Frankensteinova kletba

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Curse of Frankenstein (viac)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

Litsarch

Duchovní na koni přijíždí do vězení, do cely smrti. Za kým ale? To se hned dozvídáme. Za dr. Frankensteinem (Peter Cushing), který je za své činy odsouzen k smrti. Tvrdí ale že vše je jinak a jelikož duchovní je vážená osoba, tak jí začne vyprávět svůj příběh. Je to jeho již jediná šance, aby mu někdo uvěřil to, co se doopravdy stalo. A tak se nám naskytá pohled na mladého Viktora Frankenstein, který je již posledním ze svého rodu a sdědil všechen majetek. Ten mu zajišťuje umožnit jeho velké plány. Najímá si jako svého učitele Paula Krempa (Robert Urquhart) s jehož pomocí proniká do tajů vědeckých. Postupně se z nich stávají partneři a více než rok pracují na svém největším objevu. Na senzaci. Dání života mrtvému tělu. Bohužel ani tato adaptace dr. Frankensteina u mě nepřekonala snímek Frankenstein z roku 1931. Má totiž pro mě jeden velký defekt, který mě u tohoto filmu rušil. Byl natočen v barvě. Úplně si dokáži představit to krásné černobílé prostředí laboratoře, kde chemikálie v kádinkách a zkumavkách pobublávají. Vidím prací posledlého, až šíleného, dr. Frankensteina, který už nedbaje na okolí a nebezpečí pokračuje ve svém šíleném výtvoru, k čemuž bere lidské části kde se dá. Na šibenici, na hřbitově, v márnici. A vidím samotné monstrum, výtvor šíleného, leč geniálního, mozku které moc dobře zahrál Christopher Lee a i přes všechny vrstvy moc dobré masky byl k poznání. Bohužel, leč toto vše pro mě působilo dobře, nenudilo mě to ani chvilku, leč monstrum mohlo dostat více prostoru, tak barevné podání mi nenabídlo takovou hororovou atmosféru, jakou jsem si přál. Nutno ale uznat, že Peter Cushing zahrál Frankensteina obstojně až dobře, jen mohl býti ještě trochu šílenější a posledlejší prací. A hudební podklad je použit krásně hororově (hlavně od scény, kdy jde Elizabeth do laboratoře), jak jsem u starších snímků zvyklý. ()

Padme_Anakin

Z chytrého a talentovaného studenta se stane zapálený vědec, který se bez mrknutí oka změní v šílence a od svého experimentu neustoupí za žádných okolností. Peter Cushing mi do role barona Frankensteina sedl a ač jsem měla co chvíli chuť na něj zařvat, musím mu vyseknout poklonu, byl skvělý. ()

liquido26

Vynikající film. Peter Cushing hraje zloducha Frankensteina opravdu výtečně. Děj, který s literární předlohou nemá mnoho společného (což věci rozhodně neuškodilo), jde má spád a člověk se nenudí. Hlavní pozornost je zaměřená na postavu Barona Frankensteina, nikoliv na monstrum. Christopher Lee nedostává rozhodně moc prostoru. Jeho maska vypadá jako Nicholas Cage po autohavárce. Nejlepší byl závěr filmu, který nabízí dokonce tři možné interpretace, jak že to vlastně celé bylo. ()

corpsy

Ak by nebolo FRANKENSTEINA štúdia Universal, toto dielo by stalo ikonickým a prelomovým dielom žánru. Superhustá a neuveriteľne tajomná atmosféra, Lee je viac animálny ako Karloff a Cushingov barón Frankenstein je viac džentlmen ako postava vo filme z roku 1931. Čistokrvný, spektakulárny Hammer. ()

Astaroth12

Toto je prvý Frankenstein od Hammera a z určitosťou jeden z najlepších z celej serie.Z tohoto dielka som viac než nadšený či kvôli tomu,že doktor Frankenstein za dokončenia svojho cieľa neváha vraždiť alebo za to že P.Cushing do role doktora Frankensteina dal precítenosť,odhodlanosť a neskutočné bol presvedčivý a vynikajúci.Páčili sa mi aj krásne a niekedy aj mrazivé interiéry. Atmosféra je presne taká na akú som zvyknutý u Hammeroviek a to dokonale mrazivá.Maska Ch.Leeho bola taká zombiekovská.Na to že nemám rád filmy o Frankensteinovy,tak som sa náramne bavil. ()

