Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

PEZ

Výborné! Až opakované pozretie jednotky a dvojky (respektíve jedenástky a dvanástky ;)) rozhodne o tom, či nepôjdem s hodnotením ešte vyššie. Vyslovene som si užíval každú minútu, chémia medzi posádkou znova funguje, Kirk aj Spock sú takí akí majú byť, vesmírne dobrodružstvo ako ho mám(e) rad(i). Dokonca aj 3D na úrovni. V podstate je len málo vecí, ktoré sa dajú vytknúť. Možno ten záver sa dal spraviť trošku menej klišé. No ale posledná minúta, to bol čistý balzam na moju dušu. Neviem ako to ten JJ robí, ale natáčať moderný Star Trek s komplet novými hercami tak, že mám stále pocit, že sa jedná o pôvodné postavy, no klobúk dole. A tie narážky a referencie na pôvodnu sériu - proste radosť (a veľmi skoré repete). UPDATE September 2016: Po opätovnom pozretí treba objektívne povedať, že predošlý diel bol lepší - prepracovanejší a lepšie vystavaný. No i napriek tomu, je STID dobrý, napínavý kúsok zo sveta Star Treku, chémia medzi postavami funguje a Benedict Cumberbatch je démonicky chladný (a nájdeme tu pekný odkaz na predchodzieho Khana). JJ nesklamal. ()

Iriquindae

Lehké spoilery. Hodně ubohá záležitost, trapný blockbuster bez špetky inteligence. Nebýt alespoň Khana a Leonarda Nimoye, nemělo by to se Star Trekem nic společného. I když přeci jen musím ocenit převrácení rolí z Hněvu. ()

bolf!k

První díl byla naprostá sci-fi bomba a to i po několikátém zhlédnutí. Tady jsem ten pocit neměl ani při první projekci. 80%. Každopádně dám ST Do temnoty ještě jednu šanci a uvidím, co se stane, když se na film kouknu bez obrovských očekávání. ()

Lachyc

Ačkoliv je děj po chvíli celkem snadno předvídatelný, během sledování si to člověk ani neuvědomí. Abrams je v tuhle chvíli špička na poli sci-fi a při sledování jeho filmů si připadám jako malý kluk, kterému se konečně splnili jeho sny(i když je to jen na filmovém plátně). Oba Star Treky zvládl dokonale, nezbývá než doufat, že se povede i jeho Star Wars. ()

redwik

Ako už bolo napísané niekde inde, buď je človek fanúšik Star Wars alebo Star Trek. Ja patrím k tomu prvému menovanému, preto som k prvému dielu pristupoval s istou nechuťou. Ten sa mi ale páčil a začal som sa tešiť na pokračovanie. A to ma jednoznačne potešilo tým, že ničím nesklamalo. Kopec dobrej akcie, dobrého príbehu, trošku zábavy od Spocka a jeho povahy, krásna žena s ešte krajším telom v podobe Alice Eve, no proste paráda. No aj tak sa mi to nepáčilo až natoľko, aby sa to dostalo pred ságu Hviezdnych vojen. Nuž, možno tretia časť ma presvedčí a celej trilógii dám plný počet, zatiaľ však ostaneme na štyroch. ()

Petyas

Nebylo to vysloveně špatné, ale spíše rozsahem jako jedna epizoda seriálu než jako celovečerák. Efekty příjemné, ale herecky nezajímavé. 60% ()

misbos

Poslouchaj, Lucas, už dali dělat tomu Abramsovic klukoj ty Hvězdný války? Jo? No tak to je dobře. Podívaj se, co von dokázal s tím vyšeptalým StárTrekem, jakou betelní podívanou z toho vydyndal. Hlavně teda tendle druhej díl, to pecka peckoucí. Kouknou, tomuhle já říkám dobře vystavěnej a vyprávěnej příběh, tomuhle já říkám iniciační smrt hrdiny. A co teprve ten Cumberbatch, vedle toho jeho Khana vypadá slavnej generál Zod jako hodně chudej hodně vzdálenej příbuznej. No prostě - Lucas, voni to vo sobě vědí, že jsou vystřílená pistole, ale tehle Abrams, ten by jim mohl Ty jejich Starý Wařený docela slušně voživit... tak ho nechaj dělat a moc mu do toho nekecaj, jo? ()

Pacek

Něco, co se tak šíleně nedrží originální seriálové předlohy, že nám to rozděluje ST geeky na dva tábory. Co ale říct k filmu, jehož seriál tak vroucně nesnáším? Inu, začátky byly těžké, protože zkrátka nelze objektivně zhodnotit něco, co vás značně sere. Především Spock je zde stejný nesympatický magor jako vždy, jeho postava se ovšem vyvíjí. Jenomže jak se na scéně objevuje Cumberbatch, věci nabírají zásadní obrat jak v hereckých výkonech, tak i v atmosféře a konečně se začíná dít něco, co nás donutí sledovat obrazovku. Abrams má opravdu vlastní vesmír a ví, kudy by měl příběh ubíhat, bohužel se až moc snaží neurazit ortodoxní geeky, takže film zakončí...jak jinak než tím POSRANÝM americano koncem. Malé děti a skalní fanouškové oddechují a radují se, nezaujatý divák ovšem pláče. To jediné mě přinutilo ubrat této ač ze začátku velmi (věřím že nechtěně) komické, ale poté akční střílečce 5 bodů. ()

