Sir „P", deväťdesiatročný papagáj šedý, ktorý kedysi patril Eduardovi Daladierovi, sa na pozvanie riaditeľa Francúzskeho kultúrneho inštitútu ocitne v roku 2008 v Prahe ako živá relikvia z dôb Mníchovskej dohody. Sir „P" po Daladierovi jeho hlasom dodnes opakuje niektoré dôležité vety a prehlásenia. Papagája za dramatických okolností unesie český novinár Pavel a na základe papagájových kontroverzných citácií Daladiera rozpútava medzinárodný politický škandál. (Continental film)

SajmuneKk

Český sen meets Dabing street. Skvělý zaháčkování skrze plotwist aka "Je to jenom film" - který překvapivě není udělaný kýčovitě a prvoplánově ale naopak působí lehce, vtipně a posouvá snímek do nových významových rovin v rámci čecháčský sebelítosti. Takhle se má vyrovnávat s naším traumetem z moderní historie - ne točením debíních Masaryků a Šarlatánů. Plus filmařskej humor - Loved it. ()

hrumsrt

Trvalo to než se navrátil Petr Zelenka s dalším filmem.. O Ztraceni v Mnichově bylo ve svojí době nemožné je minout, jelikož film měl jednu z nejlepších reklamních kampaní, jakou jsem v naší zemičce zažil.. Tentokrát si Zelenka vybral téma, které jak on sám říká je pro český národ malinko bolestivé. I když silně pochybuji, že ti kdo jsou událostí skutečně tak zlomení ještě chodí mezi námi. Mnichovská dohoda dala důvod tomu, proč český lid i její představitelé ztratili víru v západní mocnosti, s čímž tedy i pravicové demokratické strany..  A nakonec i důvod, proč to tu od 1946 ("pro nepolíbené" - 1948) začal expandovat režim, který náš národ a lid poznamenal ještě více něž nějaký Mnichov, kdy až možná ta následující generace budu brát dobu socialistického sdílení jako minulost.. Snímek Ztraceni v Mnichově lze velmi snadno rozdělit na dvě poloviny, kdo viděl okamžitě ví proč.. Nejprve nás tvůrci drží v takové absurdní komedii o ptákovi, co má obhajovat Mnichov akorát, že se to tady nikomu nebude líbit, jelikož jde o papouška Daladiera.. A u toho si já říkám, že to je taková blbost až je to vážně dobrý.. Ovšem Petr Zelenka si zase řekl, že musí ukázat českému divákovi nějakou látku, kterou nečeká.. A tam provede takový obrat a řez v rámci filmu, že nevíte jestli původní snímek už neskončil a vy nesledujete nějaké bonusy.. Kde se třeba dost dlouho zabýváte tím, jak správně napodobit papouškovo "guáno".. Anebo Myšičkovo trápení s reakcí na ptáky.. Naprosto ultimátní zážitek, jaký u českého filmu patrně už nikdy nezažijete, jelikož nikdo nemá a nebude mít podobnou odvahu.. Jen si nejsem jistý jestli je na to divák ochotný přistoupit, ale pokud netušíte, co vás u tohohle Mnichova čeká, půjde o možná nezapomenutelný zážitek, který skutečně posouvá stěny škatulky českého filmu.. Odvážné a absurdní téma, které ve svém jádru může nasrat vlastně tolik lidí a třeba mě osobně tím, že filmovým poselstvím je v jádru že Mnichov nám pomohl vybudovat silnější národ a stát, což je dost odlišné od toho, že jsme od té doby takový malincí ukřivděnci.. Asi by bylo fajn ne, jak to dělají ve filmu si Mnichovskou dohodu přečíst, ale pídit se po okolnostech ve 30. letech a česko-německé vztahy v té době. Jestli pak nás opravdu všichni zklamali.. 75% ()