PKD

74% bych asi chápal. Ale to by tam nesměl býti Ch.Lee, který vypadá jako Ch.Lee jen ošklivější a s mlžným okem a kupa lehce nezáživných scén. Hl. monstrum tu zde skoro není a když je, tak na mě naprosto nefunguje. To by mohlo pouze v př., že by dotyčný nebyl rozpoznatelný, ale jelikož opak jest pravdou, tak je to jak to je. Prostředí a vizuál jsou zajímavé. Shlédnuto qulli krásce H.Courtové, jenže ta zde jen polehává v posteli (tomu kusu nábytku, závidím:) či posedává na sofa a nedá vůbec dopustiti na uplně cizího člověka, se kterým byla zasnoubena rodiči. Postava Viktora F.  (Cushing je zde jako v tolika jiných filmech, naprosto nezáživný a tak se mi zatím jeví jeho nejzajímavější výkon v SW IV a Dům, v němž kapala krev+ Shock Waves) je změněna na bezpáteřního vraha, což se mi vůbec nelíbí, ale aspoň měl techtle+mechtle se služkou (nebyla špatná, ale na Elisabeth nemá) což byl asi jediný prvek, který mě na jeho postavě zaujal. Zmátlo mě, že to na konci vypadá, že svou snoubenku (na kterou jinak zvysoka kašle, to je vůl) zastřelil, ale zřejmě jen postřelil, páč v závěru objeví a odchází v doprovodu Frankensteinova učitele a pozdějšího odpůrce jeho nelidských experimentů Paula, vstříct jistě zářivým zítřkům, protkaných bezuzdným sexem.;-))) Ještě zkusím 2 a 3. Byť neočekávám, nějaký výrazný posun v kvalitě a divácké záživnosti. Taky nevím, co mě to najednou popadlo, ale když tuto sérii mám zmíněnu v tolika periodikách, včetně několika film. encyclopedií, tak proč si v tomto př. nedoplniti H vzdělání, že? P. s. navzdory až bych řekl megakultovnímu statusu, tento film nesahá Whaleovu filmu, ani po nehty u palců nohou. ()

fragre

Strašidelná povídačka poplatná době svého vzniku. Takže příběh není příliš rafinovaný, ale atmosféra je poutavě vybudovaná. P. Cushing jako faustovský vědec V. Frankenstein je bez chyby. Ale to monstum je tak nepovedené, neobratné, že se ani věřit nechce, že by bylo až tak velkým nebezpečím (opravdu leda pro slepce, jak zde ukázáno). To celý film sráží. ()

K.I.N.G.

Vynikající gotický sci-fi horor z produkce filmového studia Hammer. Asi by byla velká chyba se této sérii vyhnout, jak jsem měl původně v plánu, protože monstru, pod jehož maskou se skrývá legenda jménem Christopher Lee to tu náramně sluší a začínám si uvědomovat, že temné scenérie, ve kterých je příběh zasazen, ty noční zlověstné stíny na starých kamenech a bouřky prosvětlující černou oblohu, prostě všechno to, co ke goth-hororům patří, je to pravé pro mou už tak dost temnou duši. ()

topi

Christopher Lee jako oživlé Frankensteinovo monstrum nemilosrdně likviduje každého, koho jeho mrtvolné oči spatří. Oproti původní předloze v některých aspektech jinší, ale atmoška tam je. Hudba Jamese Bernarda v poslední třetině filmu burácí téměř nepřetržitě. Taková správná klasická hororová pohodovka z produkce Hammer films. ()

Martin741

Najpriemernejsi Frankenstein, prvu polku filmu sa dohromady nic nedeje, ani pokusy sialeneho vedca niekde v laboratoriu. Nic, len prachadzanie sa z miesta A do B a zase spat na A. Peter Cushing bol dobry herec, ale utoperny v sivom sedivom priemere, Christophera Lee som ani nezaregistroval poriadne. Terence Fisher natocil teda len biedny priemerny film o Frankensteinovi . 54 % ()

Nautila

Velmi chutné. Cushing je zloduch par excellence, je tu jeden z prvních štěků Leeho a skvělá atmosféra. U mě lepší než majstrštyk Universalu. ()

