Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiálny text distribútora)

Vendys958

Jasných 5* a možná jedno z nejlepších svého žánru. A jde vidět, že i za malé peníze lze s trochou režisérského talentu a slušného scénáře vykopat skvělý film. ()

matow

Nový pohľad na aliens a dosť originálny,mimozemšťanov po väčšine tvorcovia vykreslujú ako hrozbu pre ľudstvo no v tomto prípade to je naopak.Vydarené sci-fi,ku koncu akčnejšie ale námet a myšlienka je kvalitne spracovaná. ()

Vault_13

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Kvality již zmínili jiní, mě nedá, než se pozastavit nad odpady a slabými hodnoceními některých zde i na fdb.cz. Musím se fakt smát. Někteří lidi prostě jsou pouhými konzumenty (a sami se tak o sobě vyjadřují) filmů, potřebují jeden žánr, jednoho ultraklaďase a happy end ala Hollywood. Navíc nedávají pozor a kritizují něco, co bylo ve filmu vysvětleno nebo přinejmenším naznačno. A běda, kdyby postavy nebyly černobílé! Běda, kdyby ve filmu byly i nějaké myšlenky! A běda, kdyby chtěl režisér po divákovi, aby se třeba i trochu zamyslel! ()

Hookins86

Jestli bych měl někomu doporučit film o ufácích, tak bez ostudy doporučím Kreveťáky. Absolutní špička v tomhle žánru a to díky doteď pro mě neznámému Neillovi... ()

da_silva

Z jedný části je to super - i přes časté dějové lapsy je to působivej film s myšlenkou, kde je nízký rozpočet dobře využit a pseudodokumentární forma ani záběry průmyslových kamer nejsou na škodu, ba naopak. Druhá rovina filmu je ale děsně blbá. Nevadilo by mi, že se film přehoupl do téměř čisté akční podívané, ba naopak bych to kvitoval s povděkem, jenže - ta akce je hrozně hloupá, nezajímavá a ten nízký rozpočet je už v této pasáži až příliš doočíbijící a je vidět, že akci režisér Blomkamp v malíčku rozhodně nemá. Sharlto Copley v hlavní roli mi podle předváděné mimiky přijde spíš jako komik (a potvrzuje to v A-Teamu, kde jsem z jeho hlášek málem slzel smíchy), takže jsem mu tu jeho věčnou agonii vůbec nevěřil. Celkově slušná podívaná, ze které mě jednou i trochu mrazilo, ale obávám se, že být natočen stejný film za stejné prachy v USA bez toho, aniž by byl mediálním hypem vynášen do nebes jako "jihoafrický zázrak", měl by hodnocení kolem 65%, za měsíc by po něm pes neštěk a do roka by vyšel jako levný DVD do trafiky. (Což by bylo trochu nefér). btw: Viděna pouze dabovaná verze, ale vzhledem k těm jihoafrickejm přízvukům to tak možná bylo lepší. ()

Tony.Frisco

Sci-fi fakt vydarené až som neveril svojim očiam hlavne prvé minúty ma úplne dostali (vyberanie podpisov :D ) fakt vydarené scénky . Oceňujem dokumentárnu formu , sympatického hlavného herca , dramatický dej .Jedno z tých lepších sci-fi , ktoré má hlavu a patu . ()

