Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

Wormboy

Vyborny vojensky velkofilm s nezabudnutelnym Scottom. Film o tom, ze len absolutny fanatik dokaze porazit absolutny fanatizmus. Na to, ze ide o snimok o v podstate najvyznamnejsom generalovi Spojenych statov, film netrpi prehnanym amerikanizmom a hlisoidnostou a prihluplym patos dnesnych americkych velkofilmov...(cest vynimkam). ()

danecek24

28. Zlatý Glóbus za rok 1970 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - George C. Scott + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Franklin J. Schaffner ()

zette

Celkem by me zajimalo, jak hodnoti Pattona ti, kteri vidi propagandu i v Pysne princezne (spise bych tipnul, ze davaji pet hvezdicek)? Vyborne zahrane Georgem Scottem, vyprava je slusna, pouzita technika je ale celkem ostuda na takovy oslavny velkofilm. Hlavni povahove rysy generala jsou ukazany dobre. Zbytecne vidim vsuvky na nemecke velitelstvi, ktere dej filmu nikam neposunuje. Schaffnerova rezie tradicne dobra, zustanu ale jen u prumerneho hodnoceni. ()

Juto

Nie je to ani tak vojnový film, ako príbeh osobnosti, ktorá našla svoju správnu úlohu. Scottova teatrálnosť je elektrizujúca. 8/10 ()

pakobylka

Válečné drama, které se nezaměřuje na rozhodující bitvy, byť předznamenaly vítězství spojeneckých armád. Nenechá se uhranout tváří války, ale ani se od ní neodvrací - celou svou pozornost soustředí na osobnost generála, pro kterého se stala alfou i omegou života. Dějová linie ho přitom (byť s opatrností a úctou) staví z piedestalu zpátky na zem, když se snaží věrně zachytit všechny jeho povahové rysy. Nepřidám se k ní - nemám důvod ... to ON přivedl americké vojáky v květnu pětačtyřicátého roku do mého rodného města. Myslím, že jsme měli velké štěstí ... že stál na naší straně. ()

emo

"I want you to remember, that no bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country!" Jednoducho klasika! Geniálny George C. Scott stvárnil štvorhviezdičkového generála Georgea Pattona ako nedoceneného a samoľúbeho geniálneho stratága, ale zároveň úplného ignoranta a čiastočne aj magora... Vynikajúci vojnový film so skvelým scenárom! Krásne je použitá analógia medzi Pattonom a Rommelom. ()

mortak

Moderní doba si žádá týmovou spolupráci, jak mezi armádami, tak mezi národy, politicky korektní jazyk, politická rozhodnutí, diplomatický um... Ovšem Patton je vojevůdce ze staré doby, druh Napoleona či Hannibala (z jeho pohledu doslova - víra v reinkarnaci) a v té nové době vypadá spíše jako psychopat milující válečnou vřavu (Bradley:Já jsem byl pro válku vycvičen, ale ty ji miluješ). Neobdivuji ho, není mi sympatický, ale pokud mám jít do války, chci pod někým takovým bojovat. Filmu by prospělo trochu ubrat na patosu, ta chlapská atmosféra hraní si na vojáčky je místy nesnesitelná, ale i když hranice válečné velkopodívané nebyly překročeny směrem k něčemu vyššímu, pořád jde v rámci žánru o nadprůměr. ()

majo25

Film stojí a padá na jedinnom hercovi - G.C. Scottovi. A ten je excelentný, pretože vie utiahnúť celý celučičký film. A že jeho stopáž je riadne dlhočizná. Doteraz som o tomto človeku-generálovi, ktorý miloval vojnu (!) síce nepočul, ale odteraz mi už v pamäti ostane. Hodnotenie: 75% ()