Prubner

Ano, vysvětlení Tesařovy zajímavé interpretace Mnichova mě docela zaujalo (možná si přečtu knihu), ale to je jen pět minut filmu. Zbytek je velice nudný a pramálo vtipný (zasmál jsem se možná jednou - a není to tím, že nemám smysl pro humor. Je to tím, že Zelenkův humor je hodně divný a většinou připadá legrační asi jen jemu samotnému - a taky skupince pokrytců na ČSFD, kteří předstírají, že se jim to líbí, aby vypadali intelektuálně). Chápu, co tím chtěl básník říct, ale zábavné je to asi tak, jako dvě hodiny čumět do zdi. Zelenka má hodně ulítlý smysl pro humor a možná by si měl občas zajít k psychiatrovi. Některé jeho filmy nejsou špatné (Mňága - Happy end, Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství), jiné jsou naprosté sračky, které mě znechutily (Samotáři, Rok ďábla, Karamazovi). ()

jendamaty

proč ne, je to zajímavý svébytný projekt, bylo asi obohacující to vidět, nicméně polopatičtější Kobry a užovky i Domácí péče se mnou rozhodně rezonovaly více... tak trochu jsem přišel, co přijde na konci za bomba pointu a ono jaksi... netvrdím, že bych to pochopil a nejsem si úplně jistý, jestli o tom chci nějak dlouho přemýšlet ()

t.b.kat

Bylo to tak divný, až k filmu nemám prakticky co říci, ale přeci jen, chválím odvahu natočit film s papouškem v čele, vracet se k filmu však nebudu, nestál by opět za ten čas. Herecké výkony tentokrát nic moc, proto pouze 3* ()

srolyma

V Mnichově jsem se sice neztratil, zato v tomhle filmu naprosto. Nejdřív pitomoučký příběh o osmdesátiletém mluvícím papouškovi a pak pseudodokument o tom, jak jako ten film točili. Nemělo to vtip, napětí, nápad, prostě nic. Masochisticky jsem vydržel až do konce, ale byla to naprostá ztráta času. ()

spotczek

Tedy považovat Mnichov za geniální a promyšlený tah Beneše je více než přehnané. Proč by mu podobné plány nevyšly s Rusy, se kterými začal vyjednávat o naší ochraně těsně před koncem války? Nebo byl Vítězný únor skutečně vítězný a naše okupace vlastně ochrana?! Souhlasit s tím nemůžu, ale jako námět do diskuze skvělé. Neotřelý pohled na dějiny může být přínosný už jen tím, že se o určitých věcech začne znovu mluvit. V Zelenkových filmech se tak děje často. A naštěstí se to nebere moc vážně. Ztraceni v Mnichově mi připadá jako zatím jeho nejvážnější film, především přímou kritikou naší národní povahy, ale příliš mě neuráží. Zelenka nezapírá, že je taky jenom Čech. Z historie mají všechny národy máslo na hlavě a hašteřit se o to, kdo víc či míň, je zcestné. Naopak je důležité připomínat, co všechno máme s ostatními společného, třeba oblibu uzenin a francouzských paštik :-) Jak trefně napsal Radek99, řada toho je jen iluze. Podle mě jde o to, jaký názor si udělá, a jak se s ním vyrovná, každý sám. ()

garry

Takové neslané nemastné. Včetně humoru který není vtipný. Trintignant nepřiletí. Má rakovinu hltanu. Hltanu? No to je něco jako prostata jenže to máš tady. Pane bože kdo ty dialogy vymýšlel? ()

swinevenca

Od Trháku dvojice S&S jsem dlouho marně čekal na další tragicky zábavný pohled do zákulisí natáčení. Kromě výborného Taclíka nebudu řešit rýsující se film s podprůměrnou zápletkou, ale jen ten film o filmu. Co do tématu, Zelenka na mě dělá stejný dojem jako zmíněná autorská dvojice - nechť lekce dobře podložené historické mystifikace probudí v národu trošku pýchy, v konkrétním případě minimalizuje zažité (vnucované) mnichovské trauma. Co do zákulisního mumraje, velmi záslužná činnost zveřejnění skrytých filmových pracovníků vyrábějících hovna správné konzistence apod., vtipné francouzské špičkování korunované fiktivní koprodukcí i správně cynický závěr. Chronologicky to na pochopení chvilku dá, ale stojí to za to. ()

blondboss

Mám trošku zmiešané pocity z tohto snímku, lebo na jednej strane sa jedná o moderný filmový kúsok, ktorý sa zaoberá históriou z úplne iného uhla pohľadu a prináša niečo nové. Avšak na strane druhej je to natočené dosť chaoticky a to prelínanie s filmom o filme ma akurát tak vyrušovalo, nič iné. Zámer fajn, prevedenie nie až tak dotiahnuté, preto len priemer u mňa. 50 % ()

jfaba

Nehodnotím. Začátek, kdy se ještě jednalo o film, jsem nějak sledoval. Ale potom, kdy nastoupil dokument o natáčení filmu... co to je? (Přepnul jsem na Fed cup.) Nechápal jsem a asi už nikdy nepochopím, protože to už neuvidím. Mám dát ODPAD nebo *? ()

diccon odpad!

Dobrej den, ja jsem nejakej vtipnej pan Zelenka a se svoji skvadrou kamaradu vam ted vysvetlim, jaky jste vsichni pomstychtivy, zaprdeny a pomyleny srabci. Jako vy Cesi. Budete cumet - je to majstrstyk, fakt sem si s tim pohral. Premluvil jsem babu a ted zatocim s vama, vy sr*cky. Bude to jakoze mystifikace, ale nakonec pochopite, ze to vlastne myslim vazne. Postavim to na knize zneuznanyho historika Tesare. Nemeli ho radi komousi, takze ma urcite ve vsem pravdu. Jo. Vona to teda neni vlastne zadna historicka prace a vsechny hlavni tvrzeni v ty knize jsou vybajeny... vlastne... je to spis takovej polobulvarni vylev Tesarovejch smyslenek a soukromejch nazoru. Ale ja s nim souhlasim, protoze jsem diky pravde a lasce prozrel. A vy tedka prozrete taky jak ja vam nastavim zrcadlo! Jo a krome umeni je tam i papousek. Humor. To se nasmejete. ... tragedii je, ze i takovahle uboha intelektualni snobarna je natocena diky statnim penezum. Kdyz pominu, ze ta Tesarova kniha je veskrze blbej a lzivej pamflet (detailni rozbor: http://toulky.vojenstvi.cz/3-obranyschopnost-ceskoslovenska-v-roce-1938.html), obsahuje film radu nepravdivejch a z kontextu vytrzenejch tvrzeni, ktery vydava za pravdu. A tim nemyslim zamerny mystifikace, ale hromady kydu typu, ze CS vyrabelo tanky i po Mnichovu, takze Francouzi na nas muzou byt pravem nastvany. Samozrejme, ze kurva vyrabelo, kdyz po Mnichovu bylo jasny, ze Hitler se nezastavi, valka bude a hodni spojenci se v Mnichovsky dohode zavazali, ze nas v tom tedka uz vopravdu, ale vopravdu nenechaji. Aby se pak 15. brezna 39 uz ani neobtezovali predstirat. A pak se tady clovek docte, ze Zelenka "demytizuje" Mnichov. Takovej hovadismus skoro az boli. ()

honzic

Zajímavý film, který se tváří jako dokument. Je to taková alegorie filmového průmyslu a výkladu dějin. Nutí to k zamyšlení, i když občas ztrácí logiku a je trochu kontroverzní, co tím filmem chtěl autor říci a zda to za to stálo. Hodnocení: 70 % ()

tsatsiki

Prvních 35 minut bylo dobrých bavilo mě to.Ale jak začala část, kdy točí film je nuda a nebavilo mě to.Celkově jsem myslel, že tomu dám 4* a 70% a nakonec tomu dávám 30% za Myšičku. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky

05.03.2016

Filmovým králem Českých lvů za rok 2015 se stává film Kobry a užovky. Film si přímo z vyhlašování ocenění odnesl šest sošek Českých lvů. Za nejlepší film si cenu převzali producenti Jan Prušinovský a… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)