Frontline - Season 42 (2023) (séria)

20 dní v Mariupole (S42E06)

(festivalový názov) (epizóda)
  • Česko 20 dnů v Mariupolu (viac)

Tým ukrajinských novinářů uvězněných v obleženém městě Mariupol se po začátku ruské invaze snaží pokračovat ve své práci dokumentující válečná zvěrstva... Jako jediní mezinárodní reportéři, kteří ve městě zůstali, zachycují to, co se později stalo určujícím obrazem války. Umírající děti, masové hroby, bombardování porodnice. Po téměř deseti letech dokumentování mezinárodních konfliktů pro The Associated Press, včetně rusko-ukrajinské války, je 20 dnů v Mariupolu prvním celovečerním filmem Mstyslava Černova. Film čerpá z osobních záběrů jeho vlastní země ve válce. Nabízí živý a drásavý popis civilistů chycených v obležení, stejně jako vhled do toho, jaké to je podávat svědectví ze zóny konfliktu. Jeho novinářská práce zasáhla celý svět. (Česká televize)

faraoon

Nemocného Alfa samce je potřeba izolovat. Smečku očkovat a celoplošně léčit. Tento dokument je účinná vakcína pro slepotou, hluchotou a hloupostí zavirované. Ale aby už nebylo pozdě. Pouhé pouštění žilou, jeví se, nepomáhá. ()

jemine

Ani snad ne tak dokument, jako mrazivá výpověď o utrpení obyčejných lidí. Mordor na východě se nadechl k první velké expanzi, učí se, cvičí svá vojska, své propagandisty, zkouší, co kdo snese, kolik krve lze beztrestně prolít a co všechno ještě svět dokáže nevidět, a tým dokumentaristů o tom podává bezprostřední  a syrové svědectví. ()

honzic

Opravdu kvalitní dokument, ani ne tak scénářem nebo střihem, ale autentickou výpovědi hrůz naprosto nesmyslné války magorů nahoře. Hodnocení: 90 % ()

Raphaell

Asi to nejde shrnout lépe, než jak to učinil jeden z lékařů – Válka je jako rentgen, zatímco jedni se ukáží v nejhorším světle, jiní jako hrdinové. 20 dnů v Mariupolu je důležitý dokument, který ukazuje dění během historické bitvy. Pro někoho, kdo situaci bedlivě nesledoval v průběhu, to může být šok. Bohužel část společnosti stejně nebude akceptovat, že se tam takové hrůzy děly. Dokument vám ale ukáže, že podobní lidé byli i v Mariupolu a nepřestávali věřit propagandě z druhé strany ani ve chvíli, kdy na ně padaly bomby. ()

spotczek

Je to naprosto skvělý, ale už nikdy to vidět nechci :-(  Asi tak bych to stručně shrnula. Autorům se skutečně podařilo nás přenést do války. Hlavně to, jak se smyčka pomalu utahuje.... Musela jsem si pak tisíckrát opakovat, že tam nejsem, NAŠTĚSTÍ!, ale ta blízkost toho všeho je silně znepokojující. Sice jsem měla své blízké doma, ale najednou o ně měla strach, protože - co když tady nějakýmu psychopatovi rupne v bedně a začne válčit?!? A taky si začínám myslet, že se těch hrůz jen tak nezbavíme, protože ať už to na Ukrajině dopadne jakkoliv, tak jednou Putin natáhne brka a ty jeho zvířata se prostě zřežou o moc. Kéž bych se mýlila, ale mám dojem, že to v Rusku bez občanský války nepůjde. Ach jo :( Kéž by se ty prasata aspoň vyvraždili mezi sebou a obyčejný prostý lidi do toho nezatahovali, naopak by jim tím prokázali službu, že by pak konečně v Rusku začala moderní doba. Moc pěkný komentář TheDarKnig. ()

Porculus

Človek, ktorý obhajuje Putinovo Rusko, sa vyznačuje vedomou dobrovoľnou ignoranciou, prípadne zníženými kognitívnymi schopnosťami a príčetnosťou alebo vyslovenou podvodníckou, špekulantskou a zločineckou povahou. Zároveň u svojich ideologických oponentov veľmi často automaticky a ničím nepodložene predpokladá rovnakú pätolízačskú nekritickú oddanosť jemu nepriateľským politickým štruktúram, akú on prechováva k Rusku a Putinovi. *10/10 ()

delapena

Absolútny brutál,záverečný ústup z obkľúčenej nemocnice bol doslova nervy drásajuci. Niektore scény by som dookola púšťal naším ruským podporovateľom aj keď s ich mentálnou výbavou by umierajúce batoľatá označili za hercov.. ()