Mol

WE'RE GOING TO HAVE TO FIGHT THE RUSSIANS EVENTUALLY ANYWAY. IT MIGHT AS WELL BE NOW WHILE WE'VE ALREADY GOT THE ARMY HERE TO DO IT!!! Možná trochu tvrdý, ale ve válce to ani jinak nejde, přesto výjimečný muž, to je v mých skromných myšlenkách. General Patton chtěl po válce zatlačit rudou armádu zpět, viděl v jejich "osvobozeném" území hrozbu komunismu, nechtěl každého německého občana soudit jako nacistu, chtěl dojet do Berlína, chtěl dojet Prahy, život po válce by možná byl jiný, ale dějiny již byly napsány a my, jakožto malí páni, o nich můžeme dnes jen spekulovat. Dost o tom, hurá na hodnocení, které se stává mým jubilejním 3000. Vizuál je naprostá bomba, záběry kamer jsem hltal jako děcko přesnídávku a příjemná hudební linka tu nebeskou nádheru celou jen dokresluje k naprostému úžasu. George C. Scott byla nejlepší volba, protože jeho hlas je nakřáplý a mužný. Na bezmála tříhodinový epos mi to uteklo, jako dvacetiminutový seriál a po skončení zůstaly jen smutné myšlenky, na výše uvedené skutečnosti. ()

Mylouch

Jednoduše a s velkým přehledem napsaný psychologický portrét (doufám, že charakteristice hlavní postavy - "Dejte ho na titulní stránku v novinách a je o 50 km dál" - hodně přidává), který takto na kostře příběhu dokáže udržet všechny polní scény. G.C.Scott si svojí vojevůdcovskou úlohu i s Vildou vychutnává, jistá a nenápadná Koenenkampova (Motýlek, Skleněné peklo) kamera. Oblíbený film Richarda Nixona během Vietnamské války. 3-4* ()

Decker

Bravurni valecny film ze stare skoly. Opravdu si myslim ze v dnesni dobe jiz nelze natocit takoveto klenoty. George C. Scott dostal Oscara za svuj vykon naprosto po zasluze. ()

eJacques

...Skvěle přesně zahraný George Patton jiným Georgem (G.C.Scott)... Unést se daly i 3 hodiny délky filmu, a hlavně pobavila Pattonova prostořekost alias "Big mouth," která ho kolikrát málem stála kariéru z politických a jiných důvodů... Holt byl to válečník a válečný historik, ne politik... Vynikající Karl Malden mu sekunduje jako gen.Bradley... ()

LeoH

Přes zaklínání tvůrců, že nechtěli svého protagonistu vykreslit jako bezvýhradně kladného hrdinu ani zakrývat jeho slabé stránky, vznikl pohádkový chvalozpěv na velkého vojevůdce, bezostyšná republikánská militaristická post-hippie propaganda. Zatraceně dobře natočená propaganda (o to účinnější, že nejspíš upřímně míněná) – nevidím důvod nevěřit Oliveru Stoneovi, že právě pod jejím vlivem Nixon rozhodl o rozšíření vietnamské války do Kambodže. I když se vám u toho místy dělá zle, jako mně ve scénách pokrytecké laskavosti generála k raněným a padlým, naplněných obludným pavoučím patosem, zvrhlejším než jeho pohrdání „zbabělci“, tenhle výtrysk lidského ducha vážně stojí za vidění. ()

Triple H

Nevládal som to dopozerať. Moje oči a uši sú rokmi privyknuté na inú prezentáciu vojny - viac krvavú, viac špinavú, viac pokrčenú. Patton je zrejme jeden z posledných výpravných eposov starého Hollywoodu, pokým tento definitívne nezatrepal kopytami a nenahradila ho progresívna nová vlna. Nepochybujem, že na dobu svojho vzniku musela výprava posadiť divákov na prdel, dnes to všetko pôsobí prinajlepšom inscenovane, v horšom prípade smiešne. Všetky tie nažehlené, čistunké uniformy a papierom šuštiace dialógy - ja som to naozaj nedokázal brať vážne a 170 minút je pridlho na dopĺňanie si povinného čítania. Ideologicky film síce Pattona neglorifikuje na úplného svätca, ale kult osobnosti mu buduje tak až je človek otrávený. Generál je proste kolekcia motivačných, nacionalistických a chlapáckych hlášok a ktokoľvek si mu dovolí oponovať vypáli poväčšinou ako neschopný manták a slaboch. Náborový charakter rovnako viac než evidentný - US army is the best a pre obyčajného muža evidentne nie je väčšej pocty než skočiť do maskáčov a nechať si v nejakej smradľavej diere odstreliť hlavu. Voči agresii sa treba brániť, v poriadku, ale zase nazerajme na vec trošku komplexnejšie. Iné krajiny a ich zástupcovia hrajú v príbehu aj v budovanom imidži druhé husle, sú to přizdisráči USA. Patton je skrátka po technickej, obsahovej aj ideologickej stránke prežitok, ktorý mne príde skôr ako historická kuriozita než zaujímavý film. Anachronizmus celej veci však neznamená, že by podobne kŕčovito patriotický štýl nefrčal v modernejšom kabáte aj dnes. Nie je to tak dávno, čo americkými kinami s veľkým úspechom presvišťal Eastwoodov Americký Sniper, ktorý bol v budovaní kultu osobnosti napriek modernejším technikám asi rovnako nafúkaný, dosebazahľadený a ignorantský ako Patton. ()

