Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiálny text distribútora)

F2003F

Emočná stránka kupodivu dobre funguje. S cudzincami sa dá celkom dostatočne vžiť a ich správanie pochopiť. Čo sa ale pochopiť nedá je absencia akéhokoľvek pokračovania či rozšírenia, ktoré príbeh široko naskytuje a s predpokladom úspešnosti ponúka. V District 9 je totiž enormné množstvo zaujímavo záhadných bočných dejových línii, ktoré zostali nevyužité či nevysvetlené. Príbeh sa značne sustredí dve hodiny len na hlavnú postavu a prostredie ani charaktery postáv takmer nijako nerozširuje aby sa dalo s nimi potrebné zblížiť, preto by filmu prospelo keby si všímal viac stránku ľudskej (napr pokusy v laboratóriu) zvrátenosti a väčšmi vynaložil čas na úvodné predstavenie príchodu. Nezaškodil by ani pohľad zo strany politiky a väčšia angažovanosť armády, keďže vo výsledku je prezentovaná ako obrany neschopná, príliš umiernená a prvoplánovo neuvážlivá. Cez to sa projektu nedá uprieť nadchýnajúca originalita s podareným úsilím o nový tvar poňatia scifi. Natočené bez servítky a realisticky, polodokumentárny štýl sa neraz pri podobnej téme vrelo osvedčil. ()

Cloudek

Nářez. Až na pár nejasností v příběhu je tohle to, na co jsem posledních pár let v oblasti Sci-Fi filmů čekal. Sharlto Copley tam hraje jenom k dobru. Neznámá tvář, ale v mých očích to zahrál jako hvězda. Navíc půlka toho celýho byla velká improvizace. ()

Yeah(c)

District 9 je film, jež je spíše takovou upoutávkou na další pokračování, které je nezbytně nutné. Film zanechal až příliš mnoho nezodpovězených otázek. Kombinuje v sobě originalitu námětu, s velmi poutavým dějem. V podtextu poukazuje na problém rasové diskriminace. Nejedná se jen o hezké Sci-Fi, film má myšlenku a hloubku. Obsahuje určité, do nebe volající chyby, jako například když hledají hlavního hrdinu který má u sebe mobilní telefon, napadne je použít jej k jeho zaměření až po 3 dnech. Podobných blbin je ve filmu více, ale jedná se o chyby které jsou doslova převálcovány konceptem samotného filmu, takže zde nevadí tolik jako by vadili jinde. Film natáčen dokumentárním způsobem a zpětně k událostem od příletu lodi až k přesunu do District 10 (cca 20leté období) ()

mansonn

No paani.Toto bola pecka.Akcne s myslienkou a to prezmenu aj celkom novou....Nic tomu nechyba, asi iba druhy diel ktory vysi vo vzduchu ()

Whoossain

Pro mně po delší době další parádní metafora dnešní pokřivené společnosti, která u mně opět vyvolala potřebu zamyslet se nad tak ožehavými tématy, jako je xenofobie, materializmus, zvůle moci nebo jedním z nejzákladnějších problémů, totiž jak rozeznat dobro od zla...Přeci jenom od filmů Matrix, V jako vendetta nebo Potomci lidí už nějaký pátek uběhl. Pochopitelně filmů zabývajících se podobnými tématy je větší množství, teď hovořím výhradně o snímcích zaměřených na co nejširší publikum, které ale nejsou pouze kýčovitou popcornovou zábavou, ale nesou i nějaké závažné poselství. Jistě také nemohu opomenout vynikající stylizaci, herecké výkony či akční scény, které, vzhledem k dokumentárnímu pojetí snímku, neměly chybu. Některé záběry byly naprosto geniální a dlouho mi utkvěly v paměti. Pro mně jasných 5*****! ()

Bearder

výborně jsem se u toho bavil, příběh nepřekvapí ale o to tu vůbec nešlo, překvapující je podaná realita a hlavně i různé detaily jako mísení se ziskuchtivích černochů do problému atd. Další film na který jít do kina rozhodně není ztráta času a peněz. ()

