Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Macejko

Vynikajúco zahraný a atmosférický film s výborne napísanými postavami, ktorý ale kvôli pomalšiemu tempu človeka nikdy tak celkom nestrhne. Hoci je radosť pozerať sa na herecký um ústrednej trojice, filmu by nejaké výraznejšie rozprúdenie adrenalínu rozhodne prospelo. ()

zipper111

True Grit po celou dobu frčí ve slušném tempu a je to opravdu zajímavý a dobrý western, vynikající Bridges s Damonem, a hlavně Hailee Steinfeld hrála výborně. Jenže dobře rozjetý, ale místy trošku natahovaný film má jeden z nejpitomějších konců, co jsem kdy viděl. Skoro bych to srazil na 3*, jak mě to naštvalo, a to jsem přemýšlel i o pětce. Zkrátka, Opravdou kuráž stojí za to vidět, je to zase jednou něco jiného, ale konec můžete klidně vynechat... ()

erased

Vysnil jsem si stylovou westernovou variaci na No Country for Old Men s prvotřídním obsazením a úplně ignoroval Coenovic smysl pro humor. V hlavě mi začaly vrtat pochyby teprve když jsem se těsně před promítáním dověděl, že má jen necelé dvě hodiny. Místo kombinace výše zmíněného s Unforgiven jsem tak dostal Indiana Jonese ve westernovém prostředí, kde se místo z koltů střílí na všechny strany hlášky a ústřední trojici míjí kvanta naprosto šílených vedlejších postav jako na běžícím pásu. S tímto pojetím a délkou se tak ruku v ruce samozřejmě nese i (ne)využití velké většiny obsazení. Ačkoli se mi rozpadly poslední naděje na vzkříšení žánru, celkově můžu True Grit jako zástupci moderního westernu jen těžko něco vytknout. Bavil jsem se sice jinak než jsem čekal a doufal, ale přesto královsky. ()

SarumanKo

V období, kedy sa poriadne westerny takmer netočia, mi Skutočná guráž bratov Coenovcov prišla ako dar z nebies. A pritom to nie je tradičná coenovka. Síce je to film staromilský, nekonvečný, drsný, špinavý a plný rozličných pokrivených charakterov a stratených existencií, je to všetko v súlade s prekvapivou rodinnosťou až mainstreamovosťou dobrodružného filmu, čo má bezpochyby na svedomí produkujúci dedo Spielberg. Nechýbajú tradične vyšperkované dialógy a ich často vtipné vyznenie, aj keď v zcela vážnom filme. A čo robí z True Gritu absolútny klenot, je casting. Skvelých hereckých výkonov je vo filme veľa, ale za zmienku stojí hlavne fenomenálna dvojka Jeff Bridges-Hailee Stensfield. Mrzutí starci a inteligentné malé drzane boli vždy moje obľúbené typy postáv, takže True Grit mi do nôty padol dokonale. (95%) ()

Alementina

Jeff Bridges je excelentni, zarputila mala slecna je vyborna, kamera dobra ... ale dejove je to predvidatelna nuda. Ja proste potřebuju filmy, ktery me bud emocialne uplne vyzdimou, nebo je to silena akcni jizda, vizualni orgie, romantika, ze budu zamackavat slzy a nebo se budu smat jste druhy den, kdyz si vzpomenu na nejake sceny. Tohle, kdyz ocenim, ze natoceny to neni spatne jsou 4* a za dej 2*. ()

Tirion

Úžasně atmosférické. Dokonalá režie, na dřeň využitý scénář, skvělé herecké výkony, hudba, kamera a ve zvláštní kategorii Jeff Bridges. Btw 1) Bridgesovi bych strašně přál Oscara, ale myslím, že podruhé v řadě jej nedostane. Škoda, zasloužil by si ho. Btw 2) Carter Burwell udělal k Opravdové kuráži jeden z nejlepších soundtracků za posledních pár let vůbec! ()

Naslund

Z westernů co jsem viděl, Opravdová kurž patří k těm nejlepším, ale já je zas tolik nemusím. Tady mi bylo hned od začátku sympatické, že postavy nejsou jen tvrďáci bez osobnosti, ale že mají své ambice a slabiny. Obzvlášť mám rád silné (ne maskuliní)hrdinky. Dobře se na to dívá a baví to snad celou dobu... jen to zakončení bylo takové, jako kdyby nevěděli co s tím. Tohle by si snad měli upravit, když už tak kopírují film z roku 1968. Co mě nejvíc překvapilo, však nebylo nic ve filmu, ale nominace na oskary. Proč je probůh hlavní hrdinka nominovaná na vedlejší roli, když na plátně stráví snad nejvíc času?... a pak nějak nerozumím pojmu nejlepší adaptovaný scénář. Když předěláte knihu do filmu, tak tam jsou úpravy hodné ocenění, ale film do filmu, kde toho upravíte minimum? Každopádně je to pěkné. ()

kaylin

Bratři Coenové dokazují, že western není mrtvý ani v novém tisíciletí, jen to chce ten správný přístup. No, očividně se zdá, že ten přístup je v remacích nebo v tom, že se bude vycházet ze starších děl. Jenže ono to funguje. "Django" je dalším důkazem. Jeff Bridges je v roli původně obsazené Johnem Waynem skvělý, ale pozornost na sebe strhává i tlustý Matt Damon, nejvíce pak Hailee Steinfeld. Jen víc podobných novodobých westernů. ()

René.girl

Jeff Bridges skvělý jako vždy a holčina má před sebou určitě velkou budoucnost - oba dva byli důvod,proč sem film vůbec dokoukala, ale jinak to bylo hrozně průměrné a pro mě nic vyjímečného ani nového. 60% ()

