Příběhy slavných

• Česko Předčasná úmrtí (viac)
všetky plagáty
TV spot
Česko, (2000–2013), 170 h 29 min (Minutáž: 45–60 min)

Réžia:

Petr Lokaj, Zdeněk Gawlik, Pavel Křemen, Petr Kotek, Marek Dušák, Václav Kučera (viac)

Josef Kemr, Helena Růžičková, Miloslav Šimek, Július Satinský, Zdeněk Štěpánek, Karel Zich, Jiří Kodet, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Eva Jakoubková, Libuše Geprtová, Nataša Gollová (viac)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (83)

Tatíček profesor (2010) (S11E05)

O tomto herci jsem slýchával od herců více vyprávět než abych ho znal, takže tento dokument byla premiéra. Pěkně odvyprávěno. Hodně rodinné téma. Cenil si úplně obyčejného odpoledne s dětma, posléze s vnoučaty. Pobavila mě hláška "na rozjezd kariéry je třeba umět spolehlivě prohrávat s nadřízeným". ()

Fenomén Meryčka (2010) (S11E09)

Zdá se, že umělkyně neměla volný čas a její rodinou a domovem bylo divadlo. Ještě že se nedožila pandemických lock downů. ()

Slušňák mu sluší (2010) (S11E11)

"Byl přátelský a laskavý, ale rezervovaný. Zůstával někde za skleněnou stěnou". ()

Léta letí (2011) (S12E03)

Tohle je zprvu milý příběh a následné objevování, proč zpěvačka zůstala zapadlá ve stínu slavnějších kolegyň hotová detektivka. Myslím, že kromě její povahy byl hlavní důvod, že prostě neměla dobrého skladatele. ()

Tělo slovem... (2011) (S12E05)

Pivec je vykreslen jako přísný nabručený svéráz a samorost a vyznívá jako komická figurka. ()

Poslední romantik (2011) (S12E08)

Hlídat si do stáří fyzickou kondici je velmi rozumné. "Budu denně cvičit, jak bývá zvykem u artistů a zvířat v manéži" říká. Dokument se úzce zaměřuje na hereckou profesi. Koníčků asi moc neměl. ()

Janinka (2011) (S12E10)

Zajímavá žena. "Krásný, nesmírně vstřícný úsměv a nesmírně příjemné chování". Vzpomněl jsem si, jak někteří herci mluví o svých kolegyních nehezky  jako "herky bláznivé". ()

Solidní kluk (2011) (S12E11)

Je zvláštní, že se introvert dal na herectví. Po představení s herci nikdy neslavil. "Byl přitom velmi přátelský, ale vždy zatáhl oponu", říká o něm herecká kolegyně.  Dozvíte se, že byl "tak trochu numismatik, na korunky". Ale jeho šetrnost se týkala jen jeho samého a na ostatní byl štědrý. Pobavilo mě, že do rybí polévky dával kapří oři, aby poděsil babičku. Závěr dokumentu je smutný. ()

Holka vítr (2011) (S12E12)

Zvláštní příběh. Popíjecí energie v Činoherním klubu je obdivuhodná. ()

Chlap na toboganu (2011) (S12E13)

Od prvních minut je zápletka detektivky daná. Umělcova sebevražda. ()

Ritz, nebo nic (2011) (S12E14)

Dnes by se tato herečka dala onálepkovat jako zlatokopka. Překvapilo mě, že tehdy nebyly filmové hvězdy moc dobře honorovány. Proto byla odkázána na bohaté milence. Na dnešní měřítka krásy by zas tak hezké nebyla. Norková pláštěnka také vyšla z módy - někdo by umělkyni řekl "slečno, máte pěkné kožené boty, to jsou dvě mrtvá zvířátka". Milenec rutinér nejsem, takže bych se Mandlové líbil, ale jinošské rozpaky, které ji na mužích vzrušovali už nemám. "Když se jí někdo líbil, tak bylo jedno, jestli byl hotentot nebo Němec", dozvíte se. To je smutné, ale pobavilo mě jak finančně zlikvidovala nacistu, kterého v úpadku zatkli. Pak ale "musela zaplatit 4 kožichy z lišky za 15 tisíc říšských marek od tohoto nacisty, protože zkrachoval" Nebo když po válce odpověděla ministrovi na oznámení, že už se u nás žádné její filmy promítat nebudou "mě je to jedno, já jsem všechny viděla". Vězení na Pankráci s 26 lidmi na cele a střídání o 12 postelí s jedním kbelíkem vody na mytí si nedovedu představit. Zcela s Mandlovou souhlasím s její názorem na Američany a Kanaďany po jejím pobytu v Kanadě "to jsou prostě lidi, který pořád musej mít něco víc než ty sousedi. Musej mít dvě auta, furt honěj hypotéky, furt jsou uštvaný a hlavně strašně špatně zacházej se starými lidmi". Vzpomněl jsem si na přednášku Vladimíra Komárka, kde mluví o tom, že v Amerika přijme každého, kdo věří v Boha Svatý Dolar. Pak je teprve každému dovoleno praktikovat různá osobní podnáboženství. ()

Velký malý kluk (2012) (S12E15)

Hodně se dozvíme z vyprávění dcery. Moc filosofických postřehů o životě zde tentokrát nebylo. ()

Falstaff z Moravy (2013) (S13E01)

V tomto dílu je víc filmových ukázek než vyprávění, což je škoda, protože "byl bystrý a vtipný".  V závěru klasika Příběhů slavných  "psal mi že mu není dobře, ale už to do nemocnice nestihl...". ()

Ta, která odmítla Hollywood (2013) (S13E02)

Výstižné se mi zdálo: "Baarová měla jen typy seladonů, krasavců. Maminka začala některé ty milence Lídě přebírat. Ale uvědomovala si, že je často ženou na druhé koleji " A radši bych si přečetl její první verzi pamětí, kde prý popisuje dataily sexuálních scén s Goebbelsem, než tu druhou, kde se ho skoro ani nedotkla. Magda Goebbelsová byla chladná žena, ona mu ty milenky tolerovala, ale tady svým ženským instinktem pochopila, že tady jde o něco navíc" dozvíme se dále. Doporučuji výborný dokument v archivu České televize o Martě Goebbelsové Magda Goebbelsová, první dáma Třetí říše. Zaujalo mě, že poživačná Baarová měla při natáčení vždy sebou litr vína a stále z něj usrkávala a také vyjádření "kdo chce s Baarovou zavést vtipný rozhovor, ten ztroskotá". ()

Milovník života (2013) (S13E03)

Díl o šarmérovi a nadsamci, erotickém symbolu své doby. ()

Tichý komediant (2013) (S13E05)

Po shlédnutí pro mě herec vychází sympaticky. Nezdolnou energii mu mohu jen závidět. Jeho plynutý bezproblémový přechod z práce do důchodu by mohl být příkladem v učebnicích sociální práce. Umírání je zde shrnuto na poslední tři minuty. ()

Konec starých časů (2013) (S13E07)

Dokument o soudobé hvězdě Národního divadla. Glázrová se cti přežila okupaci, ale komunisté ji jako představitelku minulé buržoazie moc do filmu neobsazovali. Proto není moc známá. Celý život prožila v Praze. ()