Po ztřeštěných komediích plných pubertálních úletů (Snowboarďáci, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků) natočil jeden z nejúspěšnějších a nejzábavnějších režisérů současnosti Karel Janák dobrodružnou komedii pro celou rodinu... Příběh dobrodružné komedie Ať žijí rytíři nás zavede do temných zákoutí mohutného hradu a nedaleké tvrze, které se vyzývavě tyčí v těsném sousedství, obklopeny hlubokým lesem. Vcelku poklidné soužití naruší nečekaná událost. Martin z Vamberka, čestný rytíř a starostlivý otec pěti dětí, je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest a nechává tvrz v rukou svého nejstaršího syna Petra a jeho sourozenců. Netuší, že ono udání je dílem závistivého, hrabivého a dokonale slizkého souseda Albrechta z Krvenos, který netouží po ničem jiném, než se panství zmocnit. Zdá se, že zlo už má vyhráno. Albrecht ovšem brzy zjistí, že vyzrát nad partou malých rytířů je někdy těžší, než porazit armádu Saracénů… Podaří se dětem zvítězit nad mnohem silnějším nepřítelem? Toto tajemství budou diváci s hrdiny rozplétat v příběhu plném alchymie, rytířů a katapultů. (oficiálny text distribútora)

zdeny99

Že by to měl být pokus ukázat našim dětem, jak se žilo ve středověku? Když už ano, tak proč tak uměle? V České republice je tolik hradů, zřícenin a tolik měst má staré čtvrti, takže prostory tu jsou. Místo toho tu máme nějaký uměle vyrobené panství na obrovské louce, které stejně není ani vidět celé. Herci mluví současnou hovorovou češtinou, nic ze středověku tu takřka nemáme. Jen to oblečení, koně a pokus o to staré sídlo. Je to moderní amatérská trapnost, která je navíc ještě hodně nudná. Vždyť i těm hercům muselo být trapně při natáčení, v čem to hrají. [3730. hodnocení, 146. komentář, 51%] ()

a4am

Ať žijí rytíři, Janákův opus s přístupností PG-2. Tři věci pohřbívají tento původně sympaticky vypadajicí pokus o středověkou verzi Sám Doma. 1. Repetivní schéma: "Musíme se dostat do hradu/z hradu, bránit hrad/bránit hrad/bránit hrad". Chce to víc nápadů na menším místě, než víc míst a méně nápadů. 2. Logické chyby, které by ani tak nevadili, kdybych se prostě v kině nenudil. A inteligenci "tiletých" bych také nepodceňoval. Film pak slouží alespoň jako kvíz, dejte dítěti blok a tužku a v kině vyzkoušejte, kdo najde víc kiksů. 3. Absence napětí aneb proč se bát o hrdiny, když vojáci jsou prostě šašci, bojicí se duchů a tříletých slečen. Navíc tam nikdo neumírá, střilejí se sice šípy, probodává se nožem, ale každý to přežije, dělá, že probodnutí je jen škrábnutí a šíp v hrudi je prostě jen hračka. Snímek pak (v mých očích) drží nad vodou aspoň šíleně přehrávajicí Kříž a tragicky nehrajicí představitel Adama (bože, co slovo, to menší záchvat smíchu v sedadle mnou obývaném). ()

hazaba

Další velmi dobrý dobrodružný film pro děti s pěkným dějem a výbornými herci - hlavně Pavel Kříž byl vynikající zlotřilý soused a dětští herci hráli naprosto přirozeně. Při jeho sledování jsem se vrátila o dvacet let zpátky a opět se bála a poté jásala nad porážkou nepřítele :-) Mimochodem Ota Jirák byl taky super :-) ()

drankeryth

Bod davam za rytierov, ako boli vyzbrojeni, takze po tejto stranke to nebolo odflaknute, ale ich absolutna demencia mi isla na nervy. Ani to dobijanie malej pevnosti na cele s Pavlem Krizom nebolo na zahodenie a hlavne tie katapulty boli asi z toho najlepsie. Zvysok filmu bol neatraktivny a vhodny skor pre mladez, ktorym sa to urcite bude pacit:) ()

