Rozprávkový príbeh o láske princeznej Aničky a Filipa, zázračných bylinách starej Apoleny a o čertoch, ktorí chceli ovládnuť jedno kráľovstvo. V zemi kráľa Dobroslova sa prestala ceniť poctivá práca, slušnosť a čestnosť. Do krajiny sa postupne vkráda moc pekla a tak, tí v ktorých ešte zostala štipka slušnosti z krajiny utekajú. Trochu popletená bylinkárka Apolena má svoj sen, že krajinu zachráni neznámy spasiteľ, ktorý príde na somárovi a vezme si za ženu princeznú Aničku. Keď je v krajine najhoršie, kráľ z bezmocnosti upíše svoju dušu peklu a vládu prevezme jeho zradný minister. Práve vtedy prichádza do kráľovstva mladík Filip, v ktorom nikto nespozná princa zo susedného kráľovstva. Len Apolena je presvedčená, že práve on je tým záchrancom. Filipovi sa naozaj podarí zachrániť zem pred peklom, nie však pomocou čarovných Apoleniných byliniek, ale za pomoci lásky k princeznej Aničke. Chamtivý minister, ktorý za zlato upísal svoju dušu Luciferovi. V tom kráľovstve žila milá princezná Anička a jej verná stará bylinkárka Apolena. A jedného dňa sa tam zatúlal švárny mladík Filip, ktorý padol do oka Aničke a Anička jemu. Bol to šikovný mládenec a hneď ho aj vzali do služby v kráľovskej kuchyni. A potom tam bolo iné kráľovstvo. Kráľovstvo pekelné so svojim vládcom Luciferom A ten sa rozhodol, že kráľa Dobromila zničí a pripraví o jedinú dcéru. Preto pošle svojho hlúpeho synovca Urugala, aby sa uchádzal o jej ruku. Ale Anička miluje Filipa a o synovca nejaví ani ten najmenší záujem. A to Lucifera naštve tak, že prikáže, aby ju Urugal priniesol do pekla. Samozrejme, že ten nešťastník namiesto Aničky privedie do pekla komornú. A tak sa začne kolotoč nedorozumení intríg a čarov, ktorý môže nakoniec zastaviť iba cit zo všetkých najväčší - láska. (STV)

topi80 odpad!

Co nejlépe vypoví o hodnotnosti této "pohádky"? Když jsem během nekonečně dlouhé doby trvání vůbec nepochytil, o co tam vůbec jde, podíval jsem se, kolik času té nekonečné nudy, co nemá hlavu ani patu, už uplynulo. A zjistil, že do konce pohádky, aniž by se tam cokoliv stalo a aniž by mě tam jakákoli postava zaujala, zbývá čtvrt hodiny. Dílo totálně bez příběhu, bez atmosféry, peklo působí jak gay club, postavy absolutně bez charismatu... A k postavě Pavla Lišky dodávám po cimrmanovsku to, že i debila zahraje lépe někdo, kdo není debil. Když je něco hovadina, zanechá to ve mně aspoň něco. Po zhlédnutí této slátaniny se jen ptám, kdo mi vrátí ztracenou hodinu a půl života... ()

hekla

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek pro svou netradiční atmosféru, scénář, krásnou kameru a výpravu, kulisy a kostými. Ale hlavně díky skvělému obsazení. Dvojice Tatiana Pauhofová a Štěpán Kubišta je jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových dvojic, moc se k sobě hodí. Iva Janžurová jako bylinkářka a velmi příjemná, trochu rozpustilá pohádková "babička" je naprosto dokonalá, stejně jako důstojný, ale bezradný král Josef Somr. No a Csongor Kassai je jedním z nejlepších, necharizmatičtejších a opravdových luciferů všech pohádek. Jedině Jiří Lábus a Eva Holubová mi tu tak trochu vadí, kvůli tomu nemůžu dát 5*. ()

LuNaj

S obrovským zklamáním musím přiznat, že jediné, co můžuu na tomto snímku pochválit jsou herecké výkony. A i toho by se týkala výjimka v podobě Štěpána Kubišty. Což je škoda, neboť mám pocit, že už se jaksi netočí pohádky. Lépe řečeno- kvalitní pohádky. A tak i Čert ví proč zapadá do šedého průměru. ()

Mykhaluu

Souhlasím s názorem, že novým (after 89´s deadline:) českým chybí prostě to opravdové srdce... A je to škoda! Čerta no. 1 bych se jako dítě asi bál ještě po měsících! :) A jak málo sleduji českou produkci, tak jsem zase uviděl, že ani paní Janžurová v tomhle už nemá tu jiskru a jistotu jako Kate Draxl z Čtyři vraždy a to já vidět nemusím... :) ()

Marrianna

Nevím, né že by zde bylo něco špatně, jen mě to nějak nezaujalo - z celé pohádky si pamatuji jen Pavla Lišku a jeho hlášku - Anička kozí nožička a tím to hasne a to jaksi na plný počet nestačí. ()

lolaloka

Tato pohádka působí poněkud rozporuplně, co se týče scénáře - nedomyšleně. Děkuji Oskarovi za vysvětlení právě tohoto pocitu. Škoda, že Macourek nemohl předvést své umění v plné své humorné kráse. ()

Stejšn

Námět - království, které kolaboruje s peklem - výborný. Kamera: fenomenální. Výprava: úžasná. Masky skvělé. Jenže co naplat, když řada dobrých herců se snaží, ale kvůli (opět) slabému scénáři prostě nemají co hrát. Je to jedna v VELKÝCH promarněných šancí, protože kromě scénáře má Čert ví proč všechny předpoklady být hitem. ()

KateW

Velmi povedená pohádka. Oproti nehezkému českému zvyku točit pohádky stylem " Čím trapnější, tím lepší!" se Čert ví proč povedl. Kostýmy, výprava i obsazení jsou vyvedené a v čele s božským Pavlem Liškou v roli dementního čerta nenalézám cokoli, co bych filmu chtěla vyčítat. Skvěle jsem se bavila, romantické srdce si zaplesalo a dětská dušička si užila také své. Osobně ruku v ruce s Pavlem L. mi byl nejsympatičtější ďábel s naprosto nemožným jménem Csongor Kassai. 100% doporučuji, výborná legrace a zábava pro více generací ()

eFOXsize

Vzhledem k tomu, že jsem si jistá, že jsem tuto pohádku viděla alespoň dvakrát a nemohu si ani po galerii, ai po přečtení obsau vzpomenout o čem přesně je... Nebyla výrazně španá, nebyla výrazně dobrá - pro mě nebyla nikterak výrazná. Lucifer byl fajn. Ale nevyvážil to. :-) ()

maoc

Povedená pohádka, kterou zdobí kamera, slušné obsazení a herecké výkony, perfektní drobné detaily (Boží oko, packa, opětovný pád do kádě), výprava a exteriéry, kdežto dolů sráží hlavně nedopilovaná první polovina scénáře (podivné přechody mezi představováním postav, zbytečné role, hodně rychlé vzplanutí princezny, nepadnoucí dialogy atp.). Druhá polovina už byla o hodně lepší a v dobrém zabrousila i do lehce filosofických až moralizujících vod (monolog Lucifera o lidech). Když porovnám s produkcí o 10 let mladší, tak jde rozhodně o nadprůměrnou podívanou. ()

Maica

Moc pro děti tahle pohádka zrovna není. Ale herecké obsazení se výborně povedlo, o vtip není nouze. No, ale vidět znovu bych to asi nemusela. ()

Johniii

Mlaďounká Táňa, příjemná Janžurka, Lucifer s velmi zajímavou vizáží a hezký pohádkový příběh. Milé vánoční pokoukání. ()

zuzzuli

Bylo to trochu zvláštní pohádka. Neříkám, že špatná, ale viděla jsem i mnohem povedenější. Jinak dobrý herecký výkon podala Janžurová. ()