nie je tu ale žiadna zlá epizóda. "Automyčka" je podľa mňa solídny štart. Myslím si, že je vždy super vidieť ako Pat a Mat skladajú niečo obrovské a dokážu to dostať do stavu, že to funguje. Prekvapivo. No potom samozrejme príde veľká deštrukcia, ale svoj účel to splní. Má to svoje dobré momentky a musím priznať, že som sa bavil. "Popcorn" hodnotím ako highlight tohto filmu. Myslím si, že ide o super energický diel, ktorý príde s tak neskutočne vtipným finále, že som sa na tom poriadne pobavil. A v tejto epizóde sa ozaj pokazí všetko čo sa dá. Takže chválim. "Létajíci Stroj" je možno trošku slabšou epizódou. Ale je to rozhodne jeden z momentov, kde som hovoril - "Toto doma neskúšajte". Má to ale celkom dobré finále a som prekvapený, že našli spôsob, ako to celé spraviť. Takže je to okey diel. "Nábytek" viac menej spĺňa očakávania. Vidno, že aj skladanie nábytku sa posunulo niekam ďalej a nie na všetko je treba kladivo, pílku a vŕtačku. No naši hrdinovia majú tieto nástroje asi radšej než uťahovacie páčky. Záver je podľa mňa vynikajúci a myslím si, že má ekologický a moderný podtón. No napriek tomu, že tu rozrežú v jednom momente vodovodné potrubie, už to nemá vplyv na nič ďalšie. A to je trošku zvláštne. "Palačinky" je enegický, rýchly a dobre spracovaný dej. Veľké vynálezy, padanie a lietanie palaciniek všade naokolo stojí za to vidieť. Takže podarené. "Fotopast" je trošku menej komédie počas epizódy samotnej, no s príchodom finále to skutočne poriadne pobaví. Myslím si, že sa zasmejete a hold, naši hrdinovia to asi poňali tiež celé trošku komicky. "Sklizeň" mi najprv prišlo ako trošku nezdarený záver filmu, no s príchodom posledných sekúnd prišiel skvelý finiš. Myslím si, že ide o okey epizódu s pár dobrými nápadmi a hlavne ukážkovým "A Je To!" finále. Celkovo poviem, že som rád, že som film videl a je super, že aj rokmi neskôr Pat A Mat stále žijú a vznikajú nové a nové dobrodružstvá. A kým budem nažive, budem ich ďalej sledovať. Nemyslím si, že už niekedy dosiahnu úroveň starých epizód, no je super vidieť, že stále sú živí, stále nás vedia pobaviť a idú ďalej s dobou. Hodnotenie: B+ ()