Ombak▼Penari

Otázka jak to hodnotit. Jestli se na to budu dívat v rámci světové kinematografie, tak je to hrozné. V intencích tragické domácí produkce posledních let to ale nedopadlo zase tak strašně. Ano, výběr herců mohl být citlivější, ano, některé scény jsou prkenné jak kůlna a určitě to má celý roj dalších much, ale jako dětský film s nádechem středověku to docela pobavilo. Neřekl bych, že to bylo kdoví jak dobré, ale zas taková tragédie taky ne. Když vidím, jak dopadají třeba české pohádky z posledních let, tak si říkám "Zaplať pánbůh za ty dary." ()

wata

Príjemne strávené nedeľné popoludnie. Rozprávka, nad ktorou som nemusela rozmýšľať, sama sa doviedla k šťastnému koncu. Niekoľkokrát som sa zasmiala a niekoľkokrát som sa spýtala, či už tých útokov odporného Albrechta a jeho zbabelých vojakov nebolo dosť. Každopádne deťúrence v kine okolo mňa sa naozaj zabávali, takže odporúčam rodinkám na pekný spoločný večer. ()

E lan

Mein Gott!!! Český pán prstenů je konečně na světě. Ba co víc, monumentální bitvy, procítěné herecké výkony, famózní scénář a tuny vtipných scén!!!! Ano... Ano, tohle všechno ve filmu nenajdete. Se zarytostí sobě vlastní jsem prošel celým filmem, někdy se pousmál nad nepovedenou scénou, někdy se rozčílil, divil se co vlastně scénárista s režisérem vytvořili za výbuch... no a když už to vypadalo, že naši hlavní hrdinové umřou a vše dobře dopadne, tak v tu chvíli jsem umřel já, přijela totiž královna a to byla teprve havárie, výbuch, zlo, které překonalo trapný Křížův výkon, husí kůži mám ještě teď, brrr, to se nedalo... Kurzor myši míří k souboru, DELETE si užívám s gustem, nyní už jen vyprázdnit Koš a ... co že jsem to vlastně dneska viděl?! ()

Oonika

Při scénách, kde bojují "děti" proti vojákům jsem se bavila dobře. Při scénách, kde se objevil Pavel Kříž jsem se neskutečně nudila. Tak nevím... Herecké výkony dost pokulhávaly a začínám mít pocit, že pan Janák mi stále nemá co nabídnout, i když jsem tomu chvilku věřila. ()

rublik05

Nějak stále nechápu, kde udělali soudruzi z NDR chybu. Bohužel je film cílený hlavně na mladší publikum, což se samozřejmě odráží na jeho kvalitě, zejména na hereckých výkonech a vedlejších efektech. Pominu-li naprosto tristní efekty, které působí místy dost vtipně, nemohu se nepozastavit nad výběrem natáčecích lokací. Jednotlivé hrady nevypadají vůbec reprezentativně a vůbec nechápu, proč si tvůrci nezvolili nějaké pěknější a hlavně větší panství. Nepovedly se ani samotné rytířské souboje, ty taktéž působí dost amatérsky, někdy až trapně. Co se týká hereckého obsazení, jsou zde nejvýraznější asi samotné děti, ostatní postavy jinak vesměs nepodávají žádné výrazné výkony. Vtipných scén či humorných prvků si tvůrci moc nepřipravili, od komedie jsem očekával daleko větší zábavu. Jediná věc, která se alespoň trochu povedla, je příjemná prosluněná atmosféra. Nejsem si vůbec jistý, zda si tuto "pohádku" děti vůbec užijí, protože těžce zaostává za konkurencí a z dnešního pohledu už nic moc nenabízí. 1/10. ()

PaRi

Nic víc, než telenovela v kostýmech! Janáka bych zavřel na týden do domácího vězení a povinně by musel stále dokola sledovat filmy Jindřicha Poláka nebo Karla Smyczka, aby si do hlavy vpravil, jak vypadá dobře režírovaný dětský herec. To, co předvádí Janák v režii dětí, je bohapustá ochotničina a to urážím ochotníky. Jinak je úsměvné vidět hraní si na středověk ve zromatizované přestavbě Křivoklátu, který je v této podobě z 19. století. Je zajímavé, že u žánru muzikálního (Noc na Karlštejně) Karlštejn v úpravě ze stejné doby nevadil. Zde ale byla předloha od básnického velikána, režíroval mistr filmového muzikálu Zdeněk Podskalský a jednalo se o film a ne o telenovelu! O co se jedná u tohoto filmu, jsem nedokázal identifikovat a svým časem rozhodně nebudu mrhat, abych se pokoušel to v dalších dílech zjistit. Tu jednu hvězdičku dávám za kameru. ()