Kaluž

Moc příjemný snímek. Ústřední padouch (Brolin) je sice tak trochu retard a dovětek ‘Po 25 letech‘ působí jak z jiného filmu, ale jinak je vše v cajku. Coeni do nás pomalu pumpují hutnou atmosféru divokého západu, ovšem jejich optikou, takže rating PG-13 rozhodně neberte vážně (tak precizní střela do hlavy ihned po detailním uříznutí prstů se vidí málokdy). Prašivě suché dialogy si rozhodně budete užívat, stejně jako vyřídilku jedné hubaté dívčiny ženoucí se za pomstou. Špičkování mezi LaBoeufem (Damon) a Cogburnem (Bridges) vyloudí nejeden úsměv a pak je tam ještě ten chlápek, co napodobuje zvuky domácích zvířat jako strýček Jedlička. A ke všemu jim tam hraje po čertech dobrá hudba. Bridges (se) tady opět válí a já bych mu přál i toho Oscara, protože ti slušňáci v letošní kategorii ‘nej herec‘ jsou zkrátka moc nóbl a někdo by těm koktavým nerdům měl ukázat, kde je jejich místo. A dáme si to ještě jednou - True Grit. A digital frontier… :) ()

Maq

Většina westernů jsou přehnaně stylizované pohádky. Výjimek je málo, a tohle dílo k nim lze přiřadit. Především odolává pokušení zobrazit zabíjení jako efektní tyjátr v bezchybné režii geniálních ostrostřelců. Tady příběh plyne mnohem uvěřitelněji; zkušenosti jsou k nezaplacení, ale i tak mnohé závisí na náhodě. Lov zlosynů je holt nebezpečná živnost v nebezpečné krajině a jeden nikdy neví. ()

Katzenklo

Inteligentní a poměrně napínavý western okořený nenuceným humorem. Velice příjemné překvapení.                                   Nejlepší hlášky:    1. "Odsud mohli jet ti vrazi buďto na východ, nebo na sever. Tipuju sever, tam je co krást."        2. "Vždyť jsme tomu muži slíbili, že ho čestně pohřbíme!" - "Zem je zmrzlá. Jestli chtěl mít pohřeb se ctí, měl se nechat zabít v létě."            3. "Žije ještě?" - "Toho kdyby střelili do hlavy, tak stejně bude zas za deset minut žvanit." ()

Helo

Klasické westerny nijak moc zvlášť nevyhledávám, o to více jsem byl tímto filmem po jeho dokoukání nadšen (poněvadž nakonec nebyl tak klasický, jak jsem čekal). Mezi mojí pomyslnou špičku (po boku minesérie Into the west se zapsal svým netradičním zpracováním a hlavně originální postavou Jeffa Bridgese , který rád skopává inidánské děti z verandy a každou chvíli vytrousí nějakou vtipnou poznámku. 91% ()

Thomassi

Upřímně, bál jsem se, jak tato předělávka westernu dopadne. Původní film jsem neviděl, tudíž nemohu porovnávat a možná proto mi to nepřišlo vůbec špatné. Není to klasický western, ale jedná se o sledování vztahu mezi dospívající dívkou, které zabili tátu, a dvou drsných mužů, které si najala, aby pomstila tátovu smrt. A v tomto ohledu film vyniká. Začátek může trochu odradit, protože nic moc se neděje, pak ale začíná jízda pomsty, která je westernovsky velmi zdařilá. Konec byl pak dech beroucí a trochu šokující, alespoň pro mě. Trošku mě ale mrzí, že hlavní záporák, tedy vrah jejího táty alias Josh Brolin, se tam objeví jen na pár okamžiků. Jinak ale herecké výkony jsou kvalitní, hlavně Matt Damon mě překvapil, jak se s takovou rolí popral. Westernovka je to kvalitní a pokud člověk tento žánr miluje, je to jasná volba. ()

MATADOR

K "novodobým" westernům jsem povětšinou skeptický, i když jsem jich sice mnoho neviděl, není to téma, které by mi dělalo kdovíjakou radost. Ovšem True Grit se mi zamlouvalo, především díky obsazení a delší dobu jsem se na něj chystal, až jsem ho konečně chytil do lasa. True Grit nabízí opravdovou westernovou ódu o honu na prašivého vraha, velice příjemný příběh a herecké osazenstvo jakbysmet - po dlouhé době nezaostává ani český dabing! ()

EvAnSiT

Nie som náružívým fanúšikom westernov, ale na tento snímok som sa tešil, už len z dôvodu oscarovej nomínacie. Po zhliadnutí som však len so smutným konštatovaním tento film zaradil do kategórie "... a svet kinematografie bez nich beží ďalej... " Je zbytočné opomínať skvelý herecký výkon vychádzajúcej hviezdičky Hailee Steinfeld (zaslúžená nonimácia na Oscara), charizmatický prejav a chrapák Jeffa Bridgesa, ktorý si takisto zastal svoje miesto, zábavné mumlání Matta Damona v druhej polovici filmu, avšak čakal som niečo (ďaleko) viac... Niečo dramatickejšie, silnejší príbeh, komplikovanejšie rozuzlenie, viac akcie a menej zdlhavých dialógov (Josh Brolin, vyobrazený ako nechytiteľný zločinec, po ktorom pátra texaský ranger už mesiace a divák nakoniec uvidí impotentného debílka... tak takto som si ho určite nepredstavoval). Záverom, síce najslabší kúsok bratov Coenovcov (ešte aj No Country for Old Men sa mi páčilo viac), ale v rámci žánru dobré, ale keď mne tam proste niečo (dosť) chýbalo. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)