WHMMD

Ako dokument by som tomu dal 80%, ale ako akčný film v druhej polovici je to 100%-tné. Skvelé mimozemské zbrane, akcia akú som doteraz videl iba v počítačových hrách, skvelá kamera a úžasné efekty. Takto by podľa mňa mohli vyzerať Transformers, keby mali prístupnosť od 18-tich. Držím palce Neillovi Blomkampovi, aby pokračoval v točení skvelých filmov. ()

kondomxxl

Je docela smiešne za koľko peňazí sa tento film urobil. Keď si predstavíme čo všetko film ponúka, nechce sa mi veriť že tento film stál smiešnych 30 mil. Navyše za efekty by sa určite nehanbil nejeden lepší sci-fi film. Dokonca sa čudujem že sa niekomu chcelo točiť 'sci-fi' (hocijaké) za tie prachy. Našťastie výsledok zcela šokuje. Nápadom sa nemá cenu zapodievať, ide o ďalšie sci-fi stretnutia s mimozemšťanmi, aspoň príbeh neznie príliš hlúpo a dá sa veľmi pekne užiť. Copley mne a mnohým iných cudzí herec to zahral bravúrne, inak nik iný neoslovil. Čo zamrzí, sú hlúpe momenty, kedy si vravíte že sa to mohlo spraviť inak, alebo že toto je už staré.... Nakoniec na to ale zabudnete a vychutnáte si tento skvelý snímok. Tímto sa otvárajú Blomkapovi dvere do Hollywoodu. P.S. Ak bude Blomkamp točiť ďalšie zaujímavé snímky a vytrieska z rozpočtu maximum, môžeme sa tešiť na filmy konkurujúce filmom aj za 100 mil. P.S.S. Kam sa hrabe Terminátor IV :-) ()

fikee

Po hodně dlouhé době kvalitní tvrdá sci-fi, výborně natočená a s přesahem. P.S.: Michael Bay se svými Transformers vedle tohoto majstrštyku vypadá jen jako rozmazlené dítě s velkým kapesným. ()

PavHer

Vizuelně nádherné sci-fi (vzhledem k rozpočtu), které ovšem postrádá kvalitní děj. Chvílemi jsem se nefalšovaně nudil a v ději by se našlo i pár nelogičností. Na režisérský debut je to ale bomba. 80% ()

epsyn5

Na jednu stranu obsahově relativně prázdné, na tu druhou stranu zpracováním a efekty dosud nepoznané... Kult to pro mě není určitě, ale tento stylově vypilovanější cloverfield určitě své fandy najde.. ()

Mer-Em

Docela zajímavá zpočatku dokumentární, ke konci akčně řežební podívaná, myslím že takovej styl filmu sem už dlouho neviděl a stojí za to se na to podívat ()

Africanus1

Blomkampův inovativní, netradiční přístup slavil úspěch. Emzáci v roli utiskovaných, dokumentárně laděné sekvence, hlavní lidský geroj coby ne zas tak úplně příkladný klaďas, nebo i to, že mimozemská loď přistála taky jinde než v USA, jsou velice příjemnými rovinami tohoto originálního scifka. A že se jedná o nízkorozpočtový snímek? No a? Na filmu se to nepodepsalo ani v nejmenším. Snad jen přemíra stříleček, ostré tempo nebo konec, který je trochu jako "E.T. go home" trochu kazí celkový dojem. Ale ne natolik, aby se nejednalo o zapamatováníhodné dílo. Mně se District 9 líbil, a rozhodně se k němu časem vrátím. 90% ()

luckylittl

Teď jsem přišel z kina! Skvělá podívaná, neustálá akce a napětí plus realistické triky. Ani minutu jsem se nenudil. Tohle se musí zažít na vlastní kůži. VELICE DOPORUČUJI! ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (viac)