SatuPeka

(Hodnocení seriálu) Po deseti minutách sledování mám pocit, že jsem v nějakém blouznivém delirickém snu. Takhle otřesné herecký výkony a takový pindy, co postavy v tomto dílku pronášejí, jsem snad ještě neviděl a neslyšel. K tomuto prostě nemám slov. Jedna hvězda za snahu natočit něco zajímavého. Vtipný je to, že jsem koutkem oka sledoval tak půlku minulého dílu a byl jsem celou dobu přesvědčen, že se film neodehrává ve středověku, ale v současnosti a že postavy tvoří dobrovolnický divadelní spolek nacvičující nějaké amatérské divadelní představení. ()

Astrebleue

Eh...dětem se to asi bude líbit, protože mě se z toho zvedá žaludek. Nevim, je to už jakési pravidlo, že u novodobé tvorby pro děti, čím víc zle se mi z toho kterého dílka dělá, tím víc to děti žerou. Nejspíš to vyvolává ta dětská propaganda, nekončící optimismus a povahy dětí, který všechno přežijou, ze všeho se dostanou, všem utečou apod. Já myslela, že tohle se už vyřešilo s koncem období Toma a Jerryho, ale bohužel to vidím na svých synovcích. Jeden vždycky přijde a já mu začnu vysvětlovat, že když tě jednou chytnou čerti nebo loupežníci, že už se z toho nevykroutí, že to neni žádná legrace a co synovec, ten mávne rukou a zařve vylítnu vysoko až do nebe, nikdo mě nechytí a rázem jsou všechny negativní postavy v pohádkách na nic. Tak to mi pak povězte, k čemu tyhle pohádky jsou... ()

Alojs

Asi ta nejméně pohádková česká pohádka, jakou znám. Janák čeří stojaté české vody, přichází s něčím novým (v rámci tuzemských příběhů pro malé) a servíruje jeden zahraniční trademark za druhým. Přitom se spokojí s poměrně malým rozpočtem a jen výjimečně nutí diváka k pochybám. Ať si říká, kdo chce, co chce, česká pohádka neměla už dlouho tak skvěle zahraného záporáka. Pavel Kříž je vynikající. Zamrzí jen ony souboje, nezdá se, že by herci prošli náležitým výcvikem. Ale což - on je ten film o něčem jiném. ()

JajinkaBec

Na tenhle film/pohádku jsem šla vlastně jen z donucení, o to příjemnější bylo zjištění, že nemusím skrývat zívání. Asi to nebude nic, co bych si někdy v budoucnu pustila znovu, ale na těch 105 minut to příjemně zabavilo, uteklo to a člověk se i občas zasmál. A hudba se dobře poslouchala. Doporučuji rodinkám s dětmi - dítka se spolehlivě zabaví a rodiče taktéž, protože tak budou mít možnost zavzpomínat na doby, kdy si u babičky na zahradě hráli na loupežníky a rytíře. ()

miki68cz

Sympatické, milé překvapení. Stojí za to i pro dospělé, pohádka, kde neteče krev a dobro vyhraje a vyzraje nad zlem. Obyčejné, jednoduché a přitom vtipné. Na český film podivuhodně vtipné hlášky. Slušná režie, slušné herecké výkony, současná mluva, která není na škodu. Dobrá muzika. Nestydím se za čtyři hvězdy. ()

transbeskyd

Chce se mi nebýt shovívavý a rovnou napsat, že to byl paskvil, ale vlastně ani nevím co to být mělo.Celkově podivně nemastný neslaný byl příběh,výprava a v neposeldní řadě role.Rytířské scény byly tak nemotorné a toporné, že byly až tragikomické, kulisy většinou nezajímavé, herci blábolili a omýlali podivné dialogy bez vtipu a nápadu a tím vším byl divák natahován na skřipec podprůměrnosti ještě nesmyslně dlouho.Uf,tak možná radši zpátky k dalším osvědčeným x..borďákům.. ()