Matrix007

Tohle byl nářez JEN to vidět - natož to zažít...... Tento dokument je dobré shlédnout, ale chce to odvahu velkou jak vesmír. Každý, kdo fandí Rusku a schvaluje odpornosti (mírně řečeno), které Rusáci páchají, by si měl tenhle film pustit. Mariupol je jeden z nejdrastičtějších "symbolů" této nesmyslné války. Ví se to dlouho, ale to, čím si obyvatelé museli prvních 20 dnů války prožít, bylo nepředstavitelné. Do shlédnutí tohoto snímku. Co se dělo dalších 66 dní a co se tam děje teď, si člověk může (zatím) těžko domýšlet. Minimálně do doby, než tam opět zavlají vlajky UA. Ukrajino, drž se! ()

Ironhead

Tohle se člověku ani nechce komentovat. Žijeme si tu pořád jako prasata v žitě a stejně si pořád na něco stěžujeme a jsme nespokojení, i když se tohle děje nedaleko od nás. Nejhorší ze všeho bylo sledovat umírání a mrtvolky malých dětí, to opravdu nedávám. btw... Z uživatelů typu "bugsy" je až mi fyzicky nevolno a nevydržel bych s takovým člověkem v jedné místnosti ani půl minuty. ()

Tomas_PO

Pozreté presne na druhé výročie vojny, ... s množstvom rôznorodých pocitov. Najmä však s obrovskou mierou nemého úžasu, čo všetko ľudstvo dokáže. Neuveriteľné.... Dokument mapuje prvých 15 dní od prepuknutia vojny reportérmi, ktorí sa rozhodli z Mariupoľu neodísť. A potom už nemohli. Podarilo sa to až na 20. deň, vďaka čomu mohol svet zhliadnuť autentické zábery tejto tragédie. Nie je to profesionálny dokument, jemne iritujúci je aj rozprávač (ale to možno kvôli angličtine - autentickejší by bol ukrajinský jazyk s titulkami), no celé to kompenzuje skľučujúci obsah. ()

Karbos

Naprosto brutální, naprosto syrové, naprosto autentické. Autoři jdou za hranu představitelného! Nikdy jsem nic takhle drastického neviděl, po shlédnutí ve vás zůstane naprostá prázdnota a přitom je to jen další z mnoha válek, které se na světě udějí. Je stejná jako všechny ty co byly i budou. A právě proto bych to dal do čtvrtých ročníku středních škol k dobrovolnému shlédnutí, ten kdo to jedinkrát shlédne, podívá se ďáblu do očí a už nikdy nezapomene. Dívky a ženy bych ale asi úplně vynechal, nedovedu si vůbec představit svoji ženu, co by to s ní udělalo, kdyby tohle viděla. ()

Majkl91

Natočíš záběry, jak russký tankisti, piloti a dělostřelci si jen tak střílí na ukrajinské paneláky, jak v nemocnicích kvůli tomu umírají děti, ale jejich pohlavár to klidným hlasem označí za sehranou scénu. Následně slovenští vládní představitelé si s ním podávají ruce a tvrdí, že je Západ příliš démonizuje... JAKO ŽE COŽE??? ()

knoxvile

Toto by měl POVINNĚ vidět každý člověk nejen u nás, ale i ve světě. Snad by se pak rozsvítilo v hlavě i těm idiotům, kteří jsou na straně ruska a obhajují to, co se děje na Ukrajině. Některé záběry jsou drastické a nejsou pro slabší povahy. Avšak i tak je důležité to vidět, nic z toho ve zprávách běžně neuvidíte. Jak tu někteří už psali, dokument slouží jako důkazní materiál všech rusáckých zvěrstev a měli by ho i v daleké budoucnosti neustále reprízovat, aby se nikdy nezapomnělo. Se sovětským svazem přišla bída na zem. Rusáky je třeba srazit na zem, dokud nebudou klečet na zemi, a to bahno ještě ředit svýma slzama, nebude na světě klid! ()

VashCZ

Je jasné, že v době kdy natáčeli nešlo tak jednoznačně vědět, na co se zaměřit. Ale pro rok 2023 je to biased pro podporu Ukrajiny a jedná se tak spíš o takový reklamní zákusek toho co dělali tito specifičtí reportéři. ()

Kydzej

Strach, beznaděj a zloba. "Můj mozek se na to všechno snaží zoufale zapomenout, ale kamera mu to nedovolí." - Mstyslav Chernov (autor dokumentu). Asi mi při sledování televize nebylo nikdy hůř. ()

Na jaké filmy láká festival Jeden svět?

Na jaké filmy láká festival Jeden svět?

13.03.2024

V Praze a dalších 47 českých městech začíná Mezinárodní filmový festival Jeden svět. Program se letos poprvé rozroste i o hrané filmy a láká celkem na 96 titulů a 10 VR projektů. Kompletní program… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky