Tajemství jejich očí

• Argentína El secreto de sus ojos (viac)

Oscarové argentinské drama režiséra Juana Josého Campanelly, vypráví příběh právníka na odpočinku, který píše román a doufá, že uzavře případ jedné nevyřešené vraždy a vyrovná se s neopětovanou lásku ke své bývalé nadřízené.
Benjamín Chaparro odchází na odpočinek z celoživotní práce u kriminálního soudu. Aby vyplnil volný čas, rozhodne se napsat román na motivy případu, který kdysi řešil a sehrál v něm důležitou úlohu. Motivem je vražda, která se stala v roce 1973 v Buenos Aires a pátrání po jejím pachateli. Když však Benjamín otevře dveře do minulosti, už je nedokáže zavřít. Turbulence v Argentině oněch časů totiž zasáhly do osudů jeho postav s veškerou silou násilí a smrti. A ačkoli si Chaparro myslí, že jeho příběh je pouze o minulosti, pátrání v ní staví do jiného světla i jeho současný život a donutí jej postavit se čelem k dilematu jeho dlouholeté neopětované lásky. Benjamín musí přehodnotit své pocity, činy i učiněná rozhodnutí. A nalezení pravdy bude vítězství nejen literární, pomůže také uvolnit cestu ke spokojenému zbytku života. (oficiálny text distribútora)

DannyBoy80

75%. Docela ucházející krimoška propletená romancí v průřezu 20ti let. I v Argentině umí točit filmy. Herecky je to lehce nadprůměrné, stejně jako celý film. Má to trochu hluchý začátek, ale pak už je to v pohodě. ()

Charon11

PO dlouhé době opravdu vynikající zážitek z filmu. Jak tu někdo kritizuje není to ani krimi, ani lovestory, ani psychologický film.....a o tom to je. Je to podle mě geniální kombinace, která vyústí do úžasného snímku. Nenápadný film a tolik zážitku! Vynikající herecké výkony, skvělý scénář, kamera i režie. Můj "bratr ve zbroji" Malerky tady píše , že se nudil, ač s ním mám většinou shodný názor u tohoto snímku to neplatí! Vynikající, vynikající,.....doporučuji všem. ()

Ricky_CZ

Rozporuplným reakcím na film rozumím. Přece jen se tady prolíná, vzhledem k hlavní linii, až moc rovin a žánrů. U detektivek to přece není zvykem... No ale právě proto! Vždyť to jako celek působí vyrovnaně. A to je um, kterého si velmi vážím, protože mám rád filmy, které vás osloví po více stránkách...K tomu si připočtu sympatie, které si člověk k postavám MUSÍ vytvořit a je to... 89% ()

sona123

Nečekaně dobrá detektivka, které přidává zvláštní šmrc ta sexy španělština. Napětí, kdy jsem téměř do posledního okamžiku netušila, jak se to všechno může ještě zamotat a zda-li je vrahem skutečně zahradník....k tomu dokonce love story, prezentovaná se sebeironií, takže tvář zůstává zachována. Precizní scénář a sympatičtí herci, to jsou hlavní taháky Tajemství jejích očí. ()

Mikino00

Nevím co na tom všichni vidí, neuvěřitelná nuda, kde nejenom že se nic neděje, ale taky je mi absolutně ukradené co se tam děje a kdo je vrah. V podstatě za to může scénář a režie, která nedokáže vtáhnout do děje, ani nijak zaujmout. Hlavní hrdina je nesympatický, tuctový, jalový. ()

krusty2

Priznam sa ze zaver tomuto film pomaha,co byva casto naopak. Pre mna osobne bol lepsi z nominantov film Prorok,ale aj toto je film ktory si nesmiete nechat ujst. Hlavne ak mate radi dobre krimi(momentalne nedostatok;-)),ktore ma v sebe viac zanrov a niekolko zvratov v deji. ()

panmroz

zdaleka na tak dokonalý mix moderního a konvenčního přístupu k vyprávění jako v příbuzné "Gomorra" nebo "Memories of murder", ona konvence vlastně dominuje, jen scény s Gomezem, především steadycamová honička na stadiónu a scéna "Výtah", dávají tušit režisérovi možnosti. ()

argentina

Určitě je spousta lepších a geniálnějších filmů, ale tohle na pět hvězdiček úplně stačilo. Totálně nechápu, jak se u toho mohl někdo nudit. Herci samozřejmě špičkoví, protože argentinští jinak hrát neumí, jejich plusem je vždy absolutní přirozenost. Francellu a Darína jsem hrozně ráda znova viděla, a stejně tak Pabla Raga. Film mi možná přirostl k srdci i díky jeho hlavní myšlence que no se puede cambiar de pasión, je sice jednoduchá, ale velmi mě nadchla. Nesnáším slovo vypointovaný, tak zatím než přijdu na lepší musím potvrdit, že tohle bylo skvěle vypointované a z tohoto důvodu taktéž nevidím důvod ubrat byť jen jednu hvězdičku. Bylo to kvalitní po všech stránkách. Ale český divák nedokáže většinou některé důležité aspekty vnímat, chce jenom děj děj děj. K traileru jsem dělala pro sms.cz české titulky. ()

Martyr

120 minut nudy + 7 minut pasazi, ktore tomu vsetkemu davaju zmysel. Bud som nebol dostatocne pripraveny na nekonecnu konverzacku alebo som bol prilis unaveny a cakal som nieco pri com sa neda zaspat. Bacha, tento film vam k spanku dava nekonecne mnozstvo moznosti . Moju pozornost si ziskal len v dvoch-troch momentoch pricom jeden z nich je prave koniec, ktory vsetko dava do poriadku a prinutil moje myslienky k rekapitulacii nudneho pribehu. Nic by tomu nechybalo, iba ta zrucnost natocit to aspon trosku zabavne by sa zisla. ()

JohnFarst

Jedným z prekvapení večera tohtoročného odovzdávania amerických filmových cien sa stal argentínsky film El Secreto de Sus Ojos, ktorý porazil minuloročného výťaza zlatej palmy z Cannes, Hanekeho drámu Biela stuha. Voľným prekladom Tajomstvo ich očí režiséra Juan José Campanellu je adaptáciou novely La Pregunta de Sus Ojos argentínskeho spisovateľa Eduarda Sacheriho. Film rozpráva príbeh starnúceho federálneho agenta Benjamína Esposita, ktorý sa vracia k duchom svojej minulosti prostredníctvom písania knihy. Unudený a nespokojný s tým, ako sa jeho život vyvíja sa rozpamätáva na neuzavretý prípad vraždy mladej ženy, ku ktorej sa vinník nenašiel a nepotrestal. Prípadu sa Esposito venoval ešte ako mladý, živelný karierista bažiaci po spravodlivosti. Flashbackmi sa vraciame do sedemdesiatych rokov, kedy sa Argentína zmietala v ťažkých dobách politickej diktatúry, prenasledovaní a občianskej neslobody. Hoci Campanella temnú dobu argentínskej histórie priamo nezobrazuje, táto perióda zostáva jedným z kľúčov k príbehu, zameriava sa na otázky beztrestnosti a odplaty. Esposito, zápasiaci so svojim románom, neistý, kde začať sa obracia na svoju dlhoročnú spolupracovníčku Irene, s ktorou sa spoznal práve pri tomto prípade. „Začni tam, kde si to najviac pamätáš“ poradí mu, a tak začne s ňou. Dozvedáme sa že Esposito miloval Irene od ich prvého stretnutia no nikdy nemal odvahu prekročiť svoj tieň hrdosti a preukázať svoje city. Irene ho milovala tiež, no čakala na jeho prvý krok. Záhadná vražda ale nie je jedinou skladačkou, ktorú sa snaží Esposito vyriešiť. Snaží sa poskladať aj chýbajúce kusy z vlastného života. Plný na symboliky (otváranie a zatváranie dverí je obzvlášť citeľné) je to príbeh o slovách nevypovedaných, činoch nedokončených a pohľadoch so skrytými významami. Bolo by nerozumné zaškatuľkovať film do kategórie obyčajnej kriminálky, aj keď sa tak na prvý pohľad javí. Tajomstvo ich očí v sebe skrýva multižánrový mix. Na pozadí kriminálneho príbehu nám vybiehajú najmä romantická rovina Esposita a Irene alebo komediálne ladené scény (najmä postava Espositovho parťáka Sandovala). V niektorých temných záberoch sa film nevyhne ani malým odkazom na film noir. V celku však film funguje ako vyvážený celok s vyváženou formou a obsahom. Campanella si dal záležať na autentickosti doby a nevyhýba sa ani takým pomocným barličkám ako je kamerová clona či zatmievačky medzi časovými skokmi. Príbeh má od začiatku do konca presne naplánovanú kompozíciu dejových zvratov a vývoj postáv no nebojí sa experimentovať s pozornosťou diváka, čo vyvrcholí najmä vo vygradovanom závere. Práve tu by sa však dala vytknúť inak výbornému filmu malá námietka. V závere akoby Campanella stratil úctu k divákovi a servíruje mu celý prípad v rýchlom slede znovu aj s novým, prekvapivým koncom. Trochu to pripomína rozprávky o detektívnom psovi Scooby Doo, ktorý malým deťom vždy radšej zopakoval čo a ako sa stalo aby z prípadu nemali „miš-maš“. Oveľa viac pôsobivejšie by bolo nechať na samom divákovi ono samotné rozuzlenie a uvedomenie keďže záver je tak uspokojujúci ako je nepredvídateľný. Tajomstvo ich očí sa môže popýšiť obdivuhodnou ústrednou scénou, v ktorej kamera víri nad, okolo a cez futbalový štadión ako Esposito a Sandoval sledujú svoju korisť uprostred davu – natočenou bez jediného strihu. „Je tu príliš veľa ľudí, to je nemožné.“ kričí Esposito a divák môže len súhlasiť a premýšľať nad tým, ako mohla byť táto scéna zorganizovaná a prevedená v tak plynulej podobe. Nakoniec, plynulosť je celkovým plusom tejto snímky, keďže Campanella svižne manipuluje s viacerými časovými rovinami. Prechody zo súčasnosti do minulosti sú hladké a prehľadné aj napriek tretej dimenzii, ktorou je štylizácia minulosti do románu. Film je dôkazom argentínskej filmovej zručnosti. Utkvejú najmä dobré herecké výkony Ricarda Darína a Soledad Villamil ako dvojice Esposito a Irene, znamenité dobové zobrazenie a tajuplný príbeh. „Človek môže zmeniť hocičo. Tvár, priateľku, dom, náboženstvo... Ale jednu vec zmeniť nemôže – svoju vášeň“. () (menej) (viac)

Saur.us

Gradující krimi s výbornou kamerou a šokujícím závěrem u mě bohužel padlo kvůli jeho naprosto zbytečné melodramatické části, která bohužel zabíjí celý film. Tuhle sračičku si mohli odpustit a zůstat jen u čistého krimi, které pro mě bylo silným zážitkem. Ty jihoameričané si tu telenovelou neodpustěj ani v tom nejtrýznivějším dramatu. Slabá 4 ()

jasanka

Hezky zapletená "romantická detektivka". Možná bych ji ale o takových 15 minut zkrátila, takhle se nešlo nevyhnou několika prázným místům. Jinak ale výborný scénář na pomezí thrilleru a komedie (zasmála jsem se častěji, než kolikrát u filmu, který v žánru "komedie" opravdu je). Závěrečné rozuzlení téměř dechberoucí. "Řekli jste, že nadoživotí." ()

Narciska

Film stojící na bezvadných hereckých výkonech a poutavě vystavěném ději zaujme žánrovým přesahem. Tajemství jejich očí v sobě obsahuje romantiku i komedii, byť hlavní dějová linie je jasný krimifilm, zvládá i lidské drama a filozofická zamyšlení a ještě se otřít o politiku. K tomu všemu vyvolává napětí a to vše dohromady tak lehce a nenásilně, že se stává dílem vskutku pozoruhodným mozaikou emocí, jež umí z vaší duše vyloudit. ()

kostej_

Příliš nelogické, umluvené a velkohubé na to, aby to těch několik efektně prvoplánových scén zachránilo. Argentinci to umí mnohem lépe. ()

LudaB1905

Co říct...právě jsem zhlédl jeden z nejlepších filmů v mém životě. Od první do poslední minuty mě film fascinoval víc a víc, úžasným příběhem, hereckými výkony, prolínáním současnosti s minulostí a úžasnou hudbou...Opravdu fantastický zážitek. ()

BOURQUE

Nečakané prekvapenie z Argentíny. Charizmatické herecké výkony, nenápadne vydarené rozhovory a jeden zaujímavý prípad. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky