Rozprávkový príbeh o láske princeznej Aničky a Filipa, zázračných bylinách starej Apoleny a o čertoch, ktorí chceli ovládnuť jedno kráľovstvo. V zemi kráľa Dobroslova sa prestala ceniť poctivá práca, slušnosť a čestnosť. Do krajiny sa postupne vkráda moc pekla a tak, tí v ktorých ešte zostala štipka slušnosti z krajiny utekajú. Trochu popletená bylinkárka Apolena má svoj sen, že krajinu zachráni neznámy spasiteľ, ktorý príde na somárovi a vezme si za ženu princeznú Aničku. Keď je v krajine najhoršie, kráľ z bezmocnosti upíše svoju dušu peklu a vládu prevezme jeho zradný minister. Práve vtedy prichádza do kráľovstva mladík Filip, v ktorom nikto nespozná princa zo susedného kráľovstva. Len Apolena je presvedčená, že práve on je tým záchrancom. Filipovi sa naozaj podarí zachrániť zem pred peklom, nie však pomocou čarovných Apoleniných byliniek, ale za pomoci lásky k princeznej Aničke. Chamtivý minister, ktorý za zlato upísal svoju dušu Luciferovi. V tom kráľovstve žila milá princezná Anička a jej verná stará bylinkárka Apolena. A jedného dňa sa tam zatúlal švárny mladík Filip, ktorý padol do oka Aničke a Anička jemu. Bol to šikovný mládenec a hneď ho aj vzali do služby v kráľovskej kuchyni. A potom tam bolo iné kráľovstvo. Kráľovstvo pekelné so svojim vládcom Luciferom A ten sa rozhodol, že kráľa Dobromila zničí a pripraví o jedinú dcéru. Preto pošle svojho hlúpeho synovca Urugala, aby sa uchádzal o jej ruku. Ale Anička miluje Filipa a o synovca nejaví ani ten najmenší záujem. A to Lucifera naštve tak, že prikáže, aby ju Urugal priniesol do pekla. Samozrejme, že ten nešťastník namiesto Aničky privedie do pekla komornú. A tak sa začne kolotoč nedorozumení intríg a čarov, ktorý môže nakoniec zastaviť iba cit zo všetkých najväčší - láska. (STV)

Black-star

Nudná nezábavná pohádka. Vůbec se mi nelíbila. Nevím jestli to bylo příběhem nabo nudným a nevýrazným hereckým obsazením! Jednou a dost! Co se týče i méně nákladových pohádek, jsme zvyklý tady u nás v čechách na vyšší standart... nevím jak je tomu na slovensku. ()

Dartdevil

Z české porevoluční pohádkové tvorby určitě to lepší. Když už nic, tak alespoň hezká výprava a kostýmy a pár sympatických herců. ()

Cerion

Csongor Kassai předvádí vynikající práci. Naproti tomu Liška, který hraje dementního čerta (žádného jiného by nejspíš ani nesvedl), mě už opravdu nebaví. Taky ústřední zamilovaná dvojice mohla být trošku méně infantilní a lépe tak zapadnout do celkové krásné atmosféry této pohádky. ()

kukkik

Tohle je jedna z nejlepších českých pohádek od revoluce, ne-li dokonce ta úplně nejlepší. Velice solidní herecké výkony, výborné osazení, smysluplný scénář, inteligentní a často vtipné dialogy, dobře napsané postavy, krásné české interiéry i příroda zachycená atmosféricky skvělou kamerou a k tomu zapamatovatelná chytlavá hudba se středověkou tématikou a chytře napsanými texty. Nic víc si od pohádky nežádám a zároveň jsou to všechno aspekty, ze kterých většina pohádek poslední dekády postrádá minimálně polovinu a dá se říct že valná část je postrádá snad všechny. Vše potom skutečně korunuje originální a dobře napsaný příběh. Tady tedy vše funguje přesně tak, jak má a na tuhle pohádku se každé vánoce rád znovu podívám. 5/5 ()

RajAthen

U této pohádky jsem često uvažoval nad tím, kdo je cílové publikum. Děti jsem vyloučil poměrně záhy. Skopání hlavního hrdiny do bezvědomí, zlí čerti, král co zavrhne svou milou pro její nízký stav a vůbec skutečnost, že vlastně skoro všichni jsou (s prominutím) vychcaní prevíti, či možná spíše jen prevíti mě skutečně krapet zaskočila. S čerty nejsou žerty jsou pro mě jedna z vrcholů tuzemských pohádek a tamní peklo je hravé, i když dělá svou práci. Čert ví proč, i když tito čerti také dělají svou práci, musejí být u toho agresivní, vypočítaví a Lucifer (jinak skvostně zahrán) je přímo postava ďábelská (což je trefné). Pohádka bohužel padá s dějem, který v poslední třetině tak začně nějak zmírat a jde spíše o guláš kdo z koho. To už pak nezachrání ani podařená výprava. ()