Kremik

Těžko se rozhodovat mezi původním Wrath of Khan a touhle verzí...Jedno je skvělé, druhé vynikající :) Jsem rád, že efekty nepřebily příběh, a že Abrams opět dokázal NCC- 1701 dokormidlovat do vesmírného doku úspěchu. Celá posádka Enterprise je herecky bezchybná a maximálně sympatická, scénář je perfektně uřízený a hudba je klasicky na úrovni. Samostatnou kapitolou je Benedict Cumberbatch...Jeho záporák je tak dokonalý, že mu člověk i chvílema fandí. A ten hlas...Prostě parádní film, kterému na pět hvězd schází možná více shlédnutí a hlavně kompletace na trilogii :) ()

Charlie84

Začátek boží! Klepal jsem se jak malej Jarda, pak to postupně upadá do průměru a finále, i když z nebes padají Enterprise už asi epičtější být nemůže, mě jen unášelo na vlnách příjemného popcornu. Hold je to přece jen pohádka a tak je třeba to brát. I přes mírně natahovaný konec slušná zábava. ()

darkreider

Benedict Cumberbatch si tento nový star trek vodí ako kráľ oproti tým šupákom, ktorým dominuje Chris Pine aj s jeho obočím. A možno je to dobre, lebo vďaka nemu je tu postava, ktorá zamáva preferenciami a vtiahne diváka. Mám pocit, že druhá časť reštartu sa podarila podstatne lepšie ako prvá. Stále síce pôsobí ako rozprávka pre školákov, ale podstatne menej ako prvý blockbuster. Dve hodiny odsýpali ako po masle, Khan to potiahol herecky a akcia je fajnová. Som spokojný. ()

bararich8

No, jak to popsat, trochu na rozpacích, nějak mi tam chyběl ten wow efekt z předešlého dílu, takže každopádně nemůžu jít výš než na 4 hvězdy. Jinak parádní příběh, všechna stará garda pohromadě, výbuchy, "Sherlock" tu pěkně zahrál velice zajímavou postavu, takže nic podstatného nechybělo. 4* ()

Drom

Tak jsem to viděl a po pravdě nevím, kde začít. Šampón Kirk definitivně potvrzuje, že je akční floutek, kterýmu bych nesvěřil ani dolování svinstva z automatů na polívku, natož nějakou loď. Uhura je afektovaná fiflena, tvůrci přihodili ještě jednu blonďatou buchtu, prominentního mazánka, taky zfiflená jak z časopisu. Sulu moc prostoru nemá a patří k tomu lepšímu a Spock naštěstí už není takovej trouba. Efekty samozřejmě perfektní, jak jinak, ale fyzika dostala přes zadek, není nad hučení vakua při letu. Některé scény točil kameraman s parkinsonem, nebo netuším, proč obraz tak poskakoval. Náhoda, která vyšla, je pak stěžejním prvkem celého filmu, přitomná skoro všude. Stačí chtít a vyjde cokoliv. O zmateném chování postav v některých scénách, jiných zmatcích a předvídatelnosti se rozepisovat nebudu. A hlavní drsňák záporňák? Herec vhodnej, postava však napsána bez jakéhokoliv charisma. Celkově sem si na konci připadal, jako bych sledoval Star Wars, asi i kvůli nějaký tý vykrádačce. ()

sodantok

Abrams opět zasahuje, ale překvapivě se mu daří lépe než minule. Je to opět kvalitní sci-fi film, ale tentokrát už neničil Star Trek jako díl předchozí. Některé technologie jsou sice vážně střelené a Klingoni se Klingonům v ničem nepodobají, přesto tento film dělá Star Treku velkou službu - umožňuje mu opět získat popularitu, kterou za poslední léta pomalu ztrácel. 75% za výborný sci-fi film a ucházející Star Trek. ()

Jakubik

No úplně WOW to nebylo. Chybělo k dokonalosti jen málo. Po audiovizuální stránce není žádných záporů. Příběh byl v pohodě sice bych čekal větší smršť a odplatu od Klingonů ale řekl bych, že si to J.J. nechává do trojky. Oproti předchůdci je dvojka svižnější, zábavnější a řekl bych i akčnější. Hodně dobrá scéna je například s vystřelením ve skafandrech do druhé lodi. Sice to bylo jasný, jak to bude probíhat ale i tak to bylo napínavý. Super je i herecké obsazení, které je mi opravdu velmi sympatické. Bohužel mi ale chybělo více emocí jak na začátku, tak v konečné fázi filmu a proto nedám plný počet… ()

Kadas97

Táto epizóda môže baviť fakt len skalných fanúšikov, ktorí sa vyžívajú v hláškach typu: „Pane Sulu zapnite štíty a aktivujte zbrane!“ alebo „Spoku zachránil som ťa lebo si môj priateľ.“ J.J.Abrams tentokrát ničím neočaril a sklamal na plnej čiare. Výborná hudba zďaleka nestačí na to, aby sa tento film stal pre mňa zaujímavým. Tešil som sa na klingonov, ale nejako moc ich tam nebolo. Aspoň, že ten rus Čechov bol vtipný. Film je preplnený nudnými dialógmi a od polovice filmu som ich len počúval, pretože mi ten film nestál za to aby som s ním udržoval neustály vizuálny kontakt. 2 z 10 ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)