Příběhy slavných - Série 13 (2013) (séria)

Ta, která odmítla Hollywood (S13E02)

(epizóda)

Lesk a bída slávy ztepilé i kontroverzní filmové hvězdy v unikátních ukázkách a pohledu S. Motla, P. Taussiga, M. Wolfa i dalších. Ludmila Babková, později také Kopecká nebo Lunvaldová, diva a femme fatale českého, ale i německého nebo italského filmu, prožila bouřlivý a ke konci rovněž velmi hořký život. Hodně o něm ví publicista Stanislav Motl, který nás bude spolu s dalšími provázet na cestě, jež začala po vzniku 1. světové války v Praze a skončila v Salcburku. Často se propírá její krátký milenecký vztah s Goebbelsem, méně už se ví, že jako jediná česká herečka hrála u Felliniho či de Sicy, nebo že do ní byla zamilovaná spousta českých herců i režisérů. Pro slávu byla ochotná udělat téměř cokoli, ale tomu se v dnešní době minutových celebrit už asi málokdo diví. (Česká televize)

Radko

Spoločenská objednávka na druhý diel editovania publikácie "KSČ a československá kinematografie: (výbor dokumentů z let 1945-1980)" zrejme už Pavlovi Taussigovi neprišla a tak svoj triedny postoj zosilnený etnickým pôvodom mohol naplno rozvinúť nenávistnými šľahmi proti Líde Baarovej. Ani bulvárne denníky typu Blesk alebo Nový Čas by sa nemuseli hanbiť. Klebety a plky, všetko samozrejme podložené. A všetko presne v tej línii uvažovania, na základe ktorej sa herečka dostala po II. svetovej vojne do basy. Len preto, že sa s niekým milovala. Argumentačne to samozrejme vyšlo tak, že buržoázna herečka, alkoholická ožranka, bez škôl a teda bez akéhokoľvek talentu a samozrejme antisemitka a totálna nacistka, pretože mala aféru s Goebblsom si nič iné ako oprátku nezaslúži. A navyše takáto fľandra musela predsa nenávidieť ťažko skúšaný český národ. Všetky Taussigove vyjadrenia boli presne v tejto boľševizujúcej línii. V tomto úplne súhlasím s užívateľom Marthos. Ak mala byť zmyslom dokumentu konfrontácia tohto postoja s prístupom obdivovateľov (Just, Motl, bratranec Lídy B.) na základe ktorej sa vylúpne do popredia priezračne čistá a objektívna povaha Baarovej charakteru a života, tak to nevyšlo. Ako prehliadka dvoch typov prístupu k osobnostiam zo strany profesionálnych historikov či kritikov to však bolo až príznačne typické: nekritický vlezdoprdelizmus verzus špinavá nenávisť, ktorej je každá klebeta dobrá. Mňam. Ako dokument však tým pádom len priemerné. Avšak zamýšľam sa nad tým, či tých pár pikantných podrobností, čo som sa dozvedel navyše nie je vlastne tým jediným, čo sa môže divák z takýchto dokumentov o osudových umelkyniach dozvedieť. ()

Marthos

Lída Baarová (opět) nepochopená. V popředí stojí, bohužel, chorobná nenávist filmového historika Pavla Taussiga, podněcována zřejmě jakousi žalostnou osobní frustrací jmenovaného, dosahující v tomto ohledu netušených rozměrů. Obecným problémem těchto ledabylých televizních portrétů je pak jejich celková nesoustředěnost a subjektivistická blahosklonnost, která poskytuje takřka neomezený prostor různým dezinformacím a (ne)záměrným fabulacím. ()

Marze

Výstižné se mi zdálo: "Baarová měla jen typy seladonů, krasavců. Maminka začala některé ty milence Lídě přebírat. Ale uvědomovala si, že je často ženou na druhé koleji " A radši bych si přečetl její první verzi pamětí, kde prý popisuje dataily sexuálních scén s Goebbelsem, než tu druhou, kde se ho skoro ani nedotkla. Magda Goebbelsová byla chladná žena, ona mu ty milenky tolerovala, ale tady svým ženským instinktem pochopila, že tady jde o něco navíc" dozvíme se dále. Doporučuji výborný dokument v archivu České televize o Martě Goebbelsové Magda Goebbelsová, první dáma Třetí říše. Zaujalo mě, že poživačná Baarová měla při natáčení vždy sebou litr vína a stále z něj usrkávala a také vyjádření "kdo chce s Baarovou zavést vtipný rozhovor, ten ztroskotá". ()

NinonL

Byla zkrátka mladá a mladí lidé dělají často chyby. Navíc, je chybou láska? Lída Baarová Josepha Goebbelse pravděpodobně opravdu milovala. V době, kdy ještě nebyla válka, v době před mnichovskou zradou. Kdo může soudit mladou dívku za to, že je krásná a zamilovaná? ()

otík

Rozhodně poučný dokument v tom, jak se dá pohlížet na Lídu Baarovou. Na jednu stranu "nemám ji rád" aneb pan Taussig (filmový historik), na druhou stranu velmi laskavý pohled Standy Motla (publicista). Někde mezi těmito názory pak proplouvají další účinkující - Slavoj Justa (bratranec), Milan Wolf (dokumentarista) a Vladimír Just (divadelní kritik). Tradiční fotografie a dobové či filmové záběry se prolínají s filmem Heleny Třeštíkové "Sladké hořkosti Lídy Baarové" z roku 1995. Posuzovat dnes osobnost Lídy Baarové lze jen (pro nás, filmové historiky tak maximálně amatéry) velmi těžko a ani nám to nepřísluší. Ale když se podívám na pár jejich filmů, je dobře, že se o ní občas mluví, natočí se nějaký ten dokument a že neupadne v zapomnění. Byla to totiž herečka, která k naší filmové historii neodmyslitelně patří. I proto je mi Taussigův postoj velmi nepříjemný až hnusný. Ano, možná to nebyla dobrá divadelní herečka, možná neměla nejlepší lidské vlastnosti, ale to se dá přece říct i celkem slušně (jak předvedl třeba Vladimír Just). Navíc na poli herectví rozhodně Baarová dokázala více než pan Taussig. Takže by to chtělo možná i více pokory, milý pane Taussigu. Hudební režie: Jiří Bura ()

IvonaK

Dalo by se říci že je to takové stručné shrnutí jejího života. Podle toho co tam vykládali o její povaze, tak by mi asi nebyla sympatická. Ale přesto je mi jí trochu líto jak musela trpět v tom vězení. Což popisovala ve své knížce Útěky. ()

SvaPepina

Tady je vidět, jak může být dokument různě pochopen. Z mého pohledu očistil herečku od té bulvární nálepky nacistické udavačky atd. a ukázal lidskou stránku této situace (i když to, pravda, nebylo díky panu Taussigovi). A můj obdiv k ní se zvýšil právě díky informacím o jejím jazykovém umu! Klobouk dolů za tu dřinu, paní Baarová, jdu hledat film Felliniho! ()

MirecRKK

ja by som to povedal takto, dokument mohol byt aj lepsi ale ja co som videl viacero dokumentov o Líde a čítam aj knihy o nej mi tam tie info až tak nechýbajú a možnože zo všetkých dokumentov je toto ten naj, velmi ma zaujal jej zivot az tak ze okamzite po dopozeraní filmu Lída Báároá s Táňou Pauhofovou som si objednal 4 knihy o nej a začal pozerať všetko dostupné, či už o nej alebo filmi s ňou :) ()