Talentovaný hezký muž a herec s výrazným citem pro komiku slavil úspěchy již na začátku své kariéry a stal se hereckou hvězdou filmů čtyřicátých a padesátých let. Zdeněk Dítě byl známý svým šarmem, uhlazeností, noblesním stylem, velmi dobrou mimikou a vytříbenou výslovností. Dlouholetý člen smíchovského divadla, tehdy nazývaného Realistické, vytvořil i na scéně dlouhou řadu postav. Posledních deset let života prožil dost smutně a v osamění. Jaký ve skutečnosti byl, co všechno ho v životě potkalo a co způsobilo, že ho téměř všichni opustili? (Česká televize)

Marthos

Zdeněk Dítě – herec, kterého nebylo možné přehlédnout. Ostravský dokumentární portrét zaznamenává úplné herecké začátky před filmovou kamerou i jeho pozdější působení na prknech smíchovského Realistického divadla (relevantní komentáře Jaromíra Kazdy); zároveň nahlíží i do soukromí tohoto velkého herce malých rolí, který s přibývajícím věkem zápasil se špatnou pamětí. Závěr jeho života je, bohužel, poznamenán neočekávanou smrtí jeho manželky, s níž ho pojilo velmi silné pouto, a postupným uzavíráním se do sebe. Doufejme, že herecké umění Zdeňka Dítěte zůstává trvalou hodnotou i pro následující generace vděčných diváků. ()

Marze

Je zvláštní, že se introvert dal na herectví. Po představení s herci nikdy neslavil. "Byl přitom velmi přátelský, ale vždy zatáhl oponu", říká o něm herecká kolegyně.  Dozvíte se, že byl "tak trochu numismatik, na korunky". Ale jeho šetrnost se týkala jen jeho samého a na ostatní byl štědrý. Pobavilo mě, že do rybí polévky dával kapří oři, aby poděsil babičku. Závěr dokumentu je smutný. ()