Trinculo

Na konci jsem doufal v další díly. Možná by to film trochu pokazilo, ale už pouhé pomyšlení na to pro koho by byl District 11 působí lehké mrazení v zádech. Na druhou stranu, tohle nemohlo vzniknout asi nikde jinde než v Jihoafrické republice. Počin určitě hodný k zapamatování. A moc se nedá srovnávat, neboť například Lebkouni, kteří mají podobné téma, jsou v podstatě naivní kriminálkou. Tady je to boj o naději uprostřed čirého zoufalství. Postava obyčejného úředníčka, který je namočený v represích a honech na cizince vyhnané do ghetta bez jakékoliv šance s tím něco moc dělat, se stane sama štvanou zvěří, hned po té, co se namočí do jakési substance představující jedinou naději. Pár kapek, které sice stačí, ale kterých je zoufalé málo a o každou z nich se musí zoufale bojovat. Ale i to málo stačí a možná někdy v budoucnu? Ale kdo ví. Každopádně kruh šílenosti, zášti a hněvu se celkem zbytečně rozjede. Boj proti jinakosti nejde vyhrát, otázka je, zda je možné jinakost příjmout tak, že se opravdu stane vtělená a neztratí se tím křehka spojnice s těmi, co nikdy nic takového neudělali. ()

TheJirkaW

POZOR!!! JEDEN VELKÝ SPOILER!!! Super příručka co dělat, když se v nějaký prdeli světa zabydlí ufouni! 1.) přihlašte se, že ty nechápavý, agresivní kokoty vystěhujete. 2.)nedivte se že vás chtějí zabít, když ty negramotný idiotynutíte aby se podepsaly! 3.) sáhněte po nejvíc podezřelý věci, kterou najdete v kuchyňce nějakýho mimozemskýho dealera čupr drog! 4.)nechte se nakazit palivem do lodě, aby se z vás mohl stát chlápek s mimozemskou rukou a bez nehtů. 5.)jeďte do nemocnice, kde rádi balej lidi do igeliťáků! 6.)zdrhňete z funky organizace kde z vás chtěj udělat Daveyho Jonese bez srdce (piráti z karibiku) !!! 7.)jděte do oblasti plný ufomaniaků a negrů na vozíku co rádi jedí a mrdaj ufonky!!! Jo a ještě vás chce zabít plešatej Tom Hanks a negr co nemůže chodit 8.) jděte za tím dealerem co z vás udělal mimočlověka!!! 9.)přesvěčte ho aby s vámi šel na sebevražednou misi!!! 10.) jako zázrakem jste přežili. Tak počkejte až vám ten ufon(ze kterého se stal váš nejlepší kámoš)řekne že vás vylečí za tři roky i když předtim řikal, že to udělá hned!!! 11.) Serte na sebe a pomožte emzákovi zachránit svýho synka! 12.)Poté co váš ufokamarád se svým synkem odletí na nějakou hvězdu smrti a vysere se na všechny ze svýho druhu, počkejte až se z vás stane taky emzák a pošlete svý ženě kytku z odpadků!!!!!! . . . |Ale nápad na film je to pěknej :D ()

BalbiJirka

Netradiční nápad, který byl velmi dobře zrealizovaný, což jsem k začátku opravdu nečekal, ale velmi mile mě to překvapilo a "napětí" vydrželo až do úplného konce. Sice tam bylo pár momentů, které už jsou tak trochu klišé, ale tomuto filmu se to dá odpustit. ()

czema

Opravdu se mi to líbilo.Je to natočeno jako dokument až jsem skoro věřil, že se to stalo :D. Jinak supr parádní mimozemský bouchačky a mají i svůj jazyk. Se mnou to chvílema házelo a nakonci když chtěl zdrhnout a nechat tam toho mimozemšťana, tak jsem chtěl zařvat:,,ty seš idiot, vrať se pro něj né? takže za 5*****. (Už se těším na elysium) ()

Cazzysvjet

District 9 je tak moc moc dobrý, až se mi nechtělo věřit. Furt jsem přemýšlel proč Johanesburg. A obrovské aha , Neill Blomkamp odtud pochází. Ten polo dokumentární systém nádherně vtahuje do děje a "už se stalo" vyprávění taky. To by jeden uvěřil , že se tam ta loď nad jižní Afrikou fakt vznáší :) 85%. Tohle má fakt šťávu. ()

Eeve

Očakávala som klasický scifi žáner, akých je v dnešnej dobe ako húb po daždi. Dostala som však oveľa viac. Dôkaz, že aj za málo peňazí, v prítomnosti talentovaného režiséra, neokukaných talentovaných hereckých tvárí, s nanajvýš originálnym scenárom sa dá urobiť nie veľa muziky, ale jeden z najlepších scifi filmov za poslednú dobu. Ide tu hlavne o to, že klasické scifi kulisy, na ktoré sme zvyknutí, sa tu prevracajú naruby. Hneď od začiatku nás o tom presvedčí umiestnenie onej alienskej materskej lode - Johanesburg, pokračuje to nie alienovcami-dobyvateľmi-bojovníkmi-vraždiacimi monštrami, ale tvormi v "nesnázích". Všetko je to čiastočne - hlavne prvá polovica - spracované reportážnym štýlom, ktorý sa nám aj v druhej polovici miestami pripomenie, čo dodáva na zaujímavosti a už vyššie spomínanej originalite. Hlavní hrdinovia sú nanajvýš reálny vo svojom chovaní, až do konca neviete presne, ako sa to rozhodli tvorcovia zakončiť. Nesmiem zabudnúť ani na jeden z najlepších a najemotívnejších soundtrackov vôbec - je to proste jedna z periel filmovej hudby. ()

kacer4

Vskutku vynikajúci námet, ktorý je minimálne tak isto kvalitne zrežírovaný. Po koniec Wikusovho unikania to bolo absolútne špičkové. Ku koncu to niečo ztratilo, ale emócie tam zostali. Na vytknutie mám možno len bojovú scénu v robote. ()

LeePriest

Zas jednou celkem originální nápad, který přichází s něčím novým. Mimozemšťani tady byli mnohokrát, nepamatuji se však, že bych viděl film, kde žijí na naší Zemi v uzavřeném ghettu a s lidmi řeší takové problémy a otázky, jaké nám naservírovali tvůrci. Až na pár chyb propracovaný napínavý snímek, u kterého jsem hltal každou minutu. Škoda jen, že nebyl o něco veselejší, těch nehezkých momentů mohlo být o něco méně. ()

tomino28

Svěží vítr v zatuhlých vodách sci-fi žánru. Blomkamp kombinuje dokumentární formu s akční a je až s podivem, jak to filmu prospívá. Vytvořil zajímavý a vlastním životem žijící stát ve státě, který vypadá víc než uvěřitelně. Spolupráce člověka s mimozemšťanem, vzájemná výpomoc, zrada, partnerství z nouze, obětování jednoho pro druhého - to všechno je zde zobrazeno naprosto přirozeně a celý snímek tak působí jako celek vyváženě. Sci-fi není můj dvakrát oblíbený žánr, ale když vidím něco výjimečného, tak to poznám.. ()

unclejack

V prvej časti filmu sa môžeme baviť originálnom pseudodokumentárnom štýle, ktorý podporujú zdatné rozhovory. Ani mimíci nevyzerajú zle a tu ešte možno nájsť paralely so skutočnosťou v JAR. Akonhále sa však hlavný hrdina nakazí, všetka poetika filmu mizne a radom nechutných scén - vypadávanie nechtov - sa preklápame do druhej časti, v ktorej ide o podpriemerný akčňák síce so slušnou atmosférou, ale aj s nepríliš podareným scenárom. Nevyváženosť film zbytočne kazí a výsledný dojem je poznačený skôr druhou časťou, ktorá sa režisérovi zvrtla na čosi, čo zrejme nechcel. Hlavný predstaviteľ Sharlto Copley je každopádne talentovaný a charizmatický. ()

StanaB

Statečně jsem to dokoukala, ale větší nesmysl jsem už dlouho neviděla. Dvě hvězdy, jedna za efekty, druhá za hudbu. Víc k tomu snad není třeba dodávat, každý má jiný vkus a tohle mi fakt nesedlo. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (viac)