Rodriguez

První z mála povedených dílů o baronu Frankensteinovy a jeho monstru. Kdy se před plátnem nejednou sešli dvě herecké ikony studia Hammer - Peter Cushing a Christopher Lee. 90% ()

hans500

Ne tak dobré jako Universalský Frankenstein, ale i tak dobrá podívaná. Frankenstein je mnohem větší šílenec než v původní verzi a Cushing ho hraje velice dobře. Lee tak dobrý není (obzvlášť při srovnání s Karloffem), stejně jako jeho maska není moc povedená. Fisher film zrežíroval dobře a scénář je zajímavý, a ani barva tomuto filmu moc nevadí. Dobré a zasloužené 4*. ()

filmmovier

Po dvou dílech hammerovského Leeho Draculovi jsem si od něj dal chvíl oraz (na dobu neurčitou) a vrhnul se na hammerovského Cushingova dr. Frankensteina. A rozdíl je veliký - zatímco Lee byl ze začátku docela prkenný a jeho verze měly děj spíše podprůměrný, s Frankensteinem je to naopak. Cushing je strhující a prostě famózní a kvalita příběhu, ač od předlohy se značně lišícího, mě taky překvapila. No, co si budeme povídat, neexistuje snad jediný film starého Hammeru, který by neohlodal stroj času a o tomto kousku platí to samé. Strašidelné to není, ale koukatelné je to velice. Christoper Lee v té šíleně špatné masce působí spíše komicky, ale mě v téhle roli sednul víc, než v té upíří, což je dost co říct. Změna příběhu mi vůbec nevadí, protože se opravdu povedla. Frankie má větší potenciál než hrabě transylvánský, takže za nějaký čas urččitě kouknu na nějaké další díly. A plný počet nedávám jen proto, protože si je to vůbec nezaslouží. Ale 83% je to velmi slušných. ()

Pavlínka9

Já jsem stále čekala na ten mozek :D Kohopak mozek ještě bude chtít použít :) Mám pochopení pro filmy staršího roku - toto pro mě není ještě tak "starý" film :D :D Ale spíš je to zajímavé z toho pohledu, kdy chcete něco moc natočit, ale ten před Vámi to udělal lépe, má na to autorská práva, tak se s tím poperte :) Tento film se mi moc líbil - ať svojí záhadností, touhou něco dokázat, tak i sem tam příšernými výkony, kdy sestřenice, jež má být budoucí manželkou byla fakt úděsná :D Lee a jeho pohyby jako "monstra" byly skvělé - tak úžasně zkoprnělé a pomalé. Sbírání součástek bylo výborně nechutné a i když to bylo i úsměvné, čekala jsem horší záběry :) ()

noriaki

Svérázná a překvapivě krátká adaptace profláknutého příběhu o švýcarském vědci by se snad bez proslaveného monstra úplně obešla. Na plátně se objeví až někdy za polovinou snímku a mnoho času v záběru nestráví. A jen to jen dobře, protože maskér odvedl mizernou práci a scénář jeho postavu adekvátně nevyužil. Z citlivého a trýzněného tvora se stal tupý zabiják. Hloubka a myšlenka se musí hledat jinde. První díl série se točí okolo konfliktu mezi umírněným učitelem Kemprem a jeho stále šílenějším a bezohlednějším žákem Frankensteinem. Toho se ujal Peter Cushing a svým výborným herectvím utáhl celý film prakticky sám. Půl napůl s výpravou si rozdělil zásluhy o hutnou atmosféru. ()

hanagi

Peter Cushing si v roli Viktora Frankensteina, geniálního hajzla s božským komplexem, celý film ukradl pro sebe. Což mi ale vůbec nevadí, protože atmosféra je správně zlověstná a závěr rafinovaně zpochybňuje viděné. Nevím, co by na to řekla Mary Shelley, protože její dílo se ubírá poněkud jinou cestou... ()

Dreadd

Klasická Hammerovská adaptace se skvělými studiovými kulisami a výraznou divadelní stylizací, adaptuje příběh barona Frankensteina po svém, koneckonců studiu ani nic jiného nezbylo (kvůli hrozícím právním sporům se studiem Universal). Na rozdíl od Universalovské klasiky z 30. let jsou tu monstra dvě a nelze říct, které z nich je více monstrózní. Frankensteinovo monstrum má velmi podivný kostým, zelená mu vůbec nesluší, vypadá spíš jako zombie, ale zřejmě je to opět kvůli právním důvodům. Forma vyprávění uvrhuje celý film do částečné nejasnosti a umožňuje ke konci znejistit i diváka znalého příběhu (ovšem neznalého pokračování, kde se vše rychle vysvětlí). ()

drackula

V rámci spolupráce Cushing - Lee asi nie je potrebné riešiť kvalitu hereckých výkonov. Obohraná téma Frankensteinovho monštra bola podaná kvalitne. Prekvapila ma úroveň brutality a počet šokujúcich záberov. Tento film patrí do výkladnej skrine štúdia Hammer a právom sa môže považovať za jednu z najlepších adaptácií knižnej klasiky. 80% ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (viac)