Reklama

Reklama

Osadné

  • Česko Osadné
všetky plagáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Starosta dedinky Osadné, pán Ladislav Mikuláško, je politickým rekordmanom - vo funkcii bossa obce je úctyhodných 36 rokov. Jeho duchovný pandant, pravoslávny kňaz Peter Soroka, za posledných 5 rokov pochoval 50 ľudí a pokrstil 2 deti. Osadné pomaly vymiera. Boj za záchranu dediny začnú viesť starosta a kňaz spolu so svojimi manželkami, ktoré sú ich dôležitými tieňovými poradcami. Starosta aj kňaz vedia, že budúcnosť obce môže spočívať v rozvoji cestovného ruchu. O pomoc s propagáciou poprosia PR manažéra politického hnutia Rusínska obroda Fedora Vica. Tento politik s humorom Dona Quijota pritiahne do Osadného návštevu na najvyššej úrovni z Bruselu. Europoslanec Milan Gaľa je pohnutý situáciou v obci a pozve lokálnych politikov do Bruselu. V rámci organizovaných exkurzií takto navštívi Európsky parlament v Bruseli 80 tisíc ľudí ročne. Počas cesty z kúta Európy do centra Európskeho Babylonu si hrdinovia z Osadného obzrú a okomentujú obrovské priestory parlamentu, navštívia sálu pre 785 poslancov a hlavne - stretnú sa s elitnými europolitikmi, ktorým predstavia svoje nové projekty. (RTVS)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (49)

Mariin 

všetky recenzie používateľa

Pravdivěji působící dokument jsem snad ještě neviděl! Zde naprosto autentické výpovědi Rusínů (starosty, pravoslavného popa, jeho manželky aj.) a reakce europoslanců v Bruselu. Jistě nikoliv náhodný je postřeh těchto obyčejných lidí, jak to těm byrokratům mluvilo (umění okecávat patří k základním požadovaným vlastnostem tohoto typu úspěšných politiků). Jako by tu došlo k naivnímu střetnutí mikrosvěta,reprezentovaného tradicí a účelným, osvědčeným řádem, s makrosvětem chaosu, byrokracie a prázdných frází. A došli jsme k závěru: "Pomoz si sám a Pánbíček ti pomůže". Zároveń nenásilné seznámení s prostředím maličké východoslovenské vesnice, s lidmi a jejich kulturou. Výsledkem cesty do Bruselu byla dřevěná socha medvěda s tabulemi pro turisty. Obec ji zbudovala na počest očekávané návštěvy z EU, která nepřijela... Bohužel mi unikl začátek - tak nevím, zda tu byla zmínka o tom, že v obci je jednak kostel pravoslavný a jednak řeckokatolický. To by možná vysvětlovalo skutečnost, že pravoslavný pop pokřtil za posledních 5 let jen dvě děti (třeba ty ostatní jsou křtěny řeckokatolickým knězem). Znáte to tam někdo? ()

heyda 

všetky recenzie používateľa

Na tomto dokumentu se mi asi nejvíc líbilo to, že se potvrdilo, že Remek je vcelku nesympatický klebeta a že je eurobruselským úředníkům ukradená situace obyčejných lidí. Sice si vyposlechli jejich příběhy, povykládali si, ale v zásadě jim nikdo nepomohl ani nedal radu, co s tím dělat. Úsměvné bylo i to s tou dodávkou a euro-dárečky. Jinak tu vesnici bych se asi nesnažil zachraňovat za každou cenu. Takhle to má svoji atmosféru a nádhernou krajinu, to by s přívalem turistů a obchodů se suvenýry šlo do kopru. Turistický ruch je často dost krutý jak ke krajině tak i k domorodcům. 60% ()

Reklama

Slarque 

všetky recenzie používateľa

Nevím, zda autor vděčnou situaci pouze využil nebo i inicioval, ale cesta trojice představitelů zastrčené východoslovenské vesnice (jezdil jsem tři dny na kole v okolí Sniny, ale do Osadného jsem se netrefil:-)) do europarlamentu v Bruselu je svým hořkým způsobem zábavná. Jistě, velká politika se z toho vždycky nějak vykecá, ale i ti tři poutníci svým způsobem reprezentují „jiné světy“. A naštěstí to není příliš natahované (70%). ()

JohnnyD 

všetky recenzie používateľa

Sympatický pohľad do života jednej odľahlej komunity na čele s dlhoročným starostom a veľmi milým pravoslávnym kňazom. Filmu nemožno uprieť zábavnosť, príbeh, myšlienku a príjemnú dávku nostalgie za zašlými časmi, ale všetky tieto veci sú režisérsky nedotiahnuté a roztrieštené. V podstate ide o rovnakú vec, ktorá mi vadila pri Iných Svetoch. Keď sa pozerám na oba filmy, tak vidím, že mali na viac, ale akosi končia na polceste. ()

nunka 

všetky recenzie používateľa

Vďaka Markovi Škopovi dokument s veľkým srdcom. Malá zabudnutá dedinka na východnom Slovensku s dvoma aktivistami na čele (starosta a kňaz) ponúka aktuálny obraz problematiky mnohých vidieckých oblastí, ktoré zápasia s udržaním populačnej rovnováhy. Na realizáciu svojich snov potrebujú pomoc z vonka, z EÚ a od momentu, kedy sa trio z Osadného ocitá v Bruseli som si povedala, že ten chlap točí skutočne s citom a rozumom, scény bruselských stretnutí starostu s poslancom a komančom Remekom a kňaza s KDH-kom Figeľom sú centrálne, post výpovede a zážitky oboch po návrate síce rozdielne, no zhodujú sa v jednom, že riešenie a uskutočnenie ich túžob na úrovni len hovorenia bez činov a prostriedkov zostane v nedohľadne. Vypointovanie príbehu, scén a obrazov ma jednoducho chytilo za srdce. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (2)

  • Vo filme sú použité aj zábery zo slávnostného otvorenia turisticko-náučného chodníka Udavou - lesné spoločenstvo pralesovitého typu so stáročnými jedľami, bukmi, smrekmi a ďalšími drevinami. Chodník prechádza na poľskú stranu do Balnice, kde je zastávka lesnej úzko-koľajovej železničky do Majdanu. (ujec)
  • Film si z Karlových Varů roku 2009 odvezl cenu odborné poroty za "Nejlepší dokument nad třicet minut". (Terva)

Súvisiace novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (viac)

Reklama

Reklama