HonzaBez

"Nepotřebuji aby mě milovali, chci aby pro mě bojovali…" Generál Patten byl vskutku velký svéráz, a tento životopisný film, vedle celé řady velkoryse natočených bojových scén, na to skvěle poukazuje. Nebyl diplomat a dovedl být "děsně otravnej", neboť nedokázal mlčet, a jeho "největším nepřítelem", jak to říkali jeho spolupracovníci (včetně toho nejbližšího Omara Bradleyeho) tak byla jeho "vlastní huba." Naprosto excelentní je zde výkon George C. Scotta v titulní roli. Moc se mi taky líbila vojenská (pochodová) hudba, která má ve filmu poměrně velký prostor. ()

Mirokukii

Prostořeký důstojník. Výborný stratég, který má naučené všechna významná válečná tažení historie. Ale hlavně vášnivý a oddaný vojevůdce, který se asi narodil, pro něj, v nesprávné době. Výborný výkon C. Scotta, který za tři hodiny ani na chvíli nenudí, ikdyž snímek postrádá napětí, a válku jako takovou bohužel lehce idealizuje. ()

Teebo

"Mezi námi dvěma je zásadní rozdíl. Já to dělám, protože mě k tomu vycvičili. Ty to děláš, protože to miluješ." Až neznalého člověka překvapuje, jací sebestřední egoisti veleli za války osvobozeneckým akcím v Evropě. Skvělý životopisný film zachycující všechny přednosti i nešvary generála Pattona (geniální, ale na druhé straně až nezdravě soutěživý a prostořeký taktik s prudkou povahou, mimo jiné věřící v reinkarnaci), a to ve skutečně výborném podání George C. Scotta. Z mnoha Pattonových charakterových znaků bych vypíchl zejména jeho zálibu v historii a snahu o poučení se z ní, ačkoli ho to někdy dělalo lehce předvídatelným. I Generál Patton, stejně jako mnoho jiných filmů stejného žánru, nabízí více humoru než většina novodobých komedií. Komandující důstojníci s nabroušeným slovníkem holt byli vždy zábavní. Úvodní Pattonův proslov patří k nejlepším částem filmu, který, snad až s výjimkou některých bitev, ani po více jak čtyřiceti letech překvapivě o moc nezestárl. "I s ním je konec. Zničí ho mír." ()

progression

Dechberoucí životopisné drama o vyjímečné, ale současně i hodně kontraverzní osobnosti generála Pattona, o kterém jsme se my ze starší generace z pochopitelných důvodů ve škole vůbec neučili. Útržkovité informace jsme získávali až o něco později a nikoliv ze zdrojů oficiálních. Pod vedením režisérského velikána Schaffnera vzniklo nezapomenutelné dílo, které osobnost generála Pattona ukazuje se všemi klady i zápory v syrovém a současně strhujícím rytmu. Diváka nenechá ani na chvilku vydechnout a hluboce ho vtáhne do příběhu a "zarazí do křesla", což zrovna režisér Schaffner uměl velice dobře.  Výborná hudba a především vynikající herecký koncert George C. Scotta, který tu zlatou sošku dostal naprosto zaslouženě. Takováhle postava, ta se mu musela opravdu skvěle hrát. "Nepotřebuji, aby mne mí vojáci milovali, ale aby za mne bojovali !" ()