Acrobat

Nedotiahnutý hlavný hajzel, ktorý je na pomedzi fádnosti a naopak brilantnosti Jacka Sparrowa. Rutina a následná neschopnosť rozprávky vyliať si srdce pre diváka, ktorý by stonal blahom je problémom celého zoskupenia. Za mňa hovorím, že najzapamätateľnejším článkom, prvkom a trademarkom bude aj po rokoch úchvatný Csongor. (videné 02.01.2015, ČT1) ()

Nocturno culto

Příliš schématická pohádka podle 100 x omletého námětu ..Jediní, kdo mě zaujali, byli Iva janžurová, roztomile dementní Lábus, opravdu ""démonický"" Kassai a hlavně Liška, v jedné ze svých nejslabších rolí, i když u něj to byl klasický projev, zasloužil by si možná víc civilních rolí.. ()

E lan

Taková nic moc pohádka. Divní herci, slabý scénář a velmi nepovedený a nevkusný konec. Tohle není pohádka pro mě... ()

quixote

Ani po čtvrtém zhlédnutí nemůžu změnit názor a tvrdit, že je to povedená pohádka. Hezké exteriéry, kostýmy, fajn casting, ale ten scénář opravdu kulhá na obě nohy a místy se to hrozně vleče. ()

Magnolia666

Letos o Vánocích jsem hloubala, proč jsem na tuhle pohádku posledních 15 let úplně zapomněla. Myslela jsem si, že asi měla otřesnou princeznu. Ale tak dala jsem jí letos šanci znovu. Princezna, ačkoli nejsem velká fanynka Táni Pauhofový, tady působí příjemně, uvěřitelně a je krásná. Zásadní problém byl nakonec princ a Lucifer s pomocníkem. Ne každý může být jako král Miroslav, ale Štěpán Kubišta u mě coby princ propadl...a čerti mluví jako na divadle, takže jim to "zlounství" v tom filmovém zpracování prostě nevěřim. Ale abych jen nehaněla, film má opravdu krásnou výpravu a Iva Janžurová jako trochu zmatená babka kořenářka má svoje kouzlo. ()

rublik05

Ani na chvíli by mě nenapadlo, že v českých pohádkách se může objevit kvalitní práce s kamerou a hele, konečně jsem se dočkal. Čert ví proč je velmi povedená pohádka, s nádhernou výpravou, zajímavým a povedeným příběhem a také velmi slušným hereckým obsazením, ve kterém dominují nikoliv hlavní postavy, ale kupodivu postavy vedlejší, jmenovitě zejména Iva Janžurová a Jiří Lábus nebo třeba Pavel Liška, který je opravdu nezapomenutelný. Pohádce k dokonalosti chybí už snad jen ta kouzelná atmosféra, která dělá pohádky nezapomenutelnými a nesmrtelnými. Jinak se jí ale nedá moc co vytknout, za mě spokojenost. 7/10. ()

Trixinka

Já se ptám, proč? Když je film označen jako pohádka, má to taky pohádka být. Ne horor, kde jsou v pekle lidé evidentně mučeni a trápeni. Vizuální stránka čertů také docela děsivá i pro dospělého. Pohádkou se toto dílo nazývá asi pouze formálně, že je zde nějaká princezna a nějaký král. Rozumu jednotlivé postavy moc nepobraly, logika pokulhává (zimní období spousta sněhu a na skále vesele roste a kvete jakási lásku tvořící květina), originalita příběhu také nic moc. Herecky to také není žádná sláva - Lábus pořád hraje stejného blba skoro v každé pohádce, huhlající Liška pro mne není herec, Pauhofová stále stejný výraz, snad jen Kassai jako Lucifer něco hrál.... Děs a bída tato "pohádka", už nikdy více ji nechci vidět. 1* dávám pouze za pěkné prostředí, kde se natáčelo. ()

Lupes odpad!

Odpad, protože je to nejen nesrozumitelné, zmatené a mizerně režírované, ale především to nedodržuje pravidla žánru. Pohádka nesmí děsit tímto způsobem, postavy se nemohou chovat jako zfetovaní magoři. Ztotožnění s dobrem a označení zla nebylo v této pohádce do půlky možné. A nechat děti sledovat tento filmařský pokus je stejné, jako je zavřít na uzavřené oddělení bohnických deviací. Riskujete jejich doživotní trauma. Málokdy se u mizerného filmu k lítosti nad ztraceným časem přidá i obava o duševní zdraví diváků, v tomto případě navíc malých a zranitelných. ()

Allegro.g.

Tato pohádka trpí nejpovážjivějším hříchem současných pohádek ... snaží se tak moc být o něco víc než pohádka, že se z ní stává komplikovaný galimatiáš, ve kterém se ztrazí dítě, tím spíš já. Když k tomu přidám herecké obsazení, především ty mladé jinochy, kteří vypadají, jako by jim právě z ruky vypadl skateboard (v tom lepším případě) nebo rovnou vstupenka do gay-clubu (v tom případě horším), tak se mi chce chvílemi i zvracet. ()

Suzie1 odpad!

Když jsem to viděla poprvé, byla jsem malinkej špunt, sice už si z toho /díkybohu!/, skoro nic nepamatuju, ale vim, že jsem z toho měla ještě dlouho trauma. ()